10 причин гіпертонії у жінок і чоловіків - як розпізнати захворювання за перших симптомів
Підвищеним артеріальним тиском (АТ) або гіпертонією, як правило, страждають пенсіонери, хоча останнім часом недуга все більше став з'являтися у молоді. При цьому люди часто не підозрюють про серйозну проблему, багато списують головні болі на неповноцінний сон або погану погоду. Відсутність лікування високого тиску може призвести до розвитку інсульту, інфаркту. Тому для своєчасного виявлення хвороби, необхідно докладно вивчити основні причини гіпертонії.
Що таке гіпертонія
Артеріальна гіпертензія (АГ), гіпертонічна хвороба або гіпертонія – це серйозне хронічне захворювання, для якого характерне стійке підвищення артеріального тиску (при цьому показники систолічного верхнього тиску складають вище 140 мм ртутного стовпа, а діастолічного нижнього тиску вище 90 мм рт. ст). Гіпертонія - найпоширеніше захворювання серцево-судинної системи. Підвищення артеріального тиску в судинах відбувається через звуження артерій і їх дрібних відгалужень - артеріол.
Величина артеріального тиску залежить від периферичного опору, еластичності судин. При подразненні рецепторів гіпоталамуса в більшій кількості починають вироблятися ренін-ангіотензин-альдостероновые гормони, які викликають спазми мікросудин і артерій, потовщення їх стінок, збільшення в'язкості крові. Це призводить до появи артеріальної гіпертензії, яка з часом стає незворотною, стабільною. Існує дві форми високого тиску:
- Ессенціальна (первинна). Становить 95% випадків гіпертонії. Причиною появи такої форми є сукупність різних факторів (спадковість, погана екологія, зайва вага).
- Вторинна. Становить 5% випадків гіпертонії. Високий тиск крові при цій формі викликано порушеннями в роботі організму (захворювання нирок, печінки, серця).
Початкову стадію хвороби або її прихований перебіг можна підозрювати, якщо у людини відзначається:
- погіршення пам'яті;
- головний біль;
- немотивоване відчуття тривоги;
- мерзлякуватість;
- гіпергідроз (підвищена пітливість);
- дрібні плями перед очима;
- оніміння пальців рук;
- гіперемія (почервоніння) шкіри лицьової області;
- прискорене серцебиття;
- дратівливість;
- низька працездатність;
- набряклість обличчя вранці.
Причини виникнення гіпертонія
При нормальній роботі організму серце проганяє кров по всіх судинах, доставляючи клітинам поживні речовини і кисень. Якщо артерії втрачають еластичність або закупорюються, серце починає працювати сильніше, збільшується тонус судин і звужується їх діаметр, що й призводить до високого тиску. Початок гіпертонічної хвороби обумовлено порушеннями вегетативної і центральної нервової системи, які тісно пов'язані з емоціями. Тому, коли людина нервує, у нього часто починає підвищуватися тиск.
Після 60 років розвиток артеріальної гіпертензії пов'язано з появою атеросклерозу (хронічного захворювання артерій), коли холестеринові бляшки перекривають нормальний кровотік. При цьому верхній тиск у пацієнта може підвищуватися до 170 мм рт. ст., а нижнє залишатися менше 90 мм рт. ст. Також багато лікарі виділяють загальні причини артеріальної гіпертонії:
- порушення кровообігу всіх життєво важливих органів;
- психоемоційні перенапруження;
- спазмування м'язів шийних хребців;
- генетична патологія;
- зменшення еластичності, потовщення судин;
- гіпокінезія (малорухливий спосіб життя);
- гормональні зміни;
- захворювання внутрішніх органів (печінки, нирок).
- надмірне споживання солі;
- шкідливі звички.
У чоловіків
Появи гіпертонії, як правило, схильні чоловіки у віці від 35 до 50 років. Високий тиск діагностується у пацієнтів, які вже мають стійку форму захворювання. Пов'язано це з тим, що чоловіки ігнорують перші ознаки хвороби. Часто причини появи високого артеріального тиску у сильної половини людства спровоковані їх роботою. Хвороба вражає тих людей, чия діяльність пов'язана з важкими фізичними та розумовими навантаженнями. Страждають від недуги відповідальні працівники, для яких будь-який промах — це завжди сильний стрес. Інші причини гіпертонії у чоловіків:
- куріння, зловживання алкоголем;
- малорухливий спосіб життя;
- недотримання правил харчування (фаст-фуд, солодощі);
- захворювання нирок (гломерулонефрит, пієлонефрит, сечокам'яна хвороба);
- прийом лікарських препаратів (засобів від застуди, нежитю, снодійних або гормональних медикаментів);
- нехтування фізичною активністю;
- проблеми з судинами (атеросклероз);
- травматизація центральної нервової системи (ЦНС).
У жінок
Симптоми прояви артеріальної гіпертензії у жінок і чоловіків особливо не відрізняються (задишка, головний біль, шум у вухах, запаморочення), але слабка стать набагато частіше стикається з такою недугою. Причини появи гіпертонії у жінок можуть відрізнятися від аналогічних у чоловіків, і це пов'язано з гормонами. Навіть існують такі форми захворювання, які сильній статі зовсім не властиві - це гіпертонія при клімаксі та при вагітності.
Як правило, у жінок гіпертонічна хвороба діагностується під час менопаузи (після 45 - 50 років). Організм в цей час зазнає істотні зміни: починає скорочуватися кількість вироблюваних естрогенів. Крім того, причини гіпертонії у жінок можуть бути наступні:
- прийом протизаплідних засобів;
- стрес, перевантаження;
- недостатня кількість калію у організмі;
- гіподинамія (малорухливий спосіб життя);
- надлишкова маса тіла;
- погане харчування;
- пологи;
- шкідливі звички (алкоголізм, тютюнопаління);
- цукровий діабет;
- збій холестеринового обміну;
- патології нирок, наднирників;
- захворювання судин;
- синдром обструктивного апное (зупинка дихання).
У молодому віці
Гіпертонічна хвороба рідко спостерігається у осіб молодше 25 років. Часто підвищення артеріального тиску у молодому віці пов'язане з нейроциркуляторною дистонією (комплексом розладів серцево-судинної системи), коли змінюються лише показники верхнього тиску. Причиною даних порушень у дітей може стати велике навантаження під час шкільних занять. Майже у всіх випадках високий АТ у дитини - наслідок патології ендокринної системи, тобто дитяча гіпертонія, як правило, вторинна. Розвивається артеріальна гіпертензія в молодому віці може мати й інші причини:
- спадковий фактор;
- переїдання, вживання великої кількості солі;
- погодні умови;
- захворювання хребетного стовпа.
- електромагнітне, звукове випромінювання;
- нервові перенапруження;
- патології нирок;
- прийом лікарських засобів, що впливають на стан АТ;
- надмірна вага;
- недолік калію в організмі.
- недотримання режиму сну.
Причини розвитку гіпертонії
Виникнення гіпертонічної хвороби у 90 % хворих пов'язано з серцево-судинними проблемами (атеросклероз, хворе серце і т. д.). Решта 10% ставляться до симптоматичної гіпертонії, тобто високий АТ є ознакою іншого захворювання (запалення нирок, пухлини надниркових залоз, звуження ниркових артерій), гормонального збою, діабету, черепно-мозкової травми, стресу. Фактори ризику розвитку гіпертонічної хвороби класифікуються за двома показниками:
- Невідмінювані. Причини, на які людина не може вплинути. Сюди відноситься:
- Спадковість. Артеріальна гіпертензія вважається недугу, що передається через гени. Тому, якщо в родині були хворі з гіпертонією, є ймовірність, що недуга з'явиться у наступного покоління.
- Фізіологічний фактор. Чоловіки середнього віку більше схильні до захворювання, ніж представниці слабкої статі. Пояснюється це тим, що в період з 20 до 50 років організм жінки виробляє більше статевих гормонів, виконують захисну функцію.
- Змінні. Фактори, які залежать від людини, його способу життя і рішень:
- сидячий спосіб життя;
- зайва вага;
- стреси;
- шкідливі звички;
- безсоння;
- вживання великої кількості кофеїну, солі, холестерину;
- прийом лікарських засобів;
- підняття тягарів;
- коливання погоди.
Спадковість
Одним з факторів схильності до артеріальної гіпертензії є спадковість. Це можуть бути анатомічні особливості, які передаються з генами. Вони виражаються в скруті кровотоку, що впливає на збільшення ПЕКЛО. Наявність гіпертонії у родичів першого ланки (матері, батька, бабусі, дідуся, рідних братів чи сестер) означає високу ймовірність розвитку недуги. Ризик появи хвороби підвищується, якщо високий АТ спостерігалося відразу у кількох родичів.
Як правило, генетично успадковується не сама гіпертонія, а лише схильність до неї, пов'язано це з нервово-психічними реакціями і особливостями обміну речовин (вуглеводів, жирів). Часто реалізація схильності до патології спадково обумовлена зовнішніми впливами: харчуванням, умовами життя, несприятливими кліматичними факторами.
Захворювання
Серцево-судинні хвороби (вади серця, ішемія) можуть спровокувати високе ПЕКЛО. При цих недугах частково звужені просвіти аорти – значить, тиск збільшується. Судинні дефекти при вузликовому поліартриті теж сприяють зростанню ПЕКЛО. Цукровий діабет – ще одна причина появи артеріальної гіпертензії. Наявність атеросклеротичних бляшок звужує просвіт судин, що є перешкодою для нормальної циркуляції крові. Серце починає працювати в посиленому режимі, створюючи підвищений тиск. Захворювання, які здатні спровокувати гіпертонію:
- запалення нирок;
- патології лімфатичної системи і печінки;
- шийний остеохондроз;
- порушення роботи підшлункової і щитовидної залози;
- склероз артерій;
- вегето-судинна дистонія;
- пухлина надниркових залоз;
- черепно-мозкові травми;
- звуження ниркових артерій.
Гормональні зміни
Порушення роботи ендокринних органів (щитовидної залози, гіпофіза, підшлункової залози, надниркових залоз) є частими причинами появи високого тиску. Дані патологічні процеси сповільнюють вироблення статевих гормонів та їх вплив на нижній мозковий придаток, особливо це стосується жінок під час менопаузи. Серйозними причинами підвищення артеріального тиску, сприяють надмірного синтезу гормонів, є наступні захворювання:
- синдром Кушинга;
- тиреотоксикоз (гіпертиреоз) – збільшення функцій щитовидки;
- новоутворення на наднирниках;
- акромегалія (порушення функції передньої частки гіпофіза);
- феохромоцитома (гормональна активна пухлина);
- синдром Кона.
Вік
Гіпертонія, як правило, частіше спостерігається у літніх людей. Пов'язано це з тим, що з часом артерії втрачають свою еластичність, а це дуже впливає на тиск. Крім того, у людей після 40 років сповільнюються обмінні процеси, на тлі споживання великої кількості калорійної їжі і неправильного ставлення до їжі розвивається ожиріння, а потім і гіпертонічна хвороба.
Сьогодні така причина виникнення недуги, як вік, зазнала змін. Захворювання помітно молодшає, приблизно 10% підлітків схильні патології і по мірі дорослішання відсоток лише збільшується. Кожен третій житель після 40 років страждає від високого тиску. Адже, крім природного занепаду опірності організму, впливу спадковості, з віком змінюється спосіб життя.
Спосіб життя
Ще однією причиною артеріальної гіпертензії вважається відсутність фізичного навантаження. Спорт благотворно впливає на кровообіг і організм в цілому, але не багато людей вирішуються почати вести активний спосіб життя, щоб убезпечити себе від розвитку гіпертонії. Відсутність фізичних вправ стає причиною ожиріння і надмірної ваги і, як наслідок, підвищеного АТ.
Гіпокінезія – поширена хвороба сучасності, коли людина мало рухається, і це призводить до порушення роботи кровоносних судин. Нездорове харчування, шкідливі звички, неправильний спосіб життя провокують високий АТ, так як ослаблення м'язової тканини і хребта знижує тонус судин, необхідний для гарного кровообігу. Робота за комп'ютером теж підвищує ризик появи захворювання.
Харчування
Наступним фактором, що сприяє появі високого артеріального тиску, є погане харчування. Солона, солодка, смажена, гостра, копчена і жирна їжа часто провокує незапланований підйом тиску. Адже для виведення зайвої натрію з організму, нирках потрібен певний час. До того моменту, поки це не трапиться, надлишок солі утримує воду, що провокує набряки у людей, які страждають гіпертонічною хворобою.
Підвищити кров'яний тиск може нестача калію. Цей елемент допомагає судинах крові розслабитися, а організму — звільнитися від натрію. Багато калію є в томатах, молочних продуктах, какао, картоплі, бобових, петрушці, чорносливі, дині, банани, зелених овочах, насінні соняшника. Ці продукти слід включити в щоденний раціон. Відмовитися необхідно від сала, жирного м'яса і копченостей, оскільки вони призводять до надмірної ваги і часто супутньому йому високого тиску. Крім того, шкідливими для організму є такі продукти харчування:
- вершкове масло;
- консерви;
- субпродукти;
- жирна сметана, вершки;
- гострі приправи;
- борошняні вироби;
- тонізуючі напої з кофеїном;
- солодкі газовані напої.
Шкідливі звички
Висока доза алкоголю і викликане цим похмілля негативно впливає на стан здоров'я. Регулярне і надмірне вживання спиртних напоїв може посилити серцебиття, різко підвищити ПЕКЛО, викликати серцевий напад. Куріння теж погано впливає на тиск. Нікотин сприяє почастішання пульсу, швидкого зносу серця, що призводить до розвитку ішемічної хвороби та атеросклерозу.
Тютюн і спиртні напої чинять негативний вплив на весь організм. При куріння і розпивання алкоголю відбувається спочатку розширення, а потім різке скорочення судин, в результаті чого створюється їх спазм і погіршується кровотік. Звідси і підвищення артеріального тиску. Крім того, хімічні речовини, що знаходяться в складі сигарет, здатні порушувати еластичність стінок судин, формувати бляшки, що закупорюють артерії.
Зайва вага
Поширеною причиною появи гіпертонічної хвороби є ожиріння і надлишкова маса тіла. Зайва вага виникає через малорухливого способу життя, порушення обміну речовин, рясного прийому їжі з високим вмістом жирів, вуглеводів, солі. Огрядні люди завжди знаходяться в зоні ризику, адже у них високий кров'яний тиск збільшується разом з навантаженням на судини і серце.
Крім того, ожиріння підвищує холестерин в крові, що може спровокувати появу діабету. Пацієнти із зайвою вагою в 3 рази частіше хворіють на гіпертонію, ніж люди з нормальною масою тіла. Людина з ожирінням більше схильний атеросклерозу, який є додатковим фактором появи високого артеріального тиску. Зменшення ваги навіть на 5 кг помітно знизить кров'яний тиск та покращить рівень цукру в крові.
Екологія
Багато людей болісно реагують на зміну погоди, тобто вони метеозалежні. Навіть цілком здорова людина, яка рідко буває на свіжому повітрі і веде сидячий спосіб життя, може бути чутливим до зміни погоди. Як правило, метеокризы у людей, що страждають гіпертонією, з'являються в незвичних кліматичних і ландшафтних умовах, тому перед подорожжю слід підготувати дорожню аптечку.
Погана екологія міста теж серйозно підвищує АТ, завдаючи шкоди серцево-судинній системі і розвиваючи гіпертонію. Навіть нетривалий вплив шкідливих речовин, які людина вдихає кожен день, за 3 місяці може спровокувати розвиток гіпертонічної хвороби. Три загальних забруднювача всіх сучасних міст – діоксид азоту, озон, діоксид сірки — негативно впливають на кров'яний тиск і судинну функцію.
Стреси
Нервово-емоційне перенапруження (стрес, нервовий зрив, зайва емоційність) є найчастішою причиною загострення гіпертонії. Для здоров'я людини небезпечні будь-які негативні невиражені і пригнічені емоції. Довгий переживання стресу — це постійне напруження, яке зношує судини і серце швидше, ніж це відбувалося б в спокійній обстановці. Наслідком нервового зриву часто є підвищення тиск і гіпертонічний криз. Особливо шкідливий стрес в поєднанні з алкоголем і курінням, оскільки така комбінація різко збільшує ПЕКЛО.
Як правило, у людини з гіпертонічною хворобою тиск підвищується і зберігається довше, навіть при невеликих емоційних навантаженнях. Поступово, при повторах збільшення АТ, які можуть тривати протягом багатьох місяців, апарат, що відповідає за регулювання артеріального тиску, звикає до навантаження, і ПЕКЛО повільно закріплюється на певному рівні.
Відео
Причини _ виникнення гіпертонії