Фертильність у жінок і чоловіків - тривалість періоду, діагностичні тести

Сучасні сімейні пари не поспішають народжувати дітей, відкладаючи планування потомства на більш пізні терміни. В пріоритеті у молоді сьогодні – кар'єра, власне житло, подорожі, машина. Медики стверджують, що затягувати процес запліднення не варто. Після 35 років репродуктивні здібності чоловіків і жінок значно знижуються, що може призвести до складнощів на всіх етапах планування: з зачаттям, виношуванням, пологами.

Що таке фертильність

Якщо звернутися до сухого медичного мові, то поняття фертильність розшифровується як здатність організму, досягла статевої зрілості, відтворити потомство. Якщо перевести на більш зрозумілу мову, то фертильність – це протилежне значення безпліддя. Даний медичний термін є ключовою характеристикою при описі людини, здатного до народження або зачаття дитини.

Оскільки в процесі відтворення потомства необхідна участь двох різностатевих партнерів, то поняття фертильності застосовується одночасно і до чоловіків і до жінок. Жіноча репродуктивна функція ґрунтується на здатності до зачаття, виношування і народження повноцінного, здорового дитини. Якщо розглядати чоловіків, то вони повинні бути здатні до запліднення своєї статевої партнерки.

Репродуктивний вік

Дане поняття застосовується виключно до людей або на парі, що перебувають у репродуктивному віці віці і за своїми медичними показниками здатні зачати і народити дитину. У жінок фертильний вік настає з початком першої менструації, а тривати до клімактеричного періоду. По суті, це той час, коли у жінки щомісяця йдуть менструації.

Репродуктивна чоловіча фаза настає з досягненням 14-15 років, коли організм стає здатний виробляти якісну сперму, що містить активні сперматозоїди. У цей період підліток на фізичному рівні вже готовий стати батьком і може запліднити свою статеву партнершу. Репродуктивна фаза у чоловіків може тривати до самої смерті, часто на здатність до зачаття припиняється при досягненні 49-55 років.

Крім чоловічої і жіночої репродуктивної здатності, існує таке поняття як демографічна фертильність. Її розраховують виходячи з соціологічних даних чисельності населення. Виражається демографічна репродуктивність у коефіцієнті народжуваності (проміле), який враховує, скільки дітей припадає на одну жінку репродуктивного віку в країні, області або регіоні.

Якщо коефіцієнт менше двох проміле, говорять про демографічну кризу, при якому чисельність населення з кожним роком зменшується. Показники в 2 проміле означають, що кількість людина постійно підтримується на одному рівні – не зменшується, а не збільшується. У такій ситуації вчені вважають, що демографічна фертильність дорівнює нулю. Якщо ж коефіцієнт перевищив позначку 2 проміле, говорять про позитивному зростанні чисельності населення.

Фертильний період

Репродуктивний вік у жінки прийнято поділяти на три великі фази:

  • Перша фаза – відносне безпліддя. Вона починається відразу після закінчення менструації і триває до настання овуляції. При статевому контакті без презерватива з еякуляцією в порожнину матки шанс настання вагітності вкрай низький.
  • Друга фаза – вікно фертильності. Вона настає в середині менструального циклу жінки, завжди співпадаючи з виходом жовтого тіла яєчника. Характерні ознаки – набряклість молочних залоз або набухання сосків, виділення густого слизу з піхви. На даному етапі найбільш високі шанси завагітніти під час статевого контакту.
  • Третя фаза – безпліддя. Настає на завершальному етапі менструального циклу і триває близько 10-14 діб. Шанси завагітніти під час фази безпліддя прирівнюються до нуля, оскільки жовте тіло вже не здатна до запліднення.

Друга фаза вважається найсприятливішою для планування дитини. Її тривалість близько 6 днів: 4 дні до настання овуляції, день, коли яйцеклітина випустила жовте тіло й день після його виходу. Щоб зачаття пройшло успішно, важливо правильно розрахувати – коли відкриється фертильна вікно. Зробити це можна кількома способами:

  • Календарним. Жінці необхідно регулярно відзначати початок і завершення менструації в календарі, точно розраховувати тривалість циклу, його середину. Для обчислення примірного дня настання овуляції проводити підрахунки доведеться не менше півроку. Точність такого методу становить 50-59%.
  • Температурним. Щоранку, після пробудження, не встаючи з кровами, жінка повинна вимірювати базальну температуру. Отримані дані записуються, на їх фоні складається графік. Репродуктивним вікном вважається той момент, коли температура збільшилася на 0,2-0,6 градусів. Точність методу – 60-70%.
  • За допомогою тест-смужки. В аптеках можна придбати спеціальні ідентифікатори дня овуляції. Користуватися ними просто: необхідно опустити тест-смужку до певного рівня в сечу. Якщо через 5-7 хвилин на стрипі з'явилася друга смужка – овуляція настала.

Фертильність у жінок

Репродуктивний вік у жінки істотно коротше, ніж у чоловіка. Здатність відтворити потомство представниці слабкої статі знаходять з перших менструацій, але в цей момент вони ще не готові стати матір'ю, тому на практиці жіноча фертильність стартує з 20-25 років. З віком здатність зачати, виносити, народити дитину стає нижче. Так, у жінки старше 35 років шанс завагітніти нижче, ніж у дівчини двадцятирічного віку.

Весь проміжок життя, коли жінка може мати дітей, лікарі умовно поділяють на кілька стадій:

  1. Рання репродуктивна. Починається з приходом перших місячних. На цьому етапі менструація у дівчини ще не регулярна, періоди овуляції наступають рідко, організм відновлює гормональний фон. Якщо ж дівчина вже починає жити статевим життя, шанси завагітніти дуже високий.
  2. Середня репродуктивна. Триває від 20 до 40 років. Під час середньої стадії гормональний фон стабільний, менструації йдуть регулярно, овуляція наступає один-два рази на місяць. Цей період вважається найбільш сприятливим для народження дітей.
  3. Пізня стадія для зачаття (40-45 років). Гормональний фон не стабільний, але овуляція, менструації регулярні. Організм жінки набирає предклимактерическую фазу, вагітність можлива, але для успішного розродження необхідна медична допомога.
  4. Стадія відносної безпліддя – триває з 46 до 58 років. Настає клімакс, менструації дуже рідкісні, овуляція практично не настає. Шанс завагітніти, виносити і народити самостійно мінімальний.

При плануванні вагітності варто врахувати всі зміни, що відбуваються на цих стадіях, при необхідності пройти додаткове медичне обстеження. Крім поділу на часові проміжки, фертильність у жінок буває трьох типів:

  • Низька. Коли дівчина із трьох факторів, необхідних для відтворення потомства, здатна тільки на два. Наприклад, вона може самостійно зачати, потім виносити дитину, але при пологах виникають ускладнення.
  • Нормальна. Якщо жінка без сторонньої допомоги може народити здорового малюка.
  • Висока. Характеризується здатність організму самостійно вагітніти, виношувати, народжувати дітей без тривалих перерв між родоразрешениями.

Тест на фертильність

Для визначення того, наскільки організм підготовлений до відтворення потомства, вчені розробили спеціальний тест – прогноз фертильності. Суть методики проста:

  1. На 5-6 день менструального циклу лікар проводить ультразвукове дослідження яєчників.
  2. У ході процедури вимірюють діаметр яєчників, ведуть підрахунок активний і зростаючих фолікулів. Нормою вважається, якщо діаметр яєчників знаходиться в межах 20-120 мм, а кількість фолікулів дорівнює 5.
  3. На підставі отриманих даних, лікар-гінеколог робить висновок у балах -2, 0 або +2. Від'ємне значення свідчить про низький овуляционном резерві. Нульовий показник означає середню здатність жіночого організму до зачаття. Позитивне значення свідчить про високу шанс на продовження роду протягом 1-2 менструальних циклів.

Ультразвуковий тест не дає 100% гарантії того, що жінка не зможе зачати дитину. Прогноз лише допомагає лікаря-гінеколога оцінити загальний стан репродуктивних органів, здатність конкретної пацієнтки до плодючості. Якщо дані тесту незадовільні, це не є вироком чи приводом для постановки діагнозу «безпліддя», а лише говорить про те, що для збільшення репродуктивної здатності організму необхідно пройти курс лікування.

Овуляція

У процесі зачаття дитини важливу роль відіграє нормальна настання овуляції, тобто готовність жіночого організму до запліднення. Овуляція – наявність у матці дозрілої жінки, готової до «зустрічі» зі сперматозоїдом яйцеклітини або жовтого тіла. У нормі цей період настає один раз в місяць, але бувають випадки, коли яйцеклітина виходить двічі за один менструальний цикл. Якщо ж овуляція не настає дівчина, завагітніти не може – вона не фертильна.

У жінок до 30 років проходить всього 1-2 цикли без овуляції в рік, але з віком їх кількість зростає. Так, у представниць прекрасної статі 30-35 років число безовуляционных періодів може досягати 5-7 за рік. Для визначення овуляційного резерву, існує спеціальний медичний тест. В лабораторних умовах ендокринолог встановлює співвідношення концентрації двох статевих гормонів – фолікулостимулюючого і лютеїнізуючого. Якщо кількісне співвідношення схиляється на користь першого гормону, яєчники виснажені – шанс зачаття низький.

Фертильність у чоловіків

Здатність до запліднення у чоловіків перевершує жіночу фертильність, але при цьому вона безпосередньо залежить від якості і кількості сперми, рухливості сперматозоїдів. Оцінити чоловіче здоров'я лікарям допомагає стандартне дослідження – спермограма. Лаборант або лікар під мікроскопом розглядає отриманий еякулят, після чого дає висновок про нормальну, низькою або підвищеної здатності до запліднення.

Індекс фертильності

Медики часто використовують термін «репродуктивність сперми», який ідентичний за змістом поняттю чоловіча фертильність. Оцінку якості эякулянта проводять на підставі даних спермограми за методом Крюгера або Фарриса. Лікар у відсотковому співвідношенні вираховує рухомих сперматозоїдів і їх розміри. Отримані дані є загальним індексом фертильності. Дане поняття не слід плутати з коефіцієнтом репродуктивності, який є загальним показником популяції в країні, регіоні або галузі.

Індекс Фарриса і Крюгера

Дані показника є стандартами, рекомендованими Всесвітньою Організацією охорони Здоров'я, для оцінки якості сперми, здатність чоловіка до запліднення яйцеклітини за один статевий акт:

  • Індекс Фарриса. Для отримання даних лабораторія проводить підрахунок активних, малорухомих і бездіяльних сперматозоїдів на 1 мл сперми. Нормою вважається індекс 20-25. Все, що знаходиться нижче цієї цифри, говорить про зменшення фертильності, вище – підвищена здатність до зачаття.
  • Індекс Крюгера. Дослідник визначає розміри головки, шийки, хвоста сперматозоїдів, проводить порівняльну характеристику здорових з тими, що мають дефекти. Отримані дані виражаються в процентному співвідношенні. Нижче 30% - низький сперматогенез, вище – хороша здатність до запліднення.

Формула розрахунку

Макроекономічний показник використовують для оцінки народжуваності населення в певному регіоні, області, країні, світі. Він відображає повну середні значення кількості новонароджених дітей, що припадають на одну жінку репродуктивного віку. Формула загального розрахунку загального коефіцієнта – До=Н/а*1000, де:

  • К – загальний рівень фертильності (проміле);
  • Н – число народжених за досліджуваний період дітей;
  • а – загальна кількість жінок дітородного віку, які проживають на території досліджуваної області.

Фактори фертильності

Плануючи вагітність на певний вік, слід врахувати, що організм людини не молодіє, з часом можуть з'явитися хронічні захворювання або відхилення в роботі деяких органів, що призведе до зниження фертильності. Зусиллями вчених, вдалося встановити приблизний перелік жіночих і чоловічих факторів, що впливають на запліднення або відтворення потомства, всі вони вказані в таблиці:

Чоловічі фактори

Жіночі фактори

зниження вироблення тестостерону з-за вікових змін

зменшення числа циклів з овуляцією з-за вікових змін

ожиріння

зайвий або недостатній вагу

зниження вироблення гонадоліберину, контролюючого спермогенез, з-за стресу

порушення гормонального фону з-за стресу

травми статевих органів

настання ранньої менопаузи

патології статевих органів – простатит, варикоцеле, цистит, аденома

хвороби, які викликали гормональний збій – гіперфункція або гіпофункція щитоподібної залози, цукровий діабет, ендометріоз, синдром полікістозних яєчників

хронічні захворювання різної етіології – цукровий діабет, туберкульоз, гіпертензія, гіпотонія

спайковий процес органів малого тазу

підвищена температура тіла, що зберігається тривалий час

внутрішньоматкові сполучні зрощення тканин (синехії)

носіння тісного або синтетичного білизни

численні оперативні втручання на органах малого тазу

зневоднення

незапальні захворювання – міома, гіперплазія ендометрію, кіста, поліпи

несприятливі екологічні умови

запальні процеси в органах малого тазу

шкідливі звички, погані умови праці

шкідливі звички

погане харчування

імунологічні відхилення

прийом деяких груп препаратів

Порушення фертильності

Стерильність, безплідність або підвищена здатність до репродукції розвивається через взаємодію декількох факторів, перерахованих вище. У чоловіків це виражається у виробництві сперматозоїдів низької якості, у жінок – нездатність завагітніти, труднощі з виношуванням плоду або пологами. Такі прояви можуть носити тимчасовий характер або бути присутнім на постійній основі, але не завжди вимагають медичного втручання.

Підвищена

У деяких людей спостерігається феномен до підвищеної здатності до відтворення потомства навіть на тлі використання різних контрацептивів. Таблетки для оральної контрацепції, внутрішньоматкові спіралі, презервативи та інші засоби не дають сто відсоткової захисту, тому жінки з підвищеною плодючістю можуть завагітніти. Підібрати гарні засоби захисту в таких ситуаціях неможливо. Якщо жінка не хоче дітей лікарі можуть порекомендувати їй стерилізацію.

Дещо рідше аналогічна ситуація зустрічається у чоловіків. Підвищена плодючість обумовлена живучістю деяких сперматозоїдів. Нормальним вважається, якщо эякулянт зберігає свої властивості протягом 2-3 днів, у чоловіків з підвищеною репродуктивностью сперматозоїди можуть залишатися життєздатними протягом одного-двох тижнів. Таке явище пов'язане з фізіологічними особливостями організму.

Знижена

Инфертильность зустрічається частіше, ніж гіперактивність. Багато подружні пари при хороших результатах загальних аналізів не можуть зачати дитину навіть при регулярному статевому житті без використання засобів захисту. Щоб усунути цю неприємність обом статевим партнерам необхідно пройти описані вище тести, здати додаткові аналізи і зробити комплексне обстеження організму. Після усунення причини шанси на успішне зачаття, вишивання та народження дитини значно зростуть.

Відновлення фертильності

Сучасні лікарі пропонують безліч варіантів вирішення проблеми зниження фертильності: з використанням передових наукових методів і без них. Для цього необхідно відвідати і обстежитися у профільних фахівців, здати аналізи крові, сперми, усунути хронічні захворювання. Крім медичних досліджень, лікарі рекомендують уважно проаналізувати, а при необхідності змінити свій спосіб життя:

  • Вести регулярну полову життя. Оптимальна кількість зносин за тиждень у пари 35-40 років – 4.
  • Займатися спортом. Помірні фізичні навантаження змусять сперматозоїдів бути активніше.
  • Відмовитися від алкоголю, куріння, надлишку кави, прийому анаболічних препаратів, змінити регіон проживання, рід діяльності.
  • Намагатися менше відвідувати сауни, лазні, уникати сильного перегріву. Це правило стосується чоловіків, високі температури негативно позначаються на сперматогенезе.
  • Жінкам не переохолоджуватися, завжди тримати ноги в теплі.
  • Налагодити раціон харчування. Зменшити кількість простих вуглеводів. Шкідливими будуть – випічка, солодощі, жирні страви, різні копченості. Підвищити рівень білка, за рахунок вживання бобових культур, горіхів, зелені, риби, круп. Відмовитися від низькокалорійних дієт. Носити вільний білизна з натуральних тканин.
  • Приймати вітамінні добавки з аргініном, левокарнитином, коензимом, цинком, селеном, магнієм, іншими мікроелементами, вітамінами С, А, Е.

Медикаментозна терапія

Якщо консервативні методи не принесли результатів, вдаються до застосування спеціальних медикаментів. Вибір препаратів повинен здійснюватися лікарем, виходячи з індивідуальних даних пацієнтів, результатів аналізів, безпеки того чи іншого лікарського засобу. Серед широко асортименту ліків частіше інших призначають:

  • Фолієву кислоту. Вона нормалізує синтез білків, функцію кровотворення, роботу нервової системи, необхідна для росту і розвитку плоду.
  • Спермактин – біологічно активна добавка. Покращує якість сперми, рухливість сперматозоїдів.
  • Трибестан – фітопрепарат, що сприяє посиленому виробленню тестостерону, естрогенових гормонів, поліпшує статеву функцію і лібідо.
  • Центрум – вітамінно-мінеральний комплекс, що складається з 11 вітамінів та 19 мікроелементів, необхідних для роботу репродуктивної системи.
  • Вітрум – полівітамінний препарат, що сприяє збереженню молодості шкіри. Лікарський засіб додатково має здатність налагоджувати роботу шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи, знімати запалення, нормалізувати мікрофлору кишечника.
  • Прегнотон – комбінований препарат, що призначається для жінок при підготовці до вагітності.
  • Спематон – препарат покращує кількість і рухливість сперматозоїдів.

Медичний прогноз

При дотриманні всіх рекомендацій, нормалізації харчування, режиму і способу життя, прийом спеціальних препаратів прогноз медиків залишається сприятливим. Згідно з останніми дослідженнями, адекватна медична допомога допомагає відновленню фертильності у 89% випадків. Щоб після 35 років залишилася можливість зачати дитину природним шляхом, необхідно ґрунтовно підійти до вирішення питання: пройти комплексне обстеження, здати аналізи, завчасно розпочати прийом вітамінних-комплексів, відмовитися від шкідливих звичок.

Відео

Що таке фертильність пари? (відповідь на питання)

Причини зниження чоловічої фертильності

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!