Як самостійно почистити комп'ютер, щоб не гальмував, з допомогою програм і вбудованих функцій системи

Тривале використання комп'ютера позначається на його продуктивності. Якою б гарною не була ваша комплектація, сміттєві файли, зайві програми і пил позначаться на роботі ПК, тому провести чистку доведеться кожному. Якщо комп'ютер гальмує, як почистити його кількома способами описано нижче.

Чому гальмує комп'ютер

При купівлі нового ноутбука або ПК за ним завжди приємно працювати: все швидко відкривається, він моментально реагує на ваші дії, програми завантажуються в лічені секунди. З плином часу з'явиться чимало причин, які призведуть до погіршення продуктивності вашого комп'ютера – він почне гальмувати, нагріватися, періодично перезавантажуватися. До такого стану може призвести одна або кілька причин:

 • забруднення корпусу: пил, шерсть і т. д.;
 • непотрібні програми навантажують оперативну пам'ять;
 • процесор перегрівається;
 • віндовс гальмують віруси;
 • непотріб на жорсткому диску, сміттєві файли.

Що робити, якщо комп'ютер гальмує

Коли ви помітили, що ПК став помітно повільніше працювати, вирішити цю проблему можна двома шляхами – самостійно зайнятися чисткою або викликати майстра. Якщо точно знаєте, що не впораєтеся, краще викликати фахівця, в іншому випадку можна самостійно використовувати варіанти, як почистити комп'ютер, щоб не гальмував. Першочергове завдання користувача – визначити, чому комп'ютер глючить, гальмує. Це дасть напрямок, в якому потрібно працювати:

 • очистити від вірусів, сміттєвих файлів;
 • поліпшити охолодження;
 • почистити корпус, деталі;
 • дефрагментувати диски.

Як почистити комп'ютер від сміття самостійно

Для того щоб позбавити комп'ютер від гальм, потрібно очистити його від сміття. Для цього вам знадобиться хороший пилосос з режимом видування, ганчірочка для пилу і набір спеціальних утиліт для очищення системи Windows. Останні є єдиним ефективним способом, як очистити комп'ютер від непотрібних програм, але почати слід з звичайної фізичної чищення корпусу вручну.

Чищення комп'ютера від пилу

Тим, хто зайнятий питанням, як почистити комп'ютер, щоб не гальмував, слід починати з відкриття корпусу. Якщо ви користуєтеся настільним комп'ютером, то потрібно зняти одну бічну панель з системного блоку. У випадку з ноутбуком потрібно відкрутити задню панель повністю, щоб отримати доступ до деталей обладнання. У кімнаті завжди літає величезна кількість пилу, а вентилятори системи охолодження її засмоктують, вона накопичується на радіаторах, лопатях кулера і платі. Візьміть вологу ганчірку і перемкніть пилосос на видув повітря. Вам потрібно:

 1. Завершити роботу ПК, виключити його повністю (з мережі).
 2. Протерти ганчіркою пластикові і залізні елементи корпусу, деталі не чіпати (для них потрібна суха тканина).
 3. Пилососом ретельно продути всі елементи, добре опрацювати систему охолодження процесора, відеокарти, блоку живлення. Ідеальним варіантом було б зняти деталі і ретельно прочистити їх по черзі. Виконувати це варто тільки тоді, коли ви упевнені, що зможете все зібрати назад, в іншому випадку обмежтеся простий продувкою.

Засмічена система охолодження не виконує на 100% свої функції, з-за чого елементи комп'ютера перегріваються і починаються гальмувати в програмах, іграх, просто при роботі на ПК. Особливо це актуально, якщо у вас потужна модель – всі Топові деталі сильно гріються. У деяких випадках проблема перегріву криється у висохлій термопасті на чіпі процесора. У таких випадках його потрібно зняти, витерти стару пасту і нанести новий шар.

Усунення вірусів

Найпоширеніша причина, через який комп'ютер починає гальмувати – віруси. Підхопити їх легко в інтернеті разом з установниками програм – іноді вони маскуються під торрент-файли, і відразу ж визначити їх не виходить: починає з'являтися настирлива реклама, банери, зайві програми в автозавантаженні системи. Інструкція, як правильно почистити комп'ютер, щоб не гальмував:

 1. Купіть ліцензійний антивірус або скачайте безкоштовну утиліту DR. Web Cureit. Щоб її знайти, перейдіть в розділ «Download» на офіційному сайті розробника.
 2. Далі буде розглянуто процес очищення за допомогою утиліти Cureit. При установці погоджуйтеся з усіма пунктами правил використання.
 3. Відкрийте програму і натисніть на кнопку «виконати перевірку» –почнеться сканування ПК.
 4. Ця процедура може зайняти чимало часу (залежить від розміру вінчестера). По закінченні з'явиться детальна інформація по знайдених шкідливих файлів.
 5. Клікніть на велику помаранчеву кнопку «Знешкодити».
 6. Після видалення вірусів ПК буде перезавантажений.

Видалення непотрібних програм

Наступний крок, щоб знову зробити ваш ПК швидким – чистка ноутбука від непотрібних програм і файлів. Деякі програми запускають у фоновому режимі, потрапляючи в автозавантаження. Це навантажує оперативну пам'ять, що особливо відчутно, якщо у вас її трохи (4Гб). При цьому половина з цих програм не використовується, просто висять в диспетчері завдань, з'їдаючи частина ресурсів. Прибрати їх можна наступним чином:

 1. Натисніть на «Пуск».
 2. Перейдіть в розділ «Панель управління» і виберіть розділ «Установка і видалення програм».
 3. Перед вами з'явиться список встановлених на ПК додатків. Знайдіть і видаліть ті, якими ви не користуєтеся або не встановлювали їх самостійно.

Ознайомтеся з іншими способами, щоб очистити комп'ютер від сміття.

Запуск вбудованої функції Очищення диска

Під час роботи люди часто встановлюють програми, скачують файли з інтернету, іноді неправильно видаляють ігри і програми. Після таких дій необхідно почистити систему від залишкових, сміттєвих файлів. Зробити це можна різними способами, але розробники створили вбудований у windows інструмент, який називається «Очищення диска». Він аналізує файли у кошику, тимчасової директорії, видаляючи порожні папки і «хвости» програм. Для активації:

 1. Зайдіть в «Мій комп'ютер».
 2. Натисніть на потрібному розділі жорсткого диска правою кнопкою миші.
 3. У меню виберіть пункт «Властивості», натисніть на нього.
 4. У вікні є кнопка «Очищення диска», підтвердіть виконання дії.

Дефрагментація жорсткого диска

Це ще одна вбудована функція Віндовс, вона є варіантом, як почистити свій комп'ютер, щоб не гальмував. Жорсткий диск ПК володіє унікальною системою запису даних у вигляді секторів. Користувачі часто перуть і встановлюють ігри, програми, тому сектора заповнюють нерівномірно, що призводить до того, що система гальмує. Для проведення дефрагментації диска необхідно:

 1. Зайдіть в «Мій комп'ютер» і клацніть правою кнопкою миші на потрібний розділ вінчестера.
 2. Клікніть правою кнопкою миші, в меню виберіть пункт «Властивості».
 3. Відкрийте розділ «Сервіс».
 4. Натисніть на кнопку «Дефрагментація» або «Оптимізувати» (на 10 версії Windows).

Очищення комп'ютера від непотрібних файлів, порожніх папок

Якщо ви самостійно не можете визначити, які з файлів і папок потрібні, а які ні, то виправити цю ситуацію допоможе спеціальний софт. Ці програми аналізують вашу систему, реєстр, жорсткі диски і пропонують видалити певну кількість об'єктів, які, на їхню думку, не представляють цінності. Нижче буде описано, якою програмою почистити комп'ютер, щоб не гальмував.

Кращі програми для чищення вашого комп'ютера

Щоб почистити ПК, використовують різні програми: наприклад, RegCleaner, Norton WinDoctor, але кращою вважається CCleaner, яка має широкий функціонал і простий інтерфейс управління. Для скачування можна перейти на офіційний сайт і натиснути кнопку «Завантажити» (реєстрація не потрібна). Встановіть програму і запустіть її, далі потрібно:

 1. Перед вами з'явиться вкладка «Очистити», в якій можна видалити кеш (тимчасові файли) з браузера. В меню зліва можна внести налаштування пошуку об'єктів, які потрібно почистити, але краще залишити все, як є. Натисніть на кнопку «Аналіз», будуть знайдені всілякі «биті» документи, копії і т. д. Після завершення процесу натисніть кнопку «Очистити».
 2. Далі слід почистити реєстр системи, щоб позбутися від помилок, що викликають пригальмовування. Перейдіть в лівому меню розділ «Реєстр» і натисніть кнопку «Пошук проблем». Утиліта знайде необхідні документи, надасть повний звіт, запропонує зробити резервну копію (погодьтеся та збережіть). Після цього натисніть кнопку «Виправити».
 3. Потім зайдіть на вкладку «Сервіс», в якому потрібно вибрати розділ «Автозавантаження». Виділіть всі незнайомі для вас програми, натисніть навпроти них «Вимкнути».

Всі дії утиліта проводить автоматично, вам не потрібно додатково щось налаштовувати або вводити. Резервна копія реєстру потрібна на випадок, якщо після виправлення програмою якісь функції перестануть працювати. Після такого очищення ПК слід перезавантажити і перевірити не запустилися чи вимкнені з автозавантаження зайві програми.

Дізнайтеся,як збільшити продуктивність ноутбука на Windows 7.

Відео: як очистити комп'ютер від вірусів і непотрібних програм

Як швидко очистити комп'ютер від сміття і непотрібних програм?

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!