Анемія при вагітності - ступеня та ризики для плода. Симптоми і лікування залізодефіцитної анемії у вагітних
- 1. Що таке анемія при вагітності
- 1.1. Залізодефіцитна анемія у вагітних
- 1.2. Гестационная анемія при вагітності
- 1.3. Чим небезпечна анемія при вагітності
- 2. Анемія 1 ступеня при вагітності
- 3. Анемія 2 ступеня при вагітності
- 4. Анемія 3 ступеня при вагітності
- 5. Ознаки анемії при вагітності
- 6. Лікування анемії при вагітності
- 6.1. Препарати при анемії у вагітних
- 6.2. Що їсти при анемії при вагітності
- 7. Протипоказання при анемії
- 8. Профілактика анемії у вагітних
- 9. Відео: анемія під час вагітності
Недокрів'я має код МКБ Д50. Захворювання характеризується недостатньою концентрацією заліза в організмі. В таких умовах відбувається порушення синтезу еритроцитів у крові. Анемія і вагітність – несумісні поняття, оскільки недуга може зашкодити плоду і матері.
Що таке анемія при вагітності
Недокрів'я у період виношування плоду являє собою дефіцит заліза при вагітності. Проявлятися недуга починає до другого триместру, досягаючи піку свого розвитку до 29-36 тижня. Механізм утворення хвороби будується на зростаючій потребі організму матері в залозі, оскільки завдяки йому відбувається вироблення гемоглобіну крові. Якщо елемент надходить в недостатньому обсязі, то відбувається дисбаланс між споживанням і витрачанням. Недокрів'я обов'язково потрібно лікувати, щоб уникнути негативних наслідків для матері та дитини.
Причинами недокрів'я можуть стати:
- хронічні запальні хвороби статевих органів;
- спадкова схильність (при генетичне захворювання);
- недостатньо збалансоване меню;
- алкоголь, куріння;
- зміни при захворюваннях печінки;
- новоутворення;
- рання повторна вагітність (розвивається гіпохромія);
- порушення функціонування ферментів;
- гормональні збої.
Залізодефіцитна анемія у вагітних
Елемент залізо виконує важливу роль при формуванні гемоглобіну. Якщо виникає брак, порушується передача кисню від легень до тканин органів. Залізодефіцитна анемія при вагітності (слід відрізняти від таласемії) може бути викликана збоєм в засвоєнні важливого речовини або зниженням його споживання. Отримати залізо майбутня мама може тільки з їжею, оскільки організмом елемент не синтезується. Щоб відбувалося правильне засвоєння, необхідно відсутність збоїв роботи печінки і тонкого кишечника, оскільки молекули переміщаються завдяки білкам цих органів.
Гестационная анемія при вагітності
Визначення «гестация» перекладається з латинської мови як «вагітність». Недугою страждає до половини майбутніх мам. Розраховується період від процесу впровадження заплідненої яйцеклітини всередину стінки матки, що менше терміну, який встановлюють акушери. Гестационная анемія при вагітності відноситься тільки до цього терміну, якщо недуга виник до або після, то він діагностується інакше.
Захворювання провокує збої процесу зміцнення дитини в маткової порожнини, гіпоксію плацентарних тканин, розвиток неповноцінних клітин внутрішнього шару матки. У другому триместрі кисневе голодування плоду, що знаходиться в утробі, може збільшуватися за рахунок тромбування дрібних капілярів, що зв'язують систему кровообігу матері з плацентою.
Чим небезпечна анемія при вагітності
Недуга являє собою дефіцит заліза в організмі майбутньої матері. Анемія може призвести до тяжких наслідків як для самої жінки, так і для плоду. Захворювання здатне викликати токсикоз у другій половині періоду виношування дитини. Нестача заліза при вагітності небезпечна тим, що може створити умови для передчасних пологів. Такий сценарій розвитку подій часто провокують сильні кровотечі під час появи плоду на світло (постгеморагічна анемія). Пояснюється це тим, що недуга зменшує здатність крові до згортання.
Якщо анемію не лікувати, то після пологів вона може призвести до втрати виділення молока. Дитина, мати якої в період його виношування мала низький вміст заліза в організмі, отримує мало ресурсів для правильного розвитку. Такі порушення викликаються нестачею кисню та поживних речовин. Істотно зростає ризик розвитку гіпоксії та гіпотрофії плода. У результаті дитина може народитися з вагою, не сформованою імунною системою.
Анемія 1 ступеня при вагітності
Легку стадію цієї хвороби діагностують практично у всіх вагітних жінок. Внутрішні органи можуть засвоїти лише свою норму заліза, хоча потрібно набагато більше. Анемія при вагітності 1 ступеня може протікати практично без симптомів, виявляється при здачі аналізу крові, проби на рівень сироваткового заліза. Однак діагностика і своєчасно призначене лікування необхідно, щоб не допустити ускладнень і наслідків для мами і малюка. Плід, навіть при відсутності проявів недуги у жінки, відчуває незначну гіпоксію.
Анемія 2 ступеня при вагітності
На цій стадії брак железосодержания стає більш вираженою. Анемія середнього ступеня при вагітності приносить жінці деякі неприємні відчуття, які можуть позначитися на здоров'я плоду. Існують зовнішні ознаки, виявивши які потрібно звернутися до лікаря:
- поява тріщин в куточках рота;
- волосся стають сухими, ламкими, сильно випадає;
- нігтьова пластина деформується, втрачає твердість і пружність.
Анемія 3 ступеня при вагітності
Остання стадія захворювання вимагає негайного звернення до лікаря і стаціонарного лікування. Анемія 3 ступеня при вагітності може завдати непоправної шкоди розвитку плода. При таких обставинах можливі передчасні пологи, викидні або народження мертвої дитини. Якщо недуга в цій стадії виявлено при плануванні дітей, то лікарі розцінюють його як клінічне показання до лікування.
Ознаки анемії при вагітності
Симптоми анемії у вагітних виникають при переході хвороби в другу стадію, вони виражаються наступними проявами:
- збільшенням частотності серцевих ударів;
- підвищеною втомлюваністю, сонливістю і загальною слабкістю в тілі;
- появою дратівливості і нервозності;
- болями в області серця;
- порушенням апетиту;
- запамороченнями, нудотою, блювотою;
- обмінними порушеннями, збоями в роботі травної системи;
- падінням концентрації уваги;
- непритомністю;
- онімінням кінцівок;
- сухістю і зблідненням шкірних покривів;
- ламкістю нігтів і волосся;
- лущенням шкіри в області долонь і стоп;
- появою тріщин в куточках губ.
Лікування анемії при вагітності
Залежно від стадії розвитку, симптомів і виду захворювання фахівці встановлюють лікування анемії вагітних. Комплекс заходів включає:
- харчування за спеціальним раціону;
- прийом залізовмісних таблеток;
- використання ін'єкцій (при виразці шлунка, печії);
- застосування народних засобів.
Препарати при анемії у вагітних
Медикаментозне лікування хвороби підбирається індивідуально для кожної жінки, спираючись на етіологію і стадію недуги. Препарати при анемії у вагітних можуть стати корисними для плода, але зробити шкідливий вплив на організм матері. Популярними ліками є:
- Ферроцерон;
- Ферроплекс;
- Феррокаль;
- Конферон;
- Тардиферон.
Що їсти при анемії при вагітності
Дієта при недокрів'ї спрямована на компенсацію залізодефіциту. Їсти при анемії при вагітності слід певні продукти. Нижче описано, що краще споживати при недугу, які є особливості:
- Найкраще елемент засвоюється з м'яса (свиняча печінка, серце, індичка, яловичина).
- Морепродукти (риба, мідії, креветки).
- Овочі і фрукти (шпинат, абрикоси, помідори, капуста цвітна, перець болгарський, суниця, ківі, яблуко).
- Крупи (наприклад, гречка).
- Фолієва кислота допоможе у профілактиці недокрів'я (ріпа, капуста, сочевиця, цитрусові, салат листовий, брокколі, курага, малина, горіхи).
- Вітамін В12 міститься в яйцях, бобових, м'ясі.
Протипоказання при анемії
У деяких випадках протипоказання при анемії полягають у рекомендації лікарів перервати вагітність. Рішення приймається на консиліумі, може набути чинності до 12-тижневого терміну. Однак право остаточного вибору належить жінці. Протипоказанням до вагітності можуть стати наступні види анемії:
- важка ступінь хронічної залізодефіцитної;
- гемолітична (при якій розпадаються еритроцити);
- апластична;
- серповидно-клітинна;
- недуга, що виникає на тлі лейкозу;
- якщо захворювання супроводжує хвороба Верльгофа.
Профілактика анемії у вагітних
Перед тим, як завагітніти, жінка повинна ретельно підготуватися. Потрібно звернути увагу на рівень гемоглобіну в крові. Якщо виявиться недокрів'я, то необхідно з'ясувати його причину. Профілактика анемії у вагітних полягає в прийомі полівітамінних препаратів. Відповідні комплекси повинні містити залізо та фолієву кислоту. Ці медикаменти слід приймати виключно для профілактики, оскільки вони містять дуже малу дозу речовин для лікування.
Починати вживання комплексу вітамінів слід за 3 місяці до передбачуваного зачаття. У період вагітності надходження корисних речовин повинно відбуватися до 12 тижнів. Однак кожній жінці потрібно свій термін, тому важливо отримати консультацію фахівців. Ні в якому разі не нехтуйте порадами лікаря і постійно відвідуйте жіночу консультацію, щоб недуга можна було виявити вчасно.