Енцефаліт Економо - ознаки і симптоми у людини, збудник і лікування

Загадкова хвороба, яка носила епідемічний характер на початку минулого століття, що характеризується порушеннями сну, сплутаністю думок і руховими розладами, називається летаргічним енцефалітом. Ця стаття допоможе дізнатися про види, симптоми, збудника і способи лікування енцефаліту, а також ознайомитися з методами діагностики і профілактики захворювання.

Що таке летаргічний енцефаліт

Вперше дослідження летаргічного захворювання, інша назва якого «сонна хвороба», провів у 1915 р. австрійський невропатолог К. Економо. Летаргічний енцефаліт – це вірусна інфекція, що викликає запальний процес в клітинах головного мозку. Основною зоною ураження епідемічного вірусу Економо, як правило, є базальні ядра і стовбур мозку. В наш час летаргическое захворювання зустрічається рідко, але на зорі двадцятого століття епідемічний енцефаліт охоплював безліч країн, в більшості випадків приводячи хворих до летального результату.

Збудник енцефаліту

Медики лише здогадуються про те, що може бути збудником енцефаліту, оскільки його природа не виявлено досі. Переважає припущення, що енцефаліт Економо провокується вірусом, спочатку містяться в рідинах людського тіла – слини і слизу. Передбачуваний вірус не здатний існувати окремо від тіла людини. Вчені вважають, що основна мета збудника – ураження центральної нервової системи, куди він потрапляє через дихальні шляхи. Активність вірусу провокує прояв перших клінічних ознак хвороби.

Симптоми енцефаліту

Летаргическое захворювання протікає в двох етапах - гострому та хронічному, проміжок між якими становить від одного місяця до кількох років. Класичне поява летаргічної хвороби Економо на початковій стадії характеризується сильним підвищенням температури тіла - до 40°С. Перші прояви летаргічної хвороби схожі з ознаками застуди. Крім цього, виділяють такі первинні симптоми енцефаліту:

 • ниючий головний і м'язовий біль;
 • нудота, блювання;
 • відчуття слабкості, розбитості;
 • депресивний, апатичний стан;
 • почервоніння горла;
 • постійна сонливість (гіперсомнія);
 • порушення режиму сну;
 • катаральні явища дихальних шляхів.

Гострий енцефаліт

Перші зовнішні ознаки енцефаліту у людини поступово переходять у гостру форму перебігу летаргічної хвороби, яка може тривати до місяця. Визначити гострий енцефаліт можна з таких симптомів:

 1. Спостерігається гиперсонливость, якій неможливо протистояти – хворий засинає в будь-якій позі, сон може тривати до трьох тижнів, переходячи в летаргическое стан.
 2. Відбувається порушення ритму дня – людина може спати вдень і спати вночі.
 3. Відзначається недостатність функціонування м'язів окорухових нервів – розширення зіниць, погіршення зору, параліч очних яблук.
 4. Виникають неврологічні розлади – запаморочення, вестибулярна атаксія (порушення координації рухів, ходи), вегетативна дисфункція.
 5. З'являються судоми м'язів – тикозные посмикування, тривала гикавка, тонічні повороти тіла.

Хронічний енцефаліт

На зміну гострого періоду приходить хронічний енцефаліт. Симптоми гарячкової стадії вщухають, їх замінюють наступні прояви летаргічної хвороби:

 • постійна мігрень;
 • депресія;
 • плаксивість, перепади настрою;
 • плеоцитоз;
 • швидка втомлюваність;
 • безсоння або сонливість;
 • агресивність, жорстокість;
 • підвищена пітливість;
 • гиперкинез;
 • рясне слиновиділення;
 • мозочковою синдром;
 • зміни апетиту, що ведуть до виснаження або ожиріння;
 • зниження інтелекту;
 • летаргическое стан;
 • дисфункція сальних залоз.

Всі пацієнти страждають синдромом Паркінсона, у результаті якого настають дегенеративні зміни психіки – уповільнення рухів, невиразна мова, загальмованість мислення, тремор рук. Відзначаються порушення серцевої і дихальної діяльності, судоми погляду (окулогирний криз), дисфункція ендокринної системи. У деяких пацієнтів діагностують галюцинації. Важкі випадки захворювання супроводжуються комою і можуть призвести до швидкого летального результату.

Причини летаргічного енцефаліту

Вчені не можуть виявити причини летаргічного енцефаліту. Передбачається, що вірус енцефаліту знаходиться в людській слині і слизу. Зараження здійснюється повітряно-крапельним шляхом. Приміром, якщо інфікований чхнув або кашлянув на здорової людини, вірус через дихальні шляхи, швидко проникає в речовину мозку, де накопичується і знову потрапляє в кров. Період інкубації вірусу Економо може тривати від кількох днів до кількох років. Інша можлива причина зараження – від хворої вагітної матері до майбутньої дитини.

За статистикою, захворювання частіше прогресує у холодну пору року, але відомі випадки зараження й у спекотний період. Чоловіки і жінки заражаються вірусом однаково часто, переважно у віці від 20 до 40 років. Міські жителі хворіли частіше, ніж сільські. Спалахи вірусу були помічені в межах невеликих колективів, де люди тісно спілкувалися щодня.

Діагностика енцефаліту Економо

Лікарям нечасто вдається поставити правильний діагноз під час гострої стадії захворювання, оскільки початкові його ознаки схожі з звичайної простудною інфекцією. Летаргическую хворобу легше визначити на хронічній стадії, коли специфічні симптоми яскраво проявляються. Такий вірус в наш час зустрічається вкрай рідко, що ускладнює лікарям завдання його визначення.

При постановці діагнозу слід звертати підвищену увагу на порушення сну, розлади психіки, дисфункції зору. У поєднанні з вторинними симптомами – підвищеною температурою та наявністю невизначеною інфекції в організмі – це визначить картину захворювання. За останні роки діагностика енцефаліту Економо спростилося завдяки МРТ (магніторезонансної томографії) головного мозку.

Лікування летаргічного енцефаліту

Летаргічна хвороба важко піддається лікуванню на будь-якій із стадій. Під час хронічної форми, що супроводжується синдромом Паркінсона, невропатолог проводить призначення тригексифенидила, леводопи. Нерідко призначають тропацин, циклодол. Вторинні психічні порушення лікують за допомогою психотропних медикаментів, призначених лікарем після ретельного обстеження пацієнта. Практикують фізіотерапевтичне лікування – теплі ванни, спеціальні фізичні вправи, що забезпечують потрібну фізичну навантаження.

Специфічних методів лікування або особливої вакцини в наш час не існує. Всі дії спрямовуються на усунення симптоматики і полегшення больових відчуттів пацієнта. Під час гострого періоду лікування енцефаліту здійснюють за допомогою таких засобів:

 • противірусні препарати;
 • дегидратирующие ліки;
 • десенсибілізуючі засоби;
 • піродоксин, поєднаний з аскорбіновою кислотою, ціанокобаламіном;
 • розчин беладони;
 • мікстуру з витяжкою горицвіту весняного.

Профілактика летаргічного енцефаліту

Дієвої профілактики летаргічного енцефаліту не існує, оскільки збудник захворювання не виявлений. Летаргічний вірус Економо в минулому столітті став причиною високого рівня смертності, і, незважаючи на те, що в сучасному світі хвороба зустрічається рідко, епідемія може спалахнути в будь-який момент. Кращою профілактикою буде підвищення імунітету з допомогою правильного харчування, вживання вітамінів, відмови від шкідливих звичок. Близькі контакти з іншими людьми повинні бути обачними – випадково заразитися легко, але прогноз захворювання вельми невтішний.

Відео: хвороба енцефаліт

Енцефаліт: історія захворювання

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!