Дієта без глютену
- 1. Що таке безглютенова дієта
- 2. Користь і шкода дієти
- 3. В яких цілях застосовують безглютенової дієти
- 3.1. Для схуднення
- 3.2. При аутизмі
- 3.3. При глютеновою непереносимості або целіакії
- 4. Що можна їсти під час дієти
- 4.1. Список дозволених і заборонених продуктів
- 4.2. Зразкове меню на тиждень
- 5. Відгуки про дієту
Схема харчової поведінки, про яку піде мова, розроблено понад 120 років тому. Необхідність створення такої програми харчування була обумовлена почастішанням випадків захворювання на целіакію. За минуле століття завдяки безглютенової дієті врятовано життя сотень тисяч людей. Крім того, вона допомогла багатьом позбутися від зайвих кілограмів. В наші дні її офіційно визнає традиційна медицина. Дієтологи часто призначають цю схему нешкідливого для схуднення. Давайте більш детально обговоримо цю тему і дізнаємося, в чому суть безглютенової програми харчування.
Що таке безглютенова дієта
Дана схема живлення передбачає повне виключення з раціону продуктів, що містять у своєму складі глютен (клейковину). Завдяки безглютенової дієті вдається звести до мінімуму алергічні реакції організму і непогано схуднути. Людина, що страждає від целіакії та/або зайвої ваги, відмовляється від борошна і більшості різновидів круп, які виступають основними джерелами глютену, і за рахунок цього зберігає баланс речовин в кишечнику.
Користь і шкода дієти
Позитивна сторона довічного відмови від глютену пояснюється просто: сідаючи на таку дієту, людина, що страждає на целіакію, забезпечує безпеку своєму кишечнику, який не здатний нормально сприймати клейковину. В наші дні ця проблема зустрічається у кожного 150-го. Виключення продуктів, що містять глютен, зводить до нуля ймовірність алергічної реакції і зменшує сумарну калорійність харчування. В кінцевому підсумку безглютеновый раціон допомагає зберегти здоров'я і скинути зайву вагу.
Негативна сторона довічного утримання від глютену полягає в тому, що без круп і хлібобулочних виробів організм отримує у кілька разів менше білка, який необхідний для підтримки м'язових тканин. Людина, яка заради схуднення або оздоровлення харчується безглютенової схемі, повинен компенсувати недолік цього елемента, вживаючи інші натуральні продукти.
В яких цілях застосовують безглютенової дієти
Причин для зміни харчового раціону з звичайного на безглютеновый може бути кілька. Протягом останніх десяти років дану схему живлення детально вивчали фахівці у галузі дієтології та гастроентерології. За цей час було науково підтверджено, що в деяких випадках утримання від глютену є життєвою необхідністю. На даний момент багатоплановий ефект безглютенового харчування цікавить всю планету, тому багато відчувають його на собі для тих чи інших цілей.
Для схуднення
Раціон харчування, передбачений безглютенової програмою, забезпечує загальний оздоровчий ефект і сприяє виведенню токсинів. В організмі людини, що поважає цю дієту, нормалізуються обмінні процеси і спалюються зайві калорії. Також варто відзначити, що дана схема харчової поведінки не передбачає виснажливих голодувань. Людина вживає дозволені продукти без строгих обмежень за кількістю, і при цьому помітно втрачає у вазі. Збалансоване харчування насичує організм вітамінами, мінералами та іншими необхідними мікроелементами.
При аутизмі
Традиційна медицина називає масу причин, за якими безглютенова дієта при аутизмі може бути досить ефективною. Зв'язок цього захворювання з харчовими білками була встановлена дуже давно. Практичний досвід показує, що виключення глютеносодержащих продуктів певною мірою блокує розлади аутистичного спектру. Описаний ефект безпосередньо пов'язаний зі зниженням кількості пептидів і білків.
Ці нешкідливі натуральні компоненти викликають в організмі людини, що страждає аутизмом, ряд процесів, що посилюють порушення психіки. Дотримання безглютенової дієти дозволяє усунути ці чинники. Правильний дієтичний раціон, що виключає продукти, що містять білки, нормалізує роботу кишечника і стабілізує функції головного мозку.
При глютеновою непереносимості або целіакії
Діагноз «целіакія» встановлюється після проведення низки складних клінічних досліджень. Отримуючи точне лабораторне висновок, лікар негайно призначає перехід на безглютеновый раціон харчування. Усуваючи збудник алергії, пацієнт блокує відразу всі симптоми і швидко повертається до нормального стану. Кишечник, який не міг справлятися з клейковиною, поступово відновлюється. Хвороба «заморожується», але не відступає. Для підтримки цього крихкого балансу людині доводиться утримуватися від круп і борошняних продуктів довічно.
Що можна їсти під час дієти
Дотримуючись безглютенової дієти для схуднення або усунення симптомів целіакії, ви відмовитеся від деяких звичних продуктів, однак зможете без строгих обмежень вживати все інше (якщо немає інших протипоказань). Для оптимізації лікувального ефекту вчені детально вивчили особливості роботи травних органів людей з аутизмом і підвищеною сприйнятливістю до глютену. На підставі цих досліджень було проведено розділення продуктів харчування на дві категорії: дозволені та заборонені.
Список дозволених і заборонених продуктів
Дозволені продукти:
- рис;
- кукурудза;
- гречана крупа;
- домашнє коров'яче молоко;
- натуральне м'ясо/риба всіх сортів;
- вершкове/соняшникова/оливкова олія;
- яйця курячі/перепелині;
- овочі/фрукти всіх видів;
- натуральні чаї, какао, кави.
Заборонені продукти:
- ячмінь;
- манна каша;
- пшенична крупа;
- овес;
- жито;
- полба;
- кус-кус;
- хліб, що містить глютен;
- здобні вироби;
- сухарі, печиво, тістечка;
- випічка в будь-якому вигляді;
- макаронні вироби, що містять глютен;
- консервовані фрукти/овочі/салати;
- їжа з фастфудів;
- глютеносодержащие злаки;
- алкогольні напої;
- солодкі десерти;
- супи та каші швидкого приготування.
Зразкове меню на тиждень
Якщо ви вирішите випробувати на собі дієту без глютену для схуднення, для початку встановіть тижневий термін. Підготуйте себе морально і запасіть необхідні продукти. Кожен пункт, передбачений схемою живлення, тим чи іншим чином буде сприяти позбавленню від злощасних зайвих кілограмів. Намагайтеся не змінювати місцями прийоми їжі на свій розсуд. Нижче детально розписана приблизна програма дієтичного харчування на тиждень:
1-й день безглютенової схеми живлення:
- Сніданок – порція рисової каші, свіжі ягоди, безглютеновый хліб, кава/чай;
- Обід – суп з сиром і шпинатом, порція запеченої курячої грудки, відварну картоплю, 110-130 грам овочевого салату, чай/кава;
- Вечеря – половина порції пшеничної каші, волоські горіхи, дієтичний кефір/йогурт.
2-й день безглютенової схеми живлення:
- Сніданок – солодкий сир з ягодами, рисовий хлібець, чай з медом;
- Обід – нежирний курячий суп, салат з відварних овочів, половина порції плову, компот/морс;
- Вечеря – запечена в духовці картопля, 60-70 грам сьомги, дієтичний кефір.
3-й день безглютенової схеми живлення:
- Сніданок – омлет з твердим сиром, безглютеновый хліб, трав'яний чай;
- Обід – рибний суп, половина порції рису, куряча котлета, приготована в пароварці, салат з овочів, морс/сік;
- Вечеря – запіканка з сиром, 400 грам фруктів одного виду.
4-й день безглютенової схеми живлення:
- Сніданок – салат з моркви з оливковою олією, обжареный сир, волоські горіхи, кава/чай;
- Обід – суп з овочами, квасоля в томаті, яловича відбивна, морс/сік;
- Вечеря – деруни (на рисовому борошні), тушкована риба, апельсиновий фреш.
5-й день безглютенової схеми живлення:
- Сніданок – безглютенові кукурудзяні пластівці з дієтичним йогуртом, два апельсина;
- Обід – український борщ з м'ясом, фрикадельки, кава/чай;
- Вечеря – порція гречаної каші з відварною філе курки, трав'яний чай.
6-й день безглютенової схеми живлення:
- Сніданок – оладки, приготовані на безглютенової борошні, мед, дієтичний кефір;
- Обід – куряча котлета, порція рисової каші, морс/сік;
- Вечеря – порція тушкованих овочів з грибами, риба, запечена у фользі, дієтичний йогурт, чай.
7-й день безглютенової схеми живлення:
- Сніданок – сирники, приготовані на безглютенової борошні, сухофрукти, трав'яний чай;
- Обід – суп з сиром і зеленню, 60-70 грам запеченої риби, половина порції каші гречаної, сік/морс;
- Вечеря – відварене філе курки, салат з овочів, дієтичний йогурт, компот.
Відгуки про дієту
Інга, 27 років Щоб не набирати зайву вагу під час вагітності, перейшла на безглютеновый режим харчування. Знайомі казали, що так не можна. Чоловік теж намагався заборонити, але лікарі сказали, що ця дієта не шкідлива. Кожен день їм майже все, що хочу, п'ю дієтичне йогурти і відчуваю себе чудово. За результатами аналізів плід розвивається нормально. Завдяки безглютенової схемі живлення вага тримається в нормальних межах.
Євгенія, 31 рік Подруги порадили цікаву дієту, яка передбачає відмову від продуктів, що містять глютен. Перейшла на нову схему живлення і вже на 8-й день зафіксувала зниження ваги на 2 кг. Безглютенова дієтична програма не обмежує обсяг порцій і кількість прийомів їжі в день, але при цьому нормалізує обмін речовин. Так, від деяких улюблених продуктів довелося відмовитися, але красива фігура гідна такої жертви.
Світлана, 26 років Недавно дізналася про те, наскільки може бути корисною безглютенова дієта для дитини з аутизмом. З'ясувалося, що продукти, що містять глютен, шкідливі для аутистів. Вони неправильно сприймаються організмом, тому діти стають замкнутими. Порадила своїй подрузі. Вона надихнулася цією ідеєю і в той же день перевела свого малюка на безглютеновый режим харчування. Через місяць дієти лікарі відзначили значне поліпшення стану.