Папілома на обличчі: види новоутворень та їх видалення

Виникнення шкірних новоутворень на обличчі не так небезпечно, як в дихальних шляхах або на статевих органах. Однак ці нарости псують настрій неестетичним виглядом, можуть травмуватися під час косметичних процедур або при носінні одягу. Папілома на обличчі потребує лікування, але домашніми засобами позбутися від неї навряд чи вдасться, видалити новоутворення зможе тільки фахівець.

Що таке папілома на обличчі

Існує вірус папіломи людини (ВПЛ), який включає в себе більше 170 типів (штамів). Human Papillomavirus поширений і різноманітний. При попаданні в організм, ВПЛ проявляється утворенням шкірних опуклостей різних розмірів і відтінків. На обличчі папіломи частіше з'являються на верхньому столітті, але нерідко їх можна побачити біля рота, носа, на чолі, щоках і підборідді. Такі нарости не заподіюють болю, але псують естетичний вигляд людини, створюючи враження недоглянутості. Позбутися від папілом на обличчі і тілі можна кількома способами, вибір яких залежить виду вірусу.

Як виглядають папіломи на обличчі

Розташовуються доброякісні нарости на обличчі в місцях, де шкіра найбільш тонка. Новоутворення з'являються по одному або групами. Це округлі нарости, схожі на кольорову капусту або видовжені сосочки білого, рожевого, коричневого кольору. Спочатку на шкірі з'являється піднесення, що нагадує прищик або бородавку. З часом наріст зростає в сторони і вгору, збільшуючись в розмірах. Папілома може зрости до 3 см в діаметрі. У цьому випадку підстава у неї стає вузьким, а шапочка – горбистою, плоскої та круглої.

Причини

Щоб убезпечити себе від чинників, що провокують ВПЛ, необхідно знати, звідки він з'являється. Інкубаційний період вірусу триває від 2 тижнів до 2 років. Часто він взагалі не проявляє себе або організм самоизлечивается. Інфікування відбувається:

  • статевим шляхом, включаючи орально-генітальні та анальні контакти;
  • побутовим шляхом через дотики, неохайність, недотримання гігієни у місцях загального користування (бані, басейни, спортзали, туалети);
  • самозараження при епіляції;
  • при зниженому імунітеті під час вагітності, в період статевого дозрівання, після інфекцій, стрес, переохолодження організму.

Види

Боротися з вірусною інфекцією можна, якщо знати, до якого виду вона належить. Нарости на обличчі класифікуються за:

  • формою протікання: доброякісні (эписомальные) і злоякісні (интросомальные).
  • здатності до трансформації: неонкогенні, онкогенні з низьким ризиком переродження, онкогенні з високим ризиком перетворення в ракову пухлину;
  • кольору: рожеві (безпечні), сірі (вимагають діагностики), білі (порушення пігментації), коричневі або темно-червоні (вплив УФ-променів);
  • за структурою і формою: плоскі (після видалення схильні до утворення рубців), кулясті (легко видаляються лазером або скальпелем), ниткоподібні на тонкій ніжці (швидко піддаються лікуванню), загострені (великий ризик переродження).

Особливості ВПЛ

На обличчі новоутворення доброякісного характеру проявляються, в залежності від збудника. Вони можуть бути у вигляді бородавок, внутрішньошкірних, плоских, гострокінцевих кондилом, ниткоподібних папілом. Папіломавірус – це гриб, що виріс на поверхні шкіри, а сам він ховається в нижніх шарах епідермісу, на зразок грибниці. Зовнішні прояви виникають не завжди, а тільки після збою в захисних системах організму. При зараженні вірусом і падіння імунітету мутація клітин провокує активне зростання папілом.

Ускладнення

Медики закликають видаляти папіломи відразу після їх появи. Це зменшує шанси на поширення вірусу по всьому організму, знижує ризик травмування наростів, яке тягне за собою небезпеку ускладнень. Серед них:

  • малігнізація тканин, коли клітини папіломи набувають властивості злоякісного новоутворення;
  • велике запалення, після чого може виникнути некроз тканин;
  • поширення вірусу і рясні висипання великих розмірів по всьому тілу.

Діагностика

Вивести папіломи на обличчі можна комплексним лікуванням. Однак спочатку необхідно звернутися до дерматолога для виключення передракових патологій і точної діагностики. Виявлення наростів відбувається в хід візуального огляду особи, тіла і слизових оболонок. Наявність патологічних клітин виявить цитологія мазка з шийки матки. Чутливий Digene-Тест визначить ступінь небезпеки вірусу. Розпізнавання типу ВПЛ виконується методом ПЛР. Біопсія фрагмента, взятого з шийки матки, виявить рівень небезпеки на ранній стадії.

Як видалити папілому

На сьогоднішній день ні один метод лікування не дасть 100% гарантію повного одужання від ВПЛ. Загальна методика позбавлення від вірусу – це хірургічне видалення наростів, підвищення імунітету, застосування медикаментозної терапії, усунення хронічного вогнища інфекції. Краще не припікати самостійно папіломи, особливо це стосується особи. Після некоректного втручання рана може запалитися і на її місці залишиться дефект. Поява шраму на обличчі навряд чи поліпшить ситуацію.

Видалення папілом на обличчі в домашніх умовах

Видалення наросту не призводить до одужання. Вірус залишається в організмі людини і може знову виявитися папилломами по мірі ослаблення імунітету або при інших сприятливих факторах. При механічному видаленні новоутворення у домашніх умовах легко викликати пошкодження шкіри і серйозні ускладнення. Можна прибрати на обличчі папілом за допомогою лужних засобів – це вважається безпечною процедурою.

Аптечні препарати зовнішнього застосування (Дермавит, Антипапиллом, Суперчистотело) в деяких випадках допомагають позбутися від наростів. До нанесення субстанції новоутворення слід обробити дитячим кремом, потім 1 краплю рідини нанести на потрібне місце одноразово і точково. Якщо через кілька годин елементи не темніють і не відпадають, то повторно можна провести процедуру лише через 3 доби.

Медикаментозне лікування

Для системного лікування ВПЛ застосовують противірусні препарати у формі ін'єкцій і таблеток. Терапія вірусу ефективна при комбінуванні хірургічного видалення та використання медикаментів. Лікарські препарати системної дії зменшують ризик повторного зростання після видалення папілом і пригнічують активність вірусу. Серед кращих:

  1. Алокін-Альфа. Імуномодулююча противірусний засіб у формі розчину для ін'єкцій. Вводять препарат підшкірно по 1 мг через день. Всього за курс використовується 2 ін'єкцій. Для приготування використовується 1 мл 0,9% розчину хлориду натрію. Препарат протипоказаний під час вагітності, лактації і при виражених аутоімунних патологіях.
  2. Лікопід. Імуномодулюючий засіб, який випускається в таблетках. Ефективно засіб від папілом на обличчі, якщо застосовується разом з противірусними препаратами. Лікопід призначають натщесерце за 30 хвилин до їжі по 1 мг/добу протягом 10 днів. Препарат протипоказаний до застосування при вагітності і лактації, при підвищеній температурі тіла і гіперчутливості до компонентів.

Місцевий вплив

Для зовнішнього застосування використовують розчини та мазі, які наносять безпосередньо на місце локалізації наросту. Всі ці препарати відпускаються без рецепта:

  1. Віферон мазь. Противірусний, імуномодулюючий препарат. Наносять на осередки ураження тонким шаром 3-4 рази/добу протягом тижня. При передозуванні можуть виникнути побічні реакції: чхання, ринорея, печіння слизової. Після відміни препарату вони зникають самостійно.
  2. Веррукацид. Масляний розчин для зовнішнього застосування, що володіє припікаючою дією. Наносять на папілому спеціальним аплікатором, не допускаючи потрапляння препарату на слизові оболонки та здорові ділянки тіла. Веррукацид одноразово застосовують для наростів до 2 мм, а для великих – по 3-4 рази, чекаючи підсихання розчину. При випадковому потраплянні на здорову шкіру виникає опік. Можливі алергічні прояви.

Лікування народними засобами

Допомагає позбутися від папілом касторове масло, в якому міститься вбивча для вірусу кислота. Його активні речовини руйнують структуру новоутворень зсередини. Використовувати засіб краще в розбавленому вигляді (10% розчин касторки). Спочатку потрібно приготувати теплий компрес і прикласти до папіломі. Після розм'якшення в уражене місце втирають підігріту касторку протягом 5-7 хвилин. Процедуру слід проводити кілька разів на день.

Сік чистотілу теж відмінний засіб від наростів на обличчі. Використання рослини вважається більш ефективним, ніж косметичні засоби і медикаментозні препарати. Припікання чистотілом призводить до руйнування папіломи без дискомфортних відчуттів. Для проведення процедури необхідно використовувати свіжовичавлений сік рослини, який наноситься на наріст. Маніпуляція проводиться до 4 разів/добу, курсом 21 день.

Рідкий азот

Видалити з обличчя папілому можна в косметичному салоні за допомогою рідкого азоту. При кріодеструкції вплив на нарости відбувається низькою температурою (-196 °С). В шарі епідермісу, на який спрямований холод, внутрішньоклітинна рідина замерзає і, збільшуючись в обсязі, розриває папілому. Час дії азоту залежить від локалізації новоутворення та його величини. Наносять речовина спеціальним апаратом або паличкою в кілька прийомів. Заморожування приносить неприємні відчуття, але вони терпимі. Не проводять процедуру при:

  • гострих запальних захворюваннях;
  • дисплазії;
  • міомі матки;
  • ендометріозі;
  • соматичних патологіях, які перебувають на етапі декомпенсації.

Вплив струмом

Електрокоагуляція – це лікувальна процедура, при якій вплив на шкірні новоутворення відбувається точно скоординованих по силі і частоті електричним струмом. Техніка проведення залежить від розміру, форми і товщини наросту, тому фахівець вибирає різні насадки для апарату в кожному конкретному випадку. Процедура проводиться під місцевою анестезією. Спеціальним електродом відбувається захоплення папіломи, потім вирізають її ніжка з подальшим припіканням змінним або високочастотний струмом. Після видалення шкіра обробляється антисептиком.

У даного методу є свої недоліки:

  • при неправильно обраній силі електричного струму є ризик утворення рубців і розвитку рецидивів;
  • якщо не було належного догляду за шкірними покривами після процедури, то великий ризик утворення пігментації;
  • люди з підвищеною чутливістю до болю можуть відчувати сильний дискомфорт після закінчення дії анестезії.

Коли необхідно оперативне втручання

Коли медикаментозне лікування, хімічні і механічні способи видалення папіломи не дієві, то доводиться вдаватися до самого радикального методу оперативного втручання. Хірургічна операція на обличчі – тонка і копітка робота, при якій лікар скальпелем уривається з коренем новоутворення. Останнім часом цей метод застосовується рідко, так як з'явилися більш ефективні методики, які проводяться з допомогою надточної сучасної апаратури. До ускладнень після хірургічного висічення відноситься поширення вірусу на сусідні тканини.

Лазерне видалення

Самий точний і безпечний метод, в основі якого лежить здатність лазерного променя випаровувати вологу, проникаючи в самі глибокі шари епідермісу. Механізм дії заснований на випаровуванні рідини з пошкоджених клітинних елементів, що призводить до поступового відмирання. Лазерний промінь має точну глибину впливу і малий діаметр, що виключає можливість травматизації здорових клітин.

Процедура проводиться під дією анестезуючого крему. Одна папілома видаляється за 30-60 секунд, після чого на місце дії накладається стерильна пов'язка (пластир). Період реабілітації – 3-5 днів. Протипоказаннями до процедури є наступні стани:

  • вагітність;
  • лактація;
  • злоякісна пухлина будь-якого генезу;
  • цукровий діабет;
  • гострі або хронічні захворювання шкірних покривів.

Профілактика

Специфічний метод профілактики папіломавірусу на обличчі та інших частинах тіла – щеплення, для якої використовуються препарати Церварікс або Гардасил. Загальні профілактичні заходи:

  • захист презервативом при статевих контактах;
  • здоровий раціон харчування;
  • фізична активність;
  • загартовування;
  • прийом вітамінно-мінеральних комплексів;
  • уникнення переохолодження, стресів, перевтоми.;
  • ретельна гігієна.

Відео

Видалення папілом на обличчі

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!