Лікування мікозу нігтів і шкіри лікарськими препаратами, народними засобами і процедурами
Грибок – неприємне захворювання, яке приносить безліч симптомів: свербіж, лущення, почервоніння. Лікування мікозу або грибка, який може з'явитися на шкірі, нігтях, слизовій оболонці, іноді потребує операційного втручання. Щоб не допустити появи захворювання, ретельно стежте за гігієною, будьте акуратні при відвідуванні місць загального користування, інакше без тривалої терапії не обійтися.
Що таке мікоз
Під поняттям мікоз мається на увазі захворювання, викликане паразитуючими грибками. Вони можуть уражати не лише шкіру з нігтями, але і внутрішні органи. Розрізняють три види поверхневих мікозів:
- дерматомікоз;
- кератомикоз;
- кандидоз.
Ураження грибком внутрішніх органів називають підшкірними грибковими інфекціями і опортуністичними системними мікозами:
- споротрихоз;
- мицетома;
- хромобластомикоз.
Грибок передається через предмети загального користування, наприклад, через рушник. Його можна «підчепити», пройшовши по мокрому підлозі босими ногами в лазні або примірявши чуже взуття. Деякі види грибка можна дістати, вдихнувши всередину повітря, в якому знаходяться його суперечки. Мікоз ніг з'являється при носінні незручного взуття, що не пропускає повітря, і недотриманні гігієни.
Чим лікувати мікоз
Схеми лікування грибкової інфекції залежать від місця розташування осередку збудника і від стадії захворювання. Пацієнту, у якого була діагностована хвороба, потрібно бути готовим до тривалого курсу системної терапії, так як більшість видів грибків лікується дуже довго. Самостійна терапія не рекомендується, а призначається після консультації лікаря та обстеження. Розрізняють такі способи позбавлення від грибка:
- Для лікування поверхневих мікозів використовуються мазі, креми, сироватки.
- При зараженні нігтів – мазі, креми, лаки. При запущеному випадку використовуються засоби для зняття нігтьової пластини.
- При інфікуванні слизової оболонки – мазі, креми, таблетки.
- Для лікування підшкірного грибка використовуються таблетки.
Таблетки від грибка шкіри
Використання таблеток для лікування грибкової інфекції – один із самих популярних способів лікування патології. Їх призначають всередину, тому метод має недоліки і не всім підходить. Популярні таблетки від мікозу шкіри та інших видів ураження:
- Флуконазол. Це діюча речовина входить в такі препарати, як Флуконазол, Дифлюкан, Флюкостат, Мікосист, Форкан. Добова доза залежить від захворювання і може становити від 50 мг до 400 мг. Флуконазол протипоказаний дітям до 3 років, при одночасному прийомі з іншими протигрибковими препаратами і лактації. У вагітних жінок і людей з хворобами печінки лікування мікозу проводиться під наглядом лікаря.
- Ітраконазол. На цьому діючій речовині засновані препарати Орунгал, Кандитрал, Румикоз, Ирунин, Итразол. Добова доза становить від 50 мг до 400 мг залежно від виду грибка. Заборонений прийом ітраконазолу при лактації, серцевої недостатності, дітям до 3 років.
- Тербінафін. Речовина міститься в медикаментах Ламізил, Тербінафін, Тербизил, Онихон, Экзифин. Таблетки протипоказані дітям до 3 років, при нирковій і печінковій недостатності, псоріазі. Середня ціна препарату становить 280 рублів за 14 штук.
Мазі
В аптеці зараз багато засобів для лікування дерматологічних проблем. Перед застосуванням уважно читайте інструкцію. Лікування мікозу шкіри по всьому тілу, в тому числі волосистої частини, зручно проводити за допомогою мазей:
- Клотримазол. В аптеці ця мазь продається і під назвами Кандид, Канізон. Ціна доступна. Не можна використовувати дітям, вагітним жінкам. Наносити мазь треба 2-3 рази в день протягом декількох місяців.
- Нізорал. Ця мазь ще має назви: Микозан і Кетоконазол. За відгуками, засіб має високу ефективність. Ним лікують не тільки шкірні мікози, але і оніхомікози. Лікування грибкових захворювань шкіри триває від 1 місяця, нігтів – від 2.
- Ламізил. Це активна речовина міститься і в Бинафине, Тербизиле, Миконорме. Ламізил зручний у використанні: наносити мазь потрібно один раз на добу. Курс лікування поверхневого мікозу – від 2 тижнів.
Протигрибкові креми
Спосіб нанесення крему від мазі нічим не відрізняється. Різниця – в консистенції препарату, кількості активної речовини. В аптеці можна придбати такі креми від грибка:
- Флуоцинолон. Речовина флуоцинолона ацетонид міститься в кремах: Сінафлан, Флукорт, Флунолон, Флуцинар. Ними лікують не тільки мікози, але і нейродерміт, лишай, себорею, кропив'янку, опіки. Не призначається дітям до 2 років, жінкам під час годування груддю. Наносити потрібно 2-4 рази на день до повного одужання.
- Ламізил. Однойменний крем наділений тими ж властивостями, що і в мазі з цим активною речовиною.
Лаки
Лікування мікозу нігтів проводиться за допомогою лаків, які добре справляються з поставленим завданням. Такий вид зовнішньої терапії можна застосовувати для профілактики, наприклад, перед відвідуванням сауни або лазні. Поширеними лаками від мікозу є:
- Лоцеріл. Активна речовина препарату аморолфіна допомагає при запущених випадках у боротьбі з дріжджовими, пліснявими грибками, дерматофітами. Тривалість лікування – від 4 місяців. Середня ціна 2500 рублів.
- Микозан. Це засіб дозволено при вагітності та дітям з 4 років. Його активним компонентом є фільтрований екстракт жита. Микозан наділений зміцнюючими властивостями, він відновлює нігтьову пластину, позбавляє від грибка. Тривалість лікування – від 1 місяця.
- Батрафен. Відмінний варіант для запущеної хвороби нігтів. Препарат має широкий спектр дії на патогенну флору, приємно пахне. Курс лікування – від 6 місяців.
Сироватки
Зручним у застосуванні медикаментом є сироватка від грибка. Вона випускається у флаконі у вигляді спрею. В аптеці можна придбати такі місцеві антімікотікі:
- Синь Цзя Лян. Це китайський продукт, який має багато позитивних відгуків. У складі препарату знаходиться ревінь, бензойна та оцтова кислота, ацетат хлоргексидину, борнеол, гліцерин.
- Микозан. Протигрибковий препарат випускається у вигляді сироватки, яку треба наносити на уражені ділянки 2 рази на день до повного одужання.
- Ламитель. Перед нанесенням цього ліки ніготь і шкіру треба розпарити, а потім обробити. Робити це потрібно два рази в день протягом двох тижнів. Ціна засоби – до 200 рублів.
Засоби для зняття нігтя, ураженого мікозом
Якщо грибок «з'їв» більше половини нігтьової пластини, то її краще зняти. Для цього використовуються спеціальні мазі і пластирі:
- Онихопласт. Мазь добре розм'якшує ніготь. Це дозволяє безболісно його зняти.
- Ногтивит. Містить масло чайного дерева, що стерилізує, і стеаринову кислоту, що вбиває інфекцію.
- Кератолитический пластир. Після його нанесення нігтьова пластина легко видаляється.
Лікування мікозу народними засобами
Грибок можна вилікувати за допомогою народної медицини. Ось кілька простих і ефективних рецептів для комплексної терапії:
- Оцтова мазь з гліцерином. Грибок не любить кисле середовище, тому народні лікарі радять приготувати мазь на основі оцту. Для цього змішайте в рівних пропорціях яблучний оцет і гліцерин. Використовувати як мазь.
- Ванночка з лікарських трав для ступень. Візьміть по одній столовій ложці сухого чистотілу і календули, залийте окропом (1 стакан), розбавте чистою водою і опустіть в отриману ванночку ноги на 10 хвилин. Процедура добре знімає запалення, лущення епідермісу, шкірний свербіж. Підійде дитині і жінкам в період лактації.
- Содова паста. Розведіть соду водою до утворення пасти. Змастіть отриманим розчином заражені ділянки шкіри і нігтів.
Лікування мікозу лазером
Застосування лазера давно випробувано медициною. Він легко справляється з грибком нігтів. Суть процедури полягає в м'якому видаленні ураженої грибком нігтьової пластини і впливі на тканини інфрачервоним випромінюванням, яке згубно для збудника хвороби. Грибок гине, а через час відростає гладка і красива нігтьова пластина.
Хірургічне видалення
Зняти нігтьову пластину можна і за допомогою хірургічного втручання. Резекція або операція з видалення нігтя призначається, коли звичайні засоби, що використовуються для лікування грибка, не допомагають. Це відбувається при відсутності лікування, або коли зовнішній вплив медикаментами не дає ефекту. Операція проводиться під місцевою анестезією. Хірург скальпелем видаляє ніготь, після чого обробляє рану протигрибковими антибіотиками.