Жовте тіло в яєчнику у жінок

Ймовірне зачаття підпорядковане складного циклічного процесу. Його вплив на жіночий організм відчуває протягом усього репродуктивного віку. Судити про те, наскільки ефективно працює система, від якої залежить радість материнства, можна з функціонування яєчників, дозріванню яйцеклітини і розміру жовтого тіла.

Що таке жовте тіло

Функціональний процес роботи кожного внутрішнього органу різний, але разом вони утворюють складний взаємозв'язок, щоб жінка змогла зачати дитину. Якщо ж запліднення не наступає, то організм повинен підготуватися до наступного періоду овуляції. У цьому процесі важлива роль відведена лютеїнової залозі, яка завдяки своєму кольору отримала назву «жовте тіло». Тимчасовий ендокринний орган синтезує прогестерон, який допомагає заплідненої яйцеклітини закріпитися і сприяє її подальшому розвитку, поки не сформується плацента.

Стадії розвитку

Процес утворення жовтого тіла в яєчнику (правому або лівому) знаходиться під контролем як самого органу, так і гіпофіза з імунною системою. Тимчасова структура, яка здатна періодично формуватися, функціонувати і піддаватися регресу, підпорядкована певним циклом. Як залоза, яка бере участь у секреції пептидів і стероїдів, жовте тіло в яєчнику при нормальній роботі репродуктивної системи проходить наступні стадії розвитку:

  • Проліферація. На місці фолікула, що лопнув з його судин формується кровоносну згусток. Далі відбувається швидке заміщення сполучної тканини, клітини зернистого шару вихідного фолікула починають ділитися.
  • Васкуляризація. Коли утворюється жовте тіло, то з'являються кровоносні судини і настає фаза залозистої метаморфози. Розростаючись і збільшуючись у розмірах, фолікулярні клітини перетворюються в лютеоциты, останні – виробляють жовтий пігмент. Для повноцінної роботи залози, щоб не викликати затримку розвитку, на цій стадії важливо забезпечити жіночий організм залізом. Фахівці в області гінекології стверджують, що жовте тіло в яєчнику на час стає найбільш інтенсивним по кровотоку органом у всьому тілі жінки, тому потребує посиленої турботи.
  • Розквіт. Стадія максимальної гормональної активності жовтого тіла, коли воно злегка підноситься над яєчником і набуває багровий відтінок. Тривалість розквіту залози не перевищує 12 днів, якщо за цей час не відбулося запліднення, то активність невеликого ендокринного органу починає знижуватися.
  • Регрес (згасання). Відсутність вагітності запускає процес зміни клітин, які починають зменшуватися, з'являється рубцевий ділянку, утворюється біле тіло. Концентрація статевих гормонів знижується, жовте тіло починає зникати, при цьому одночасно в яєчниках запускається новий цикл дозрівання фолікул.

Як проводиться УЗД дослідження

При виявленні жовтого тіла в яєчнику під час ультразвукового дослідження лікар може констатувати або ранній термін вагітності, або завершення менструального циклу. Поки тимчасова залоза буде виробляти прогестерон, репродуктивна система жінки призупинить розвиток наступного фолікула. Якщо ж відбудеться запліднення яйцеклітини, то гормон активізує розвиток слизової оболонки матки і знизить вплив імунної системи жіночого організму, даючи плоду шанс на розвиток.

При обстеженні жіночих органів практикуються два способи проведення УЗД: трансабдомінально (по поверхні живота) та трансвагінально (через піхву). У першому випадку перед процедурою доведеться випити багато рідини без газу, щоб наповнити сечовий міхур. Для другої процедури, щоб побачити жовте тіло на УЗД, доведеться спорожнити міхур, роздягнутися нижче пояса. Потім лікар введе один тонкий вагінальний датчик, обгорнутий в презерватив, при цьому не доведеться випробовувати хворобливих відчуттів.

Які нормальні розміри залози лютеїнової

Єдиного стандарту щодо правильних параметрів жовтого тіла не існує. Поняття норми носить умовний характер, але розмір скороминущої структури допомагає виявити, наскільки ефективно і злагоджено працює репродуктивна система. Нормальні розміри варіюються в умовному діапазоні, якщо показники не виходять за межі кордонів, то фахівець діагностує відсутність патології.

Розміри по днях циклу

Трансвагінальний датчик УЗД допомагає з точністю до міліметра визначити параметри невеликої залози, а вони при стандартному менструальному циклі можуть візуалізуватися на екрані або виглядати на фото у вигляді наступних розмірів:

Діаметр жовтого тіла (мм)

День

10

10

16,6

12

19,9

13

21

14

Якщо після 14-го дня місячного циклу, на який припадає пік овуляції, жовте тіло продовжує зростати, досягаючи 30 мм, то це може свідчити про настання вагітності або що почала утворюватися кіста. У разі зменшення діаметра фолікула на третьому тижні менструального циклу, лютеїнова заліза йде, щоб через деякий час з'явитися знову.

Чим небезпечна кіста жовтого тіла при вагітності

Гормональна перебудова організму, коли настає «цікавий період», може спровокувати появу доброякісного утворення. Кістозне жовте тіло ні скільки рідкісне, а швидше часте явище, яке не викликає серйозних ускладнень і не потребує лікування. Таким способом лютеїнова заліза дає про себе знати, продовжуючи виробляти прогестерон і підтримувати вагітність. У невагітних жінок гипердействие прогестерону призводить до появи персистенції, і жовте тіло, існуючи довше покладеного терміну, перетворюється на кісту.

Лікарські рекомендації включають обмеження фізичної активності та підтримання нормальної роботи кишечника. Термінове звернення за медичною допомогою необхідно лише при сильних болях внизу живота і значному погіршенні самопочуття, що необов'язково пов'язано з розривом кісти. Серйозні симптоми можуть бути викликані іншими причинами і свідчити про серйозні ускладнення.

Відео

Функціональні кісти

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!