Розрив яєчника – симптоми у жінок
Небезпечний стан, що розвивається миттєво, може закінчитися тяжкими наслідками, аж до летального результату, якщо жінці не надати термінової допомоги. Розрив тканин яєчника нерідко має симптоми, схожі з гострими хірургічними патологіями. Важливо знати ознаки відхилення від норми, щоб своєчасно провести госпіталізацію.
Симптоми розриву яєчника
У період дозрівання жовтого тіла, відбувається щомісяця під час овуляції, під дією різноманітних причин може виникнути надмірний тиск на судини. Це призводить до їх пошкодження, утворення гематоми. Така ситуація провокує апоплексію – раптовий розрив тканин яєчника (парної статевої залози). Стан супроводжується гострим больовим синдром і кровотечею в черевну порожнину. Симптоми у жінок можуть проявлятися:
- тимчасово, коли відбувається гостре розвиток подій;
- постійно при відсутності звернення до фахівців, лікування.
До правої статевої залозі підходить більше судин, тому патологія частіше спостерігається з цього боку, але не виключено і двостороннє ураження. Симптоми розриву яєчника у жінок схожі на апендицит, перфорація виразки шлунка, панкреатит, позаматкову вагітність, тому потрібно екстрене втручання фахівців для правильної діагностики та надання допомоги. Характерні ознаки апоплексії:
- біль у нижній частині живота;
- нудота;
- запаморочення;
- блідість;
- почастішання пульсу;
- зниження тиску;
- втрата свідомості;
- холодний піт;
- шум у вухах;
- блювання;
- озноб;
- шок.
Болі
Під час нападу через скупчення крові, утворення гематоми, набряку, виникає подразнення нервових рецепторів очеревини, тканин яєчників, що провокує больовий синдром. Нерідко це відбувається несподівано, в різкій формі. Жінки відзначають, що біль при розриві носить різноманітний характер, вона може бути:
- інтенсивної;
- періодичної;
- постійною;
- приступообразной;
- ниючий;
- колючий;
- ріжучою;
- тупий.
Локалізація болю залежить від стану яєчника – праворуч або ліворуч. Поява симптомів апоплексії пов'язано з менструальним циклом. Хворобливі відчуття можуть проявитися спочатку внизу живота збоку, а потім переміститися в область:
- промежині;
- попереку;
- зовнішніх статевих органів;
- прямої кишки;
- крижів;
- ключиці;
- нижніх кінцівок;
- заднього проходу.
Зниження артеріального тиску
Раптове сильне кровотеча при апоплексії яєчника зменшує кількість крові, яка надходить до серця. Це викликає падіння артеріального тиску. Інтенсивність зниження знаходиться в залежності від кількості втраченої крові. Цей показник є головним при визначенні клінічної форми патології. У гінекології прийняті такі характеристики:
Форма | Кількість крові, мл | Симптоми |
Легка | 100-150 | Нудота, рідкісні болі |
Середня | до 500 | Слабкість, непритомність, сильний больовий синдром, шок 1 ступеня |
Важка | понад 500 | Різке падіння гемоглобіну, шок 2, 3 ступеня |
Слабкість
Сильна втрата крові при апоплексії знижує кількість кисню, що доставляється до тканин. Це порушує функціонування нервових клітин головного мозку. М'язи тіла теж недоотримують необхідного харчування – крові, збагаченої киснем. В результаті з'являються такі симптоми розриву кісти яєчника:
- швидка втомлюваність;
- м'язова слабкість;
- млявість;
- апатія;
- безсилля;
- блідість шкірних покривів.
Інші симптоми
Кровотеча, що з'являється при апоплексії, може спровокувати подразнення органів травлення і сечовиділення. Під час нападу не виключено, що виникнуть і інші ознаки розриву яєчника. У жінки можуть спостерігатися:
- порушення менструального циклу;
- позиви до дефекації;
- прискорене сечовипускання;
- міжменструальні кров'янисті виділення;
- підвищення температури тіла;
- холодний піт.