Амілаза - що це таке: рівень ферменту в крові та сечі

Процес травлення являє собою механічну та хімічну обробку їжі. Складні органічні речовини, які людина отримує з продуктами харчування, розщеплюються до простіших складових. Ці біохімічні реакції проходять з участю травних ферментів, які є каталізаторами. Фермент амілаза забезпечує розщеплення складних вуглеводів. Його назва походить від «amilon», що при перекладі з грецької означає «крохмаль».

Функції амілази

Розщеплення вуглеводів відбувається в ротовій порожнині і дванадцятипалої кишці. Амілаза – це травний фермент, який розщеплює полісахариди до олігосахаридів, а потім до моносахаридів. Іншими словами, під дією активного речовини складні вуглеводи (наприклад, крохмаль) розпадаються на прості складові (наприклад, до глюкози). Невелика кількість речовини виробляється слинними залозами, шлунком, печінкою, нирками, легенями, жировою тканиною, матковими трубами. Підшлункова залоза секретує основна кількість ферменту.

Молекули полісахаридів мають складну структуру, погано всмоктуються тонким кишечником. Процес перетравлення складних вуглеводів (полісахаридів) під дією амілази починається вже при попаданні їжі в рот, тому крохмалисті продукти (картопля, рис, хліб) необхідно ретельно пережовувати, щоб добре змочити слиною. Це значно полегшує їх перетравлення початковим відділом тонкого кишечника. Під дією амілази метаболізм складних вуглеводів прискорюється, поліпшується їх засвоєння.

Фермент має кілька назв – α-амілаза, діастаза, панкреатична. Існують різновиди: альфа, бета, гамма. Організм людини синтезує тільки альфа-амілазу. Це загальний показник травного ферменту. Від нього відрізняють панкреатичну амілазу. Вона виробляється підшлунковою залозою, яка відноситься до залоз внутрішньої секреції. Її гормони і ферменти потрапляють не тільки в кишечнику, але і в кров. Біохімічний аналіз крові (або сечі) визначає два показника: панкреатичну і α-амілазу.

Аналіз на α-амілазу

Порушення обмінних процесів, запалення різного походження викликають зміни складу крові. Амілаза крові переважно визначається при підозрах на гострий або хронічний панкреатит (запалення підшлункової). Напади захворювання супроводжуються болем навколо пупка, нудотою, позивами на блювоту, підвищення температури. Відхилення від норм рівня ферменту викликають пухлини, камені в протоках підшлункової залози.

Показники ферменту порушуються при цукровому діабеті, гепатитах, епідемічному паротиті (свинки), запальний процес черевної порожнини (або перитоніті) Для біохімічного аналізу вранці на худий шлунок робиться забір венозної крові. Для отримання достовірних результатів напередодні не можна вживати гостру і жирну їжу, алкоголь. Необхідно виключити фізичні та емоційні перевантаження.

При нормальному травленні рідка частина крові містить близько 60% альфа-амілази і 40% панкреатичної. На активність фермента впливає час доби. Вночі амілаза менш активна, тому у любителів нічного прийому їжі великий ризик розвитку панкреатиту. Для діагностики патологій визначальне значення має визначення рівня ферменту в плазмі і сироватці крові. Нирками виділяється панкреатична амілаза, тому з допомогою аналізу виявляють прояви панкреатиту на пізніх стадіях.

Венозна кров для проведення дослідження відправляється в лабораторію протягом години. Для визначення ферментного рівня неприпустимо тривале простоювання взятого матеріалу. При відсутності умов для проведення аналізу після відділення згустку сироватка заморожується і тестується пізніше. Методики визначення ферменту відрізняються і залежать від використовуваного реактиву, тому бланк аналізу містить інформацію про встановлених показників та допустимих нормах.

Діагностичне значення має динаміка рівня ферменту. На певних стадіях захворювання кількість ферменту за 6-12 годин може збільшитися в 30 разів. Після гострого стану показники нормалізуються через 2-6 діб. У разі якщо за 5 днів ферментні показники залишаються високими, говорять про прогресування запального процесу і високий ризик розвитку тотального панкреонекрозу.

Норма амілази

Біохімічний аналіз крові на вміст ферменту виконує будь біохімічна лабораторія. Він показує вміст умовних одиниць травного ферменту в 1 літрі крові. Концентрація речовини залежить від віку пацієнта. Норма ферменту в крові не залежить від статевої приналежності:

Вік

Вміст альфа-амілази в од./л

Діти до 2-х років

5-65

Діти від 2-х років та дорослі пацієнти

25-125

Пацієнти після 70 років

20-160

Зміст панкреатичної амілази обчислюється з розрахунку на 1 мл. Для неї приймається найбільша допустима величина (на відміну від альфа-амілази, для якої зазначений діапазон значень). Нормальними вважаються показники:

Вік

Зміст панкреатичної амілази в од./л

Діти до 6 місяців

8

Діти від 6 місяців до 1 року

23

Діти від 1 року і дорослі пацієнти

П'ятдесят

Альфа-амілаза знижена в крові

Прагнення концентрації амілази до нульового значення – нормальний стан. Це показник того, що травна залоза здатна контролювати рівень активної речовини. На практиці зміст травного ферменту ніколи не буває нульовим, і він завжди визначається в аналізі крові. При значеннях нижче встановленої мінімальної межі, говорять про зниження ферментної активності клітин підшлункової.

Причини

Знижений вміст α-амілази пов'язано з серйозними захворюваннями і патологічними станами. Відхилення від норми викликають:

  • Тотальний панкреонекроз. Патологія характеризується самоперевариванием підшлункової залози.
  • Онкологія 4 стадії. Нормальна тканина підшлункової залози заміщається злоякісним новоутворенням.
  • Муковісцидоз. Спадкове захворювання, при якому уражаються залози зовнішньої секреції.
  • Операції. При оперативному втручанні видалена більша частина підшлункової залози.

Альфа-амілаза підвищено

Незначні відхилення від показників нормального діапазону значень при стабільному самопочуття не є свідченням патологічних процесів. При збільшенні показників вдвічі і більше мають місце ураження підшлункової залози та прилеглих органів. В результаті велика кількість травного ферменту потрапить в системний кровотік.

Причини

Причини збільшення (відбувається частіше, ніж зниження) кількості травного ферменту наступні:

  • Надмірна секреція підшлункового (або панкреатичного соку.
  • Утруднений відтік панкреатичного соку в дванадцятипалу кишку.
  • Підвищений вихід травних ферментів у результаті посилення кровотоку, спричиненого запаленням підшлункової залози та прилеглих органів.
  • Травма тканин підшлункової залози.
  • Панкреонекроз.
  • Гострий та хронічний панкреатит.
  • Пухлини підшлункової залози.
  • Жовчнокам'яна хвороба.
  • Епідемічний паротит.

Рівень у сечі

Діастаза – це амілаза, яку визначають в аналізі сечі. В ній концентрація травного ферменту вище. Нормальним рівнем для дорослих вважається 10-125 од/л, для дітей 10-64. Для достовірності результатів напередодні необхідно утриматися від солоної і гострої їжі, алкоголю, продуктів, які змінюють колір сечі (буряк, морква). Результати спотворюють наркотичні анальгетики, оральні контрацептиви, ібупрофен, кортикостероїди.

Аналіз на діастазу призначають при сильних болях в животі і спині на тлі відсутності апетиту, частої блювоти, підвищеної температури. Всі патологічні стани і захворювання, які викликають підвищення ферменту в крові, автоматично викликають підвищення діастази. Серед них:

  • панкреатит;
  • панкреонекроз;
  • злоякісні пухлини підшлункової залози;
  • жовчнокам'яна хвороба будь-якої форми;
  • гепатити;
  • неправильне харчування;
  • зловживання алкоголем;
  • апендицит;
  • холецистит (запалення жовчного міхура);
  • проривна виразка.
  • вагітність позаматкова.

Показники ферменту в крові та сечі пов'язані, але при гострих станах визначення діастази не призначають. Існує розрив у часі між змінами рівня ферменту в крові і виділення його нирками. З цієї причини визначення ферменту в сечі використовують як допоміжний засіб для діагностування панкреатиту та інших патологій органів травлення.

Відео

Про що говорять аналізи крові

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!