Себорейний кератоз шкіри: причини і лікування
- 1. Що таке себорейний кератоз шкіри
- 1.1. Стареча кератома
- 1.2. Себорейна бородавка
- 2. Себорейна кератома
- 2.1. Плоский себорейний кератоз
- 2.2. Ретикулярный кератоз
- 2.3. Роздратований кератоз
- 2.4. Запальний кератоз
- 3. Причини себорейної кератоми
- 4. Симптоми кератозу
- 5. Як лікувати себорейний кератоз
- 5.1. Лікування себорейного кератозу в домашніх умовах
- 5.2. Видалення себорейного кератозу
- 5.3. Лікування себорейного кератозу мазями
- 6. Народне лікування себорейного кератозу
- 7. Відео: Способи видалення кератоми
Утворення на поверхні шкіри доброякісного характеру, які часто виникають у людей похилого віку, називаються кератозом себорейного типу. Унаслідок вікової вибірковості хвороби вона отримала другу назву – старечі бородавки. Хвороба не є небезпечною, але вимагає спостереження і медичного контролю.
Що таке себорейний кератоз шкіри
Кератоз – це патологічні стани шкіри, при яких порушується процес регенерації епідермісу. Кератинізація (відмирання і ороговіння клітин) відбувається без нормального відлущування. Існує кілька видів такої патології:
- фолікулярний дискератоз;
- іхтіоз;
- гонорейний кератоз;
- ангиокератома Мибелли та інші.
Найпоширеніша різновид хвороби – себорейна форма. Для хвороби характерна одиничне або численне освіта на шкірних покривах доброякісних пухлин у вигляді круглих або овальних бляшок з чіткими контурами. Ороговіння шкіри проявляється появою елементів на передній частині грудної клітини, на спині, на обличчі, шиї і в будь-якій іншій частині тіла.
Себорейний тип захворювання поділяється на декілька видів. Навіть досвідчені дерматологи не завжди можуть відрізнити одне від іншого, тому встановлювати діагноз самостійно, орієнтуючись на фото з інтернету, не можна. На початковій стадії захворювання проявляється плямами, які виділяються на шкірі тільки кольором. Згодом з'являються вузлики, папули. На цьому етапі фахівці рекомендують відвідати лікаря, щоб досліджувати освіти.
Стареча кератома
Одна з форм захворювання – сенільний або старечий кератоз. Спочатку утворюється коричнева або жовта пляма, яка з часом набуває темне забарвлення. Разом з кольором змінюється і структура себорейного плями. Шкіра на місці новоутворення стає рихлою, м'якою. Поступово формується горбиста поверхня, на якій чергуються виступи, поглиблення, прожилки, темні точки та інше. Ще пізніше пляма починає лущитися, відшаровуючись дрібними лусками сірого кольору. Діаметр старечої кератоми варіюється в межах від 0,5 до 6 див.
Себорейна бородавка
Гиперпигментированное пляма на шкірі з чіткими кордонами називається себорейної бородавкою. Кератинізація шкіри має бородавчатоподобный вигляд, а поверхня бляшки покрита сухими роговими кірками. Себорейні новоутворення можуть виникнути на будь-якій частині тіла, виключаючи підошви стоп, долоні. З віком кількість і розмір бляшок може збільшуватися. Іноді відбувається злоякісна трансформація, адже кератома вважається передраковим захворюванням шкіри доброякісного характеру.
Себорейна кератома
Кератинізація шкіри при себорейної формі захворювання відбувається дуже повільно. Спочатку утворюється жовте пляма на шкірі, має діаметр близько 2-3 див. Поступово його колір темніє, а поверхня стає щільною. Поверх себорейного новоутворення розташовуються сальні нарости, які легко відокремлюються від шкіри. З плином часу такі бородавки стають багатошаровими, досягають товщини від 1,5 див Ці види кератом при механічному пошкодженні можуть викликати кровоточивість і дискомфорт.
Плоский
Якщо на шкірі пацієнта виникають плоскі, злегка підняті бляшки, їх виділяють в особливий вид – плоский тип себорейного кератозу. Кератированный ділянку часто має однаковий з шкірним покривом колір, гладку і рівну поверхню. Іноді пігментація бляшок сильна, яскраво виражена. У медицині цей тип себорейний новоутворень називають ще акантотическим кератозом.
Ретикулярный
Прояв ретикулярного типу кератозу відбувається микроопухолей клітин. Від епідермісу відходять численні тонкі гілки, що переплітаються між собою. В результаті утворюється кератолизация у вигляді петлястої мережі. Пігментація себорейний бляшок сильна. Іноді на поверхні присутні рогові кісти. Цей тип новоутворень має й іншу назву – аденоїдні кератоз.
Роздратований
Якщо при розгляді під мікроскопом на поверхні і всередині бляшки знаходиться скупчення лімфоцитів, то захворювання класифікується як роздратований кератоз. Зовнішній вид себорейний плям при цьому плоский, вони не видаються над поверхнею. Колір може варіюватися від чорного до світло-коричневого. Такий тип утворень ще називають гиперкератическим.
Запальний
Цей тип захворювання протікає з очевидними ознаками запального процесу. Можуть спостерігатися набряки, еритеми, крововиливи. Запальний кератоз вимагає обов'язкового лікування і спостереження лікаря. Такий осередок можна прийняти за злоякісну меланому, тому часто потрібно біопсія для підтвердження правильного діагнозу. Це захворювання несе не тільки загрозу переродження в злоякісну пухлину, але і сприяє розвитку в організмі інфекцій.
Причини себорейної кератоми
Сьогодні достовірно з'ясувати причини, за якими на шкірі з'являються кератоми, не вдалося. Відомо, що часто захворювання носить спадковий фактор. Існують версії про вірусну природу себорейний утворень і зв'язку їх появи з впливом УФ-випромінювання. Називаються наступні ймовірні причини кератозу шкіри:
- накопичення токсинів в організмі;
- старіння шкіри;
- нейроендокринні патології;
- порушення обмінних процесів;
- нестача вітаміну А;
- незбалансований раціон;
- постійний тиск або тертя одягом.
Симптоми
Новоутворення можуть виникати на будь-якій частині тіла, крім стоп і долонь. Форма старечих бородавок зустрічається різна, але частіше – кругла або овальна. Розміри кератом варіюються від 2 мм до 6 см в діаметрі. Поверхня має м'яку структуру, яка з часом покривається лупиться і уплотняющейся скоринкою. Спочатку розпізнати захворювання складно, а з часом ознаки кератозу стають більш явними. Різноманітність видів і стадій кератом вимагає проведення діагностики у кваліфікованого фахівця, який визначить необхідність лікування.
Як лікувати себорейний кератоз
У поодиноких випадках лікування кератозу є обов'язковим. Більшість пацієнтів не поспішають за медичною допомогою навіть при значних розмірах, великому числі себорейний утворень, а тим більше, на початковій стадії хвороби. Негайної консультації вимагають новоутворення, які почали стрімко зростати, кровоточити, свербіти. Ще необхідно обстеження і лікування при запальних процесах на кератических бляшках. Уваги потребують і ті утворення, які доставляють незручність, постійно труться одягом або прикрасами, чіпляються нігтями.
Єдиним ефективним засобом позбавлення від бляшок є їх радикальне усунення. Така процедура проводиться різними способами: лазером, азотом та іншими. Для поліпшення стану шкіри застосовуються мазі, креми, але терапевтичний ефект від цих коштів не завжди достатній. Лікувати захворювання можна і за допомогою методів народної медицини.
В домашніх умовах
При виявленні на шкірі себорейний плям, бляшок пацієнту слід звернутися до лікаря для діагностики. Ця міра необхідна, щоб виключити більш небезпечні захворювання. Лікування кератозу в домашніх умовах зводиться до обробки ураженої шкіри. Пом'якшити лущиться місце можна підігрітим маслом: обліпиховою, касторовим маслом волоського горіха. Ще використовуються мазі і креми, які при щоденному використанні руйнують відмерлі тканини і роблять розміри себорейної бородавки менше.
В якості профілактики захворювання і для попередження появи нових утворень, лікар може прописати вітамінотерапію. Значна дозування вітаміну С (3-4 грами на добу) суттєво впливає на стан пацієнта, припиняє ріст існуючих себорейний бляшок і не дає виникати новим. Прийом вітаміну проводиться курсом 2-3 місяці, після чого необхідна перерва не менше 30 днів.
Видалення себорейного кератозу
Якщо кератоз має великі розміри, виглядає дуже неестетично, а його лікування консервативними методами не принесло результатів, лікарі рекомендують видалити освіта. Сучасна медицина пропонує декілька щадних способів. Як видаляють себорейний кератоз у кожному конкретному випадку, вирішує лікар. З методик найчастіше використовують такі способи видалення утворень:
- лазерне видалення;
- кріодеструкцію;
- електрокоагуляцію;
- радіохірургічне висічення;
- видалення за допомогою рідкого азоту;
- хірургічний кюретаж.
Лікування себорейного кератозу мазями
Консервативні методи лікування кератозу не настільки ефективні навіть на початкових стадіях, як радикальне видалення себорейний бляшок. Мазі і креми від кератоми призначаються тільки у випадку низької згортання крові та інших гематологічних захворювань. До складу препаратів входять: сечовина, вітаміни А і Е, саліцилова, молочна кислота та інші речовини, що сприяють пом'якшенню та осипання кератотических ділянок.
Народне лікування
Не варто займатися самолікуванням, так як утворення на шкірі можуть бути симптомом меланоми або іншої небезпечної хвороби. Фахівець повинен провести дослідження, після якого при необхідності буде призначена адекватна терапія. Народні цілителі пропонують вилікувати проблему з допомогою рецептів нетрадиційної медицини. Народні засоби від кератоми вимагають тривалого періоду лікування, який часто займає не один тиждень. Серед популярних і ефективних засобів позбавлення від бляшок можна назвати наступні:
- Листя або сік алое. Свіжі листи алое заморозити і прикладати до уражених ділянок шкіри. Можна використовувати сік рослини. Його втирають в кератотические області.
- Ромашка, череда, шавлія, календула. Рослинні відвари використовуються для прийняття ванн. Ці кошти ефективно заспокоюють шкіру і знімають свербіж.
- Чистотіл. Соком рослини змащують уражені ділянки для зменшення розмірів кератоми.
- Прополіс. Невеликий, розм'якшений шматочок прополісу прикладають до проблемних ділянок, покривають зверху пов'язкою. Такий компрес залишають на кілька днів (не більше 5), а після замінюють новим. Процедуру повторюють 3 рази.