Лущення шкіри на долонях рук
Рідше, ніж сухість або екзема, зустрічається лущення шкіри на руках в області пальців і долонь. Поверхня лопається, відшаровується і звисає неприємними лахміттям. Іноді це супроводжується свербінням, почервонінням і хворобливістю, але часом шкірні покриви просто лущаться і «обсипаються» без додаткових симптомів.
Чому лущаться долоні рук
Привести до лущення шкіри на долонях рук можуть різні причини. Дерматологічні проблеми виникають як через інфекцій і інших неполадок в організмі, так і неправильного використання мила. Іноді зміна миючого засобу стає вирішенням проблеми. Якщо шкіра на долонях лущиться довгий час, при цьому спостерігається болючість і ознаки екземи, потрібно відвідати дерматолога.
Під впливом зовнішніх чинників
Відповісти, чому долоні лущаться, можна, розібравшись, з чим стикаються руки пацієнта. До того, що шкіра на руках починає лопатися, тріскатися і облазити, призводять такі чинники:
- постійне застосування побутової хімії без захисних рукавичок;
- погодні умови: різкі коливання температури при поверненні з холодної вулиці в нагріте приміщення, пересихання шкіри, надмірний вплив ультрафіолету;
- антимікробну або дезодоруючу мило, яке сушить шкіру;
- контакти з землею, пилом, цементом, часті будівельні, земельні роботи.
Внутрішні причини
Лущення шкіри на долонях рук часто виникає у людей з сухим типом шкірних покривів. Їх недолік зволоженості посилюється постійним контактом з водою або різними подразниками. Лущиться шкіра на руках і після тривалого лікування антибактеріальними препаратами, антибіотиками. Відшаровуються шкірні покриви не тільки в області долонь з тильної сторони, але і між пальцями. У дитини молодшого віку часто такий стан є ознакою грибкової інфекції – в силу того, що діти виявляють цікавість і не дбають про чистоту досліджуваних предметів.
Алергічна реакція організму
До лущення шкіри на долонях рук призводять алергічні реакції на:
- нераціональне харчування;
- неправильно підібрану косметику, миючі засоби, креми, побутову хімію (це можуть бути пральний порошок або засіб для посуду);
- пил, шерсть домашніх вихованців;
- курс лікарських препаратів.
Шкірні захворювання долонь
Коли шкіра на руках лущиться і облазить з причин, пов'язаних з грибковими захворюваннями, псоріаз, дерматит, коросту або екземою, про це свідчать супутні ознаки. Це свербіж, червоні плями, висип, почервоніння. В таких випадках не можуть допомогти косметичні засоби, зволожуючі креми або зміна мила. Потрібно звернутися до лікаря, провести аналіз для виявлення збудника хвороби. Курс терапії призначає дерматолог, але тільки після проведення діагностики.
Нестача вітамінів в організмі
Лущення шкіри на долонях рук викликає нестача вітамінів. Особливо відбивається на руках нестача вітамінів А, D, Е і групи B. Загострюється проблема навесні і восени. Баланс необхідних речовин дозволяють заповнити вітамінні комплекси. Можна коригувати брак потрібних речовин з допомогою вживання певних продуктів харчування. Для цього змініть раціон, включивши продукти, багаті цими вітамінами:
- А – міститься в абрикосах, гарбузі, петрушці, моркві, томатах, зеленому горошку;
- D – є в жовтках курячих яєць, сметані, печінці, вершковому маслі;
- Е – присутній в кукурудзі, картоплі, сирі, моркві;
- В – в горіхах, висівках, картоплі, шпинаті, дріжджах, зелених овочах.
Лікування лущення шкіри рук
З'ясувавши, від чого лущаться долоні, можна приступати до усунення причини цих неприємних симптомів і їх наслідків. Незалежно від того, що призвело до лущення – хвороба або недотримання гігієни – важливо зайнятися здоров'ям шкіри. Наприклад, перш за все варто стежити, щоб вона не була пересушена. Рідке і антибактеріальне мило повинно поступитися місцем м'якого туалетного гігієнічного засобу або спеціального гелю. Помивши руки, треба їх добре просушити, приділяючи особливу увагу ділянкам між пальцями. Контактуючи з миючими засобами, побутовою хімією, важливо надягати рукавички.
Якщо встановлено, що шкіра облазить з долонь із-за алергії, слід виявити речовину, усунути його з ужитку. Потрібно користуватися мазями. У такій ситуації показаний прийом противоаллергенных антигістамінних ліків в таблетках або краплях. Пошкоджений епідерміс треба кожен день живити і зволожувати спеціальними мазями і гелями. У їх числі:
- Бепантен;
- Элоком;
- Фенистил.
При загостренні алергії призначаються мазі з вмістом кортикостероїдів – Адвантан, Локоїд та інші. Вони діють безпосередньо на уражені ділянки шкіри, не торкаючись причини захворювання. Вибираючи креми для догляду за шкірою, перевагу краще віддавати складів із екстракти календули, звіробою, ромашки. Виходячи на мороз або яскраве сонце, потрібно наносити на руки захисні засоби за 30 хвилин до прогулянки. Шматочки омертвілої шкіри рекомендується видаляти регулярно, використовуючи гелі-пілінги, скраби для рук.
За ураженими ділянками долонь важливо ретельно стежити: в лопнув запалений пухирець може проникнути інфекція. Хороший результат при лущенні долонь дають народні засоби: компреси, маски для рук, ванночки. Ось кілька рецептів нетрадиційної медицини, легко реалізованих в домашніх умовах:
- Медова маска. Мед нанести на уражену шкіру на півгодини, потім добре змити.
- Ванночки. Традиційний спосіб – потримати кисті рук 30 хвилин у воді з сіллю або соком лимона, підсушити шкіру рушником, опустити долоні у ванночку з теплою рослинною олією (оливковою, мигдальним) на 20 хвилин.
- Вітамінна ванночка. Підігріти оливкова олія з допомогою водяної бані, влити 5 крапель ефірного масла ромашки, вітаміни А і Е (розчавити по дві капсули). Опустити долоні в ємність з складом на 15 хвилин.
- «Кисломолочний» рецепт. Налити кисле молоко або молочну сироватку в миску, злегка підігріти, додати чайну ложку крохмалю, опустити руки. Потримати 15-20 хвилин, добре обтерти. Після маски нанести живильний крем.
- Скраб з вівсяних пластівців: кашку них втирающими рухами наносять на руки, потім змивають.
- Картопляна маска. Натерти картоплю, обкласти шкіру пальців і долонь, надіти рукавички, змити маску через 2 години.
- Маска зі сметани. Склянка кисломолочного продукту змішати з соком цілого лимона і яєчним жовтком. Нанести суміш цих компонентів на марлю, прикласти до рук, укутати їх зверху целофаном і додатково – теплим рушником. Тримати 25 хвилин. Прибирати маску з рук ватяним тампоном.
- Огірковий сік. Відрізати шматочок овоча, протирати шкіру рук, потім мастити від лущення лосьйоном з лимонного соку і гліцеринового крему.
Дізнайтеся,чому тріскається шкіра на пальцях рук.