Фарингіт гострої форми у дорослих і дітей

Простудні вірусні та інфекційні захворювання найчастіше проходять комплексно з декількох сполучених хвороб. Гострий фарингіт розвивається на тлі неефективного або несвоєчасного лікування ГРВІ у дорослих і дітей у вигляді реактивного запалення слизових оболонок горла та гортані. При цьому існує різновид самостійного захворювання, яке розвивається із-за несприятливих зовнішніх факторів.

Що таке гострий фарингіт

Дане захворювання – швидкоплинне і виражене високим ступенем дискомфорту для хворого. При хворобі запалюється слизова оболонка горла (гортань, трахея, носові пазухи) під впливом вірусних інфекцій дихальних шляхів, дисфункції роботи ШКТ. Зовнішніми провокаторами самостійного перебігу захворювання можуть стати куріння, алкоголь, їжа з присутністю агресивних хімічних добавок, неможливість носового дихання, травми. При своєчасній діагностиці і лікуванні гострий фарингіт не несе великої небезпеки.

Заразний чи ні

Можливість передачі фарингіту у гострій формі від хворої до здорової людини існує тільки в тих випадках, коли провокуючим агентом були грибки, гонокок, дифтерійна паличка та інші надактивні організми. Основний спосіб передачі хвороби – оральний (через поцілунок, інтимну близькість, використання спільного посуду або засобів особистої гігієни). Збудник дифтерії може передаватися повітряно-крапельним шляхом.

У випадках розвитку хвороби на тлі ГРВІ та ГРЗ інфікування практично виключено, але з'являється небезпека заразитися простудними вірусами. Проблеми з горлом, як вторинне захворювання, розвиваються індивідуально на фоні ослабленого імунітету і особистих факторів заразилася. Хронічна форма фарингіту повністю безпечна для оточуючих.

Симптоми

Повна клінічна картина фарингіту може включати в себе симптоми інших захворювань (ларингіту, риніту, кон'юнктивіту, кору, скарлатини, ГРВІ, грипу). Це зумовлено різною природою основного захворювання. Назва може змінюватися, наприклад – гострий фаринголарингит (коли до болів в горлі додається охриплий голос), але фактично це одна хвороба з різними клінічними проявами, яка рідко протікає довше 2 тижнів при правильному лікуванні. Симптоми гострого фарингіту у дорослих у фазі загострення:

  • підвищена температура тіла;
  • швидка втомлюваність;
  • запальні процеси в гортані і ротової порожнини;
  • тривалий сухий кашель;
  • гранулезные освіти на слизової тканини глотки;
  • ковтання супроводжується болем різного ступеня вираженості;
  • сухість і характерне першіння;
  • збільшення мигдалин;
  • бактеріальні ураження слизової;
  • болі в горлі і іноді в ротовій порожнині;
  • сухість слизової;
  • збільшення локальних (шийних, підщелепних) лімфовузлів;
  • білястий наліт на стінках глотки при грибкової інфекції.

Особливості гострого фарингіту у дітей

З-за не повністю сформувався імунітету у дітей фарингіт часто з'являється на тлі ринітів, ангін, отитів і навіть карієсу. Захворювання може ніяк себе не проявляти до повного розвитку, а гостра форма зустрічається рідше, ніж безсимптомна. Крім загальних симптомів з дорослими існують характерні виключно для дітей (на них слід звертати особливу увагу батькам):

  • млявість, апатія, небажання грати;
  • капризи, відмови від їжі;
  • занепокоєння і постійний плач у немовлят;
  • нудота, болі в області живота, розлад шлунка і травної системи.

Причини

Як зазначалося вище, етіологія гострої форми фарингіту може базуватися на будь-якому вірус, інфекції або агресивному зовнішньому впливі, при цьому самостійність захворювання відіграє ключову роль. При фарингіті як побічної хвороби, наприклад, ГРВІ, лікування буде відрізнятися від появи хвороби сольно. При сильному нездужання, дискомфорт в зіві, особливо на тлі простудних проявів, слід звертатися за допомогою. Гострий фаринготонзиллит, фарингіт та інші аналогічні хвороби розвиваються з наступних причин:

  • проникнення бактерій (хламідії, мікоплазми, стрептококи, стафілококи);
  • віруси (РС-вірус, аденовірус, парагрип, риновіруси);
  • грибки роду Кандида;
  • вплив агресивних речовин на слизову оболонку зіву;
  • алергени;
  • травмування слизової;
  • хронічні запалення носоглотки;
  • переохолодження;
  • вживання алкоголю;
  • проживання в екологічно забрудненій місцевості.

Форми захворювання

З-за величезного спектру причин фарингіту лікування його не може бути ідентичним у всіх випадках. Спочатку лікар повинен діагностувати конкретну форму хвороби за її провоцирующему фактору. Сучасна медицина виділяє мінімум шість типів фарингіту, не враховуючи об'єднані випадки. Найпоширеніші з форм захворювань у дорослих і дітей:

  1. Бактеріальний фарингіт (тонзиліт).Загальна практика показує, що ця форма хвороби частіше за інших виявляється в період зима-весна у дітей. На тлі ослабленого імунітету захворювання передається повітряно-крапельним шляхом. Патогенні бактеріальні інфекції розвиваються завдяки запальним простудних процесів. Крім традиційного лікування часто призначають антибіотики.
  2. Вірусний фарингіт.По симптоматиці схожий з бактеріальною формою, але хвороби відрізняються. Даний тип викликається риновирусом або іншими збудниками респіраторних вірусних інфекцій, супроводжується різким підвищенням температури, сильним дискомфортом і болем у горлі, розвивається на фоні грипу або сильної застуди.
  3. Микозный (грибковий) фарингіт. Фарингомикоз успішно розвивається через грибків Кандида, які потрапили на слизову глотки. У більшості випадків організм людини успішно знищує сторонні грибкові інфекції, але на тлі ВІЛ, тривалих хвороб, онкології імунітет не справляється з вторгненням. Головною ознакою фарингомикоза є білий наліт на язику, піднебінні, інших ділянках слизової. Гостра форма успішно піддається лікуванню, якщо звернутися до лікаря вчасно.
  4. Алергічний фарингіт. Назва говорить за себе – запалення слизової горла, викликане алергеном. Ця форма захворювання виявляється просто з-за того, що до загальних симптомів обов'язково додаються алергічний нежить, уражається слизова оболонка очей. Самий ефективний спосіб лікування – усунення алергену. Головне – не ігнорувати симптоматику і звертатися за допомогою.
  5. Травматичний фарингіт.З'являється з-за пошкодження слизової зіву стороннім предметом (наприклад, рибною кісткою), опіку гарячими стравами або хімічними речовинами. При сильній травмі можливо кровотеча і повна неможливість ковтати. В таких важких випадках лікування проходить виключно в стаціонарі. Важливо пам'ятати, що рана може нагноюватися якийсь час безсимптомно, і хвороба раптово виявиться в гострій формі. Тому варто сходити на огляд до Лора, навіть якщо симптоми пройшли.
  6. Захворювання, спровоковане агресивними фізико-хімічними факторами зовнішнього середовища(субатрофический фарингіт). Така форма є комбінованою з алергічного і травматичного типу захворювання. Гостро проявляється, коли людина потрапляє в агресивне середовище (токсична виробництво, випадкове поширення реагентів в приміщенні, перебування на сильному холоді і т. д.). Якість лікування прямо залежить від ступеня ураження слизової, способу виникнення пошкоджень.

Діагностика

У більшості клінічних епізодів діагностика всіх форм фарингіту не викликає ускладнень: запалення і зміни слизової горла дуже характерні і очевидні. Фахівець проводить огляд глотки, при необхідності – фарингоскопию. Додатково для виявлення причин виробляють загальний і біохімічний аналіз крові, посів матеріалу з глотки на виявлення стрептококову групу А, імунологічні дослідження для виявлення конкретного збудника, визначення вірусної етіології.

Лікування

Конкретне лікування фарингіту у гострій стадії призначається лікарем виходячи із загальної симптоматики і специфіки причини захворювання. Існують загальні рекомендації при всіх типах хвороби: рясне питво, їжа прийнятної температури, провітрювання приміщення, вологе прибирання і зволоження вдихуваного повітря. Подальші рекомендації повинні поєднуватися зі своєчасною терапією і несуть виключно вузьконаправлений характер для усунення конкретних симптомів.

Медикаментозне лікування

Прийом пацієнтом лікарських препаратів повинен проходити тільки в призначеній дозі за приписом лікаря. Ця стандартна істина, яку постійно ігнорують «досвідчені» хворі, дозволить швидко і повноцінно одужати. Неправильний або необгрунтований прийом медикаментів у кращому випадку не дасть ніякого ефекту, а в деяких епізодах збільшить час лікування на невизначений термін. Приклади препаратів, які лікарі призначають для зняття загальних симптомів фарингіту:

  • застосовуютьсядля зниження температури вище 38 градусів: Ібупрофен, Парацетамол, Ибуклин;
  • противірусні препарати: Кагоцел, Арбідол, Інгавірін, Эргоферон, Циклоферон;
  • антибактеріальні препарати (при бактеріальної формі): Супракс, Зиннат, Кларитроміцин, Амоксиклав;
  • протиалергічні: Цитрин, Зіртек, Діазолін, Лоратадин;
  • для полоскань горла місцеві препарати: Ротокан, Фурацилін, Хлоргексидин;
  • спреї та аерозолі: Каметон, Інгаліпт, Стопангін, Мірамістин, Гесорал (антисептичні препарати);
  • асептичні льодяники.

Нетрадиційна медицина

Самостійне лікування гострого фарингіту у дорослих і дітей немедикаментозними способами використовує ті ж рецепти, що і при простудних захворюваннях. Головне напрями впливу має бути на зняття запалення слизової, асептику, зменшення больового синдрому. Рецептів дуже багато, але більшість з них відомо навіть тим, хто не схильний довіряти народній медицині. Ось найпростіші з них (перед використанням слід обов'язково порадитися з лікарем):

  • тепле молоко з медом усуне першіння, біль при ковтанні;
  • розсмоктувати шматочок цукру, змочений в прополісі, щоб поступово обробляти слизову;
  • відвари лікарських трав: ромашка, шавлія та ін;
  • полоскання горла розчинами на антисептичних травах (не на спирту);
  • полоскання слизової оболонки горла відварами з календули, кори дуба.

Фізіотерапевтичне лікування

Фізіотерапія успішно гасить і нейтралізує симптоми, але важливо пам'ятати, що не можна використовувати УВЧ (кварцування), електрофорез, ультразвук при гострій стадії симптоматики. Перш ніж приступати до такої форми лікування, слід послабити симптоми медикаментозно. Окремо варто нагадати, що парові інгаляції лікарських рослин та інші подібні методи лікування категорично протипоказані при високій температурі. Будь фізіотерапевтичне вплив має відбуватися під контролем лікаря-спеціаліста.

Дієта

Меню, якого потрібно дотримуватися при фарингіті, не особливо обмежує хворого. Більше обмежень формі до прийому їжі:

  • Вона не повинна бути занадто гарячою чи холодною, кількість прийомів краще збільшити до 5-6 і їсти маленькими порціями, їжа повинна бути дрібно порізана або перетертої (особливо в період гострої стадії хвороби).
  • Рекомендується рясне тепле питво, натуральні некислі соки і відвари, небажана гостра, кисла і пряна їжа.
  • З раціону виключити газовані напої, алкоголь, цитрусові, сильно солону, гарячу і холодну їжу.

Режим

Постільний режим рекомендується тільки у випадку сильного загального нездужання на тлі додаткових захворювань. В інших випадках можна просто убезпечити хворе горло від переохолодження, дотримуватися дієти, приймати медикаменти. В іншому ритм життя не зазнає жодних змін, а перспектива одужання – максимально сприятлива. Єдина наполеглива рекомендація – уникати перевтоми, щоб не збільшувати термін ефективного лікування, спостерігатися у лікуючого спеціаліста.

Ускладнення

Головним ускладненням при ігноруванні симптоматики фарингіту буде поширення інфекційного процесу на сусідні органи. Інфікування буде відбуватися по експоненті, що призведе до переходу захворювання в стадію хронічного фарингіту, хронічного тонзиліту (ангіни), синуситу, отиту, мезотимпанита, трахеїту, бронхіту, катарального фарингіту та інших захворювань дихальних шляхів, слухового апарату. До того ж носії вірусного і бактеріологічного фарингіту можуть бути розповсюджувачами інфекції.

Профілактика

Практично всі профілактичні заходи зводяться до підтримки здорового способу життя та практиці правильного дихання (через ніс, особливо в холодну пору року). Бажано відмовитися від куріння, стимулювати і підтримувати імунітет, намагатися не перемерзати, своєчасно лікувати респіраторні захворювання, усунутися від впливу алергенів і хімічно агресивних речовин.

Відео

Що таке фарингіт і як його лікувати

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!