Чим небезпечний високий гемоглобін

Для профілактики здоров'я медики рекомендують раз на рік здавати аналіз крові і за його результатами звертати увагу на відхилення від норми гемоглобіну. Про шкоду його низького показника знають всі, але чим небезпечний високий гемоглобін і підвищений вміст еритроцитів – небагато, а адже це можуть бути ознаки серйозного захворювання. Якщо в кровоносній системі присутній надлишок компоненту, це викликає порушення циркуляції крові по організму, підвищується її згортання, вона стає густішою, що викликає утворення тромбів.

Норма гемоглобіну в крові

Гемоглобін – це складний білок, який є складовою частиною еритроцитів, їх ще називають червоними кров'яними тільцями. Він включає железосодержащую частина, завдяки якій може прикріплювати в капілярах молекули кисню й транспортувати цей життєво важливий газ у всі органи. Для визначення ступеня насиченості еритроцитів цим білком, виявлення патологічних станів організму, роблять аналіз на середній вміст гемоглобіну в еритроциті.

Норми гемоглобіну вимірюються грамів на літр (г/л), визначаються залежно від статі і відрізняються у дорослих і дітей:

 • нормальний показник залізовмісного білка у жінок – 120-160 г/л;
 • норма гемоглобіну при вагітності – 110-150 г/л (знижується, адже залізо споживається жінкою та дитиною);
 • норма гемоглобіну у чоловіків –130-170 г/л;
 • норма гемоглобіну у дітей і підлітків дуже різна. У новонародженої дитини максимальний рівень – 145-225 г/л, потім за перші півроку життя поступово знижується до 95-135 г/л, а з 1 року до 18 років – поступово збільшується.

Причини підвищеного вмісту гемоглобіну

Якщо підвищені еритроцити в крові, це також означає і високу концентрацію залізовмісного білка. Відхилення від норми цих показників відбувається, коли організму не вистачає рідини в жарку погоду або при посилених фізичних навантаженнях. Зростання ризику тромбів, інсультів, інфарктів внаслідок більшої в'язкості крові – чим небезпечний високий рівень гемоглобіну, спричинений зовнішніми факторами. Збільшене споживання води через кілька днів відновить нормальне функціонування організму.

Рівень еритроцитів вище норми може вказувати на нестачу в організмі кисню як результат перебування на висоті, куріння. Але часто такий високий показник є симптомом небезпечних захворювань в організмі:

 • збільшення вироблення еритроцитів кістковим мозком в результаті патологій;
 • порушення роботи нирок з виділенням гормону еритропоетину;
 • хвороб серця, легень;
 • кишкової непрохідності;
 • цукрового діабету;
 • онкології.

У чоловіків

Підвищення еритроцитів у чоловіків спостерігається не тільки як симптом захворювання. Такий збій в організмі відбувається внаслідок важкої фізичної роботи, виснажливих тренувань без дотримання відповідного питного режиму, частого перебування на висоті (пілоти, альпіністи) або куріння. У чому небезпека високого гемоглобіну? Надалі показник вище норми, викликаний способом життя, загрожує порушенням нормальної циркуляції крові і стає головною причиною важких захворювань, небезпечних для життя – тромбозів вен, інсультів, інфарктів.

У жінок

Високі показники залізовмісного білка для жінок характерні, але часто зустрічаються в проживають у гірській місцевості, при регулярних посилених фізичних навантаженнях або при патологіях серця і легенів. Під час виношування дитини жіночий організм для нормального розвитку плоду цілеспрямовано більшою мірою насичується залізом за допомогою спеціальної дієти, прийому полівітамінних комплексів, що пояснює високий гемоглобін при вагітності. Але з плином цього періоду показник знижується, організм перерозподіляє необхідний рівень дитині. Дізнайтеся, якіпродукти, що підвищують гемоглобін при вагітності, необхідно внести в раціон.

У дітей та підлітків

Якщо проживання в гірській місцевості і посилені фізичні навантаження виключені як можливі фактори підвищення залізовмісного білка у дитини, потрібно провести обстеження для виявлення захворювання. Основними причинами підняття показників цього білка у дітей є захворювання крові, вроджені патології легенів і серця, непрохідність кишечника, тяжке зневоднення організму. Рівень червоних тілець різко тимчасово підвищується, якщо дитина отримав сильний опік; це необхідно для насичення киснем пошкоджених тканин та якнайшвидшій їх регенерації.

Симптоми підвищеного гемоглобіну

Найнебезпечніше у випадках, коли гемоглобін вище норми, що відбувається всередині судин: кров погано циркулює, тому що стає густою. Якщо вчасно не відреагувати і не привести в норму показник в'язкості цієї біологічної рідини, настануть незворотні наслідки. Утворення тромбів і закупорка судин – ось що означає підвищений гемоглобін у крові.

Рівень залізовмісного білка не піднімається різко, це відбувається на протязі деякого часу. За цей період можуть спостерігатися такі зовнішні симптоми:

 • швидка стомлюваність, сонливість;
 • втрата апетиту, різке схуднення без причин;
 • підвищення температури тіла;
 • червоні сверблячі плями на шкірі;
 • підвищення артеріального тиску.

Наслідки високого гемоглобіну

Чим небезпечний високий рівень гемоглобіну? В результаті перенасичення еритроцитами порушується робота всього організму. Більш густа кров погіршує роботу головного мозку, процес кровопостачання тканин. Розміри внутрішніх органів – селезінки, печінки, нирок – збільшуються. При таких ускладненнях організм не встигає впоратися з негативними наслідками насиченості еритроцитами. Діючи протягом довгого часу, ці симптоми призводять до смертельного результату, ось чому високий гемоглобін небезпечний для життя.

Як знизити рівень гемоглобіну до норми

Знаючи про негативні наслідки високого рівня цього білка, треба бути обізнаним про те, як знизити гемоглобін у крові. Необхідно усунути причини, які призвели до зростання цього показника. Для швидкого результату, коли симптоми погіршення здоров'я вже явно виражені, необхідно звернутися до лікаря і підібрати ліки для ефективного лікування. Але фахівцеві на питання, що робити при високому гемоглобіні, слід акцентувати увагу на образ життя пацієнта і на профілактику нормального рівня червоних тел.

Необхідно встановити питний режим і бути дуже уважним до якості споживаної води. Якщо в ній знаходиться висока концентрація хлору, така рідина буде не розріджувати кров, а викликати підвищення числа еритроцитів. Добре для нормального потовиділення пити компоти, соки без цукру, але переважно це має бути якісно очищена питна вода без газу.

У раціон харчування варто включити більше натуральних фруктів і овочів, багатих клітковиною. Остання необхідна для нормального переварювання їжі в кишечнику, адже якщо цей процес порушується, організм накопичує токсичні речовини і поступово самоотравляется. Відповідаючи на це, кістковий мозок продукує більше еритроцитів, щоб заповнити рівень кисню.

Для приведення рівня залізовмісного білка в норму з раціону слід виключити такі продукти підвищують гемоглобін:

 • червоне м'ясо;
 • печінка;
 • гречку;
 • овочі, фрукти і ягоди червоного кольору, в тому числі чорну смородину, гранати.

Потрібно максимально обмежити споживання жирної і солодкої їжі: цукор крові допомагає засвоювати залізо, а жири піднімають рівень холестерину, що посилює ризик закупорки судин. Людям з підвищеним рівнем залізовмісного білка рекомендовані піші прогулянки, плавання, фізична діяльність, чому відновлюється правильна робота кісткового мозку. Коли еритроцити вище норми забороняється вживання вітамінних комплексів, що містять залізо, мідь, вітаміни групи В та С.

Відео: чим небезпечний підвищений гемоглобін і еритроцити в крові

Передбачити у себе наявність густої крові і попередити патології, пов'язані з високим рівнем еритроцитів? В нашому відео фахівці доступно пояснять, як залежить згортання основної біологічної рідини організму від віку та генетичних факторів, яка рекомендується дієта при підвищеному гемоглобіні, розкажуть про особливості застосування лікарських препаратів для зниження рівня еритроцитів:

Густа кров

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!