Пітниця у дорослих - причини і симптоми. Лікування пітниці у домашніх умовах мазями і народними засобами
- 1. Що таке пітниця
- 2. Як виглядає пітниця
- 3. Причини пітниці
- 4. Ознаки пітниці
- 5. Типи пітниці
- 5.1. Червона пітниця
- 5.2. Кристалічна пітниця
- 5.3. Папульозний пітниця
- 6. Як лікувати пітниці у дорослих
- 6.1. Мазь від пітниці
- 6.2. Крем від пітниці у дорослих
- 6.3. Ліки від пітниці у дорослих
- 7. Лікування пітниці народними засобами
- 8. Профілактика пітниці
- 9. Відео: Пітниця під грудьми у жінок
Сверблячий висип, що з'являється з-за створюваного на шкірі «парникового ефекту», може з'явитися не тільки у маленьких діток. Пітниця у дорослих може провокуватися безліччю факторів, основний – підвищене потовиділення на окремих ділянках шкіри (гіпергідроз).
Що таке пітниця
Навіть у дорослих, які правильно стежать за особистою гігієною, може з'явитися специфічна форма дерматиту внаслідок гіпергідрозу. Пітниця – це висипання, яке скоєно не заразне, але приносить значний дискомфорт людині, особливо коли запалення має важку форму. Якщо не дотримуватися правил догляду за шкірою або не прибрати провокують хворобу фактори, то лікування такої форми дерматиту може затягнутися на кілька місяців.
Як виглядає пітниця
Висип, що з'являється від «парникового ефекту» на шкірі, легко відрізнити від заразних висипу або кропив'янки. Прояви пітниці характеризуються висипом у вигляді бульбашок різних розмірів і кольору. Дізнатися, як виглядає пітниця у дорослих, може кожен, знайшовши фото висипань в інтернеті. Часто діагноз ставиться терапевтом, рідко необхідна консультація дерматолога. Ділянку ураженої шкіри вологий, схильний до надмірного потовиділення, тертя одягу.
Причини пітниці
Багато асоціюють даний вид дерматиту з дитячим віком, але на жаль, роздратування шкіри від поту у дорослих теж може викликати пітницю, але вже в більш важкій формі, т. к. сальні залози у дорослої людини працюють активніше, ніж у немовлят. Може з'явитися проблема у дорослих внаслідок:
- хронічного підвищеного потовиділення;
- тривалої роботи, фізичних навантажень в умовах підвищеної температури і в тісному одязі;
- недотримання гігієнічних норма догляду за шкірою;
- зайвої маси тіла.
Провокувати рецидивуючі або тяжкі форми пітницю можуть:
- захворювання ендокринної системи;
- надмірна вага і цукровий діабет;
- застосування косметичних засобів, які закупорюють пори;
- переважання в гардеробі одягу з синтетичних тканин;
- травми на шкірі;
- гарячкові стану;
- проживання у районах з жарким і вологим кліматом.
Ознаки пітниці
Як і тяжкість висипання, симптоми пітниці у дорослих дещо відрізняються від симптомів такого ж захворювання у дорослих. Одна характерна загальна риса для потниц в будь-якому віці – висипання майже відразу починають свербіти. Специфічна форма дерматиту, яка з'являється із-за порушення роботи потових залоз, відрізняється від кропив'янки, алергії та інших дерматитів наступними симптомами:
- наявність бульбашок різного діаметру, наповнені рідиною;
- шкіра в місці висипань має вологий вигляд, при цьому з'являється лущення;
- бульбашки розташовуються в місцях, які більш схильні до підвищеного потовиділення або на складках шкіри.
Типи пітниці
Вплив зовнішніх і внутрішніх факторів на шкіру викликають дерматит однієї природи, але він може відрізнятися стадії і глибиною ураження шкіри. Важливо розрізняти форми шкірного захворювання, оскільки лікування різних її форм розрізняється. Існують наступні види пітниці:
- кристалічна (дрібна);
- червона;
- глибока (папульозний).
У маленької дитини уражається висипанням попа, причина – створювана вологість без доступу повітря під підгузником. Тому так важливо користуватися присипкою (тальком) під підгузник. З'явитися висип у дорослих може на різних ділянках тіла – на руках, на ступнях ніг, між ніг. Подібні висипання вражають ділянки з підвищеним потовиділенням:
- шию;
- пахвову область;
- живіт;
- груди;
- долоні;
- ступні;
- лобок;
- складки між сідницями.
Червона пітниця
Найпоширеніша пітниця у дорослих – червона. Це більш серйозний вид висипання, ніж кристалічна, яку частіше діагностують у дітей. Має висип вигляд червоних вузликів з серозною рідиною, навколо бульбашок – червоний запалений ореол, який відразу починає сильно свербіти. На другий день з'являються біль і печіння на місці ураження. Часто зустрічається висипання під пахвами, у паховій зоні і в складці під грудьми у жінок. При правильному лікуванні проходить через 1-2 тижні.
Кристалічна пітниця
Найлегша форма специфічного дерматиту – кристалічна пітниця. Вона проявляється у вигляді дрібних крапкових пухирців на шкірі, які мають діаметр не більше 2 мм З'явилися висипання не викликають свербіння, печіння або подразнення, не з'являються червоні плями навколо. Можуть з'явитися плями на шиї, руках, спині або ступні, часто бувають у спортсменів. Проходить такий вид пітниці дуже швидко і без спеціального лікування – за умови видалення провокуючого фактора (за 3-5 днів).
Папульозний пітниця
Глибока пітниця (папульозний) є найважчою формою середовищ перерахованих вище. Характеризується проявом тілесного кольору бульбашок, діаметром близько 2 див. Частіше з'являється в місцях тертя шкіри – на складках між сідницями, під пахвами, між стегнами, у жінок – під грудними залозами. Проявляється разом з папулами сухість, лущення шкіри, сильний свербіж. Лікується таке висипання довго, із застосуванням:
- антигістамінних препаратів;
- антисептиків;
- антибіотиків;
- спеціальних пов'язок;
- серветок.
Як лікувати пітниці у дорослих
Будь то пухирі під пахвами або пітниця на ногах – принцип лікування захворювання однаковий. Якщо висип не глибоко вразила шкіру, а в пухирці не потрапила інфекція, то лікують шкірний покрив з допомогою підсушують засобів, якими потрібно протирати шкіру. Часто в цих цілях застосовують:
- тальк;
- спиртову настоянку календули;
- відвар ромашки;
- розчин саліцилової кислоти;
- господарське мило.
Висип під пахвами у дорослих вилікувати можна, за умови дотримання правил гігієни, а щоб позбутися від парникового ефекту – провітрювати уражену поверхню шкіри. Лікування пітниці у дорослих в домашніх умовах можливо тільки після постановки діагнозу лікарем, який після прийому і обстеження призначить потрібні ліки. Фахівець може прописати додатково пероральні або місцеві антибіотики, якщо є ризик потрапляння в організм інфекції. Часті інші призначення – підсушуючі та регенеруючі мазі.
Мазь від пітниці
При появі висипу, яка намокає і починає свербіти, призначають розчини та мазі, які підсушують шкіру, знімають свербіж і є антисептиками. Відмінним ліками від будь-якої такої висипки є борна і саліцилова кислоти – вони знезаражують і підсушують бульбашки. Мазь від пітниці у дорослих має нежирну основу, щоб давати шкірі дихати після нанесення рівномірного шару.
Крем від пітниці у дорослих
Часто як основне ліки лікар призначає крем від пітниці, який має підсушуючий ефект. Це може бути цинкова мазь, крем Каламин або Деситин. Перед тим як мазати ліками шкіру, потрібно її правильно очищати, краще – господарським милом. Перед нанесенням потрібно ретельно вимити руки, щоб уникнути занесення в організм інфекції. Перед використанням крему на палець, яким наносять ліки, краще надягти чистий медичний напальчник.
Ліки від пітниці у дорослих
Якщо уражена шкіра глибоко, або пляшечку з рідиною лопнув, існує ризик зараження і освіти рани, яка може виглядати як важка форма дерматиту. У такому разі необхідно застосовувати зовнішній антисептик (фукорцин, борна кислота, настоянка календули), перорально – антибіотик широкого спектру дії. Таке серйозне лікування необхідно, щоб позбутися від ризиків ускладнень і як можна швидше зняти запалення.
Лікування пітниці народними засобами
Ефективними для лікування дерматиту, спричиненого підвищеним потовиділенням, вважаються народні рецепти, які допомагають швидко вилікувати шкіру. Роблять домашні процедури із застосуванням натуральних лікарських засобів. Народні засоби від пітниці допомагають не тільки боротися з симптомами. Місцево використовують розчин марганцю. Якщо вчасно почати лікування, то шкіра буде виглядати здоровою вже через пару тижнів.
Щоб позбутися від сверблячки, підсушити шкіру, готують заспокійливі ванни з додаванням відвару:
- ромашки;
- календули;
- лавра;
- череди;
- чистотілу;
- тисячолітника;
- м'яти;
- глоду;
- кори дуба.
Профілактика пітниці
Позбутися від хвороби при правильному догляді просто, але краще боротися з причинами, які можуть викликати шкірне запалення. Якщо дотримуватися простих правил, ваша шкіра завжди буде виглядати здоровою. Профілактика пітниці полягає в наступному:
- дотримуйтесь правил особистої гігієни, обов'язково – щоденний душ;
- віддавайте перевагу одягу з натуральних тканин з мінімальним додаванням синтетичних волокон;
- прагніть менше використовувати декоративну косметику у спеку;
- частіше провітрюйте приміщення;
- вибирайте одяг, взуття, які не будуть занадто щільно прилягати до тіла.
Важливо позбутися або мінімізувати внутрішні провокуючі фактори – ожиріння, захворювання, що провокують надмірне потовиділення. Зверніть увагу на щодня вживані продукти харчування та напої (не бажано жирне, солоне, смажене і солодке під час лікування та при небезпеки рецидиву хвороби). Якщо належить акліматизація до жаркого клімату необхідно забезпечити шкірі постійний доступ повітря, частіше очищати її. Краще не користуватися жирними кремами, декоративною косметикою.
Відео: Пітниця під грудьми у жінок
Алергія на грудях, під грудьми