Жировик на оці
Це поширене підшкірне новоутворення, яке являє собою розвинену жирову тканину. Пухлина може з'являється не тільки на обличчі, але і часто зустрічається на тілі. Наріст на оці – неприємний косметичний дефект, що доставляє дискомфорт, і цілком природно бажання прибрати шишку.
Що таке жировик
Лікарі називають таке утворення під шкірою ліпоми. Це не прищ, а доброякісна пухлина, що складається з капсули, наповненої жовтуватим жиром. Для ліпоми на оці характерні наступні особливості:
- м'яка на дотик консистенція;
- рухливість пухлини, яка, як кулька, легко перекочується під шкірою;
- жировик не запалюється і не нагноюються;
- не доставляє печіння, болю, свербежу.
Якщо жировик близько очі сильно розростається і здавлює нервові рецептори, з'являються хворобливі відчуття. Іноді ліпома не збільшується впродовж багатьох років, а іноді зменшується і зникає сама собою. Більш часто місцем локалізації жировика на оці стає верхню повіку, рідше – нижнє.
Спочатку ліпома зовсім маленька, як опукла точка. По мірі росту пухлина може перетворитися в шишку, досягаючи розміру в кілька сантиметрів. У більшості людей виникають на оці поодинокі жировики, але освіти можуть рости і групами. У такому випадку лікарі діагностують множинний ліпоматоз.
В деяких джерелах синонімом ліпоми називають атерому. Хоча зовні вони дуже схожі, це невірно. Атерома теж являє собою скупчення жирів, але виникає не внаслідок розростання тканини, а через закупорки сальних залоз. Крім того, це інший тип пухлин – кіста. Атероми можуть запалюватися.
У підлітків під час статевого дозрівання нерідко виникають навколо очей щільні білі жировики – міліуми. Поява таких новоутворень викликається розростанням клітин через закупорки активно функціонуючих сальних залоз. Крім того, міліуми під очима можуть свідчити про сухості шкіри, невмілому використанні косметичних засобів, порушення в травному тракті.
Жировик на оці – явище безпечне. Випадки переродження ліпом в ракові пухлини вкрай рідкісні. Тим не менш необхідно виключити найменший ризик, тому краще позбавлятися від таких новоутворень негайно. У дитини жировик, що утруднює зростання молодих тканин, можна ліквідувати за 5 років.
Причини виникнення ліпоми
Медицині не вдалося поки з'ясувати, від чого з'являються жировики. Відомі тільки фактори, що сприяють появі цієї проблеми:
- цукровий діабет, гіпо-, гіпертиреоз та інші ендокринні порушення;
- грубі погрішності в харчуванні;
- зловживання алкоголем;
- відсутність грамотного догляду за шкірою;
- захворювання дихальної, травної та сечостатевої систем;
- спадкова схильність.
Вчені висувають лише припущення, що пояснюють механізм виникнення жировика. Наприклад, бачить першопричину в розладі нервової регуляції, з-за чого можуть з'являтися ліпоми на слизових оболонках повік і міліуми близько очних яблук.
Як позбутися від жировиків під очима
Якщо з'явилася необхідність вивести ліпому, слід звернутися до дерматолога. Видалення жировик показано:
- при збільшенні їх розмірів вдвічі-втричі протягом декількох місяців;
- коли з'являються больові відчуття;
- якщо жировик знаходиться на краю століття, і очі насилу закриваються;
- коли відбувається зіткнення ліпоми і білка ока;
- якщо збільшений жировик стає перешкодою для зору;
- коли пухлина є значним косметичним дефектом.
Як прибрати жировик під оком? Для цього практикуються такі основні методи:
- медикаментозне лікування;
- хірургічна операція;
- лазерне видалення;
- электрокоагуляционное припікання.
Перш ніж ліквідувати жировик, слід зробити пункцію для аналізу структури наросту, щоб виключити наявність злоякісних клітин. Якщо новоутворення на оці досягли великих розмірів, доцільно провести ультразвукове дослідження. При ліпома, розташованих на століттях і близько до очних яблук, необхідна консультація офтальмолога.
Медикаментозне лікування
Невеликий жировик на оці може розсмоктатися. Для цього в тіло ліпоми роблять ін'єкцію протизапального препарату, частіше Дипроспана. Така процедура мінімально травматична і не залишає шрамів. Після кількох ін'єкцій пухлина, поступово зменшуючись, через пару місяців зникає.
Практикується і застосування зовнішніх засобів, з допомогою яких можна успішно вилікувати множинні міліуми. Ретинол (вітамін А), що становить основу мазі Видестим, розщеплює жирову тканину, яка істотно зменшується в розмірах. Рекомендується щодня протирати проблемні місця біля очей бальзамом Вітаон. Поява нових ліпом запобігає крем Гистан. Проте великий наріст на оці можна ліквідувати тільки оперативним шляхом.
Хірургічне втручання
Видалення жировика на оці проводиться під місцевою анестезією одним з трьох основних методів. Найпростіший – класичний хірургічний розріз, через який видаляється капсула разом з вмістом. При цьому виключається ймовірність рецидивів. Однак після такої операції на оці нерідко залишаються малопомітні рубці.
Інший метод – ендоскопічний: розріз робиться коротше, не більше 1 см, через який вылущивается жировик. Косметичний результат значно краще, слідів від такої малоінвазивної операції практично не залишається. Правда, гарантію, що пухлина ліквідована повністю, дати важко.
Самий мініатюрний розріз на оці – всього 0,5 см – роблять при ліпосакції. Потім ліпому відсмоктують спеціальним приладом. Однак головний недолік цього методу – висока ймовірність рецидивів.
Видалення жировика лазером
З його допомогою ліквідують ліпоми невеликих і середніх розмірів. Цей безболісний метод хороший тим, що не потрібна анестезія, відсутній ризик рецидивів, ранки загоюються швидше, і жировик в оці безслідно зникає. Істотний мінус лазерного методу – висока вартість операції. Крім того, не можна зробити гістологічний аналіз на доброякісність клітин ліпоми.
Електрокоагуляція
Цим методом часто видаляють множинні жировики. Причому швидко, за одну процедуру. Жирова тканина уражається високочастотним електрострумом і відторгається організмом. Через 8-10 днів ранки затягуються. Рубці біля очей після коагуляції не утворюються. Єдине – може залишитися пігментна пляма, яке з часом зникає.
Як видалити жировик в домашніх умовах – народні засоби
Нерідко ліпому на оці намагаються видавити, як звичайний прищик. Це дуже небезпечний спосіб! Легко інфікувати ранку, а якщо під шкірою залишиться капсула, поява нового жировика на цьому ж місці неминуче. Більш безпечними є такі методи народної медицини:
- Щоб ліпома розкрилася, слід змащувати пухлина на оці 7-10 разів на день соком каланхое.
- Кашку 5 ядер каштанів, отриману в блендері, змішати з 10 мл соку алое і 20 мл меду. Щодня прикладати засіб на ватці до ока, тримати 15-20 хвилин. Суміш зберігати в холодильнику.
- Наполягати 25 г кори дуба в 100 мл теплої горілки 3 діб, потім профільтрувати. Тиждень змащувати ліпому цією настоянкою 6-8 разів у день.
Заживаючу ранку найкраще змащувати маззю Левомеколь. Небезпечно позбавлятися від жировиків соками чистотілу, часнику, цибулі. Не можна припікати ліпоми на оці йодом або зеленкою – легко отримати опіки!
Читайте також:ліпома - що це таке, види, симптоми і лікування.