Що таке нервус вагус - розташування, будову і функції, симптоми і лікування захворювань
Людський організм є складним механізмом, за підтримку всіх життєвих процесів на необхідному рівні відповідає нервова система. ЦНС приймає зовнішні сигнали і імпульси від внутрішніх органів про небезпеку і віддає команди для поліпшення ситуації, тому відхилення в роботі системи можуть призвести до серйозного розладу здоров'я. Що таке блукаючий нерв, які ознаки дискомфорту свідчать про його запаленні і про те, що потрібно звернутися до лікаря, спробуємо розібратися.
Що таке блукаючий нерв
Від головного мозку відходить дванадцять нервів. Десята (Х) пара нервів, що виходить із черепа, отримала назву вагус або блукаючий з-за широкого розповсюдження, бродіння по організму. З анатомії людини вагусный нерв є найдовшим, має два ствола і складна будова. По всій довжині вагуса утворюються ядра блукаючого нерва. Нерви vagus охоплює такі частини тіла людини:
- Головний відділ. В цю частину вагус потрапляє після виходу з черепа, за рахунок відгалужень нерва відбувається іннервація мозкової оболонки в порожнині черепа, задньої стінки зовнішнього слухового каналу у скроневої кістки.
- Шийний відділ. Тут волокна нерва знаходяться в м'язах глотки, голосових зв'язок, м'якого піднебіння, язичка. В області шиї волокна вагуса розташовані частково в щитовидній залозі і слизових: глотки, гортані, надгортанника і кореня мови.
- Грудний відділ. У цю зону нерв потрапляє через отвір у діафрагмі, його гілки утворюють сплетення: серцева, легенева і стравоходу.
- Черевний відділ. Сюди вагус опускається по стравоходу через отвір в мембрані і направляється до шлунка, печінки, підшлункової залозі.
Вагус складається з комплексу волокон трьох типів:
- Чутливих. Волокна вагуса знаходяться в слуховому каналі, барабанної перетинки та оболонці мозку; отримують і передають інформацію.
- Рухових. Ця частина нерва задіюється для виконання команди після обробки інформації в головному мозку і складається з волокон вагуса в м'язах гортані, глотки, стравоходу.
- Вегетативних. Волокна нерва відповідають за стабільну діяльність внутрішніх органів, ендокринних залоз, кровоносної і лімфатичної системи та включають нервові закінчення вагуса в м'язах серця, у гладких м'язах легенів, стравоходу, шлунка, кишечника.
Причини
Переоцінити значення вагуса неможливо, порушення функції блукаючого нерва веде до:
- збоїв в діяльності органів дихання, серцевої м'язи, залоз внутрішньої секреції, травної системи;
- розладу регуляції кров'яного тиску.
До розбалансування діяльності иннервированных вагусом органів призводить подразнення, запалення, защемлення або пошкодження волокон нерва. Поразка може знаходиться всередині черепної коробки або охоплювати периферичні частини вагуса. До внутрішньочерепним причин патології відносять:
- менінгіт;
- пухлина;
- гематому;
- аневризму;
- розсіяний склероз;
- сифіліс;
- тромбоз.
Проблеми можуть виникнути у периферичній частині вагуса, до них відносять:
- інфекційні захворювання (дизентерія, гайморит);
- отруєння;
- хронічний алкоголізм;
- травми;
- ендокринні захворювання;
- пухлини.
Симптоми
Прояви ураження нерва залежать від локалізації, причини виникнення, ступеня пошкодження. Внутрішньочерепні ушкодження можуть охоплювати усі три типи волокон вагуса і мати тяжкі наслідки – параліч обох стволів нерва, порушення комплексу функцій і смерть. Про поразку вагуса можуть свідчити наступні симптоми:
- розлад функції ковтання;
- порушення тембру голосу, поява хрипоти;
- утруднення дихання;
- запор або діарея;
- зміна ритму серцебиття.
Запалення блукаючого нерва
Ознаки запалення вагуса залежать від локалізації джерела ураження:
- В області голови симптоматика може проявлятися зниженням слуху, запаморочення, головний біль (мігрень).
- У шийному відділі спостерігаються: зміна голосу і вимови слів, труднощі при ковтанні, порушення кашльового рефлексу.
- В грудній області поразка може супроводжуватися порушенням дихання, біль у грудях.
- Внаслідок запалення вагуса в черевній порожнині можливе виникнення розлади травлення, настання блювання, діареї або запору.
Тонус
Вегетативна нервова система складається із симпатичних і врівноважують їх діяльність парасимпатичних волокон нерва. Нормальне їх взаємодія визначає здоровий тонус. Про хорошу роботу вегетативної системи свідчать:
- позитивний настрій людини;
- незначне підвищення пульсу після вдиху, його зниження після видиху;
- уміння керувати своїми емоціями у стресових ситуаціях.
При ураженні нерва страждає вегетативна система, збій в діяльності парасимпатичних волокон вагуса веде до прояву симптомів неврастенії:
- млявості, апатії при підвищеному тонусі;
- запальність і дратівливість при зниженому тонусі.
Роздратування
Серйозні порушення в діяльності внутрішніх органів відбуваються при подразненні вегетативних волокон нерва. Діяльність парасимпатичних волокон вагуса спрямована на:
- розширення кровоносних судин,
- уповільнення серцебиття,
- зменшення скорочень гладкої мускулатури бронхів,
- стимуляцію секреторної функції залоз черевної порожнини,
- виникнення кашлю як захисної реакції.
При подразненні парасимпатичних волокон нерва посилюється робота залоз внутрішньої секреції, зростає перистальтика кишечника. Надмірна кількість шлункового соку іноді стає причиною розвитку виразки шлунка або кишечнику, а посилена перистальтика веде до виникнення діареї. В результаті подразнення нерва може наступити бронхоспазм, напад задухи.
Блукаючий нерв і аритмія
Причиною порушення в роботі серцево-судинної системи може бути поразка вагусного нерва. У хворих спостерігається зміна ритму скорочень серця:
- тахікардія;
- брадикардія;
- аритмія.
Діяльність парасимпатичної системи розрахована на нічний час, тому вночі порушення ритму серця посилюється. Хворих турбує біль в області грудної клітки, відчуття нестачі повітря. Поразка вагуса може супроводжуватися зниженням частоти пульсу, артеріального тиску або протилежними симптомами при пригніченні парасимпатичних волокон нерва.
Діагностика
Для успіху лікування важливими є раннє звернення до фахівця, правильно поставлений діагноз. Огляд повинен виробляти невропатолог. Під час обстеження фахівець проводить:
- перевірку тембру голосу і вимови слів;
- огляд м'якого піднебіння (ознака поразки – провисання), положення язичка (він відхиляється в неушкоджену бік).
Порушення ковтальної функції визначається за допомогою склянки з водою: пацієнтам з ураженнями нерва властивий кашель при ковтанні. Додатково можуть бути призначені лікарем дослідження:
- ларингоскопія для визначення стану голосових зв'язок;
- МРТ;
- рентгенографія;
- електрокардіограма.
Лікування
Для досягнення позитивного результату при лікуванні вагусного нерва необхідно визначення причини захворювання і усунення її. Іноді поліпшення самопочуття пацієнта настає після плазмаферезу – очищення крові. Домогтися позитивного результату можна за допомогою електростимуляції нерва – напрямки діадинамічних струмів в область відчуття болю.
Медикаментозна терапія
Переважно лікування нерва проводять консервативними методами. У виняткових важких випадках призначають хірургічне втручання. Терапію ураженого вагуса проводять наступними препаратами:
- протизапальними– Мелоксикамом, Найзом;
- антигістамінними – Супрастин;
- комплексом вітамінів;
- антихолінестеразними – Нейромидином, Прозерином;
- гормональними – Преднізолоном.
Народна медицина
Використовувати методи народної медицини можна як доповнення до призначення лікаря і з його згоди, але займатися самолікуванням вагуса не можна. Для поліпшення самопочуття можна готувати чай з трав:
- 1 столову ложку чебрецю залити 50 мл окропу і настоювати 15 хвилин. Схема прийому: розділити на 4 порції і випити.
- Залити склянкою окропу 2 столові ложки суміші м'яти і меліси, настояти 20 хвилин, розділити на 2 частини і випити.
Заспокоїти організм допоможе ванна. Температура води повинна бути 33 градуси. Для приготування ванни необхідно залити суміш трав 10 літрами окропу і настоювати 6 годин. Варіанти суміші можуть бути наступні:
- корінь аїру, деревій, материнка, соснові нирки;
- листя шавлії, корінь валеріани.
Засоби для зміцнення нервів
Уникнути недуги можна за допомогою прийому комплексу вітамінів, які зміцнюють нервові клітини, допомагають організму боротися з втомою, покращують настрій. Корисними є вітаміни А, В, С, Тобто В якості антидепресантів, заспокійливих засобів можна вживати продукти:
- банан;
- цитрусові;
- шоколад;
- помідори;
- смородину;
- квасоля.
Профілактика вагуса
Щоб уникнути ураження вагуса необхідно вести здоровий спосіб життя, відмовитися від шкідливих звичок. Для запобігання стресових ситуацій потрібно планувати свій робочий день. Профілактика захворювання включає:
- щоденні фізичні навантаження;
- повноцінний сон і відпочинок, отримання позитивних емоцій;
- контрастний душ.
Відео
Блукаючий нерв X пара черепно мозкові нерви