Симптоми і лікування себорейного дерматиту шкіри голови мазями, препаратами і шампунями

Захворювання має велику поширеність і часто приймається за звичайну лупу. Тим не менш, ігнорувати дану проблему не можна, оскільки патологія при подальшому розвитку може стати причиною алопеції, що виражається частковою або повною втратою волосся. Дерматит на голові, виявляється активним лущенням шкіри волосистої частини, є реакцією організму на зовнішні або внутрішні негативні чинники.

Що таке дерматит

Себореєю називають запалення шкірного покриву в областях, де розташовуються сальні залози. Патологія носить хронічний характер і схильна до рецидивів в осінні і весняні періоди. Дерматит на голові може виникнути в будь-якому віці, навіть у немовлят. Тим не менш, частіше хвороба розвивається у чоловіків, а загальна поширеність патології становить всього до 5%. При наявності себореї у хворого діагностують високу вироблення шкірного сала, яке служить прекрасним середовищем для розмноження патогенних мікроорганізмів, і запальний процес волосистої частини голови.

Дерматит шкіри голови

Як правило, спочатку себорея з'являється в сухій формі, супроводжується рясним лущенням (лупою). При переході на наступний етап хвороба набуває додаткові клінічні ознаки – свербіж і дискомфортні відчуття. В результаті розчісування на голові утворюються ранки, які служать воротами для проникнення інфекції і можуть нагноюватися. Волосся стають жирними і хворому частіше доводиться їх мити, щоб підтримувати охайний вигляд зачіски.

Надалі себорейний дерматит волосистої частини голови стає причиною виникнення жовтуватих або білих бляшок, які поступово розростаються. Лусочки, що покривають бляшки, можуть склеюватися один з одним і бути малопомітними на волосистій частині голови. Після зіскоблювання пластинок на шкірі виявляються запалені, почервонілі ділянки. У ході прогресування патології себорея викликає активне випадання волосся, в окремих випадках у людей утворюються великі залисини. Після переходу хвороби в латентний стан ріст рослинності поновлюється.

Причини

Головним збудником себорейного дерматиту служить інфекція – грибки Pityrosporum ovale, присутні на шкірі практично кожної людини, але активізація лише при підвищенні роботи сальних залоз і зниження імунітету. Для підтримання життєдіяльності і розмноження мікроорганізми використовують шкірне сало, стимулювати активне виділення якого можуть зовнішні або внутрішні фактори. До останніх відносяться:

  • патології нервової системи;
  • ендокринні збої;
  • порушення імунітету (імунодефіцит);
  • захворювання Паркінсона;
  • епілепсія.

Захворювання може виникнути під впливом зовнішніх факторів:

  • надмірна пітливість;
  • спадкова схильність;
  • нестача в раціоні цинку;
  • авітаміноз вітаміну РР;
  • незбалансоване харчування;
  • переохолодження голови;
  • стреси;
  • застосування лужних засобів (у складі побутової хімії і засобів особистої гігієни).

Симптоми

Клінічна картина захворювання залежить від типу захворювання, а також від місця локалізації вогнищ. При розташуванні дерматозу в волосистої частини голови почервоніння і висипання часто супроводжуються лупою, випаданням волосся. Вогнища патології з часом можуть зливатися і поширяться в периферійному напрямку, внаслідок чого на шкірі з'являються запалені ділянки, що займають значну площу. Пацієнт при цьому починає відчувати сильний свербіж, болючість.

Після розчісування запалених зон себорея іноді ускладнюється нагноєнням після приєднання вторинної інфекції. Більшість пацієнтів дерматолога відзначають, що загострення дерматиту, як правило, відбувається внаслідок порушення дієти, зловживання спеціями, алкоголем, солодощами, гострою їжею. Після відновлення дієтичного харчування симптоми стихають, а процес одужання прискорюється. Як правило, прогноз при себорейному дерматиті є сприятливим.

Лікування себорейного дерматиту шкіри голови

Лікувати захворювання слід комплексно, для чого використовуються методи традиційної і народної медицини. Перше, що лікар радить зробити хворому – це нормалізувати раціон харчування, доповнивши меню продуктами з високим відсотком цинку і вітамінів. Лікування себореї волосистої частини голови проходить з обов'язковим використанням протигрибкових препаратів типу Нізорал, Флуконазолу, Микозорала, пр.

Пацієнтам, у яких ураження шкірного покриву голови занадто велике, призначаються компреси, які розм'якшують щільні лусочки. Після цього застосовують місцеву протигрибкову терапію. Основне завдання при лікуванні себореї – позбутися від неприємної симптоматики патології, тобто усунути свербіж, лущення і зняти запалення. Так, щоб вилікувати дерматит шкіри голови, застосовують:

  • протигрибковий крем, мазь, який доповнюють регулярної гігієною та доглядом за шкірою (очищення, живлення, зволоження);
  • системні протигрибкові ліки (якщо місцеві засоби виявилися неефективними);
  • ретиноидные мазі або таблетки (при поширенні і перехід хвороби в вугровий висип на обличчі, зоною біля вуха);
  • імуномодулятори при важких загостреннях патології або приєднання інфекції;
  • спреї, присипки, мазі на основі цинку (допомагають регулювати роботу сальних залоз);
  • вітаміни Е і А, які сприяють процесу лущення і відновлення шкірних покривів.

Мазь

Мокнучий і сухий дерматит слід лікувати місцевими засобами. При цьому індивідуально лікар призначає курс терапії, вибираючи препарат відповідної групи. Мазь від себорейного дерматиту на голові може бути гормональної або негормональною. Деякі кошти можна використовувати для лікування дитини, вагітної або годуючої мами (інформація про це міститься в анотації до кожного засобу). Найбільш ефективні мазі проти себорейного дерматиту – це:

  1. Сірчана мазь. Засобом ретельно змащують всю поверхню шкірного покриву черепної коробки. Лікувати себорею даними засобом слід протягом 8 діб, після слід 1 день відпочинку. На наступну добу голову миють шампунем проти лупи. Наступний тиждень місця ураження обробляють розчином борної кислоти (на 100 мл 1,5 ч. л.). Препарат дозволяє швидко позбутися від симптомів себореї, усунувши свербіж, запалення і лущення.
  2. Ламізил. Це афективний протигрибковий засіб, яке наноситься на уражені зони шкіри голови з періодичністю в 12 годин. Препарат частіше призначається для лікування мокнучої себореї.
  3. Элидел. Дорогий препарат дуже ефективний проти дерматиту на голові: він у короткі терміни знімає свербіж, усуває запальні процеси та усуває лущення. Крім того, мазь вбиває грибки і однаково дієвий проти будь-якого типу захворювання.
  4. Гидрокортизоновая мазь. Призначається для зняття свербіння, набряку та запалення. наносити засіб слід тонким шаром 2 рази за день. При цьому лікувати дерматит потрібно не менше 2-3 тижнів. Забороняється нанесення препарату на гнійнички.
  5. Флуцинар. Належить до групи протигрибкових засобів, крім того, може використовуватися для лікування алергії і зняття локальних запалень шкіри. Лікуватися Флуцинаром від себореї потрібно протягом 2 тижнів.
  6. Нізорал. Активна речовина препарату – кетоконазол, яке швидко пригнічує грибки. Можна застосовувати за сухої, жирної себореї, при цьому терапевтичний ефект стає помітним через 10-12 днів застосування засобу.

Шампунь

Ще одним способом відновлення шкіри голови є забезпечення правильного догляду за волоссям, для чого використовуються лікувальні шампуні. Які засоби є найбільш ефективними для лікування і профілактики дерматиту? Хорошу репутацію заслужили:

  1. Кето плюс. Цей комбінований протигрибковий препарат випускається в пляшках по 60 мл Кето плюс усуває симптоматику захворювання, включаючи лущення і свербіння. Активна речовина шампуню руйнує стінки грибка, а цинк перешкоджає поділу патогенних мікробів. Вартість засобу становить близько 500 рублів.
  2. Сульсеновый шампунь. Засіб можна використовувати для лікування і профілактики дерматиту. Шампунь ефективно бореться з патогенними бактеріями, усуває симптоми хвороби, повертає волоссю здоровий, доглянутий вигляд. Вартість кошти від дерматиту становить близько 300 рублів.
  3. Нізорал шампунь. Завдяки кетоконазолу в складі препарату, він гальмує синтез ергостеролу і фосфоліпідів, які допомагають розмножуватися грибкам. Крім того, шампунь є прекрасним препаратом проти запалення і здатний нормалізувати вироблення шкірного сала. Ціна Нізорал становить близько 600 рублів.
  4. Фридерм Дьоготь. Шампунь чинить протигрибкову та антипроліферативну дію. Він допомагає видалити лусочки епідермісу з голови і використовується, як правило, для лікування жирної себореї. Вартість продукту від дерматиту – близько 700 рублів.
  5. Микозорал. Препарат діє на усунення лупи, свербіння, відновлення шкірних покривів і волосся. Шампунь вбиває грибки, знімає подразнення, набряк, завдяки його впливу волоски припиняють обсипатися. Ціна засоби від дерматиту на голові дорівнює 350 грн.

Народні засоби

Існує безліч факторів, з-за яких застосування медикаментозних засобів для лікування дерматиту є протипоказані. До таких відносяться вагітність, лактація, дитячий вік, тощо Для терапії захворювання у немовлят і жінок, що годують груддю або виношують плід, використовують ефективні народні засоби, припускають використання натуральних компонентів. Найдієвішими серед них є:

  1. Настій звіробою проти себореї. Щодня наносите на шкіру голови спиртову настоянку, через пару годин мийте голову спеціальним шампунем проти дерматиту.
  2. Маска для волосся. Натріть на тертці цибулину і пару зубків часнику, отриману кашку нанести на голові. Зверху надягніть поліетиленову шапочку і рушник. Через 2 години змийте маску проти себорейного дерматиту.
  3. Відвар кори дуба. На півлітра води потрібно 2 ст. л. сухого кошти. Кип'ятіть суміш 5 хвилин, після наполягайте годину. Обполіскуйте волосся даними настоєм, щоб позбутися від дерматиту.

Як виглядає себорея на голові – фото

Відео: що таке себорейний дерматит на голові

Себорейний дерматит на голові

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!