Міфи про застуді: що допоможе одужати
Застуда часто здається прикрою проблемою, яка не варта того, щоб відпрошуватися з роботи, записуватися на прийом до лікаря, брати лікарняний і скасовувати свої плани. Тому далеко не всі звертаються до фахівців, щоб вилікувати застуду. Ми намагаємося впоратися з цим завданням самостійно. Або ж думаємо, що справляємося. Давайте розглянемо 5 популярних способів лікувати застуду, щоб зрозуміти, ми допомагаємо собі або шкодимо.
Розтирання спиртом
Розтирати тіло спиртом — один з «народних» способів збити температуру. І в якійсь мірі він ефективний: спирт випаровується з шкіри швидше, ніж вода, шкіра охолоджується. Це викликає спазм судин, з-за якого температура дійсно знижується. Але у способу є і зворотна сторона: спазм судин може порушити тепловіддачу через шкіру, з-за чого температура внутрішніх органів, навпаки, підвищиться.
Ще одна небезпека криється в тому, що хворий може надихатися парами спирту. Тому ні в якому разі не збивайте температуру дитині,розтираючи його спиртом. Та й дорослим цей метод краще не застосовувати.
Сік часнику проти нежитю
Вважається, що часник корисний для імунітету. І хоча вітаміну C в часнику менше, ніж у багатьох інших рослинах, наприклад, в шипшині або зелені петрушки, прихильники народної медицини продовжують використовувати часник для лікування застуди.
На жаль, багато хто також люблять згадувати про «корисних фітонцидах» часнику і робити висновок, що сік часнику впорається з нежиттю. Сік часнику розводять водою і закапують ніс. Робити цього категорично не можна, тому що часниковий сік, навіть розбавлений водою, може спалити слизову носа. Після такого «лікування» вам загрожує втрата нюху, набряк та свербіж.
Тому якщо ви хочете скористатися «цілющою» силою часнику, обмежтеся його додаванням в їжу.
Інгаляції над картоплею
Для початку давайте розберемося, чому саме картопля. Ви здивуєтеся, але картопля не володіє ніякими унікальними цілющими властивостями. І неважливо, чим ви будете дихати над гарячою картоплею, капустою або морквою. Важливий пар, який, потрапляючи у верхні дихальні шляхи, розширює судини і допомагає мокротинні швидше відходити.
Але інгаляціями можна лікуватися тільки при нормальній температурі. Якщо вона підвищена хоч трохи, хворому може стати гірше, ніж до процедури, тому що під час інгаляції температура може підскочити. Крім того, пари можуть обпекти слизову горла і носа.
Тому неприємну процедуру інгаляції з картоплею краще замінити вдиханням пари ефірних масел. Це і приємніше, і ефективніше. Ефірні масла, на відміну від картоплі, мають антимікробну і противірусну дію, тобто усувають причину застуди, а не просто знімають симптоми.
Гаряче питво
Про те, що пити під час застуди треба більше, знають всі. Але не всі знають, що підійдуть тільки теплі, а не гарячі напої. Гаряче питво викликає додатковий дискомфорт у горлі, слизова якого і так збуджена. Гаряче посилює біль, подразнення в горлі, а також кашель.
Ретельно вибирайте напої під час застуди. Не підійдуть каву і міцний чай – вони створюють додаткове навантаження на нирки і видільну систему, а також ведуть до зневоднення.
Напої з парацетамолом використовувати в тому випадку, якщо у вас температура вище 38,5 °С. Більш низьку температуру збивати не слід. Оптимальний вибір при застуді тепла вода, теплі ягідні морси або напої з лікарськими рослинами (липа, ромашка, чебрець, шавлія).
Алкоголь
Всі ми чули думку, що чарка міцного алкоголю — хороша профілактика застуди та дезінфекція, якщо ви вже захворіли. «Вбити мікроби» горілкою здається можливим, тому що алкоголь дійсно володіє антимікробною дією.
Але, по-перше, він ніяк не впливає на збудників. Інфекція потрапляє в організм найчастіше через ніс, а не через горло. По-друге, міцний алкоголь може обпалити і без того запалену слизову, тим самим уповільнивши одужання.По-третє, на розщеплення алкоголю і його виведення організм витратить ті ресурси, які міг би використовувати для нейтралізації інфекції. Крім того, алкоголь несумісний з багатьма ліками. І навіть якщо сьогодні ви думаєте, що обійдетеся без таблеток, то завтра все може змінитися.
Так чим же все-таки лікуватися
Якщо у вас застуда з дещо підвищеною температурою, слабкістю, без запаленого горла і важкого кашлю,і ви не плануєте бігти до лікарів, то візьміть на озброєння декілька доступних і абсолютно точно корисних засобів, які не зашкодять вам.
Вітамін C
Допомагає імунітету реагувати на вторгнення інфекції, а також нейтралізує зайві вільні радикали, які утворюються при будь-яких запальних процесах. Міститься в багатьох доступних продуктах, а також продається в аптеках.
Цинк
Потрібен організму, щоб синтезувати власне противірусну зброю – інтерферон. Міститься в морепродуктах, червоному м'ясі, бобових, хлібі з цільнозерновий борошна. Також джерелом цинку можуть стати цинкоутримуючий біологічно активні добавки.
Корисні рослини у вигляді екстрактів або відварів
При застуді рекомендуються квітки липи і ромашки, шавлії, чебрецю. Вони підтримують захисні сили організму, володіють протимікробними властивостями, покращують відкашлювання. Можна приготувати відвар самостійно або використовувати напої на основі натуральних екстрактів.Щоб відвар вийшов максимально корисним, його треба заливати гарячою водою 70-80 градусів і настоювати близько доби. Застосовуйте в якості теплого пиття, яке так необхідно при застуді.
Ефірні олії
Ефірні олії деяких рослин (наприклад, м'яти, евкаліпта, ялиці, лаванди) мають протизапальні, противірусні, антимікробні і полегшують дихання властивостями. Можна вибрати для лікування нежиті при застуді пластир «Дихай», до складу якого входять такі ефірні масла, а також левоментол. Просто наклейте пластир «Дихай» на одяг в районі грудної клітки, або поруч з ліжком, або біля робочого місця. Пари ефірних олій потраплять у верхні дихальні шляхи разом із вдихуваним повітрям, де допоможуть зменшити запалення і набряк слизової носа, полегшити дихання, а ще – знищити бактерії і віруси, тобто усунути саму причину застуди.
Як правильно проводити профілактику
Міфів про профілактику простудних захворювань чи не більше, ніж про лікування. Тому коли постає питання, як вберегти дитину або себе від ГРЗ, пам'ятайте про двох напрямках профілактики.
Перше – це зміцнення імунітету. Сюди відносяться щеплення від грипу, загартовування, прийом вітамінів. Починати зміцнювати імунітет краще до початку сезону застуд.
Другий напрямок – це зниження ризику потрапляння вірусів і бактерій в організм. Наприклад, у композиції «Масло Дихай» шість ефірних олій з антивірусним і антибактеріальну дію, а також левоментол. Вдома можна нанести «Масло Дихай» на серветки, м'які меблі або штори. Ефірні олії легко випаровуються з тканинних поверхонь, дезинфікуючи повітря. Для захисту дитини в дитячому садку, школі, на вулиці або в громадському транспорті, можна спробувати новинку профілактичного ринку - «Масло Дихай» з браслетом. Перед виходом з будинку надіньте на руку зручний браслет і нанесіть на нього кілька крапель Масла Дихай». Пари ефірних олій протягом кількох годин будуть захищати дитину або вас від інфекції.
Природно, можна вибирати для попередження простуди один з методів, а можна поєднувати обидва – так захист буде ще надійніше!
Будьте здорові!