Що таке аутоімунні захворювання

Скільки дивовижних відкриттів вже скоєно в медицині, але досі під завісою таємниці залишається безліч нюансів роботи організму. Так, кращі наукові уми не можуть повністю пояснити випадки, коли імунна система починає працювати проти людини і в нього діагностують аутоімунний недугу. Ознайомтеся, що собою являє ця група хвороб.

Що таке системні аутоімунні захворювання

Патології даного виду завжди є дуже серйозним викликом і для пацієнта, і для лікуючих його фахівців. Якщо охарактеризувати у двох словах, що таке аутоімунні захворювання, то їх можна визначити як недуги, які викликані не якимсь зовнішнім збудником, а безпосередньо власною імунною системою організму хворої людини.

Який механізм розвитку хвороби? Природою передбачено, що спеціальна група клітин – лімфоцити – виробляють здатність розпізнавати чужорідні тканини і різні інфекції, що загрожують здоров'ю організму. Реакцією на такі антигени є вироблення антитіл, які борються зі збудниками хвороб, внаслідок чого хворий одужує.

У деяких випадках у такій схемі функціонування тіла людини відбувається серйозний збій: імунітет починає сприймати здорові клітини власного організму як антигени. Аутоімунний процес фактично запускає механізм самознищення, коли лімфоцити починають атакувати певний тип клітин тіла, системно вражаючи їх. З-за такого порушення нормальної роботи імунітету відбувається руйнування органів і навіть цілих систем організму, що веде до серйозних загроз не тільки здоров'ю, але й життю людини.

Причини аутоімунних захворювань

Організм людини – самоналагоджувальний механізм, тому в ньому необхідно присутність деякої кількості лімфоцитів-санітарів, налаштованих на білок клітин власного організму з метою переробити відмирають або хворі клітини тіла. Чому ж виникають захворювання, коли такий баланс порушується і починають знищуватися здорові тканини? Згідно медичним дослідженням, до такого результату можуть привести причини зовнішнього і внутрішнього характеру.

Внутрішній вплив, викликаний спадковістю

Мутації генів I типу: лімфоцити перестають розпізнавати певний вид клітин організму, починаючи сприймати їх як антигени.

Мутації генів II типу: клітини-санітари починають безконтрольно розмножуватися, внаслідок чого і виникає хвороба.

Зовнішній вплив

Аутоімунна система починає руйнівно впливати на здорові клітини після того, як людина перехворіла затяжний або дуже важкою формою інфекційної хвороби.

Шкідливий вплив навколишнього середовища: радіація, інтенсивне сонячне випромінювання.

Перехресний імунітет: якщо клітини-збудники хвороби схожі з клітинами організму, то останні теж потрапляють під атаку лімфоцитів, що борються з інфекцією.

Які бувають хвороби імунної системи

Збої в роботі захисних механізмів людського організму, пов'язані з їх гіперактивністю, прийнято поділяти на дві великі групи: системні і органоспецифічні недуги. Приналежність хвороби до тієї або іншої групи визначається виходячи з того, наскільки широко її вплив на організм. Так, при аутоімунних захворюваннях органоспецифического характеру як антигени сприймаються клітини одного органа. Прикладами таких недуг є цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), дифузний токсичний зоб, атрофічний гастрит.

Якщо ж розглянути, що таке аутоімунні захворювання системного характеру, то у таких випадках лімфоцити сприймають, як антигени клітини, які знаходяться в різних клітинах і органах. До ряду таких хвороб відноситься ревматоїдний артрит, склеродермія, системний червоний вовчак, змішані хвороби сполучної тканини, дерматополимиозит і ін. Слід знати, що серед хворих з аутоімунними захворюваннями часті випадки, коли в їх організмі протікає відразу кілька хвороб даного виду, що належать до різних груп.

Аутоімунні хвороби шкіри

Такі порушення нормальної роботи організму завдають багато фізичного і психологічного дискомфорту пацієнтам, вимушеним не тільки переносити фізичний біль з-за недуги, але і переживати безліч неприємних моментів внаслідок зовнішнього прояву такої дисфункції. Що таке аутоімунні захворювання шкіри – відомо багатьом, адже до цієї групи відносяться:

  • псоріаз;
  • вітіліго;
  • деякі види алопеції;
  • кропив'янка;
  • васкуліти з шкірної локалізацією;
  • пухирчатка та ін.

Аутоімунна патологія печінки

До таких патологій відноситься декілька захворювань – біліарний цироз печінки, аутоімунний панкреатит і гепатит. Ці недуги, що зачіпають головний фільтр людського організму, в ході розвитку вносять серйозні зміни і функціонування інших систем. Так, аутоімунний гепатит прогресує внаслідок того, що в печінці утворюються антитіла до клітин цього ж органу. У хворого спостерігається жовтяниця, висока температура, сильні болі в області даного органу. При відсутності потрібного лікування будуть уражені лімфовузли, запаляться суглоби, з'являться шкірні проблеми.

Що значить аутоімунне захворювання щитовидної залози

Серед цих недуг розрізняють хвороби, що виникли із-за надмірної або за зниженою секреції гормонів зазначеним органом. Так, при хворобі Грейвса щитовидка виробляє занадто багато гормону тироксину, що проявляється у хворого зниженням ваги, нервовою збудливістю, непереносимістю спеки. До другої із зазначених груп хвороб відноситься тиреоїдит Хасімото, коли щитовидна залоза значно збільшується. Хворий відчуває наче кістка в горлі, у нього збільшується вага, грубіють риси обличчя. Шкіра потовщується, стає сухою. Можуть спостерігатися порушення пам'яті.

Хоча дані недуги і проявляється безліччю симптомів, поставити точний діагноз часто буває складно. Людині, у якого спостерігаються ознаки зазначених захворювань щитовидної залози, слід звернутися до кількох кваліфікованих фахівців для більш швидкої і точної постановки діагнозу. Правильно і своєчасно призначена схема лікування зніме хворобливу симптоматику, попередить розвиток низки ускладнень.

Дізнайтеся, що такеаутоімунні захворювання - список хвороб і методи лікування.

Відео: як лікувати аутоімунні захворювання

Що таке аутоімунні захворювання Лікування травами

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!