Злоякісні родимки - як визначити за ознаками і симптомами, методи діагностики і видалення
- 1. Що таке злоякісні родимки
- 2. Як виглядають небезпечні родимки
- 2.1. З нерівними краями
- 3. Небезпечні види
- 4. Переродження невуса
- 4.1. Причини переродження
- 5. Як визначити злоякісну родимку
- 6. Показання для видалення
- 7. Способи видалення
- 8. Наслідки видалення
- 9. Прогноз виживання
- 10. Профілактика
- 11. Фото небезпечних родимок
- 12. Відео
На тілі кожної людини знаходяться родимки (невуси), які мають доброякісний характер. Це вроджені або з'явилися протягом життя пігментні утворення на шкірі, які різні за кольором, розміром, формою. Однак в силу якихось обставин іноді родимі плями перероджуються і стають злоякісними. Це несе загрозу не тільки здоров'ю, але й життю людини.
Що таке злоякісні родимки
Під пигментированными утвореннями нерідко протікає меланома – ракове захворювання, яке розвивається з базального шару епідермісу. Вона виникає на будь-якій частині тіла, але частіше утворюється на відкритих ділянках, які регулярно піддаються ультрафіолетового випромінювання. Меланома – це найнебезпечніша форма онкології, тому потрібно з особливою увагою стежити за станом родимих плям на тілі.
Жодне злоякісне утворення не зрівняється з різноманітністю клінічних проявів, всілякими варіантами перебігу патологічних процесів і гістологічної структури меланоми. Хвороба розвивається, як первинно на незмінних шкірних покривах, так і вдруге вроджених або придбаних родимок. У всіх випадках джерелом злоякісної пухлини є меланоцити. Трансформація родимих плям відбувається через пошкодження клітин шкіри на рівні ДНК.
Як виглядають небезпечні родимки
Хоча ознаки злоякісної родимки і відрізняються різноманітністю контурів, консистенцією, динамікою змін і забарвленням, існують загальні для всіх форми, розроблені лікарями косметологами і дерматологами. Комплекс їх властивостей по початкових буквах становить абревіатуру «АКОРД»:
- А – асиметрія. Відсутність контурів шкірного наросту і симетричності форми. Винятком є родимі плями на тілі немовляти.
- До – краю. Частіше розмиті і нечіткі.
- Про – забарвлення. Як правило, нерівномірна. Відзначається безліч смужок і точок різних відтінків від чорного до темно-коричневого.
- Р – розмір. В діаметрі від 7 мм і більше.
- Д – динаміка розвитку. Збільшення рідного плями, яке було від народження або різке зростання нового невуса.
З нерівними краями
Ракові родимки майже завжди мають нерівні краї або фестончатую форму кордонів. Однак існують і безпечні невуси з зміненими контурами – диспластичні. Якщо родимка змінилася по краю, то представляти небезпеку вона може, якщо є додаткові ознаки розвитку меланоми:
- сильно порізані кордону;
- чітко виражена асиметрія;
- прискорене зміна родимки за розміром.
Небезпечні види
Погані родимки діляться на п'ять різновидів:
- Прикордонний пігментний невус. Вузлик на тілі невеликого розміру, який має забарвлення від сірого до чорного відтінку. Це злоякісне новоутворення може локалізуватися в будь-якому місці. Частіше прикордонний невус буває одиничним. Вузлик складається з безлічі клітин, що містять меланін. Якийсь час він не зміг вийти і зупинився між епідермісом і дермою. Таке новоутворення не змінює колір, параметри і чисельність, не реагує на вплив УФ-променів.
- Блакитний невус. Пігментна новоутворення маленького розміру, яке має характерну блакитну або темно-синє забарвлення. Освіта часто буває одиничним, але іноді спостерігається множинні блакитні невуси. Родимка має цупке, гладеньке, безволоссі покриття. Вона розташовується на пагорбі шкіри близько до обличчя, сідницях або кінцівок і не перевищує 2 см в діаметрі. Блакитний невус характеризується повільним зростанням, тому тривалий час у пацієнта не викликає суб'єктивних відчуттів і залишається непоміченим.
- Гігантська пігментна родимка. Новоутворення за зовнішнім виглядом нагадує бородавку, яка відрізняється розтрісканої горбистою поверхнею. Забарвлення освіти варіюється від сірого до коричневого і чорного. З віком наріст сильно збільшується і з часом досягає значних розмірів. Вважається найнебезпечнішим невусом, оскільки в половині випадків перероджується в онкологічний.
- Невус Ота. Одиничне млосно-синє пляма неправильної форми. Іноді можна побачити групу зливаються плям, розташованих біля ока, в районі щоки або на верхній щелепі. Пігментація може захопити склери і оболонки ока, слизову глотки і носа. Частіше носить односторонній характер. Невус Ота обов'язково потрібно лікувати при виявленні, так як він ставиться до меланомоопасным.
- Меланозу Дюбрея (Дюбрейля). Коричнева пляма, що виникає в області обличчя у світлошкірих людей. Форма невуса неправильна, але краю чіткі. Забарвлення плями нерівномірна – від коричневого до чорного. Іноді новоутворення виглядає як чорна пляма на коричневому тлі. Зростання родимки невеликий – від року до декількох десятків років. Дане захворювання відноситься до предраковому станом, оскільки ризики переродження в злоякісну пухлину дуже високі.
Переродження невуса
При наявності провокуючих факторів типовий невус може переродитися в злоякісний. До такої зміни призводить ультрафіолетове випромінювання, тому необхідно уникати тривалого перебування під відкритими сонячними променями, особливо з 11 до 16 годин. Цей факт підтверджується тим, що в південних державах меланома діагностується набагато частіше, ніж у північних, адже люди цілий рік піддаються сонячного випромінювання.
Переродження рідного плями відбувається з-за того, то порушується його генна структура. Клітини раку атипові і не піддаються контролю організму. Під впливом несприятливих факторів вони починають розмножуватися і розвиватися, а під їх впливом здорові клітини починають перероджуватися. Існує ряд симптомів, які повинні насторожити:
- дуже швидке зростання шкірного новоутворення;
- асиметричність;
- випадання волосків з невуса;
- зміна контурів;
- виникнення ущільнень;
- болючість біля новоутворення;
- зміна кольору;
- виділення сукровиці.
- поява кровоточивих тріщин.
Причини переродження
Злоякісні родимки виникають не тільки з-за надлишкового ультрафіолету. Причиною їх переродження часто стає травмування або опік. Нерідко люди зачіпають родимки нігтями, мочалкою або яким-небудь предметом. Нерідко меланома виникає після випадкового видалення невуса. Поразка рідної плями може виникнути із-за теплового або хімічного впливу. У всіх перерахованих випадках краще відразу звернутися до дермато-онколога. Причинами розвитку меланоми можуть стати:
- електромагнітне випромінювання;
- вживання в їжу канцерогенів;
- підвищений радіаційний фон;
- недотримання правил гігієни;
- купання у відкритому водоймищі.
Важливу роль у переродження невуса має генетичний фактор. Якщо у кровного родича була меланома, то у людини низька здатність адаптуватися до навколишнього середовища, і його відносять до групи ризику. Проблеми з родимками шкіри нерідко виникають у людей:
- з пігментними плямами і веснянками на тілі;
- зі світлою шкірою;
- світловолосих;
- з сірими, зеленими, блакитними очима;
- з невусами, діаметр яких перевищує 5 см;
- з великою кількістю родимок на тілі.
Як визначити злоякісну родимку
До пігментованим утворенням будь-якого походження застосовуються різні методи діагностики. Найпоширеніший – гістологічне дослідження, коли у пацієнта беруться тканини для вивчення під мікроскопом. Наявність на поверхні невуса скоринки, почервоніння, кровоточивості, тріщини є приводом для призначення іншого аналізу – мазка-відбитка. Гістологія з високою точністю визначається онкологічний характер наросту, вид та стадію розвитку захворювання (меланома, карцинома, базальноклітинний рак).
Існують і інші методи обстеження. Приміром, эпилюминисцентная мікроскопія збільшує в 40 разів зображення пігментованою області. З її допомогою легко розглянути структуру новоутворення. Комп'ютер фіксує на камеру зображення, порівнюючи його з наявною базою даних. Діагностика родимки включає і інші заходи:
- бесіда з лікарем;
- візуальний огляд;
- мазок з поверхні новоутворення;
- біопсія (в окремих випадках);
- дерматоскопія;
- аналіз крові на онкомаркери;
- видалення родимки, після чого матеріал досліджується на онкологію.
Щоб не пропустити переродження родимки рекомендується регулярно оглядати тіло на наявність пігментних утворень самостійно в домашніх умовах. Перевірка проводиться в добре освітленому приміщенні біля великого дзеркала в повний зріст. Під руками повинен знаходитися журнал для записів, вимірювальна ленка (лінійка) і ручне дзеркало. Для огляду необхідно зняти одяг, уважно оглянути всі родимки і плями на тілі.
Особливу увагу слід приділити тим ділянкам, які у повсякденному житті невидимі: пахви, ноги, статеві органи, область під грудьми (у жінки) і волосисту частину голови. Виявлений пігментований ділянку треба вимірювати, після чого занести в журнал все дані: розмір, місце розташування, зовнішній вигляд, дату. Для подальшого спостереження краще новоутворення сфотографувати.
Показання для видалення
Поки родимка зберігає чіткий контур, залишається плоскою і має коричневий відтінок – турбуватися не про що. Навіть якщо з часом вона повільно збільшується в розмірах – це теж нормально. Якщо є бажання видалити доброякісний невус, який псує зовнішній вигляд, то дерматолог після огляду прибере його методом випалювання або заморожування. Злоякісні нарости на тілі січуться тільки хірургічним шляхом. Показанням для видалення невуса є:
- переродження з доброякісною родимки у злоякісну (малігнізація);
- занадто великий або неестетичний вигляд новоутворення;
- хімічна або механічна травма;
- новоутворення, що заподіює дискомфорт через незручне розташування, внаслідок чого постійно надривається, рана кровоточить, людина відчуває біль.
Способи видалення
Видалення злоякісного нарости на тілі не дає 100% гарантії, що онкологія не повернеться. Деякі з методів навіть небезпечні для життя, оскільки піддають організм зниження захисних сил, загальному послабленню, зміцнюючи позицію захворювання. З цієї причини будь-яке втручання повинно проводитись досвідченим фахівцем в клініці. Способів видалення злоякісних невусів кілька:
- Кріодеструкція. Метод полягає у впливі на наріст екстремально низької температури рідкого азоту (-180 °C), після чого він поступово відмирає. Невус не знімається, а покривається скоринкою, під якою шкіра регенерує. Рана гоїться близько місяця. Після даної процедури нерідко утворюється шрам.
- Електрокоагуляція. Спосіб полягає в термічному ураженні електричним струмом тканин, які оточують новоутворення. Цим методом видаляється невус будь-якого виду за один сеанс без кровотечі та відкритої рани. На місці операції утворюється кірочка, яка протягом кількох днів відпадає. Шрамів після процедури не залишається, але може виникнути ледь помітну цятку.
- Радіохвильова терапія. Самий новий спосіб лікування новоутворень. Для видалення невуса використовується кібер-ніж – пучок радіації, сфокусований на потрібній ділянці. Головна перевага методу радіохірургічного лікування – неінвазивність. За допомогою радіохвильової хірургії видаляють дрібні нарости з яскраво вираженим контуром і сильно виступаючі над поверхнею шкіри. Січуться вони без рубців і шрамів. Метод не вимагає анестезії, а післяопераційний період відсутній.
- Лазерне лікування. Спосіб передбачає вплив спрямованих на лазерним променем на потрібні тканини. Завдяки місцевій анестезії видалення проходить безболісно. Процедура триває 5 хвилин, а контроль глибини діаметра променя гарантує високу точність оперативного втручання. Відновлення після операції відбувається протягом 1-2 тижнів.
- Хірургічний метод. Пухкі, великі родимки з великою товщиною і глибиною, з підозрою на метастазування прийнято видаляти під загальним наркозом виключно хірургічним видаленням. Результат процедури залежить від розміру невуса і кваліфікації хірурга. Післяопераційні сліди неминучі, адже відбувається накладання швів. Іноді це єдиний спосіб позбавитися від меланоми першій стадії.
Наслідки видалення
Після кожного методу висічення невуса є ризик наслідків. Іноді під час хірургічного втручання відбувається підшкірні крововиливи, а після операції формується шрам. Також є небезпека інфікування рани. При неповному видаленні пігментного утворення на тому ж ділянці епідермісу формується горбик, який може переродитися в злоякісну пухлину. Можливі негативні наслідки після інших методів видалення шкірних наростів:
- лазерна терапія: з'являється рубець, пляма або гіперпігментація дерми;
- електрокоагуляція: довготривалі хворобливі відчуття, можливість зараження крові, на шкірі може залишитися ямка;
- кріодеструкція: тривалий печіння і свербіж пошкодженої дерми, вторинність виникнення загрожує появою ракових клітин, рідкий азот провокує опіки на здоровій шкірі, після чого залишаються плями, ямки;
- радіохвильовий метод: залишаються післяопераційні сліди на шкірі, іноді виникають ознаки малігнізації.
Прогноз виживання
Самим корисним критерієм визначення рівня виживаності є товщина злоякісного невуса, яка вимірюється в сантиметрах (глибина Бреслоу). Прогноз залежить від кількості порушених онкологією шарів (рівень Кларка). Плоскоклітинний меланоми менше 1 см мають більш сприятливий прогноз. Невуси величиною з горошину і глибоко посадженим коренем менш безпечні, тому мають низькі показники ефективності лікування. Відсоток виживання залежить від локалізації пігментованого освіти:
- При великій кількості родимок є високий ризик розвитку меланоми. У 50% випадків невуси малігнізуються з-за частого травмування. Прогноз у цьому випадку несприятливий, адже пухлина діагностується, як правило, на пізній стадії.
- Первинна меланома, що виникає у осіб похилого віку, за оцінкою лікарів має 5-річну виживаність.
- Рідше дає регіонарні лімфовузли і метастази злоякісне новоутворення на слизових оболонках, однак із-за відсутності стандартного протоколу лікування і великий агресивності такого новоутворення всього 25% людей з таким діагнозом мають термін 5-річної виживаності.
Профілактика
Значно знизити ризик розвитку меланоми допомагають профілактичні заходи, прийняті вчасно. Для цього необхідно:
- уникати УФ випромінювання;
- носити головні убори;
- захищати очі сонцезахисними окулярами;
- наносити на шкіру косметичні засоби, що захищають від ультрафіолету;
- носити одяг, що закриває тіло;
- знаходитись у тіні;
- не відвідувати солярії;
- вживати в їжу продукти, багаті вітаміном Д;
- стежити за станом родимок;
- періодично відвідувати дерматологічний кабінет.
Фото небезпечних родимок
Відео
Які родимки небезпечні для здоров'я