Рижієва олія: властивості та протипоказання
Рижик (Camelina sativa) або помилковий льон – це рослинна посівна культура, володіє приємним запахом і широким спектром корисних властивостей. Отримане масло з насіння рижію має гострий смак і по своїй харчовій цінності може зрівнятися зі своїм кунжутним еквівалентом, однак ціна на порядок менше.
З чого роблять рижієва олія
При згадці слова «рижик» у більшості людей виникає асоціація з грибом, однак йдеться про однорічне рослині сімейства капустяних. Вирощується така трава переважно в Сибіру, де рижієва олія роблять з насіння однойменної культури. Даний масничне злак абсолютно невибагливий у догляді і відмінно приживається у вітчизняних широтах
Склад
У формулу входять вітаміни груп A, E, D, K, бета каротин, магній і токофероли альфа-, дельта-, гамма-груп. Грам такого продукту щодня допомагає уникнути безлічі проблем, пов'язаних зі станом здоров'я. При цьому важливо враховувати підвищену калорійність і обережно застосовувати продукт тим, хто стежить за вагою.
У складі рижієва масла присутня значна кількість корисних речовин, які умовно можна поділити на кілька категорій. Насичені жирні кислоти 91%:
- α-Ліноленова (омега-3), не виробляється організмом і отримується виключно з їжі.
- Лінолева (омега-6), сприяє підтримці нормального рівня холестерину.
- Олеїнова (омега-9), перешкоджає виникненню відкладень в судинах.
- Гондоиновая (Ейкозеновая), поліпшує стан шкіри.
Насичені жирні кислоти 9%:
- Пальмітинова, що сприяє активізації процесів синтезу колагену, еластану, гіалуронової кислоти, глікозаміногліканів.
- Стеаринова, поліпшує захисні властивості шкіри.
- Ерукової, що запобігає старінню шкіри.
Властивості рижієва масла
Безпосередньо масляне рослина рижик і одержувані із сировини похідні володіють широким спектром дії, що дозволяє використовувати їх для профілактики і лікування різноманітних захворювань. Лікувальні властивості рижієва масла:
- профілактика захворювань серцево-судинної системи;
- купірування запальних процесів;
- поліпшення стану шкіри і волосся;
- профілактика виникнення злоякісних утворень;
- стимулювання роботи імунної системи;
- зниження артеріального тиску.
Користь рижієва масла
Неоціненна користь рижієва олії полягає в тому, що воно є справжнім джерелом жирних кислот. Аналогічним складом характеризується тільки лляна вичавка, однак вона дуже швидко окислюється. Похідні рижика будуть набагато стабільніше. Щоб отримати всі корисні властивості, якими володіє рослина, необхідно придбати нерафінований варіант.
Для організму
Регулярне вживання допомагає комплексно впливати на всі системи. Користь рижієва олії для організму полягає в регуляції процесів життєдіяльності. Витяжку добре застосовувати для судин, зашлакованных або закупорених атеросклеротичними бляшками. Мононенасыщенная кислота, що входить до складу, очищає організм, лікує атеросклероз, підвищує еластичність судин. Рослина рижик і витяжка актуальні і для суглобів, які страждають від низького рівня кальцію.
Для волосся
Оптимальне співвідношення кислот омега-3 і омега-6 позитивно позначається на багатьох функціональних процесах в організмі. Рижієва олія для волосся:
- сприяє нормалізації гормонального балансу у волосяних цибулинах;
- покращує стан кровоносних судин шкіри голови;
- пом'якшує волосся, допомагає зробити їх більш м'якими і шовковистим;
- сприяє боротьбі з посіченими кінчиками.
Мінуси застосування:
- незначне збільшення жирності шкірних покривів;
- необхідність частіше мити голову;
- у рідкісних випадках – свербіж і дискомфорт.
Для особи
Олію рижію в косметології використовується давно, практично з моменту відкриття культури. Рафінована рижієва олія для обличчя може застосовуватися в будь-якому віці. Ейкозадіеновая поліненасичена кислота, яка виходить в цей продукт:
- підвищує опірність шкіри до зовнішніх подразників;
- уповільнює процеси старіння;
- надає загоює;
- забезпечує омолодження і позбавлення від зморшок;
- збільшує тонус шкіри;
- швидко відновлює кислотно-лужний баланс.
Застосування рижієва масла
Ефективне застосування рижієва масла вимагає комплексного підходу. Якщо мова йде про сфері косметології, то краще діяти будуть приготовані на основі злаку маски і креми. Беручи витяжку всередину, потрібно дотримуватись систематичність. Основні плюси вживання такої інтерпретації:
- можливість постійно змінювати складові, створюючи оригінальні страви, які не завдають організму шкоди;
- відсутність необхідності володіти специфічними навичками в кулінарії;
- підвищений вміст вітамінів.
На тему того, чи можна смажити на рыжиковом олії, у дієтологів виникають постійні суперечки, а от однозначної відповіді досі не знайдено. Для смаження підійде рафінований варіант, який не зможе завдати шкоди навіть після впливу високих температур. Салат ж доречніше заправляти нерафінованою, адже в холодному вигляді шкоди точно не буде.
Протипоказання
Особливих протипоказань у рижієва масла не є. Виняток становлять лише такі випадки:
- індивідуальна непереносимість;
- панкреатит;
- холецистит;
- захворювання ШКТ, що знаходяться в стадії загострення.
Маючи хоча б незначні проблеми з області ШКТ, про доцільність використання в раціоні даної культури потрібно проконсультуватися у лікаря. Олійний продукт слід вводити в раціон поступово, мінімальними порціями. Найменший дискомфорт або погіршення стану є підставою для відмови від його вживання або зміни рецепта.
Ціна
З-за того, що рослина рижик поширене практично повсюдно, його похідні коштують відносно недорого. Ціна на рижієва олія коливається в межах від 350 до 720 рублів за літр. Вона залежить від наступних факторів:
- рафінований чи нерафінований продукт;
- номінальний об'єм та тип тари, ціна на яку закладається в кінцеву вартість;
- виробник (вітчизняний або закордонний).
Найпростіше масло купити в інтернет-магазині, де майже на кожен товар є відгуки. Потенційним покупцям надається електронний каталог з переліком продукції, замовити потрібний варіант з якою можна в комфортній обстановці. При необхідності консультанти підкажуть, як вибрати товар. Купити пропозиції інтернет-каталогу найчастіше вдається дуже вигідно, адже їх ціна нижче ринкової.