Червоні плями на тілі
- 1. Симптоми та можливі причини появи червоних плям у дорослих
- 1.1. Почервоніння з сверблячкою і яке не свербить
- 1.2. Область покриття
- 1.3. Рожевий лишай – круглі шорсткі висипання на шкірі
- 1.4. Алергія на алкоголь
- 2. Що робити, якщо у дитини з'явилися червоні крапки або плями
- 3. Коли і до якого лікаря потрібно терміново звернутися
- 4. Фото і опис можливих станів
- 5. Як і чим лікувати червоні плями
- 6. Консультація лікаря
- 7. Лікування народними засобами
Людини іноді беруть зненацька проблеми зі здоров'ям – хворий зуб, кольку в боці, туман в голові. Деякі симптоми не завжди є зрозумілими, однозначними, як червоні плями на тілі. Судячи з медичних досліджень, стан шкірного покриву пов'язано із загальним станом здоров'я, це означає, що висипання, інші зміни різної форми і локалізації можуть з'являтися при багатьох внутрішніх недугах. Поява червоних плям на тілі може бути викликано як безпечними для здоров'я явищами, так і цілком серйозними порушеннями, що вимагають невідкладної допомоги.
Симптоми та можливі причини появи червоних плям у дорослих
Поява червоних плям на тілі вважається дуже поширеною проблемою серед дорослих людей. Причини такої неприємності можуть бути різноманітними: в області дерматології набереться більше п'яти десятків хвороб, в яких червоні плями є одним із симптомів. Така шкірна проблема може сигналізувати про наявність патології, якщо освіта починає свербіти, лущитися, збільшуватися в розмірі, кількості. Якщо такі прояви часто вас «відвідують», то варто звернутися до дерматолога з метою виявлення причин, призначення адекватного лікування.
Почервоніння з сверблячкою і яке не свербить
Багато хвороб виникають у людини з-за підвищеної нервової збудливості. Червоні плями на тілі не є винятком, а свербіж з'являється внаслідок різних розладів. Самі почервоніння можуть бути причиною ослаблення тонусу судин. Щоб звести поява червоних плям до мінімуму скоротити площу їх локалізації, необхідно приймати контрастний душ, займатися спортом, проводити інші процедури, спрямовані на те, щоб зміцнити судини, імунітету. Це порушення носить назву вегетативного, не несе небезпеки здоров'ю.
Якщо червоні плями викликані інфекційним зараженням, то разом з сверблячкою з'являються катаральні явища, підвищення температури, інтоксикаційний синдром. В результаті інфекції спостерігається запалення, яке має особливе розташування, може з'явитися ерозія, плями з кірками, гнійним або водянистим вмістом. Серед найпоширеніших причин червоних плям вироблять: менінгіт, скарлатину, кір, вітряну віспу, тиф. Червоні плями можуть стати причиною грибкової інфекції, серед яких найпоширенішим є заразний стригучий лишай.
Наступною причиною червоних плям з сверблячкою на тілі вважається фотодерматоз. Це хвороба, яка має іншу назву «алергія на сонце». Ультрафіолетове опромінення викликає поява почервоніння, висипи, набряк. При сильному свербінні слід прийняти протиалергічні засоби, які скоротять червоність, знімуть дратівливі відчуття. У теплу пору року потрібно носити закритий одяг, рідше виходити під прямі промені сонця, уникати засмаги, користуватися кремами з захистом SPF не нижче 25.
Хронічне захворювання атопічний дерматит служить причиною появи описуваної неприємності. Проявляється він червоними плямами, свербежем, лущенням, шкірними ущільненнями, які виникають в більшості випадків в холодну пору, а влітку зникають. Для усунення симптомів допомагають гормональні мазі, протиалергічні засоби.
При псоріазі висипання на тілі, червоні плями можуть бути дуже масивними, турбувати протягом тривалого часу. У багатьох випадках вони з'являються на колінах, ліктях, попереку, сідницях, інших розгинальних поверхнях тіла. Шкірні прояви можуть рости, зливатися між собою, турбувати сильним лущенням. Лікування повинно призначатися тільки лікарем.
Червоні плями, які не викликають ніяких додаткових відчуттів типу подразнення, свербежу, не проходять самостійно, розташовуються на шкірі грудей, рук, ніг і інших частин тіла свідчать про проблеми з печінкою, травної, вегетосудинної системою. Погана робота внутрішніх органів дає про себе знати у вигляді почервонінь різних за розміром, формою. У цьому випадку не варто гадати про причини, займатися самолікуванням, а піти до спеціаліста на консультацію.
Область покриття
Якщо раптом по всьому тілу пішла еритема, то мова йде про алергії, яка носить назву кропив'янки. Для лікування необхідно виявити алерген, усунути його, приймати антигістамінні препарати, інакше стан загрожує анафілактичним шоком. Червоні плями можуть з'явитися в результаті сильного емоційного, фізичного напруження. Якщо такі зміни шкіри лущаться, то це може свідчити про псоріазі. Крім того, причинами можуть бути інфекційні захворювання, склеродермія, коли судини не витримують напруги, лопаються.
Коли червона пляма з'являється після прийняття душу, ванни на шиї, грудях, це може сигналізувати про кропив'янці, алергії на воду, що використовуються гелі, шампуні, мило, речовини, якими дезінфікують водопровідну воду. Крім того, такі шкірні порушення з'являються в результаті вегетосудинної дистонії, коли судини не можуть нормально реагувати на зовнішні зміни (підвищену вологість, гарячу воду, високу температуру навколишнього середовища).
При локалізації червоних плям на шиї у разі відсутності свербежу це говорить про отрубевидном лишаї, який лікується обливаннями підкисленою водою, процедурами загартовування, протигрибковими мазями. Наступна причина – атопічний дерматит, який супроводжується свербінням вогнища поразки, внаслідок порушень роботи шлунково-кишкового тракту.
Червоні плями, що локалізуються на долонях, можуть вказувати на наявність понад 8 десятків хвороб. У більшості випадків це короста, алергія, долонна еритремія. Постановкою точного діагнозу повинен займатися тільки лікар. Поява почервоніння на грудях говорить про порушення гормонального фону, хвороби внутрішніх органів, алергії на продукти або зовнішні подразники.
Червона плямистість рук свідчить про лишаї, іншому інфекційному, вірусному захворюванні. Крім того, такі зміни шкіри кінцівок можуть бути спровоковані неправильним харчуванням з переважанням жирних, борошняних, смажених страв, копченостей, солодощів, стресами, емоційною збудливістю.
Розташування в області голови червоних плям говорить про себорейному дерматиті внаслідок розмноження виду грибка, чому сприяють гормональні зміни. Збудник захворювання стає активним в холодну пору року, при стресовому стані. Супроводжує Себорею лущення, поява щільних жовтих лусочок, свербежу.
Зосередженість червоних цяток на обличчі ділиться на три види: купероз, який супроводжується появою додаткових дрібних судин постійного або тимчасового характеру; эритроз, що характеризується постійним або тимчасовим почервонінням носа, щік; розацеа, яка являє собою поєднання куперозу, эритроза, запальних явищ у вигляді папул, пустул. Дізнайтеся, як проводиться лікування розацеа на обличчі.
Рожевий лишай – круглі шорсткі висипання на шкірі
В більшості випадків даний недуга зустрічається у людей 20-40 років. Першими симптомами служить слабкість, нездужання, підвищення температури тіла, збільшення лімфатичних вузлів. Після з'являються червоні плями, локалізацією яких є плечі, груди, спина, боки, стегна. У багатьох випадках вони зникають безслідно, але хворобу краще не залишати без уваги, інакше до неї може приєднатися екзема, стафілодермія, стрептодермія. Лікування рожевого лишаю спрямоване на мінімізацію ризику виникнення ускладнень.
Алергія на алкоголь
Червоні плями на тілі, що з'являються після вживання спиртних напоїв, можуть говорити про початок розвитку алергії на алкоголь. Спочатку червоніє обличчя, далі – інші ділянки тіла. Це захворювання вважається підвищеною індивідуальною чутливістю на певну речовину, при повторному впливі якого організм починає виробляти антитіла для боротьби, у зв'язку з чим виникає запальний процес з непередбачуваними наслідками. Причиною алергії може бути етиловий спирт, дріжджі, хміль, синтетичні барвники, консерванти, ароматизатори.
Що робити, якщо у дитини з'явилися червоні крапки або плями
На тілі дитини несподівано можуть з'явитися червоні плями. Є безліч захворювань, внаслідок яких утворюється така прикрість. Симптом свідчить про те, що потрібно терміново вживати заходів. Категорично забороняється займатися самолікуванням, особливо якщо стан супроводжується блювотою, проносом, підвищенням температури, тому відразу зверніться до лікаря для встановлення діагнозу. Почервоніння можуть бути симптомами таких хвороб:
- Кір– до 4 дні симптоми схожі на ГРВІ, після обличчя покривається червоними плямами, далі вони опускаються на груди, живіт, ноги.
- Скарлатина – характеризується точкової яскраво-червоним висипом невеликого діаметру, яка швидко розноситься по тілу, виключаючи носогубний трикутник. Язик, слизова стає яскраво-малиновим.
- Краснуха– дрібна рожева висипка на грудях, спині, обличчі, підвищення температури до 38 градусів.
- Вітрянка – червоні плями через пару днів перетворюються в пухирці папули, наповнені рідиною, що викликають сильний свербіж.
- Розеола– збудником хвороби вважається вірус герпесу. Інкубаційний період становить 5-15 днів.
- Стригучий лишай – поява червоних опуклих плям з лущенням.
- Пітниця– дрібна червона висипка на тих місцях, де одяг прилягає до шкіри. Часто виникає у немовлят, які носять підгузки. Висип не свербить, не турбує малюка. Допомагають ванночки з настоєм календули, ромашки, листя горіха, використання дитячої присипки, носіння натурального одягу, вбирає піт.
- Алергія– найпоширеніша причина появи червоних плям на тілі. Захворювання може виникнути як реакція на що завгодно (нова їжа, дитяча косметика, молочна суміш, підгузники).
- Червоний пухир від опіку, комариних укусів.
Коли і до якого лікаря потрібно терміново звернутися
У деяких випадках червоні плями поєднуються з іншими симптомами і сигналізують про захворювання, важких станах, які вимагають негайного втручання кваліфікованого лікаря. Ознаками небезпеки для здоров'я і сигналом для звернення до дерматолога є поява таких явищ:
- Порушення свідомості – сплутаність, сонливість, непритомність та ін
- Голубувата, синювате забарвлення губ, шкіри, нігтів.
- Болі в грудній клітці.
- Сильне погіршення уваги.
- Утруднене дихання.
- Відчуття сорому у грудях.
- Набряк губ, очей, горла.
- Часте серцебиття.
- Задишка, хрипи.
- Сильна закладеність носа.
- Підвищення температури.
- Анафілактичний шок – яскраво виражена реакція на алерген, утруднене дихання, гіпоксія, падіння артеріального тиску, колапс, втрата свідомості.
Фото і опис можливих станів
Як і чим лікувати червоні плями
Шкірний покрив людини вважається індикатором загального стану організму. Перед усуненням червоних плям необхідно розібратися з причиною їх виникнення. Якщо стан викликає побоювання, варто звернутися до лікаря. Коли червоні плями пов'язані з алергією, вони починають свербіти, необхідно усунути джерело, приймати гистаминблокаторы, які знімають неприємні симптоми. При шкірних червоні висипання, які пов'язані зі стресами, розладами, переживаннями, страхом, необхідно прийняти седативні засоби.
Проте не можна точно стверджувати, що червоні плями – це вегетосудинна реакція організму. Тому консультація фахівця необхідна в будь-якому випадку. При судинних захворюваннях, патології внутрішніх органів плями набувають різні відтінки, форми (кіл, овальні), при грибкових виникає свербіж, білий наліт, виразки, що вимагає лікування спеціальними мазями, таблетками, антибіотиками, які випише лікар.
Консультація лікаря
При червоних плямах необхідно звернутися за консультацією до дерматолога. Тільки фахівець зможе виявити причину, виходячи з результатів проведених пацієнту аналізів. Коли діагноз буде поставлений, точно виконуйте всі розпорядження лікаря, лікуйтеся старанно. Якщо це була інфекція епідермісу, варто виключити повторну можливість зараження, при аутоімунних захворюваннях порадьтеся з фахівцем для полегшення стану. Ніколи не намагайтеся вивести червоні плями самостійно, не тріть, не розчісуйте їх, дотримуйтесь правил гігієни.
Лікування народними засобами
Деякі народні засоби допомагають зняти запалення, прибрати набряк, почервоніння:
- Настій березових бруньок зволожує шкіру, знімає запалення, червоні плями. Для цього потрібно залити склянкою окропу ложку бруньок, настояти кілька годин, змочити ганчірочку і прикласти на 15 хвилин.
- Знімає запалення, червоні плями кропива, деревій, чистотіл. Свіжі трави потрібно залити кип'яченою гарячою водою, настояти, злити рідину, а кашку прикласти до уражених ділянок.
- Свіжий сік кропу знімає свербіж при кропив'янці, печіння, для чого потрібно докласти змочену чисту серветку на півгодини до висипань.