Гострий тонзиліт у дитини і дорослого
Побутове назва тонзиліту – ангіна. Захворювання викликає гостре запалення слизової горла і знаходяться в ньому мигдалин. Патологія може мати бактеріальну, вірусну або грибкову природу. Ангіна небезпечна розвитком ускладнень на суглоби, нирки, серце і нервову систему, тому обов'язково вимагає лікування.
Що таке гострий тонзиліт
Це інфекційне захворювання, яке супроводжується запаленням піднебінних мигдалин. Особливість тонзиліту полягає в тому, що без правильного лікування він перетікає в хронічну форму. В результаті у людини періодично запалюються піднебінні мигдалини. Ангіною часто хворіють діти, частіше в холодну пору року. Дорослі страждають від такого захворювання рідше. Це пояснюється так: за віком слизова оболонка піднебінних мигдаликів стає менш сприйнятливою до мікробів.
Причини
Первинна ангіна розвивається як самостійне захворювання з ураження слизової мигдаликів патогенними мікроорганізмами. Основні збудники такого тонзиліту:
- Бактерії. Стрептокок групи А – збудник ангіни в 85% випадків. Захворювання можуть провокувати і золотистий стафілокок або пневмокок, оскільки ці мікроорганізми є частиною природної мікрофлори слизової людини. Якщо імунітет послаблюється, то бактерії починають активно розмножуватися. Специфічний вид ангіни викликає збудник сифілісу – спірохета Венсана.
- Віруси. Викликані ними ангіни зустрічаються рідше. Причинами виступають віруси грипу, герпесу, Епштейна-Барра, аденовіруси, риновіруси, ентеровіруси.
- Грибки. З-за них розвивається специфічна кандидозна ангіна. Її причиною виступають гриби роду Кандида.
Так як знижений імунітет спостерігається частіше в осінньо-зимовий період, захворюваність на ангіну в цей час вище. Вона передається повітряно-крапельним або побутовим шляхом. Окремо виділяється гострий тонзиліт неуточнений. Такий діагноз ставиться, якщо лікарю не вдалося встановити збудника захворювання. Вторинний тонзиліт розвивається на фоні інших захворювань або дії негативних зовнішніх факторів. У цьому випадку виділяються такі основні причини:
- вогнища хронічної інфекції в організмі, наприклад, при фарингіті, отиті, синуситі, карієсі;
- надмірне паління;
- стреси, перевтома;
- вдихання забрудненого повітря;
- тривалий безконтрольний прийом антибіотиків;
- нераціональне харчування;
- авітаміноз;
- травми слизової мигдаликів;
- переохолодження організму;
- риніт, гайморит та інші порушення носового дихання;
- вживання холодних напоїв;
- перенесена ГРВІ.
Класифікація
Залежно від причини ангіна ділиться на первинну і вторинну. Існує ще одна класифікація цього захворювання. По ній види тонзиліту виділяються в залежності від характеру та глибини ураження мигдаликів. Також класифікація враховує ступінь тяжкості перебігу захворювання. Так, виділяються наступні основні види ангіни:
- Фибринозная. Викликає формування на місці розкритих фолікул білої плівки, яка складається з кров'яної плазми, що містить фібрин.
- Катаральна. Найлегша форма ангіни, при якій запалення зачіпає тільки поверхню мигдалин.
- Фолікулярна. Інфекційний процес зачіпає тільки лімфоїдну тканину мигдаликів.
- Флегмонозна. Зустрічається рідко, супроводжується гнійним розплавленням окремих частин мигдалин.
- Некротична. Розвивається повільно, відрізняється формуванням на поверхні мигдалин плівки, при видаленні якої починається кровотеча.
- Лакунарна. Запалення поширюється на лакуни мигдалин, які розширюються і заповнюються гноєм.
- Герпетична. Характерна для дітей 5-9 років, у дорослих зустрічається порівняно рідко. Причиною виступає вірус Коксакі, який викликає появу на мигдалинах маленьких бульбашок червоного кольору.
Симптоми гострого тонзиліту
Ангіна гострого перебігу відрізняється яскраво вираженими симптомами. Інкубаційний період складає 2-3 дні. Температура піднімається у більшості пацієнтів, причому іноді досягає 38-39 градусів. Крім неї, з'являються й інші симптоми:
- ломота і слабкість у м'язах;
- порушення сну;
- озноб;
- різке погіршення самопочуття;
- погіршення апетиту;
- гіперемія і набряк мигдаликів, з-за чого вони можуть повністю перекрити просвіт зіва;
- неприємне відчуття в горлі, першіння, печіння, біль;
- припухлість лімфовузлів під нижньою щелепою (лімфаденіт).
Кожну форму ангіни можна розпізнати по ряду характерних ознак. Наприклад, гострий катаральний тонзиліт розвивається дуже швидко. Спочатку з'являється першіння в горлі, потім – свербіж. Через кілька годин ці симптоми змінюються болем, з-за якої стає важко ковтати. На слизової горла можна побачити почервоніння і тонкі плівки. На тлі цих симптомів спостерігається підвищення температури до 39 градусів. Інші форми ангіни мають інші ознаки:
- Лакунарна. На мигдалинах з'являються гнійні пробки, яких легко зчищаються без кровотечі. Температура тримається на рівні 39-40 градусів.
- Фолікулярна. Температура підвищується до 38-39 градусів. Слизова горла набрякає, корінь язика і верхнє небо стають неоднорідними за кольором. Людина відчуває крайню ступінь слабкості – аж до непритомності.
- Фибринозная. На тлі температури під 40 градусів спостерігаються білий наліт на мигдалинах, затьмарення свідомості, діарея, блювання, сильний озноб.
- Герпетична. Крім маленьких бульбашок на слизової мигдаликів і задньої поверхні глоткової, така ангіна викликає температуру під 40 градусів, нудоту, діарею, біль в районі живота і в горлі.
- Флегмонозна. Супроводжується болем при ковтанні, температурою більше 39,5 градусів, вираженими ознаками інтоксикації, хворобливістю при натисканні на лімфовузли.
- Некротична. Це найважча форма ангіни, при якій на мигдалинах з'являються ділянки з темним нальотом, які йдуть глибоко в тканини. При спробі його зняти починається кровоточивість. У пацієнта спостерігаються нудота, блювота, лихоманка, сплутаність свідомості.
- Виразково-плівчаста. Її провокують спірохета і веретеноподібна паличка. Захворювання викликає односторонній некроз мигдаликів, що супроводжується відчуттям стороннього тіла в горлі, рясним слиновиділенням, неприємним запахом з рота.
Ускладнення
Хоч багато хто і не сприймають ангіну серйозно, це захворювання є небезпечним, особливо в хронічній формі. Якщо недуга перейде в токсико-алергічну стадію, то з-за алергізації та інтоксикації організму можуть з'явитися болі в серці та суглобах. В результаті навіть звичайна ГРВІ або грип будуть протікати дуже важко. Ускладнення ангіни стосуються і самих мигдалин. На них можуть з'явитися ділянки гіперплазії, атрофії або рубцювання.
У запущених випадках тонзиліт викликає ускладнення і на інші органи, переважно на серце, суглоби і нирки. До найпоширеніших наслідків відносяться:
- псоріаз;
- флегмона шиї;
- бронхіт;
- отит;
- паратонзіллярний абсцес;
- менінгіт;
- ларингіт;
- пієлонефрит;
- пневмонія;
- ревматична лихоманка;
- гломерулонефрит;
- поліартрит.
Діагностика
При появі хоча б декількох ознак тонзиліту потрібно звернутися до лікаря. Спочатку фахівець проводить огляд горла для виявлення запалення мигдалин. Ця процедура називається фарингоскопией. Для її проведення використовуються лобовий рефлектор, шпатель, гортанний та носоглоточное дзеркала. Для підтвердження діагнозу додатково призначаються:
- ПЛР-аналіз. Це дослідження, яке дозволяє виявити в забранном матеріалі ДНК збудника і з точністю визначити його тип. При ангіні для аналізу частіше беруть слиз із мигдаликів.
- Посів. Для проведення цього дослідження беруть мазок зі слизової мигдаликів. Такий аналіз допомагає визначити тип збудника і його чутливість до певних препаратів.
- Аналіз крові. Підтверджує наявність запального процесу, на що вказує на підвищений рівень лейкоцитів.
Лікування гострого тонзиліту
Гостра ангіна вимагає дотримання деяких правил протягом усього лікування. Хворий повинен бути виділений в окрему кімнату. Йому показаний постільний режим як мінімум до зниження температури до нормального рівня. Приміщення потрібно регулярно провітрювати. Додатково потрібно дотримуватися таких рекомендацій:
- харчуватися теплою, пюреподібного їжею;
- щодня робити вологе прибирання в кімнаті хворого;
- виділити пацієнту окрему посуд;
- забезпечити хворому дієту, яка виключає занадто гарячі продукти, кислу і гостру їжу;
- давати пацієнту рясне пиття у вигляді теплої води, фруктових киселів.
Медикаментозна терапія
Основний напрямок медикаментозного лікування ангіни – етіотропна терапія. Вона проводиться з метою усунення причини захворювання. Препарати вибирають в залежності від типу збудника, що спричинив тонзиліт:
- Антибіотики: пеніциліни (Флемоклав, Аугментин), цефалоспорини (Зиннат, Цефтріаксон), макроліди (Азитроміцин, Хемомицин). Використовуються при бактеріальної природи захворювання. Мета – припинення розмноження патогенних бактерій. Антибіотики приймають перорально, у важких випадках може призначатися ін'єкційне введення. Один із антибактеріальних препаратів використовується місцево. Це спрей Биопарокс.
- Противірусні: Кагоцел, Арбідол, Інгавірін, Эргоферон. Призначаються при бактеріальних ангінах для купірування дії вірусу. Препарати приймають всередину у вигляді таблеток.
- Протигрибкові: Флуконазол, Ністатин. Використовуються при специфічній грибкової формою тонзиліту. Для припинення розмноження грибків роду Кандіда використовують антимикотические кошти. Вони призначені для перорального застосування.
В якості симптоматичної терапії використовуються антигістамінні засоби. Вони допомагають зняти запалення і набряк мигдаликів. З цією метою застосовують Супрастин, Цетрин, Діазолін. У якості жарознижуючих застосовуються Парацетамол або Ібупрофен. Для зняття симптомів тонзиліту проводиться місцева терапія, що включає наступні процедури:
- Зрошення мигдалин антисептиками. Ефективними вважаються препарати спреї Каметон, Пропосол і Гексорал, розчин Люголя, Стопангін, Інгаліпт. Процедуру проводять 3-4 рази в день. Кожна припускає 2-3 впорскування у горло.
- Розсмоктування таблеток або льодяників. Такі засоби мають протизапальну, знеболюючу і іноді антимікробною діями.
Окремо варто відзначити процедуру полоскання. Вона проводиться з частотою 1 раз кожні 1,5-2 ч. Кошти для полоскання рекомендується періодично міняти. Після процедури не можна пити близько півгодини. Для полоскання використовуються розчини:
- соди;
- морської або кухонної солі;
- Хлоргексидину;
- трав'яних відварів;
- Мірамістину;
- перекису водню;
- Фурациліну.
Народні засоби
Доповненням до основної терапії можуть виступати народні засоби, але тільки з дозволу лікаря. Нетрадиційна медицина при тонзиліті допомагає лише послабити симптоми. Ефективними вважаються наступні рецепти:
- Змішати 1 ст. л. цукру 1 ст. л. лимонного соку. Вживати засіб по 1 ч. л. 3 рази щодня до зникнення болю в горлі.
- На склянку гарячої води взяти 1 ст. л. квіток ромашки, змішати інгредієнти. Дати настоятися засобу близько 40 хвилин, остудити до теплого стану. Полоскати горло відваром ромашки 5-6 разів у добу. Тривалість застосування – 7-10 днів.
- З'єднати мед, картопляний крохмаль, вершкове масло в рівних пропорціях. Перемішати інгредієнти, взяти 1 ч. л. суміші в рот і смоктати. Проводити процедуру 3-4 рази на добу до зникнення неприємних симптомів у горлі.
Чим лікувати ангіну (тонзиліт) - огляд лікарських препаратів
Профілактика
Основна міра профілактики гострої ангіни – обмеження контакту з вже хворою людиною, оскільки зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом. Крім того, рекомендується користуватися лише своїми особистими речами та предметами особистої гігієни. До заходів профілактики можна віднести наступні рекомендації:
- гартувати організму;
- обов'язково правильно харчуватися;
- регулярно займатися спортом;
- ретельно мити руки після вулиці;
- своєчасно лікувати карієс і захворювання ЛОР-органів;
- відмовитися від куріння і зловживання алкоголем;
- уникати переохолодження.