Бородавки на руках - причини і лікування народними засобами, мазями, способи видалення та профілактики
Коли виникають на пальцях рук невеликі папули, рідко кому подається це великою проблемою. Дефект за зовнішнім виглядом нагадує вузлик, медичне назва якого – бородавка. Вилікувати її не так просто. Такі шкірні освіти є доброякісними, але вони мають вірусної природою. Коли з'являються бородавки на руках – причини і лікування потрібно знати, адже ними може заразитися дитина і навколишні люди.
Що таке бородавки на руках
Щільні вузлові новоутворення на шкірі тілесного або світло-коричневого відтінку називають бородавками. Як правило, це доброякісні нарости, які передаються при контакті з хворими. Виглядає папілома, як шкірне утворення розміром до 100 мм, яке має зморщену і щільну текстуру. Маленькі нарости світлого відтінку у міру розростання змінюють колір на коричневий або жовтий. Основні місця локалізації – шкіра в області нігтів, зовнішні частини кисті, пальці рук, місця їх сполук. Бородавки формуються у всіх людей, незалежно від віку.
Чому з'являються бородавки
В результаті активізації в організмі людини вірусу папіломи людини (ВПЛ) на тілі виникають новоутворення. Оскільки дана патологія має вірусний характер, то вона передається контактним способом: при використанні зараженого одягу, в лазні, басейні, громадському транспорті. Крім вірусу існують і інші причини появи бородавок на руках на тлі зниженого імунітету:
- стрес;
- травми шкірних покривів;
- переохолодження;
- авітаміноз;
- недотримання правил особистої гігієни.
Види
Розрізняють чотири основних види папілом:
- Звичайні (вульгарні). Це щільні ороговілі папули, які часто утворюються на тильній стороні рук. Діаметр вульгарних бородавок – від 1 до 10 мм. Більшість папул з часом проходить самостійно без лікування.
- Плоскі (юнацькі). Чітко відмежовані освіти з гладкою поверхнею. Підносяться над шкірою на 1-2 мм, мають діаметр 1-5 мм, Плоскі бородавки розташовуються на обличчі, гомілках, тильній поверхні кистей.
- Старечі (кератоми). Доброякісне новоутворення на шкірі, розвивається через середнього або літнього віку. Старечі бородавки виникають на шиї, обличчі, в області передпліч і тильній стороні рук.
- Підошовні. З'являються на сильно потіють ногах і в місцях тиску взуття. Підошовні бородавки – це дрібні папули жовтувато-сірого кольору з грубою нерівною поверхнею. Такий вигляд наростів може викликати тимчасову трудопотерю.
Як позбутися від бородавок
При сильному імунітеті організму з вірусом папіломи впорається самостійно за рік. Але якщо цього не сталося, потрібно прибирати нарости з допомогою медицини, незалежно від причини. Перед тим, як лікувати бородавки на руках слід переконатися в доброякісності шкірного освіти. Для цього необхідно звернутися до дерматолога, який направить на обстеження. Виходячи з результатів аналізів, лікар підбере необхідну методику лікування. Ефективні способи позбавлення від папул:
- кріохірургія з рідким азотом;
- лікарські препарати;
- фітотерапія;
- електрокоагуляція;
- лазерне видалення;
- хірургічне видалення.
Лікування бородавок на пальцях рук краще починати з недорогих методів, хай і не найбільш ефективних. Якщо вони не допомагають, тоді треба переходити до більш дорогим процедурам, агресивним і болючим. Відразу починати лікування з хірургічних методик нерозумно, так як високий ризик утворення шрамів на обробленій ділянці і немає ймовірності зниження рецидиву.
Медикаментозне лікування
Вивести папули можна за допомогою медикаментозних препаратів кератолитиков. Фармацевтичний ринок забезпечений великою кількістю лікарських засобів даної групи. Серед них кращі:
- Колломак. Створений на основі молочної і саліцилової кислоти, сприяють видаленню наросту. Наносити препарат рекомендується на уражену ділянку шкіри кілька разів на день по одній краплі. Серед мінусів використання – можлива поява печіння та свербежу в місці нанесення.
- Дуофилм. Двокомпонентний рідкий розчин у складі з саліцилової і молочною кислотою. Принцип дії такий же, як у Колломака. Наносити рідину потрібно 1 раз на добу після розпарювання ураженого місця. Не можна застосовувати дітям до 2 років.
- Веррукацид. Активні компоненти – метакрезол (антибактеріальний) та фенол (антисептик). Не допускати потрапляння на слизові оболонки. Перед нанесенням треба бородавки на руках розм'якшити саліцилової маззю, потім розпарити протягом 15 хвилин, зрізати ороговілі нашарування, потім на підсушену шкіру наносити Веррукацид 7-10 разів з інтервалом 3-4 хвилини.
Противірусні препарати
Невід'ємна частина лікування папілом – противірусна терапія. Без імуностимулюючих противірусних препаратів нарости на руках вивести неможливо. Серед часто призначуваних дерматологами значаться:
- Алокін-Альфа. Широко використовується для великих папилломатозов. Препарат вводять підшкірно у дозі 1 мг через день. Курс лікування – 6 ін'єкцій. Може викликати запаморочення, слабкість.
- Циклоферон. Схема лікування підбирається лікарем в індивідуальному порядку, у залежності від віку пацієнта. Таблетки призначають 1 раз на добу до прийому їжі за півгодини. Серед протипоказань: цироз печінки і алергія на компоненти препарату.
Хірургічне видалення
Якщо вірусна бородавки на пальці руки не зникає самостійно і не прибирається медикаментозно, то застосовують хімічний або хірургічний метод. Зараз бородавки за допомогою скальпеля видаляють рідко через виникнення крові. Це зайві ризики інфікування пацієнта та медперсоналу. До того ж висічення бородавки скальпелем вважається застарілим способом, який більш травматичний, потребує тривалої реабілітації і залишає шрами. Сучасні методики видалення папілом більш щадні.
Лазерне видалення
Принцип дії лазера – це випаровування патологічних тканин. Дерматолог враховує тип наросту, локалізацію, вік клієнта. Апарат налаштовується так, щоб кількості енергії вистачило на пошарове видалення заражених вірусом клітин. Спеціаліст сам регулює глибину проникнення лазера. Маленькі папули зникають вже після першого сеансу. Для видалення великих бородавок може знадобитися кілька процедур. Перевагою методу є те, що позбавлення від наростів відбувається безкровно і майже без ускладнень.
Припікання рідким азотом
Якщо вилікувати вірусне захворювання не вдалося, то вивести бородавку можна з допомогою проникнення азоту. Цей метод видалення не прибирає внутрішню причину, але швидко впливає на саму папілому. Кріодеструкція проводиться за допомогою аплікатора, який впливає на бородавку допомогою глибокої заморозки, не зачіпаючи здорові шкірні покриви. Новоутворення після заморожування блідне, ущільнюється, потім червоніє і набрякає. Через 10-14 днів бородавка зникає, а на її місці утворюється рожева пляма. Переваги процедури:
- доступні ціни;
- мінімальні ризики розвитку шрамів;
- виключення розповсюдження вірусу,
Електрокоагуляція
Вилікувати щільні утворення на шкірі можна впливом електричного струму. Процедура проводиться за допомогою спеціального приладу коагулятора, через який проходить високочастотний струм. Електрод, що знаходиться на кінці приладу, нагрівається, після чого бородавки під впливом високої температури випалюються. Перевага методу:
- процедура займає мало часу;
- для широкого розростання вистачає одного сеансу;
- невисока вартість;
- мінімальний травматизм;
- не вимагається підготовка до процедури;
- неможливість зараження вірусом.
Народний засіб від бородавок на руках
Лікування дитини від бородавок, незалежно від причини, краще починати з застосування природних компонентів в домашніх умовах. Перевага такої терапії в тому, що дія народних рецептів перевірено часом. Природні компоненти майже не мають побічних реакцій з боку незміцнілого організму. Предки для позбавлення від дрібних і великих материнських бородавок застосовували лікувальні трави, свіжі овочі, цибулю і часник.
Боротися з цим різновидом вірусу допомагає оцтова кислота, однак до лікування дитини слід підходити з особливою обережністю, адже навіть з допомогою домашнього яблучного оцту можна отримати серйозний хімічний опік. Застосування просте – потрібно змащувати оцтовим розчином бородавки або робити компреси, закриваючи їх пластиром, кілька разів на день до повного зникнення наростів.
Сік чистотілу
Це лікарська рослина в складі має більше 20 різних отруйних речовин, що знищують не тільки вірус папіломи, але і збудників інших шкірних захворювань. Чистотіл в народі називають бородавником, оскільки трава може видалити навіть великі нарости. Збирати рослину потрібно тільки в період цвітіння – травень-червень. Свіжовичавлений сік чистотілу (або подрібнений порошок сухої трави) наносять до 4 разів на день на бородавку до тих пір, поки вона не пропаде.
Сік цибулі
З давніх часів використовували цибулю для лікування папілом, незалежно від причини їх виникнення. При перших ознаках дискомфорту, коли новоутворення починає рости, необхідно розрізати цибулину і мазати свіжовичавленим соком місце ураження. Рекомендується процедуру робити на ніч, заклеюючи пластиром оброблений цибулею наріст. Існує ще один рецепт, який більш результативним, якщо інфекція вражає великі місця на руці:
- в цілій цибулині вирізати серединку, наповніть її кухонною сіллю;
- покладіть цибулю на блюдце, дочекайтеся освіти соку;
- змащуйте уражені місця соком вранці і ввечері до зникнення проблеми.
Припікання йодом
Якщо не вдалося визначити причину появи папіломи, але неестетичний наріст заважає жити, можна спробувати припекти його йодом. Розчин характеризується протимікробну дію, володіє припікаючою ефектом при високій концентрації. Лікування шкірних новоутворень йодом проводиться за допомогою ванночок або методом змащування пошкоджених ділянок. Додатково можна обробляти наріст масляним розчином вітаміну А.
Судячи за відгуками з фото в інтернеті, позитивний ефект у дорослих спостерігається вже через кілька днів після початку лікування. Іноді потрібно кілька тижнів, щоб папіломи почали сходити. Якщо людина стикається з неприємними відчуттями після нанесення йоду на наріст, то наносити засіб краще по контуру новоутворення. Не рекомендується даний метод застосовувати дітям без консультації з педіатром.
Профілактичні заходи
Хоча бородавки не є смертельно небезпечними для людини, прибирати їх треба, щоб не заразити оточуючих. До того ж новоутворення бувають дуже негарними, тому приносять власникові масу незручностей. Щоб уникнути зараження вірусом папіломи, потрібно слідувати деяким правилам:
- зміцнювати імунітет здоровим способом життя;
- дотримуватися особисту гігієну;
- ретельно мити руки після відвідування громадських місць;
- обмежити контакт з людьми, що мають папіломи.
Відео
Чому з'являються бородавки на руках Як вивести бородавки Лікування народними засобами