Діагностика стенокардії - огляд та клінічне обстеження, апаратні методи

Діагноз стенокардія засновують на даних ряду загальних лабораторних клінічних досліджень, результати спеціальних кардіологічних методик обстеження. Перед їх проведенням пацієнта з підозрою на це захворювання необхідно пройти огляд у кардіолога.

Огляд і клінічне обстеження

Діагностика будь-якого захворювання починається зі збору медичного анамнезу, опитування та первинного огляду пацієнта. Скарги при стенокардії зводяться до періодичних гострим больовим нападам в області серця або за грудиною. Болі при стенокардії носять стискаючий характер, іррадіюють в спину, руки і щелепи. Напад триває декілька хвилин (від 2-3 до 15), настає в результаті стресу або перенапруги. Супутніми симптомами можуть бути:

  • підвищення артеріального тиску;
  • прискорене серцебиття;
  • задишка;
  • ліпоїдная дуга на рогівці;
  • нудота;
  • слабкість;
  • підвищена пітливість.

Огляд після опитування включає в себе вимір частоти серцевих скорочень (пульсу), артеріального тиску (міряється на обох руках), розрахунок індексу маси тіла (зайва вага є одним з провокуючих чинників), прослуховування серця з застосуванням фонендоскопа. Після попереднього діагнозу пацієнт направляється на здачу аналізів і кардіологічне обстеження.

Лабораторна діагностика

Даний вид діагностики при виявленні стенокардії спрямований на визначення рівня глюкози, креатиніну, холестерину, жирів і ряду інших показників. Відхилення їх від норми свідчать про порушення серцевої діяльності, дозволяють діагностувати супутні провокують патології (ішемію міокарда, атеросклероз судин та ін). Призначаються наступні аналізи:

  • загальний аналіз крові;
  • біохімічний аналіз крові;
  • аналіз сечі.

Електрокардіограма

Обстеження допомагає зафіксувати електричні імпульси серця і на основі отриманих даних оцінити якість його роботи та стан серцевого м'яза. Проведення ЕКГ (електрокардіограми) в інтервалах між нападами стенокардії під час первинної діагностики захворювання малоінформативно, допомагає виявити ішемію міокарда в рамках добового обстеження на Холеру. Аналіз призначається для уточнення функціонального класу хвороби і визначення характеру порушень серцевої діяльності.

Ехокардіографія

При недостатній інформативності електрокардіограми ехокардіографія при діагностиці патології допомагає уточнити скорочувальну здатність серця, наявність патологічних змін у серцевому м'язі, зафіксувати шуми та інші патології. Обстеження проводиться із застосуванням спеціального апарату, який фіксує електричну діяльність міокарда. Стенокардія діагностується при виявленні кардіоміопатій, ішемії, порушень автоматизму і провідної системи серця.

Функціональні навантажувальні тести

Біль і задишка при стенокардії проявляються в основному під час або після фізичного навантаження, тому важливу роль у діагностиці хвороби відіграють функціональні навантажувальні тести. Для їх проведення використовується спеціальний велотренажер, тому обстеження носить назву велоергометрія. Під час вправ проводять виміри основних показників, виявляючи локалізацію і протяжність вогнища патології, функціональний клас стенокардії.

Коронарографія

Дослідження полягає у проведенні рентгенографії в кількох проекціях з контрастним речовиною, що вводяться в коронарний посудину. Є одним з найбільш точних методів виявлення атеросклеротичних відкладень чи інших патологічних утворень при діагностиці серцево-судинних захворювань.

Сцинтиграфія серця

Обстеження теж являє собою рентген з контрастним речовиною, спрямований на визначення малюнка вінцевих артерій. Серцева сцинтиграфія в рамках діагностики захворювань серцево-судинної системи допомагає оцінити стан артеріальних стінок, прийняти рішення про необхідність стентування, ангіопластики або інших втручань.

Позитронна емісійна томографія

Даний вид діагностики допомагає оцінити загальний стан тканин серця пацієнта при стенокардії, активність метаболізму, обмінних процесів в кардимиоцитах. З-за високої радіаційного навантаження призначається тільки при необхідності уточнення даних інших обстежень.

Відео

Як розпізнати стенокардію. Перша допомога

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!