Болить скроню при натисканні з лівого і з правого боку
Практично кожна людина стикався з болем у скроні. Багато людей не вважають необхідністю звертатися до лікаря навіть при регулярних і сильних неприємних відчуттях, але такий симптом може говорити про серйозні морфологічні зміни серцево-судинної системи або головного мозку. Дізнайтеся, чому болить скроню при натисканні і як правильно боротися з цим болючим відчуттям.
Що таке біль у скроні
Згідно зі статистикою, періодично або постійно з такими неприємними відчуттями стикаються практично 70% людей. Відчуття болю в скроні носить гострий, пульсуючий характер і говорить про проблеми з судинами, артеріальним тиском і про порушення кровообігу головного мозку. Коли болить скроню при натисканні, людина може додатково зазначати наступні симптоми:
- закладеність носа;
- запаморочення;
- світлобоязнь;
- стомлюваність;
- порушення сну;
- підвищена дратівливість;
Причини
Основною причиною больового синдрому у скронях є порушення тонусу стінки церебральних судин. У людей у віці до 35 років біль виникає при вегетативних захворюваннях, мігрені або підвищеному внутрішньочерепному тиску. У літніх пацієнтів при таких скаргах необхідно виключити артеріальну гіпертензію, серйозні патологічні зміни головного мозку атеросклеротичного типу. Якщо при болях у скроні пацієнт відчуває важкість у потиличній області, то це може свідчити про інтоксикацію організму.
Отже, основними причинами неприємних відчуттів вважають:
- атеросклероз;
- грип;
- алкогольний делірій;
- інфекційну ангіну;
- інсульт;
- церебральну ангиодистонию;
- артеріальну гіпертензію;
- скроневий артеріїт;
- мігрень;
- кластерну біль;
- невралгію;
- запалення трійчастого нерва;
- остеохондроз шийного відділу хребта;
- остеоартроз;
- гормональні порушення при клімаксі або вагітності;
- підвищений внутрішньочерепний тиск;
- вегетосудинну дистонію.
У деяких випадках причиною головного болю з локалізацією в скроні може служити розумове чи емоційне перенапруження, а ще стреси, регулярні недосипання або прийом деяких лікарських засобів. Крім того, спровокувати неприємні відчуття в скроні може вживання деяких продуктів: гострі страви азіатської кухні, надмірно солона їжа (особливо з великою кількістю глутамату), фаст-фуд, копченості.
При натисканні з лівого боку
Сильний біль у лівій скроні викликана, як правило, різними причинами: запальні захворювання бактеріального або вірусного характеру, алергічні реакції. Вони сприяють розвитку давить, тупого і постійного больового синдрому. Дискомфорт при цьому з'являється не тільки в левовисочной області, але і в лобі, щоках, іноді вушній раковині. Якщо патологічний стан супроводжується підвищенням температури тіла, то пацієнт відзначає закладеність або шум у вухах.
Якщо тисне лівий висок не постійно, а періодично, переважно ближче до вечора, після навчального або робочого дня, то слід думати про психогенною природою захворювання. При цьому необхідно збільшити тривалість сну, тривалість прогулянок на свіжому повітрі, виключити вживання міцної кави і алкоголю. Нерідко, якщо болить лівий висок при натисканні, виявляють запальні захворювання середнього вуха або носоглотки. Іноді такий стан супроводжується неприємними відчуттями в очах.
З правого боку
Больові відчуття в правій скроні з'являються при порушенні тонусу судинної стінки артерій. Крім того, іноді вони свідчать про наявність вегетативної дисфункції, підвищеного артеріального тиску, атеросклеротичного ураження. Додатковими симптомами при цьому є тяжкість в голові, помутніння свідомості, втрата концентрації і уваги. Якщо сильно болить правий висок, то це говорить про інтоксикації організму при інфекційних захворюваннях, грипі, пневмонії.
Больовий синдром із локалізацією праворуч свідчить про мігрені, що супроводжується світлобоязню, нудотою, втратою працездатності, порушеннями сну і слабкістю. Часто болісні пульсуючі болі бувають при гормональних порушеннях, запаленнях стінок скроневих судин, черепно-мозкових травмах та патологіями черепно-мозкових нервів.
Що робити, якщо болить скроню
Для того щоб полегшити свій стан, необхідно звернутися за консультацією до лікаря-невропатолога, який зробить призначення, виходячи з комплексу симптомів і причин недуги. Зменшити біль у скроні допоможуть наступні заходи:
- прийом медикаментів;
- виконання точкового самомасажу;
- використання народних засобів;
- зміна режиму сну і відпочинку;
- регулювання раціону харчування.
Препарати
Лікарські засоби, які показані до застосування пацієнтам, повинні надавати протизапальну, спазмолітичну та знеболювальну дію. Фармакологічні засоби повинні зменшуючи прояви супутніх симптомів: нудота, блювання, слабкість, сонливість та ін. Для зняття болю в скронях застосовують такі медикаменти:
- Анальгін. Лікарський засіб, що містить у своєму складі метамізол натрію. Має потужну протизапальну та знеболювальну дію, допомагає зняти напад сильного головного болю різного походження. Плюсом медикаменту є його невисока вартість, а мінусом – негативний вплив на клітини печінки.
- Цитрамон. Аналгетичний, кроверазжижающий препарат на основі кофеїну і ацетилсаліцилової кислоти. Цей медикамент покращує мікроциркуляцію головного мозку, підвищує артеріальний тиск, знижує температуру тіла. Перевагою препарату є його невисока вартість і універсальність застосування, а недоліком – велика кількість протипоказань для застосування.
- Ібупрофен. Нестероїдний протизапальний препарат з групи засобів, заснованих на пропіонової кислоти. Чинить аналгезуючу, жарознижувальну дію. Рекомендований до призначення при шийному остеохондрозі, запаленні стінок судин. Плюсом лікарського засобу є його ефективність та невисока вартість, а недоліком – негативний вплив на нирки.
- Аспірин. Фармакологічний засіб на основі ацетилсаліцилової кислоти. Медикамент покращує мікроциркуляцію в тканинах головного мозку, розріджує кров, завдяки інгібуванню синтезу простагландинів і ферменту циклооксигенази. Перевагою лікарського засобу є його потужне фармакологічна дія, а недоліком – велика кількість протипоказань до використання.
- Імет. Нестероїдний протизапальний медикамент, який володіє сильним знеболюючим, судинорозширювальну і спазмолітичну дію. Активним діючим компонентом лікарського засобу є речовина ібупрофен. Перевагою цього фармацевтичного засобу є його універсальність застосування для лікування, а недоліками – висока вартість, гепатотоксичний ефект і негативний вплив на нирки.
- Валемидин. Фармакологічний засіб на основі екстрактів лікарських рослин (валеріана, собача кропива, м'ята перцева) і димедролу. Медикамент чинить спазмолітичну, седативну дію, призначається для лікування, профілактики неврозів, вегетосудинної дистонії, стресів і порушень сну. Перевагою фармакологічного препарату є його натуральний склад, а недоліком – часте розвиток алергічних реакцій при безконтрольному застосуванні ліків.
- Ибуклин. Жарознижуючу, знеболюючу фармакологічний засіб. Стимулює природну вироблення ендогенного інтерферону. Призначається переважно при вірусних ураженнях ЛОР-органів (тонзилітах, отитах, фарингітах та ін). Плюсом препарату є широкий спектр його застосування, а мінусом – токсична дія на печінку та нирки.
- Але-шпа. Знеболюючий, спазмолітичний медикамент. Активною речовиною цього лікарського засобу є дротаверину гідрохлорид. Препарат ефективний при патологіях судинної стінки, артеріальної гіпертензії та порушеннях мозкового кровообігу. Перевагами Але-шпи вважають швидке дію, доступність і універсальність застосування, а недоліками – негативний вплив на тканини печінки, високий ризик розвитку алергічної реакції.
Пам'ятайте про те, що будь-які фармакологічні препарати мають свої протипоказання до застосування, використання будь-яких таблеток без рекомендації фахівця може нашкодити здоров'ю та життю. Те, який засіб буде призначено при больовому синдромі в скронях, безпосередньо залежить від причини його розвитку, наявності супутніх захворювань і необхідності застосування інших медикаментів.
Масаж
Точковий масаж скроневої області голови є найбільш поширеним та ефективним засобом від болю, яке можна виконати в домашніх умовах. Виконувати його необхідно наступним чином:
- Подушечками вказівних чи великих пальців обох рук слід несильно натискаючи на больові точки.
- Одночасно з натисканням слід виконувати кругові рухи з різною амплітудою.
- Масаж необхідно виконувати кілька разів на день, в тихому приміщенні з приглушеним світлом в положенні сидячи або лежачи. Якщо пульсує лівий висок, руху рекомендується робити плавними.
Профілактика
Для запобігання неприємних відчуттів в області скроні рекомендується:
- змінити раціон харчування;
- відмовитися від вживання алкогольних напоїв, куріння;
- виконувати зарядку вранці;
- частіше бувати на свіжому повітрі;
- уникати травм;
- скоротити перебування на спеці влітку;
- дотримуватися питний режим;
- скоротити вживання кави;
- дотримуватися режиму сну і відпочинку;
- уникати стресових ситуацій;
- проходити регулярні медогляди;
- при необхідності контролювати артеріальний тиск;
- приймати вітамінно-мінеральні комплекси.
Хорошою профілактикою больових відчуттів в скронях вважається застосування деяких народних засобів. Наприклад, при наявності схильності до артеріальної гіпертензії, неврозів рекомендується в чай додавати суху траву валеріани лікарської. Запобігти розвиток болю в області скронь допоможе мед: регулярне вживання 1-2 чайних ложок цього засобу на ніч допоможуть нормалізувати сон і позбутися від розумового або фізичного перенапруження.