Папіломи на тілі - причини виникнення, методи лікування та як зупинити зростання
- 1. Що таке папіломи на тілі
- 2. Як виглядає папілома
- 3. Чому з'являються папіломи
- 4. Способи зараження
- 5. Типи і види
- 6. Небезпека вірусу
- 7. Діагностика
- 8. Як позбутися від папілом на тілі
- 8.1. Як позбутися від ВПЛ медикаментами
- 8.2. Видалення лазером
- 8.3. Рідким азотом
- 8.4. Лікування папілом радіохвильовим методом
- 8.5. Електрокоагуляція
- 9. Як прибрати родимки і папіломи народними засобами
- 10. Профілактика
- 11. Фото папіломи
- 12. Відео
Коли на тулубі, кінцівках або на обличчі з'являються соскообразные нарости, це завжди неприємний сюрприз для людини. Це доброякісні утворення на шкірі, які можуть бути множинними, так і одиничними. Папіломи на тілі, на жаль, дуже поширене захворювання, яке розвивається внаслідок зараження вірусом папіломи людини (ВПЛ), але його лікування в сучасних умовах не є проблемою.
Що таке папіломи на тілі
Папіломавірус – це доброякісна пухлина, яка розростається з тканин плоского епітелію. Вона виступає у вигляді краплі або сосочка на шкірі, слизових оболонках, може вражати внутрішні органи людини. Налічується більше 30 видів і підвидів ВПЛ, здатних без праці проникнути в організм людини. В залежності від типу збудника, на тілі утворюються різні групи папілом. Вони розрізняються швидкістю росту, зовнішнім виглядом, місцем розташування. Виявити папіломавірус можна на будь-якій ділянці тіла:
- природні складки: пах, пахви, молочні залози, нижня частина живота;
- особа: повіки, біля очей, біля рота;
- тулуб: спина, живіт, шия, кисті рук, стопи ніг;
- статеві органи: піхву, область статевого члена;
- внутрішні органи: кишечник, шлунок, сечовий міхур, стравохід, гортань, трахея.
Як виглядає папілома
Зовні ПВЛ може виглядати по-різному. Як правило, це овальні нарости на тілі або округлі відростки на шкірі, що нагадують сосочок. За розміром вони бувають малими (1-5 мм), середніми (1 см), великі (1-3 см) і гігантськими (вище 3 см). Текстура папул щодо пухка і м'яка. Часто на поверхні видно вкраплення судин. Забарвлення представлений в основному тілесним кольором і усіма варіаціями коричневого. Відомі випадки, коли папіломи мали синій, фіолетовий і навіть чорно-вугільний відтінок.
Чому з'являються папіломи
Дані новоутворення на тілі мають вірусну природу. Інфекція передається при контакті з носієм здорової людини. І чоловіки, і жінки схильні інфекції в рівній мірі, але по-різному страждають від вірусу. Слабка стать може відчувати печіння і свербіння в області геніталій, кровотечі та інші сторонні виділення з піхви. Інколи хвороба супроводжується сифілісом, хламідіозом, герпесом та іншими патологіями, що передаються статевим шляхом.
Чоловікам не страшні деякі типи вірусу, які небезпечні жінок (16,18). Проте сильна стать є переносником інфекцій. Що стосується папілом на геніталіях, вуздечці і головці статевого члена або в сечовипускальному каналі, то це безболісні доброякісні новоутворення 6 і 11 типу, які треба видаляти. Рак статевого члена зустрічається дуже рідко.
Способи зараження
Особливо активно зараження відбувається в спортзалах, басейнах, саунах, лазнях. Інші причини появи папілом на тілі – статевий контакт, пологи (від матері до дитини). Ще кілька способів зараження папіломавірусом людини:
- при поцілунку, адже вірус міститься у складі слини;
- при використанні предметів особистого користування зараженого;
- при недостатній обробки медичних інструментів.
Типи і види
Кількість різновидів новоутворень на тілі обчислюється десятками, тому медики розділили їх на 5 груп, об'єднавши по колірній гамі, симптоматиці і ризику злоякісного переродження клітин шкіри:
- Прості папіломи. Їх ще називають вульгарними бородавками. Має найширшу поширеність. Перший ознака ВПЛ – невеликий наріст на шкірі. В процесі розвитку перетворюється в темний ороговілий горбок. Локалізується і групами і поодиноко. Улюбленими місцями локалізації є руки, нижня частина обличчя.
- Плоскі папіломи. Характерна особливість – групове скупчення наростів. Плоскі папіломи не мають опуклості, а пофарбовані в темний колір. Основне місце поширення – верхня частина тулуба, область геніталій.
- Гострокінцеві кондиломи. Місце дислокації – слизові оболонки тіла і статевих органів. Ці штами належать до онкогенного ризику. Основна причина виникнення гострих кондилом – статеві відносини.
- Ниткоподібні папіломи. У науковому світі їм дали назву «акрохорди». Характерна особливість цього виду – ніжка, яка підтримує родимку. Акрохорди є старечими наростами, так як в основному з'являються на тілі людей середнього та похилого віку.
- Внутрішні папіломи. У цій підгрупі вважаються всі новоутворення, які розвиваються на внутрішніх органах. Самостійно розпізнати кондилом цієї групи неможливо, для цього потрібна спеціальна діагностика. Наявність захворювання може видати симптоматика.
Небезпека вірусу
Інфікування вірусом папіломи людини в основному не представляє великої небезпеки для здоров'я людини. Однак деякі види здатні переродиться в злоякісну пухлину. Неонкогенні папіломи теж можуть створити масу незручностей, якщо починають рости, наприклад, на спині, у ротовій порожнині або в області паху. Вони часто травмуються, після чого на тілі залишаються виразки і ранки, відкриті для потрапляння інфекцій. Кондиломи сечового міхура нерідко провокують запальний процес, а нарости у маткової порожнини іноді наводять до жіночого безпліддя.
Діагностика
Помітивши на тілі папілому, необхідно звернутися до дерматолога. Після первинного огляду лікар направить пацієнта на цитологічне дослідження та аналіз крові (онкомаркери, ВПЛ, ДНК). Це потрібно для визначення патологічних процесів і для з'ясування типу вірусної інфекції щодо онкогенного ризику. Якщо з'явилася пухлина шийки матки, то потрібно кольпоскопія.
Як позбутися від папілом на тілі
Методів лікування наростів дуже багато. Краще виходить зупинити зростання папілом на тілі під час комплексної терапії. Повністю вигнати вірус папіломи людини з організму не можна, але надовго знизити його активність з допомогою підвищення імунітету можна. Лікують розростання папул хірургічними і терапевтичними методами. Народні рецепти теж допомагають під час інфікування ВПЛ.
Як позбутися від ВПЛ медикаментами
При перших проявах ВПЛ лікарі призначають медикаментозне лікування, щоб знизити ймовірність зараження інших людей. Для боротьби з вірусною інфекцією в гінекології та дерматології рекомендуються наступні лікарські засоби:
- Изопринозин. На думку лікарів, є найбільш дієвим ліками при наявності ВПЛ на шкірних покривах і слизових оболонках. Изопринозин відноситься до групи противірусних медикаментів. Приймають його протягом 14 днів по 2 таблетки тричі на добу. Дитяча доза становить 500 г на 10 кг маси тіла дитини (з 3 років). Під час застосування ліків можливе прояв побічних ефектів з боку шлунково-кишкового тракту, жовчовивідних шляхів і печінки.
- Лікопід. Потужний імуномодулятор, застосування якого допомагає організму придушити запально-інфекційні симптоми, стимулювати протипухлинний імунітет. При запаленнях шкіри таблетки призначають по 2-3 рази/добу протягом 10 днів. Не можна приймати препарат при підвищеній температурі тіла, аутоімунному тиреоїдиті, індивідуальної непереносимості.
Видалення лазером
Нерідко люди вдаються до хірургічного видалення наростів, якщо вони виглядають неестетично або викликають дискомфорт, наприклад, якщо перебувають в інтимних місцях, в області шиї або природніх складках шкіри. Лазерне видалення папілом триває кілька хвилин. Суть її полягає в застосуванні приладу, який випалює новоутворення. З шкірою контакту немає, що гарантує високу безпеку процедури. До переваг методики відноситься відсутність крововтрати, безболісність, швидке відновлення. Мінуси лікування лазером:
- висока вартість;
- неможливість дослідження видаленого наросту.
Рідким азотом
Не менш ефективно видалення новоутворення рідким азотом (кріодеструкція). Хоча процедура проста, вона вимагає підготовки: ретельно вимити ділянки шкіри, які будуть заморожуватися, збрити волосся, якщо вони присутні. Для нанесення азоту фахівець використовує металеву паличку з ватяним наконечником, яка занурюється в ємність з прозорою рідиною. Після відбувається контакт з папіломою протягом 1-5 секунд. Відновлення проходить протягом 2-3 днів. Переваги процедури – простота і швидкість проведення, висока ефективність. Недоліки методу:
- ймовірність пошкодження навколишніх тканин;
- больові відчуття при проведенні;
- нездатність видалення великих наростів,
Лікування папілом радіохвильовим методом
Суть методики зводиться до впливу на наріст високочастотних радіохвиль, абсолютно безпечних для здоров'я. Лікар, щоб видалити папілому, фіксує промінь кілька секунд на проблемній точці. Після процедури призначається медикаментозна терапія. Перевага радіохвильового методу полягає в його універсальності – легко зникають різні види бородавок, родимок, папілом на будь-яких ділянках шкіри. Застосовується навіть для таких складних ділянок, як область очей. Після процедури повністю відсутні шрами. Недоліки методу:
- висока вартість;
- не ефективний для видалення великих за розміром наростів.
Електрокоагуляція
Лікувальна процедура, при якій доброякісні новоутворення видаляються точно скоординованих електричним струмом. Проводиться електрокоагуляція апаратом, оснащеним петлею і електродом, які нагріваються до високих температур. Маніпуляція робиться під місцевою анестезією. Дітям видалення проводять під загальним наркозом. Після випалювання пухлини шкіра обробляється антисептиком. Процедура проводиться 5-10 хвилин.
До переваг методу належить безпека і ефективність видалення шкірного захворювання, запобігання ймовірності інфікування, можливість гістології. Мінуси електрокоагуляції:
- ризик утворення залишкових рубців;
- відносна болючість;
- тривалий відновлювальний період (до 10 днів);
- на місці видалення можливі рецидиви.
Як прибрати родимки і папіломи народними засобами
За відгуками пацієнтів, які були носіями ВПЛ, вивести вірус швидше допомагає застосування народних рецептів після медикаментозної терапії та/або будь-яких методів видалення. В домашніх умовах при виникненні зовнішніх проявів папілом, ефективні такі методи:
- Чистотіл. Необхідно по кілька разів на день змащувати шкіру з новоутворенням свіжовичавленим соком рослини.
- Банан. Для прискорення терапії необхідно прикладати м'якоть фрукта до новоутворень. Особливо ефективний банан при дрібних підошовних бородавках.
Профілактика
Для попередження рецидивів показані наступні профілактичні заходи:
- робити періодичні обстеження на ВПЛ;
- уникати випадкових сексуальних контактів;
- підтримувати імунітет: правильно харчуватися, загартовуватися;
- контролювати ріст і зміна форм непролеченных папілом;
- провести вакцинацію 2% сироваткою Церварикса або Гардасила (тричі протягом півроку).
Фото папіломи
Відео
Чому з'являються ПАПІЛОМИ на тілі