Що таке аутоімунні хвороби шкіри - причини виникнення, симптоми і лікування
Всі види таких хвороб об'єднує одна ознака – у розвитку кожної бере участь агресивно налаштована на свої ж клітини імунна система людини. Аутоімунні захворювання шкіри дуже підступні: хвороба може вражати як окремі клітини або органи, так і цілі системи організму, як при системному червоному вовчаку, яка вражає спочатку шкіру, а слідом – нирки, печінка, головний мозок, серце, легені, ендокринну систему і суглоби.
Що таке аутоімунні захворювання шкіри
Всі недуги, які з'явилися внаслідок агресивно діють клітин імунної системи на здорові клітини організму, називають аутоімунними. Частіше такі хвороби є системними, оскільки вражають не тільки окремий орган, але і цілі системи, а часом – і весь організм. Аутоімунне захворювання шкіри – приклад одного з безлічі недуг, які виникли з вини імунітету. В даному випадку атаці специфічних імунних тіл помилково піддаються клітини усього шкірного покриву.
Симптоми
Існує кілька варіантом розвитку симптомів захворювання аутоімунного типу. Загалом вони характеризуються наступними процесами:
- запалення, почервоніння шкіри;
- свербіж;
- погіршення самопочуття;
- загальна слабкість.
Залежно від виду захворювання шкіри є деякі відмінності в клінічній картині хвороби, що проявляється різною симптоматикою і глибиною ураження епідермісу. Часті симптоми:
- Поява висипки у вигляді бульбашок на різних частинах шкірного покриву. Міхур може бути різних розмірів, частіше з'являються на слизовій і складках шкіри – так проявляє себе пухирчатка.
- Поява плям насиченого червоного кольору, які інфільтруючі і перетворюються в бляшки; вогнища запалення болючі, при переростанні в хронічне запалення вогнища атрофуються (шкіра блідне і стоншується). Така загальна симптоматика червоного вовчака.
- Поява синюшним або жовтувато-бурих плям різних розмірів. Ділянки ураження поступово розростається, на піку розвитку гострого запалення в середині плями формуються бляшки, можуть з'явитися рубці. Такі загальні симптоми склеродермії.
Кожне вищеперелічене захворювання може мати широкий спектр розрізняються симптомів, наприклад, пухирчатка може мати ряд наступних проявів:
- симптом Нікольського – сповзання верхніх шарів епідермісу не ураженої, на перший погляд, шкіри;
- симптом Асбо-Хансена – при натисканні на міхур його площа збільшується;
- симптом периферичного росту та інші.
Причини
Точних причин, за якими може розвиватися даний недуга, вчені ще не виявили. Існує кілька теорій, які описують можливі причини агресивної поведінки імунних тіл по відношенню до клітин організму. Всі аутоімунні хвороби можуть виникати із-за ряду внутрішніх і зовнішніх причин. До внутрішніх відносять різного роду генні мутації, які передаються по спадку, а зовнішніми можуть бути:
- збудники інфекційних захворювань;
- радіаційне випромінювання;
- ультрафіолетове випромінювання;
- фізична і навіть регулярне механічний вплив.
У дітей
Частою причиною, по якій можуть з'явитися аутоімунні патології у маленької дитини, може бути алергічна реакція. Клітини-захисники незміцнілої імунітету можуть надмірно агресивно відреагувати на алерген. У ранньому віці, коли імунітет тільки формується, будь-які фактори можуть стати причиною появи збій у роботі захисних сил організму і викликати перебільшений відповідь на подразники. Недуга може передатися від матері до дитини – антитіла хвороби здатні проходити через плаценту.
Хто страждає аутоімунними захворюваннями
Частіше від порушень, пов'язаних з роботою імунної системи, страждають ті пацієнти, у кого є спадкова схильність. Пов'язано це з генними мутаціями:
- Першого типу. Лімфоцити перестають розрізняти клітини певного типу, тому має місце ризик розвитку патології того органу, який був вражений даними недугою у найближчих родичів. Такі мутації можуть викликати діабет, псоріаз, розсіяний склероз, ревматоїдний артрит.
- Другого типу. Захисники організму лімфоцити починають безконтрольно розмножуватися, боротися з клітинами різних органів і викликають тим самим системні патології, при яких одночасно можуть уражатися не тільки органи, але і залози, артерії, різні тканини.
Список аутоімунних захворювань
У людей, які мають спадкову схильність до появи аутоімунних хвороб, можуть зустрічатися патології різних органів. Утворитися патологія може в такому ж органі, який був вражений у найближчих родичів з аналогічної причини. У жінок частіше зустрічаються ураження шкіри, судин, суглобів, кишечника і в загальному ШКТ. До найчастішим таких хвороб відносяться на шкірі:
- склеродермія;
- акросклероз;
- червона або системний вовчак;
- псоріаз;
- пухирчатка;
- псоріаз
- пемфигоид;
- герпетиформний дерматит Дюринга;
- дерматоміозит;
- алергічні васкуліти.
Діагностика
Поставити точний діагноз може тільки лікар після аналізу крові на певні антитіла. Кожному синдрому характерні певні типи антитіл в крові, наприклад, червоний вовчак може характеризуватися тільки наявністю в крові клітин червоного вовчака. Якщо аналіз даних антитіл не виявив, то хворобливий стан шкіри викликано іншим недугою. Форма аутоімунних реакцій може нагадувати звичайні дерматити і лише підвищений рівень антитіл у крові може підтвердити аутоімунний процес.
Лікування
У терапії аутоімунних реакцій широко застосовуються кортикостероїди, які показують позитивний результат при лікуванні. У деяких випадках терапія включає також гормональні препарати і фізіотерапію. Непереносимість гормональних ліків і кортикостероїдів часто зустрічається серед пацієнтів. У таких випадків призначається тільки лікарська терапія і симптоматичне лікування аутоімунних захворювань.
Аутоімунна терапія
Після всебічної діагностики лікар вирішує, як лікувати аутоімунні захворювання в конкретному випадку. Уражені власними клітинами окремі органи, тканини і судини привести в норму можуть препарати, звані імуносупресантами. Дані ліки спеціально призначені для придушення активності агресивних лімфоцитів. Ефективні такі ліки при, наприклад, гемолітичної анемії, коли виявляється недолік еритроцитів. До иммуносупрессантам відносяться такі препарати:
- преднізолон;
- циклофосфамід;
- азатіоприн;
- метотрексат.
Перераховані вище препарати показують позитивні результати при лікуванні, проте мають велику кількість побічних ефектів. Наприклад, преднізолон діє на багатьох рівнях і може вплинути на обмін речовин, спровокувати появу набряків, синдрому Кушинга (лунообразного особи) і торкнутися практично всі органи і системи. Лікар, призначаючи препарати для лікування, завжди враховує потенційну шкоду від прийому ліків і небезпеку для організму, якщо препарат не призначати.
Відео: що значить аутоімунне захворювання
Що таке аутоімунні захворювання Лікування травами