Стенокардія - симптоми і невідкладна допомога
Якщо струм крові, спрямований до міокарда, в певний момент не отримує необхідного обсягу кисню, не виключено серцевий напад. Це небезпечне для здоров'я стан, який загрожує госпіталізацією, серйозними проблемами з серцем. Симптоми стенокардії серця змінюють його ритм, змушують пацієнта мучитися від гострого болю.
Напад стенокардії – симптоми
Це не хвороба, а, швидше, ознака дисфункції серцевої діяльності. При зазначеному недугу розвивається багато небезпечних для життя пацієнта діагнозів, диференціювати які здатний тільки грамотний кардіолог при клінічному обстеженні. Перші симптоми стенокардії представлені здавлює болем у грудній клітці, однак такий синдром дуже швидко посилюється, позбавляє сну, спокою.
Якщо наростає стенокардія – симптоми патології складно переплутати. Це біль, яка стрімко розтікається по грудині, віддає в нижню щелепу і ліву сторону. Людина відчуває, як німіє і болить рука, живіт, знижується фізична активність і працездатність. Помітно частішає дихання, стає коротким, але переривчастим. Не виключені напади мігрені, запаморочення. Стискання грудей – ще один явний ознака стенокардії, який вимагає реагування з боку пацієнта.
Нестабільна стенокардія
Якщо виникає несподівана біль у серці – це тривожна ознака хвороби серцево-судинної системи. Основний симптом стенокардії наздоганяє спонтанно, а пацієнт не може навіть визначити, що передувало такого різкого погіршення самопочуття. Пізніше після діагностики та обов'язкового виконання ЕКГ лікар пояснює, що в коронарних судинах скупчуються тромби, що перешкоджають цикличному кровотоку до міокарда. Після нетривалого відпочинку загальне самопочуття нормалізується на невизначений проміжок часу.
Стенокардія напруги
Це наростаюча форма патології міокарда, що викликає різке погіршення загального самопочуття хворої людини. Спочатку це жалкі болі в грудях, прискорене дихання, що виникають при емоційному стресі або фізичної втоми. Якщо прогресує стенокардія напруги – симптоми на ранній стадії проявляються вже без видимих причин, приковують хворого до ліжка. Інші ознаки стабільної стенокардії напруги представлені нижче:
- іррадіація в ліву руку і передпліччя;
- почуття тимчасового полегшення після дози нітрогліцерину;
- надмірне потовиділення;
- шум в голові;
- брижі перед очима.
Стенокардія Принцметала
Зазначене захворювання вкрай рідко зустрічається, а за характером вважається раптовим. Друга назва – варіантна стенокардія, спричинена спазмом коронарних судин. Напад болю "нападає" в найнеочікуваніший момент, при цьому зникає так само несподівано. Цікавлячись, які симптоми стенокардії турбують ще, варто відзначити наступні відхилення у самопочутті:
- різке потемніння в очах;
- сильна біль грудної клітки;
- сбивчивость серцевого ритму;
- часте запаморочення;
- стрибок артеріального тиску.
Вазоспастична стенокардія
Це ще одна назва вариантой стенокардії, яка не призводить до інфаркту, але короткочасно позбавляє пацієнта здатності тверезо мислити. Виникає патологія вазоспастического характеру на тлі вже існуючих хвороб організму, наприклад, при цукровому діабеті, сильному стресі або переохолодженні організму. До того ж, не варто забувати про вікові обмеження та генетичної схильності до характерного недугу. Якщо це вазоспастична стенокардія – симптоми такі:
- біль, настигающая навіть у стадії спокою;
- часом присутності рецидиву від 20 хвилин;
- циклічність больових відчуттів;
- високий рівень артеріального тиску;
- відчуття нудоти;
- сбивчивость серцевого ритму;
- часті непритомність;
- блідість, синюшність шкіри;
- поява холодного поту;
- напади мігрені.
Симптоми стенокардії у чоловіків
Хвороба спалахує однаково в жіночому і чоловічому організмі, однак її симптоми дещо відрізняються за характером болю, їх інтенсивності. Частіше ознаки стенокардії у чоловіків молодого віку діагностують, при цьому вони виникають після важкої фізичної роботи, емоційного перенапруження. Якщо пацієнт не знає, що робити в такому стані, повинен негайно записатися до лікаря на прийом, взяти під язик разову дозу нітрогліцерину. Головні симптоми такі:
- гострий больовий напад, властивий навіть для стану спокою, вночі;
- різка біль у животі, що супроводжується нудотою, спазмами і блюванням;
- оніміння верхніх кінцівок, відчуття «голок» у пальцях;
- підвищення показника АТ;
- посилене потовиділення, холодний піт.
Важливо уточнити, що біль проявляється по-різному. Спершу це давящее відчуття в грудях, подібно «грудної жабі», але потім вона перетворюється на нестерпне відчуття не тільки в серці, але і в області живота, шиї, кінцівок і навіть щелепи. Не відпускає при своєчасному усунення шкідливого фактора, носить спонтанний характер з затяжними рецидивами.
Симптоми стенокардії у жінок
Ішемічна хвороба серця переважає у представниць слабкої статі, причому теж у відносно молодому віці. Якщо своєчасно почати лікування, можна купірувати ознаки стенокардії у жінки, однак про остаточне одужання вже не ведеться. Хвороба стає хронічною, час від часу нагадує про себе такими симптомами:
- гостра біль грудини в супроводі з невротичними нападами;
- нудота, печія, рідше – блювання, непритомність;
- поверхневе дихання;
- участі пульс, який у міру перебігу нападу помітно слабшає;
- синюшність шкірних покривів;
- муки на обличчі холодний піт.
На відміну від чоловіків, жінкам властиві нестабільні болі різної інтенсивності, тому лікарям складно швидко діагностувати характерний недуга, переступити до його усунення. Присутність невралгії красномовно свідчить, що пацієнтці потрібна невідкладна допомога, тому лікарі рекомендують не зволікати і не чекати появи типових симптомів хвороби.
Ознаки стенокардії на ЕКГ
При підозрі на нестабільну або іншу форму патології важлива термінова діагностика. Перш ніж приймати ліки, потрібно пройти ЕКГ. Недолік цього клінічного обстеження полягає в тому, що запис бажано робити під час чергового нападу. В цьому випадку на екрані спостерігається стрибок сегмента ST, причому ні в одному розгалуженні. Це головні ознаки стенокардії на ЕКГ, які швидко зникають при ремісії.
Щоб з'ясувати, як проявляється стенокардія, краще виконати добове моніторування ЕКГ. Такий комплексний підхід до проблеми допомагає зафіксувати циклічність нападів, спрогнозувати попередні патогенні фактори. Після фізичної активності підвищується ризик чергового рецидиву, тому при виконанні ЕКГ лікарі можуть попросити присідати, виконати нахили корпусу. Це так звані провокаційні проби, які полегшують і прискорюють постановку правильного діагнозу, початок інтенсивної терапії.
За допомогою ЕКГ простіше визначити микроваскулярную форму захворювання серця, а інші види краще діагностувати при додатковому проведення коронарної ангіографії. Таким клінічним методом можна достовірно виявити специфіку постінфарктного стану, діагностувати інші хвороби серцево-судинної системи переважно активної фази.
Відео: що таке стенокардія та її симптоми
Що таке стенокардія і як вона проявляється?