Тремор - що це таке, причини виникнення, різновиди, симптоми і методи лікування
Одним з проявів хвороби центральної і периферичної нервової системи є тремор. Захворювання характеризується ритмічними коливаннями різних частин тіла. Частіше спостерігаються мимовільні рухи голови і рук. Крім ураження нервової системи, цей стан може вказувати на різні інтоксикації організму, ендокринні патології, соматичні та інші захворювання.
Що таке тремор
Дослівно термін означає «тремтіння». Тремор – це швидкі скорочення м'язів тіла або тремтіння в кінцівках мимовільного характеру. Виникає патологія при довільному русі або в стані спокою. М'язові скорочення часто дозволяють виконувати тільки грубу роботу, а дії, що вимагають дрібної моторики, хворому недоступні. Приміром, всилити нитку в вушко голки або красивим почерком написати що-то пацієнту складно.
Посилює тремор кінцівок надмірне м'язове напруження, підвищена концентрація уваги, сильне стомлення, переохолодження. Найчастіше недуга вражає руки, рідше частини тіла, розташовані в середині тулуба. Більше схильні до мимовільного тремтіння кінцівок літні люди, але хвороба може розвинутися і в юному віці. Часто лікарі даний стан не відносять до самостійної хвороби. Тремор тіла, голови, рук вважається одним із симптомів численних захворювань.
Причини
Мимовільні скорочення мускулатури тіла можуть бути ознакою дисфункції ділянки головного мозку, який контролює м'язову систему. Крім цього тремтіння рук або голови часто настає внаслідок деяких неврологічних розладів, наприклад, розсіяного склерозу, черепно-мозкової травми, інсульту, нейродегенеративних патологій, що руйнують мозочок або інші зони мозку (хвороба Паркінсона).
Існують і інші причини, що провокують тремор м'язів тіла:
- різке зниження цукру в крові, що виникає при діабеті (гіпоглікемія);
- тривалий депресивний стан;
- наркотична ломка;
- отруєння організму токсичними речовинами;
- ниркова або печінкова недостатність;
- побічні дії медикаментів;
- генетичне захворювання Вільсона-Коновалова, суть якого порушення метаболізму міді;
- пошкодження моторного центру мозку під час травми;
- дегенеративні порушення з невідомою етіологією, які ведуть до повільного відмирання клітин мозку;
- абсцеси або пухлинні процеси в мозочку;
- гостре порушення кровообігу на ділянці мозку, який постачає кров'ю мозочок;
- зловживання алкогольними напоями;
- есенціальний тремор або хвороба Мінору, є сімейним недугою доброякісного характеру;
- інші патології ендокринної системи;
- атеросклероз судин мозку (розвивається внаслідок накопичення на стінках капілярів холестеринових бляшок, з-за чого відбувається звуження артерій), що веде до розвитку хронічного захворювання мозкового кровообігу.
Класифікація
За клінічними ознаками тремор підрозділяється на статичний і динамічний. Перший проявляється у спокої, коли виникає тремтіння нерухомої частини тіла. Часто виникає при патологіях, що супроводжуються синдромом паркінсонізму. Динамічний або акційний тремор проявляється при м'язових скороченнях, які призводять до руху не завжди. Характеризується ураженням мозочка, стовбура мозку і зв'язків між ними.
Виділяються кілька різновидів динамічного тремтіння тіла: постуральний тремор, кінетичний (інтенційний). Перший виникає при збереженні пози, наприклад, при витягнутих уперед руках. Інтенційний тремор виникає при русі або при наближенні до цілі, наприклад при намір потрапити пальцем в ніс. Також недуга класифікують по частоті коливальних рухів (повільний 3-5 Гц, швидкий 6-12 Гц) і по етіології. В залежності від причини розвитку, хвороба буває:
- Первинною. Недуга проявляється самостійно, не будучи симптомом іншого захворювання.
- Вторинний. Розвивається внаслідок ускладнень інших патологій (мікроцефалія, поліневропатія, медіаторний нейрохимический дисбаланс, тиреотоксикоз, незрілість або недорозвиненість нервової системи та інші).
- Руйнування мозкової системи. Тремор виникає в результаті дегенеративних процесів головного мозку.
Види
Фахівці розрізняють багато видів тремору, серед яких часто діагностуються:
- Фізіологічний. Переважно постуральне тремтіння кінцівок та інших частин тіла (тремор повік, шиї, губ тощо). Розвивається на тлі перевтоми, отруєння хімічними речовинами. Фізіологічний плескають тремор часто виникає внаслідок тривалого запою.
- Есенціальний. Кінетичне або постуральне рух рук, яке передається у спадок. З часом до рук додається голова, голосові зв'язки, губи, язик, ноги, тулуб. Іноді до тремтіння приєднується порушення писемності (писальний спазм) і легкий рівень кривошиї.
- Паркінсонічний. Тремтіння спокою, яке слабшає під час руху, але посилюється при відволіканні уваги або при ходьбі. Хоча паркінсонічний вид характерний при хворобі Паркінсона, але іноді проявляється і при інших захворюваннях теж, наприклад, при мультисистемной атрофії. Часто спостерігається в руках, але можуть залучатися підборіддя, губи, ноги, голова.
- Мозочковою. В основному це інтенційний тремор, але при розсіяному склерозі виникає і постуральний, який втягує проксимальні відділи кінцівок, тулуб, голову.
- Мезенцефальный (рубральный, среднемозговой). Комбінація кінетичного і постурального тремтіння. Цей вид захворювання часто проявляється при ураженні середнього мозку, рідше при патологічних процесах в таламусі.
- Дистонический. Діагностується у хворих з фокальною або генералізованої дистонією. Характеризується проявами асиметричного тремору. Нерідко виникає при дистонической позі, посилюючись при спробі чинити опір пацієнта гиперкинезу. Зменшується під час коригуючих жестів.
- Невропатический. Постурально-кінетичне тремтіння, яке виникає при спадковій моторно-слідчої невропатії 1 типу, диспротеинемической поліневропатії, хронічної демиелинизирующей полирадикулоневропатии, порфирийной, уремічної або діабетичної поліневропатіях.
Симптоми
Клінічні прояви тремору залежать від виду захворювання:
- Паркінсонічний. Під час руху амплітуда рухів зменшується, а в стані спокою збільшується. Симптоми повністю зникають у сні. У різний час стан буває одностороннім, асиметричним або асинхронним, коли тремтить одна рука і одна нога в різній амплітуді.
- Есенціальний. Часто двостороннє тремтіння, яке знижується після прийому алкоголю, але від кофеїну посилюється. Цей вид тремору може успадковуватись або розвиватися спорадично. Характеристики та тяжкість патології у членів однієї сім'ї видозмінюються в широких межах.
- Мезенцефальный. У хворого виявляється тремтіння в кінцівках, протилежно розташованих тій стороні мозку, яка була вражена.
- Невропатический. Тремтіння з'являється раптово, частіше при стресових ситуаціях. Потім може надовго наступити ремісія.
- Дистонический. Відмітна риса – тремор виникає мимовільно в будь-якій частині тіла. Дистонический тип захворювання виникає при наявності у пацієнта вегетосудинної дистонії. Прояви часто асиметричні.
- Фізіологічний. Може виникати у будь-якого здорового людини. Симптом не несе патологічного значення. Пригнічується фізіологічний тремор алкоголем чи заспокійливими засобами.
Можливі ускладнення
При збереженні розумових здібностей особливих ускладнень тремору не може бути тривалий період часу. При переході хвороби на важку стадію напади тремтіння призводять пацієнта до зниження якості життя в цілому, втрати соціального спілкування. При неправильному або недостатньому лікуванні патологічний процес поширюється по всьому тілу. Неконтрольовані рухи стають більш інтенсивними і вираженими. У людини виникають труднощі не лише у професійному середовищі, але і в побутовій сфері.
Хворий перестає бути працездатною, не може без сторонньої допомоги обслуговувати себе самостійно. Тремор – це серйозний патологічний процес, який вимагає невідкладного терапевтичного лікування. Захворювання призводить до порушень функцій опорно-рухового апарату, викривлення шийного відділу хребта, розладу листи, сильним дефектів мови. Рухова амплітуда поступово знижується. На цьому тлі виникають неприємні відчуття в шийному відділі, постійні головні болі. Саме важке ускладнення тремору – інвалідність.
Діагностика
У більшості випадків докторові не складає труднощів поставити правильний діагноз. При перших скаргах пацієнта завдання лікаря полягає у виявленні причини тремтіння тіла або кінцівок, ступеня вираженості тремтіння і особливостей її появи в різних життєвих ситуаціях. Методи діагностики:
- Збір анамнезу та огляд. Лікар цікавиться особливостями прояви захворювання, при яких обставинах починається тремтіння, що його провокує. Перевіряється спадковий фактор.
- Функціональні тести. Проводяться для перевірки фізичних можливостей людини.
- Методика «Рапід». Під нею мається на увазі високочастотна відеозйомка, після якої відзнятий матеріал проглядається в повільному режимі.
- Тремография. За допомогою спеціального апарату (тремографа) реєструються коливальні рухи пацієнта в трьох проекціях.
- Електроміографія. На голову людині надягають електроди, які реєструють потенціали м'язової системи і передають дані на электромиограф. Обстеження допомагає визначити якість і кількість патологічних коливань.
- Електроенцефалографія. За допомогою датчиків, прикріплених до голови пацієнта, уловлюються і реєструються електромагнітні сплески. Обстеження визначає зміни, що відбуваються в електричній активності мозку.
- МРТ або КТ. Призначають, щоб виявити структурні зміни, які відбулися в головному мозку.
Лікування тремору
Специфічної терапії придушення тремору ще не існує. Лікування в основному спрямована на стабілізацію стану, поліпшення якості життя пацієнта, зниження вираженості симптоматики. Оскільки етіологія патологічного процесу різноманітна, прогноз на одужання людини буде залежати від первинного діагнозу, ускладненням якого він є. При наявності легкої форми захворювання процес лікування зводиться до розслабляючому методу, при якому пацієнтові важливо навчитися уникати стресів, емоційного збудження. Призначаються:
- дихальна гімнастика;
- розслаблюючі ванни;
- седативні препарати натурального або синтетичного походження (Корвалол, Ново-пасит, Персен та інші).
При тяжкій формі захворювання, коли тремор заважає нормальній життєдіяльності людини, лікарі призначають комплексне лікування з застосуванням медикаментозних препаратів різної спрямованості:
- антагоністи бета-адренорецепторів;
- бензодіазепіни;
- барбітурати;
- леводопи та інгібітори МАО;
- тіреостатичні кошти;
- заспокійливі ліки і транквілізатори;
- протисудомні медикаменти;
- препарати для стимуляції головного мозку.
Найбільш дієві препарати для лікування мимовільного тремтіння кінцівок і тіла:
- Пропранолол. Неселективний бета-адреноблокатор, надає гіпотензивну, противоангинальное, антиаритмичекое вплив. Знижує скоротність міокарда, уряжает пульс, пригнічує збудливість. Початкова доза – 40 мг 2-3 рази/добу. Далі добова доза підвищується до 160 мг. Пролонговані капсули депо треба застосовувати по 80 мг 1 раз/добу. Курс лікування – від 12 до 60 місяців. При лікуванні медикаментом можуть виникнути побічні ефекти у вигляді запаморочення, швидкої стомлюваності, депресії, сплутаність свідомості. Протипоказання до застосування препарату: вагітність, кардіогенний шок, метаболічний ацидоз, артеріальна гіпотонія та інші.
- Примідон. Снодійний, протисудомний препарат, який відноситься до барбітуратів. Фармакологічні дія медикаменту обумовлено зниженням збудливості нейронів у эпилептогенном вогнищі. Таблетки приймають після їжі у початковій дозі по 0,125 г/добу. Кожні 3 дні добова доза збільшується на 0,25 р. Максимальна доза для дорослого – 2 г/добу. Під час лікування можуть спостерігатися алергічні реакції, сонливість, занепокоєння, апатія, нудота, лейкопенія. Протипоказання до застосування ліки: вагітність, лактація, тяжкі патології нирок і/або печінки, хвороби кровотворення, висока чутливість до компонентів препарату.
Для глибокої стимуляції ядер таламуса застосовують стереостаксическую таламотомию. Ця хірургічна операція призначається, якщо пацієнт несприйнятливий до медикаментозного лікування, коли тремор не дає виконувати прості фізіологічні функції. В ході втручання відбувається вплив на структури головного мозку ультразвуковим, електротермічним, радіочастотним або механічним способом. Розвиток сучасної медичної апаратури виключає ризик торкнутися під час оперативної процедури життєво важливі органи.
Профілактика
Деякі види тремору непередбачувані і профілактичних заходів не піддаються. В інших випадках, щоб хвороба не розвивалася, необхідно:
- контролювати артеріальний тиск;
- відмовитися від вживання спиртовмісних напоїв;
- перед іспитами або публічними виступами приймати медикаменти, що зменшують фізіологічне тремтіння, які впливають на бета-адренорецептори (бета-адреноблокатори);
- вести здоровий спосіб життя (правильне харчування, помірні фізичні навантаження);
- при наявності спадкового чинника періодично обстежуватися у фахівця.
Відео
Тремор рук, голови та інших кінцівок - причини і лікування