Розрив кісти яєчника - причини і симптоми, діагностика, методи терапії, проведення операції та реабілітація
Одне з найбільш гострих і небезпечних станів в гінекології – розрив кісти яєчника. Згідно зі статистикою, воно зустрічається приблизно 15-17% випадках гінекологічних патологій. Тяжкість стану пацієнтки залежить від типу освіти, причини, яка викликала апоплексію. Ознайомтеся з клінічною картиною цієї патології, принципами лікування розриву кісти, реабілітації, профілактики та наслідків такого стану для жінки.
Що таке розрив кісти яєчника
Патологічний стан, зумовлений крововиливом у порожнину малого таза, порушенням капсули освіти і виходом його вмісту називається апоплексією або розривом кісти. Захворювання частіше зустрічається у дівчат у підлітковому періоді та у молодих жінок. Розрив кісти лівого яєчника відбувається у кілька разів рідше, ніж правого. Це обумовлено високим артеріальним тиском і інтенсивним кровопостачанням.
За характером кістозні утворення поділяють на функціональні та органічні. Перші, як правило, тимчасові, формуються внаслідок незначного порушення роботи яєчників і нерідко проходять самостійно або після нетривалої гормональної терапії. Органічне кісти вимагають обов'язкового хірургічного втручання. Виділяють наступні види кіст:
- Фолікулярна. Порожнину освіти однокамерна, має тонкі стінки, розмір рідко перевищує 5-7 см в діаметрі. Розрив таких кіст відбувається нечасто і, як правило, не вимагає хірургічного втручання.
- Кіста жовтого тіла. Має потовщені стінки, в діаметрі становить від двох до семи сантиметрів. Розрив жовтого тіла лікуватися консервативним шляхом.
- Ендометріоїдна. Її утворюють тканини внутрішньої оболонки стінки матки. Порожнину освіти заповнена темною рідиною. Апоплексия при ендометріоїдних кісти вимагає оперативного лікування.
- Дермоїдна. Це нефункціональне освіта являє собою частини ембріональних зародкових листків і похідні сполучної тканини (зуби, жир, хрящі). Така кіста не досягає великих розмірів.
Причини
Апоплексия може відбуватися при наявності кісти яєчника будь-якої етіології та типу. Розриву більш схильні функціональні кісти, що утворюються при порушенні нормального процесу овуляції. До причин апоплексії відносяться:
- Порушення функціонування ендокринних залоз, дисбаланс гормонів гіпоталамуса, гіпофіза, яєчників (порушення синтезу лютеінізуючих і фолликулостимулирующих гормонів).
- Розлади нервової системи, викликані перевтомою, стресами, надмірними розумовими або фізичними навантаженнями.
- Запалення органів малого тазу, що призводить до порушень кровопостачання яєчників, придатків, матки, а також фіброзним і склеротичних змін тканин.
- Надлишковий приплив крові до фаллопиевым трубах і статевих залоз.
- Доброякісні та злоякісні новоутворення.
- Варикозне розширення вен органів малого тазу, що приводить до застою крові.
- Поганий кровообіг, спричиненого пухлинами, спаєчними процесами та ін.
- Аномальна будова або розташування яєчників, матки.
- Переривання вагітності.
- Гормональна стимуляція роботи яєчників (наприклад, при ЕКЗ), тривалий прийом оральних контрацептивів.
До провокуючих чинників відносять інтенсивні фізичні навантаження, інтенсивний статевий акт, травми черевної порожнини, неакуратне піхвове дослідження. Розрив ендометріоїдної кісти відбувається, як правило, при порушеннях згортання крові або при безконтрольному застосуванні деяких лікарських препаратів: антикоагулянтів, нестероїдних протизапальних медикаментів.
Симптоми розриву кісти яєчника
Ознаки розриву кісти залежать від інтенсивності крововтрати, наявності супутніх гінекологічних захворювань. Переважаючими симптомами є сильна біль і кровотеча. Супутніми ознаками є:
- кров'янисті виділення з піхви;
- підвищена температура тіла;
- тахікардія;
- напруження м'язів черевної стінки;
- нудота, одноразова блювота;
- запаморочення, втрата свідомості;
- зниження артеріального тиску;
- фізична слабкість;
- блідість шкірних покривів.
Ступеня тяжкості
Способи лікування цього захворювання залежать від вираженості клінічної картини. Апоплексия яєчника поділяється на три ступеня тяжкості, виходячи із стану пацієнтки та обсягу крововтрати:
- Легкий ступінь. При цьому клінічна картина розриву кісти виражена побічно, і патологія вимагає ретельної діагностики та диференціювання з іншими захворюваннями (наприклад, апендицит, ниркової колькою). Легка ступінь, як правило, не вимагає хірургічного лікування і усувається консервативними методами. Крововтрата в цьому випадку складає не більше 0,15 літрів.
- Середня ступінь. Крововтрата становить від 0,15 до 0,5 літрів. Пацієнтка скаржиться на біль середньої інтенсивності, слабкість, кров'янисті виділення з піхви. Лікування середнього ступеня тяжкості включає в себе госпіталізацію і термінове хірургічне втручання.
- Важка ступінь. Вільна кров в черевній порожнині становить більше півлітра. Для важкого ступеня характерні симптоми геморагічного шоку: блідість шкірних покривів, тахікардія, різке падіння артеріального тиску. Пацієнтці необхідна термінова госпіталізація в стаціонар і хірургічне лікування. При відсутності своєчасного лікування, можливий летальний результат.
Діагностика
Апоплексия кісти яєчника може мати змащену клінічну картину, тому необхідно провести диференціальну діагностику з кишковою колькою, шлунково-кишковою кровотечею, запалення апендикса. Насамперед, необхідний огляд пацієнтки на гінекологічному кріслі, визначення розмірів внутрішніх статевих органів, областей хворобливості. Потім призначають додаткові інструментальні і лабораторні дослідження:
- Ультразвукове дослідження. З його допомогою визначають цілісність органів малого тазу, наявність рідини в черевній порожнині, її кількість.
- Пункція заднього склепіння піхви. Дослідження проводиться на кріслі без застосування анестезії. Пацієнтці вводять голку через задню стінку піхви і збирають вміст черевної порожнини. Наявність крові в пунктаті говорить про апоплексії. Дослідження може бути інформативно при розриві дермоидной кісти.
- Клінічний аналіз крові. При розриві кісти відзначається зниження рівня еритроцитів і гемоглобіну, підвищення кількості лейкоцитів.
Лікування
Терапія апоплексії безпосередньо залежить від виду пошкодженої кісти, вираженості симптомів і крововтрати. Після постановки діагнозу, проведення огляду, інструментальних досліджень, лікар приймає рішення про метод лікування. Виділяють два види лікування розривів кісти: консервативне і хірургічне (лапароскопія чи лапаротомія). Виняток становлять дермоїдні освіти: їх лікування потребує негайного оперативного втручання.
Лікування без операції
Цей вид корекції застосовується у разі відсутності важкої, загрозливою життя клінічної картини. Як правило, консервативне лікування призначають, якщо стався розрив фолікулярної кісти яєчника або інших функціональних утворень. При цьому пацієнтці призначають постільний режим, холодний компрес на нижню частину живота, протизапальні препарати. Анальгетики та ліки розслаблюють гладку мускулатуру (спазмолітики) після зняття нападу болю застосовувати не слід, тому що може відкритися сильна кровотеча.
Після завершення основного курсу лікування пацієнтці призначають прийом гормональних контрацептивів терміном на 3-6 місяців для відновлення нормальної функції яєчників. Консервативна терапія розриву кісти проводиться строго в умовах стаціонару для спостереження динаміки стану пацієнтки та надання невідкладної допомоги в разі різкого погіршення стану хворої.
Операція
При пошкодженні стінок кістозного освіти, виливанні його вмісту та пошкодженні при цьому артерій і вен, часто показане негайне оперативне втручання. Існує два типи хірургічного лікування апоплексії: лапароскопія і лапаротомія. Вибір способу оперативного втручання залежить від ступеня тяжкості стану пацієнтки, наявності ускладнень у вигляді сильної кровотечі або перитоніту.
Лапаротомія являє собою відкриту операцію. Це означає, що пацієнтці виробляють горизонтальний або вертикальний розріз в нижній частині живота. Перевага цього методу оперативного втручання віддають при великому об'ємі рідини в черевній порожнині або почався перитоніті. Хвору при лапаротомії вводять у загальний наркоз. В ході операції лікар оглядає пошкоджені органи, виробляє резекцію яєчника. Потім черевну порожнину очищають від вмісту і черевна стінка пошарово зшивається, залишаючи дренаж.
Після проведеної операції жінка повинна перебувати на стаціонарному лікуванні не менше тижня. Для профілактики інфекційних процесів призначають терапію антибіотиками широкого спектру. Крім того, необхідний постільний режим, дієтичне харчування дробове. Лапаротомія має радий недоліків:
- тривалий післяопераційний період (від 2-3-х тижнів до декількох місяців);
- високий ризик інфікування операційної рани;
- висока ймовірність розвитку операційних кровотеч та інших ускладнень;
- можливий розвиток післяопераційних болів.
Лапароскопія – закрита операція, яка проводиться за допомогою спеціальних інструментів і оптичного приладу, зображення з якого передається на монітор. При цьому в черевній стінці виконується три отвори: один для камери з ліхтариком і два для інструментів (маніпуляторів). Лапароскопія проводиться під загальним наркозом. Лікар акуратно уривається пошкоджений яєчник і очищає черевну порожнину. Після проведення необхідних маніпуляцій на отвори в черевній порожнині накладають шви і стерильну пов'язку.
Після проведеної лапароскопії пацієнтку спостерігають у стаціонарі 3-5 діб, потім (при відсутності ускладнень) виписують на амбулаторне лікування. Показаний прийом протизапальних, антибактеріальних фармакологічних препаратів, вітамінів та імуномодуляторів. Серед головних примуществ такої операції виділяють швидке відновлення і невисокий ризик додаткових ускладнень. Недоліками лапароскопії є:
- обмежена область для маніпуляцій хірурга;
- необхідність наявності дорогого обладнання і спеціальних навичок лікаря;
- неможливість точного визначення деяких характеристик органів;
- обмежена візуалізація;
- неможливість повного контролю операційної рани.
Реабілітація
Після проведеного оперативного втручання пацієнтці показана подальша реабілітація. Її обсяг та термін напряму залежать від тяжкості початкового стану хворої, наявності ускладнень. Для відновлення загального здоров'я, репродуктивних функцій показаний прийом антимікробних, знеболюючих та протизапальних препаратів, вітамінів, імуномодуляторів. Крім того, обов'язково призначається прийом оральних контрацептивів. У разі видалення карциноми пацієнтці показана променева або хіміотерапія для купірування поширення ракових клітин.
На термін від місяця до півроку обов'язковий статевий спокій, відсутність інтенсивних фізичних навантажень. Забороняється відвідування лазні, сауни, громадських басейнів до повного загоєння операційної рани. При необхідності лікар може призначити лікувальну фізкультуру або фізіотерапію. Планування вагітності після апоплексії слід відкласти на 3-6 місяців.
Наслідки розриву кісти яєчника
Дуже часто ця патологія не призводить до яких-небудь неприємних наслідків для загального стану організму. Можливі ускладнення можуть бути викликані супутніми хворобами. До негативних наслідків розриву кісти відносять:
- Спайки в малому тазу. Зустрічаються при проведенні консервативної терапії. Спайковий процес обумовлений наявністю згустків крові в черевній порожнині, великою тривалістю операції (особливо лапараскопічної).
- Безпліддя. Є наслідком наявності спайок, гормонального дисбалансу, хронічного запального процесу, порушення нормального менструального циклу.
- Рецидив розриву. Повторна апоплексия внаслідок розвитку рецидиву кісти жовтого тіла зустрічається при наявності гормональних захворювань, запалень органів малого тазу.
- Позаматкова вагітність. Зростає ризик виникнення ектопічної вагітності внаслідок обширного утворення спайок у малому тазі, перегину маткових труб.
Профілактика
Часто розрив кісти можливий тільки при сильному фізичному впливі, стресових ситуаціях або внаслідок паралельного розвитку інших патологій. Заходи щодо попередження апоплексії включають дотримання наступних рекомендацій:
- Регулярне відвідування гінеколога (не рідше, ніж раз у півроку).
- Своєчасна терапія запальних захворювань сечостатевої системи.
- Планування вагітності.
- При діагностиці кистообразного освіти необхідно відразу почати лікування.
- При прийомі гормональних контрацептивів регулярно проходити додаткове обстеження для виявлення кісти.
Відео
Лопнула кіста яєчника. Симптоми