Як правильно заварювати чай пуер - корисні властивості і протипоказання
Любителі чайних напоїв ставлять цей сорт на один рівень з такими елітними напоями, як віскі, бренді. Чай пуер володіє набором корисних речовин, вітамінів, кожне заварювання перетворюється на дегустацію, а смак у чому залежить від витримки, як і у випадку з алкоголем. Особливості приготування напою роблять його не тільки корисним, але і унікальним, навіть прискіпливі гурмани зможуть підібрати відповідний сорт чаю.
Що таке пуер
Рослина росте в Китаї. Цей продукт отримують шляхом збору та правильного приготування чайного листя, в склад не входять примести, штучні ароматизатори. Унікальним чай робить його хімічний склад, у який входять:
- амінокислоти, що впливають на характеристики напою;
- кахетіни, фенолокислоти, антоціани – ці елементи входять у групу фенольних сполук, які володіють антибактеріальними, антиоксидантні, протираковими властивостями;
- сахароза, сахариди, що додають напою солодкуватий присмак;
- алкалоїди (теїн), теофілін, теобромін, що надають тонізуючі властивості чаю;
- пуер містить вітаміни Р, Е, С, А;
- у чаї є мінеральні речовини: марганець, хром, фтор, цинк;
- статини знижують ризик інсульту, рівень холестерину, ішемічної хвороби.
Етапи виготовлення
Основне виробництво натурального, якісного пуеру відбувається в Чжуань (провінція Китаю), деякі сорти ростуть в провінціях Гуйчжоу, Сичуань і декількох регіонах В'єтнаму. Головний показник чаю, який впливає на смак напою – витримка, чим вона більше, тим краще смакові якості. Цей же показник безпосередньо впливає на вартість пуеру. Процес приготування чаю займає тривалий період часу і складається з таких етапів:
- збирають спочатку листя, із старих кущів (600 років) і молодих;
- зібране сировину складають великими купами і заливають водою (зав'ялення);
- коли висихають листя пуеру, в'ялений розкладають на 35-90 днів тонким шаром, щоб відбулася природна ферментація (дозрівання і бродіння);
- потім в котлах сировина проходить дезінфекцію, прожарювання і прессовку;
- витримують чай на зберіганні не менше 1 року.
Різновиди
Існує кілька видів напою, наприклад, Шен пуер ще називають зелений пуер, він готується за методикою природного дозрівання, листя мають зеленуватим відтінком. Коли його заварюють, то виходить світлий чайний настій, як у зелених сортів з присмаком фруктів, чорносливу. При необхідності можна ступінь ферментації контролювати самостійно. Через 2-3 роки додаткової витримки з пуеру піде грубість, гіркоту свіжого листя.
Шу пуер або земляний чай створюється за допомогою штучного прискореного старіння, листя сировини стають темно-коричневого кольору. Виходить після заварювання темний настій з відтінком коньяку, присмаком м'яти і шоколаду. Якщо зберігати земляний чай довше, то зникне присмак вогкості. Існує ще класифікація за формою пресування продукту:
- розсипний пуер;
- скручений чай або гриб;
- чай грудками;
- у формі гнізда;
- спресований цегла;
- пуер у формі мандарина;
- смола чаю.
Пуер – корисні властивості
Неповторні якості напою формуються завдяки його унікальному складу. Користь пуеру визнана в медицині, напій часто використовується як народного засобу. Головне, що часто зупиняє людей – висока вартість. Властивості чаю пуер не проявлять себе, якщо буде куплена підробка. Серед корисних якостей напою знаходяться:
- боротьба з запорами;
- поліпшення травлення;
- стабілізація цукру в крові;
- продовження молодості шкіри;
- зниження ймовірності розвитку інсульту, інфаркту;
- виведення з організму важких металів, отрут, шлаків, токсинів;
- очищення від шкідливого холестерину;
- сечогінний ефект;
- нормалізація роботи печінки, очищення і відновлення органу;
- підвищення концентрації уваги, фізичної активності;
- сприяє процесу схуднення (покращує метаболізм).
Протипоказання
Пуер – міцний чай, навіть при незначному заварюванні всі властивості проявляються дуже яскраво. Експериментувати, заварювати довше покладеного часу небезпечно для вашого здоров'я. Існують певні правила, які не слід порушувати при вживанні напою. Протипоказаний цей сорт чаю в наступних випадках:
- Якщо температура тіла підвищена, напій спровокує ще більше збільшення.
- Не можна вживати чай перед сном, тонізуючі властивості приведуть до порушення сну, можуть спровокувати нервовий стрес.
- Не рекомендується пити такий чай людям з глаукомою.
- Чай протипоказаний під час годування груддю, вагітність.
- Не можна давати напій дітям молодше 3 років.
- Відмовитися від пуеру слід всім, хто страждає підвищеним тиском (гіпертонія).
- При наявності сечокам'яної хвороби сечогінні властивості напою можуть погіршити стан: виникнуть гострі, пронизливі болі.
Як заварювати чай пуер
Це незвичайний напій, який потрібно вміти правильно заварювати. Для цього погано підходить глиняна ємність, вона сильно вбирає запах. Якщо ви будете потім в ній заварювати тибетська або простий чорний чай, то вона буде все одно з запахом пуеру. Сама процедура займає тривалий час, виглядає вона наступним чином:
- Візьміть відповідний чайник для заварки (не глиняний).
- Використовувати чайне листя для настоювання можна кілька разів.
- Залийте на 50 секунд першу порцію пуеру окропом, потім злийте повністю всю рідину.
- Другу заварку тримайте 30 секунд і її вже можна використовувати.
- Третій раз залийте пуер на 4-6 секунд водою 90 градусів.
- Близько 7-12 пресування необхідно на 250 мл рідини.
- Пийте напій гарячим, свіжим і без цукру.
- Якісний пуер залишається свіжим близько 10 заварок.
Як правильно пити
Неповторний смак цього китайського напою є унікальним, але повністю насолодитися смаком можуть лише ті, хто знає, як правильно його пити. Виконуйте такі правила, щоб наповнити свій організм енергією і насолодитися чудовим смаком чаю:
- Для чаювання чудово підходять маленькі чаші (піали), щоб порції були невеликими. Це допоможе повністю відчути аромат і тонкий смак чаю. При бажанні можна взяти трохи сухофруктів, шоколаду.
- Не можна пити напій перед сном, заснути буде дуже складно.
- Не можна пити пуер натщесерце, при проблемах зі слизової цей міцний напій може спровокувати появу виразки. Рекомендується проводити чаювання через 40 хвилин після прийому їжі.
Ефект сп'яніння
Є думка, що даний напій відноситься до слабких і легальним наркотикам. Пуер таким не є, почуття одурманення не викликає і не п'янить, залежно не формує і небезпека організму людини не несе. Завдяки особливому набору ферментів, високому рівню кофеїну такий чай бадьорить, підвищує гостроту сприйняття, а алкоголь надає протилежний ефект.
На батьківщині пуеру (Китай) кажуть, що напій допомагає тверезо дивитися на життя, чого не скажеш про тих, хто страждає на алкоголізм. Чайні майстри стверджують, що люди після 3-х чашок починають помічати такі деталі, які раніше проходили повз їх уваги. Мислення стає більш плавним і сконцентрованим за рахунок підняття тонусу і загострення почуттів.
Присутній невеликий ефект сп'яніння, якщо куплена підробка або якість продукту дуже низька. Такий же результат може спостерігатися у непідготовлених людей, які раніше такий чай не пили, тому під час дегустації краще обмежитися двома невеликими піалами. Ефект схожий з прийомом енергетичних напоїв.
Побічні ефекти
Ферменти напою надають сильну дію на організм людини, тому дуже важливо правильно заварювати чай. Якщо людина вип'є першу заварку або буде тримати її занадто довго, то після чаювання може відчувати нездужання, симптоми отруєння і навіть блювотні позиви. Уникнути цього допоможе дотримання правил заварювання чаю, використання правильної посуду (чаші з гарбуза).
Такі ж негативні наслідки може викликати підробка або продукція з порушеною технологією виробництва, з недотриманням етапів: збору, промивання, сушіння і скручування (пресування). Якщо буде допущена помилка або листя почнуть раніше часу пресувати, продукт вийде неякісним. При симптомах отруєння чаєм рекомендується промити шлунок, потім випити 1-2 літри води.