Головні болі при фізичних навантаженнях: причини і лікування

В результаті перенапруження у деяких людей починаються часті головні болі. Більше до цього схильні особи старшого покоління, пацієнти з серцево-судинними патологіями або легеневими захворюваннями. Знижена стійкість до напруги проявляється у вигляді потиличного або скроневого пульсування. Нерідко біль в голові пропадає, якщо людина добре відпочив перед інтенсивними навантаженнями.

Що таке головні болі

Найпоширеніша скарга, з якою люди звертаються до лікарів – це наявність головного болю. Епідеміологічні дослідження останніх років показують, що більше 80% населення планети страждають від цього симптому, який стає причиною зниження якості життя і працездатності. Болі в голові ускладнюють перебіг багатьох недуг, провокують депресії, розвиток вегетативних розладів.

Найпоширеніші форми патології – головний біль напруги і мігрень. Перша викликається синуситом, отит та іншими хворобами. Часто виникають болі напруги при фізичних навантаженнях. Фактором ризику є перевтома, алергени, травми та інші. Щоб впоратися з нападом, потрібно лише виключити причину болю. Мігрень є наслідком розширення або різкого звуження кровоносних судин, що оточують головний мозок, тому вимагає ретельної діагностики і комплексного лікування.

Основні причини регулярних болів у голові:

  1. Органічні захворювання головного мозку. Виникають із-за травм, пухлин, запальних процесів.
  2. Судинні порушення. Артеріальна гіпертонія, мігрень та інші.
  3. Психогенні чинники. Викликаються психічним перенапруженням з-за гострого або хронічного стресу.
  4. Поза мозкові базальні причини. Вплив лікарських засобів чи хімічних речовин, бактеріальні або вірусні інфекції, патології різних структур особи (зубів, носа, вух, очей), метаболічні порушення, шийний остеохондроз, зміна погоди.

Чому після фізичного навантаження болить голова

Під час м'язової активності в організмі прискорюється обмін речовин, тому підвищується потреба в кисні, глюкози, енергії. Деякі захворювання, при яких знижується метаболізм або порушується газообмін і кровообіг ведуть до кисневого голодування, що провокує болі в голові. У період виконання важких робіт, інтенсивних вправ або підняття важких речей мозкові тканини особливо потребують надходження кисню. Якщо щось заважає цьому процесу, то виникають головні болі при фізичних навантаженнях.

Хвороби, що викликають появу больових відчуттів

Основна причина виникнення в людини тягнуть болю в скронях і потилиці після інтенсивних вправ – наявність хронічних захворювань. Серед них:

  1. Патології серцево-судинної системи. Після тренування болить голова, якщо серце не забезпечує своєчасну доставку біологічного окислювача (кисню) в кров. Стійкість до фізичної напруги знижується при ішемічній хворобі, симптоматичній гіпертензії, гіпертонії, атеросклерозі судин.
  2. Захворювання дихальної системи. Виникає біль в потилиці при фізичних навантаженнях, якщо знижується рухливість легень, поглинання ними з атмосферного повітря кисню. Призводить до болю спазм судин, який провокують хронічні, гострі або запальні захворювання дихальних шляхів (фронтит, тонзиліт, синусит та інші).
  3. Ендокринні захворювання. Хвороби, які пов'язані з гормональною активністю, провокують больовий синдром в голові з-за підвищеного вироблення гормонів тироксину і трийодтироніну. Внаслідок цього частішає пульс, підвищується внутрішньочерепний тиск, що провокує болі в голові.
  4. Анемія. Хвороба характеризується зменшенням гемоглобіну або зниженням кількості червоних кров'яних тілець. Це провокує нестачу кисню, на що відразу реагує мозок.
  5. Черепно-мозкові травми. При ударі або струсі мозку виникають болі в голові, що посилюється при нахилах або різких поворотах.
  6. Остеохондроз. Ураження шийного відділу хребетного стовпа часто викликає запаморочення і болю, які збільшуються під час важкої фізичної роботи або навантаженнях в спортзалі.
  7. Невралгія. Хвороба супроводжується болями в потилиці, передній або задній частині голови.

Помилки при заняттях спортом

Якщо болить голова після тренажерного залу, то виною цьому могли бути кілька факторів: емоційний стан, втома, тривале перебування в жаркому або холодному місці. Щоб тренування пройшло без неприємних симптомів, перед заняттями слід уникати таких помилок:

  • не виконувати вправи в погано провітрюваному, задушливому приміщенні;
  • не займатися важкими видами спорту після тривалої перерви;
  • не тренуватися відразу після їжі або швидкого підняття вгору по сходах;
  • не займатися спортом при стресі, психологічний розлад, сильному перенапруженні, поганому самопочутті.

Симптоми, які повинні насторожити

Коли після фізичних навантажень болить голова, то це загрожує серйозними ускладненнями, якщо вчасно не звернутися за допомогою. Оскільки цей симптом не є окремим захворюванням, а виникає на тлі іншої патології, то він може стати причиною летального результату, викликаного іншими проявами хвороби, наприклад, закупоркою судини. Не відкладайте візит до терапевта, якщо у вас спостерігається:

  • систематичні болі в голові при фізичних навантаженнях;
  • поява психоемоційних відхилень у вигляді зміни особистості або порушення свідомості;
  • хворобливі відчуття в шиї і плечах;
  • підвищення температури тіла, блювання, нудота;
  • різка слабкість, перед очима точки, двоїння, погіршення зору;
  • оніміння половини обличчя.

Лікування

Якщо вчасно усунути причини раптово виникає біль, що здавлює череп, тоді можна від неї позбутися назавжди або на тривалий період часу. Лікувати головний біль при фізичних навантаженнях можна медикаментозно і за допомогою народних методів. При стресі, остеохондрозі і спондильоз пульсуючий біль забирається масажними техніками і фізіотерапевтичними процедурами:

  1. Ультразвук. Механічні коливання ультразвукової частоти допомагають поліпшити кровопостачання м'язів, розташованих навколо шийного відділу хребта, що прибирає головний біль.
  2. Лазер. Низькочастотний лазерний промінь знімає напругу в м'язах шиї і голови, відновлює порушену нервову систему.
  3. Електрофорез. Ліки, які під дією постійного електричного струму направляються до ушкодженої ділянки, знімають хворобливі симптоми швидко і надовго.

Якщо болі виникають з причини перевтоми на тренуваннях, то прибрати їх допоможуть нестероїдні протизапальні препарати: Цитрамон, Аспірин, Ібупрофен. В цьому випадку потрібно перестати перенапружуватися в спортзалі і проблема піде самостійно. Якщо головний біль під час важкої роботи або на тренуванні виникла вперше, то фахівці рекомендують:

  1. Припинити заняття (роботу) і розслабитися. Потрібно відпочити, щоб відновити сили.
  2. Випити трав'яний чай з мати-й-мачухою, звіробоєм, м'ятою. Він надасть заспокійливу дію, допоможе впоратися з хворобливими симптомами.
  3. Після тренування необхідно в добре провітреному приміщенні поспати 3-4 години. Якщо головний біль залишилася, прийміть теплу ванну з розчином морської солі або лікарськими травами (ромашка, м'ята, меліса).

Народні рецепти також допомагають впоратися з болем голови. Серед найефективніших:

  • натріть пів лимона з цедрою і прикладіть до чола на 20-30 хвилин;
  • зробіть перед сном 10 хвилинну ванну для ніг з гірчицею (2 ст. л.);
  • два рази протягом 1 години постукуйте по переніссі фалангою великого пальця безперервно від 5 до 20 хвилин;
  • зробіть сольовий компрес (1 ст. л. солі на 0,5 л води) і покладіть на область лоба на півгодини;
  • розмочіть в оцті житній хліб і прикладіть до місця голови, де сильніше болить на 20-30 хвилин.

Профілактика

Якщо немає бажання пити ліки від головного болю при фізичних навантаженнях, необхідно дотримуватися нескладних рекомендацій для її профілактики:

  • щоб організм до силових тренувань звик і не реагував болями, навантаження слід збільшувати поступово;
  • слідкуйте при заняттях спортом за своєю поставою, рівнем напруги м'язів шиї;
  • не допускайте зневоднення організму при фізичних навантаженнях, для цього випивайте за 1 годину до тренування склянку води без газу;
  • не їжте перед важкою роботою молочні йогурти, горіхи, цитрусові, банани;
  • щоб уникнути болю в голові під час інтенсивних тренувань, не потрібно затримувати дихання – дихати слід під час виконання вправ рівномірно;
  • перед будь-яким видом спорту допоможе організму налаштуватися на навантаження розминка, для якої підійдуть помірні рухи: біг на місці, махи руками, нахили голови.

Відео

Тренажерний зал і головні болі

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!