Папілома на оці - причини виникнення, способи видалення
- 1. Що таке папілома на оці
- 2. Причини
- 3. Шляхи передачі вірусу
- 4. Різновиди
- 5. Симптоми
- 6. Чим небезпечні папіломи
- 7. Як видалити папілому
- 7.1. Медикаментозні препарати
- 7.2. Метод хірургічного висічення
- 7.3. Кріодеструкція
- 7.4. Лікування лазером
- 7.5. Народні засоби від папіломи на столітті
- 8. Профілактика
- 9. Відео
Однією з ознак інфікування організму людини папіломавірусом є папіломи навколо очей. Вони частіше утворюються на верхньому або нижньому столітті. Нарости не тільки доставляють естетичну непривабливість, але і заважають людині бачити. Папіломи можуть спровокувати розвиток раку епідермісу, тому їх не можна залишати без лікування.
Що таке папілома на оці
У медицині папіломою називається доброякісна пухлина, що представляє собою сосковидный наріст на шкірі. Вона може з'являтися на будь-якій частині тіла, але частіше відзначаються на шиї, грудній клітці, в паховій області, пахвових западинах, під молочними залозами і біля очей. В останньому випадку частіше виявляється папілома на столітті. Такі новоутворення характерні для людей середнього і похилого віку. Хворобливі відчуття папілома викликає рідко. Частіше вона веде до морального дискомфорту.
Занадто великі новоутворення заважають людині моргати і здійснювати догляд за очима. Папіломи мають кілька особливостей своєї будови і розташування:
- підстава їх буває тонким або широким, а поверхня – горбистою, гладкою або зернистої;
- деякі новоутворення зовні нагадують цвітну капусту або плоди малини;
- у частини пацієнтів формуються поодинокі нарости, в інших відзначаються множинні новоутворення.
Причини
Основна причина появи біля очей таких наростів – вірус папіломи людини (ВПЛ). Це высокоспецифичная інфекція з сімейства Papovaviridea, яка здатна інфікувати і трансформувати епітеліальні клітини. За даними Всесвітньої Організації охорони Здоров'я, носієм такого збудника є кожен шостий чоловік. ВПЛ викликає появу папілом – кондилом і бородавок на шкірі або слизових оболонках. Даний вірус протікає в хронічній формі з постійними рецидивами.
Навіть при зараженні людини папіломавірусом характерні нарости з'являються не відразу. Міцний і сильний імунітет пригнічує дію ВПЛ і не дає йому проникати в клітини і тканини. Вірус активізується тільки при впливі на організм провокуючих чинників:
- переохолодження;
- хронічних хвороб;
- зниження імунітету;
- недотримання правил особистої гігієни;
- тривалого ультрафіолетового опромінення;
- стресів;
- постійного перевтоми;
- приймання антибіотиків або гормональних препаратів;
- шкідливих звичок;
- дисбалансу гормонів в організмі;
- вікових змін.
Шляхи передачі вірусу
Після зараження людини вірус залишається в тілі назавжди і може активізуватися кожен раз при ослабленні імунітету та наявності інших факторів ризику. Передається вірус папіломи наступними шляхами:
- Статевим. Це найпоширеніший варіант інфікування папіломавірусом.
- Контактно-побутовим. Навіть при дотриманні всіх норм гігієни людина ризикує заразитися папіломавірусом. Це може статися в громадських місцях, особливо тих, де підвищена вологість: басейнах, лазнях, саунах, аквапарках.
- Вертикальним. Це шлях передачі ВПЛ від матері до дитини під час вагітності або пологів. Новонароджений заражається при проходженні через родові шляхи.
Різновиди
Папіломи можуть розташовуватися в товщі або по краю повіки біля самих вій. Зовні вони виглядають як сосочкові або плоскі освіти. Папілома на нижньому столітті зустрічається так само часто, як і на верхньому. За формою і структурі нарости можуть відрізнятися. Одна з різновидів – кератопапилломы. Вони являють собою скупчення погано помітних, сосочкових, дрібних новоутворень. За зовнішнім виглядом така пухлина схожа на суцвіття цвітної капусти. Інші характеристики кератопапиллом:
- Область локалізації. Кератопапилломы зустрічаються на ділянках тіла з ніжною шкірою: шиї, обличчі, в пахвовій області, на століттях.
- Структура. Такі папіломи м'які і шорсткі на дотик.
- Будова. Нарости мають ніжку, тому можуть легко відірватися, і зачіпають тільки епідерміс – верхній шар шкіри.
Другий різновид – фибропапилломы. Вони вражають вже більш глибокі шари шкіри. Фибропапиллома на оці має власний посудину, колір її змінюється від рожевого до темно-коричневого. Ніжка у такого новоутворення відсутня. Нарости частіше зустрічаються на спині, кінцівках, обличчі. Останній вид папілом – плоскі, із-за чого їх важко помітити на шкірі. Вони не відрізняються від шкірного покриву навіть за кольором. Зовні нарости являють собою сукупність вузлуватих пухлин.
Симптоми
Папіломи, що локалізуються на шкірних покривах тіла, практично не доставляють ніяких проблем. Людина лише морально страждає від неприємного вигляду цих наростів. Папілома під оком або на століттях вже може викликати деякий дискомфорт. Пацієнт в цьому випадку має скарги на наступні симптоми:
- почервоніння, болючість, припухлість століття;
- відчуття стороннього тіла в оці;
- сльозотеча;
- печіння і кон'юнктивіт із-за постійного роздратування краю століття;
- сухість слизової оболонки очей;
- утруднення при змиканні століття;
- свербіж шкіри в області локалізації наросту.
Симптоми бородавок (папілом): колір, біль, свербіння, кровоточивість
Чим небезпечні папіломи
Сама по собі доброякісна пухлина не несе ніякої небезпеки, але при її розташуванні на столітті відбувається постійно подразнення кон'юнктиви ока. Людина постійно чухає його з-за відчуття чужорідного тіла, що веде до потрапляння інфекції, яка викликає запалення. Небезпечно і самостійне видалення папілом на столітті. У цьому випадку високий ризик травмування та інфікування папіломавірусом сусідніх тканин. Папілома може провокувати розвиток:
- кон'юнктивіту;
- блефарити;
- запальних процесів в тканинах ока;
- стійкого зниження зору.
Найбільшу небезпеку становить можливість злоякісного переродження новоутворення в меланому – рак шкіри. Тривожними симптомами в цьому випадку є зміна кольору або форми наросту, виразка поверхні пухлини або прилеглих тканин. При таких ознаках необхідно терміново звернутися до лікаря, оскільки на ранній стадії патологічного процесу його можна швидко і безболісно вилікувати.
Як видалити папілому
Головна умова – ні в якому разі не можна видаляти наріст на столітті очі самостійно. У кращому випадку це призведе до запального процесу в органі зору або прилеглих тканинах. Більш грізне ускладнення – малігнізація (малігнізація) новоутворення. При появі папілом потрібно звернутися до лікаря-дерматолога. Після огляду та діагностики фахівець зможе призначити адекватне лікування. У деяких випадках проводиться біопсія – аналіз, який допоможе відрізнити доброякісні утворення від злоякісного.
Першими використовуються більш щадні способи лікування – спеціальні медикаментозні препарати. При ураженні організму ВПЛ використовуються:
- Ліки, що мають противірусним ефектом. Вони випускаються у формі таблеток, мазей, розчинів та крапель.
- Імуномодулюючі препарати. Ними є і деякі противірусні засоби, наприклад, Віферон. Імуномодулюючий ефект особливо важливий при ВПЛ-інфекції, оскільки її провокує ослаблений імунітет.
Тут варто зазначити, що противірусні та імуномодулюючі препарати тільки допоможуть придушити інфекцію зсередини і зміцнити захисні механізми. Самі нарости від цього не зникнуть. Для їх видалення використовують спеціальний метод – обробку особливими препаратами, які руйнують клітини новоутворення і відновлюють пошкоджену тканину. Такі засоби можна застосовувати в домашніх умовах. Їх використання призводить до иссыханию наростів. До більш радикальних методів видалення папілом відносяться:
- Апаратне лікування. Воно полягає в резекції патологічних тканин лазером або рідким азотом.
- Хірургічне лікування, яке передбачає висічення наросту скальпелем в спеціальних відділеннях хірургії «одного дня». У цьому випадку лікар може додатково взяти тканини для гістологічного дослідження.
Медикаментозні препарати
Терапія медикаментами носить комплексний характер. Для впливу на папіломавірус зсередини використовуються противірусні препарати у вигляді наступних таблеток:
- Ацикловір.
- Зовіракс.
Серед противірусних засобів частіше застосовується Ацикловір. Перевага препарату – випускається не тільки у формі таблеток, але і у вигляді лиофилизата, крему і мазі, у тому числі спеціальній очний. Основний компонент препарату блокує реплікацію вірусу, пригнічуючи тим самим його активність. До недоліків Ацикловіру можна віднести можливий розвиток у вірусу толерантності до цих ліків. Крім папіломавірусу, даний медикамент застосовується для лікування:
- простого герпесу;
- оперізувального лишаю;
- вітряної віспи.
Противірусні препарати в разі поразки організму папіломавірусом можуть застосовуватися і зовнішньо. При місцевому лікуванні активні компоненти ліків діють безпосередньо в області активізації вірусу, тобто в зоні наросту. Зовнішні противірусні препарати:
- мазь та гель Віферон;
- гель Панавир;
- краплі Ганцикловір;
- мазь Бонафтон.
З цих коштів варто відзначити мазь Віферон. Плюс препарату полягає в тому, що крім противірусної, він володіє імуномодулюючою дією. Основою кошти виступає людський рекомбінантний інтерферон. Це речовина нормалізує показники концентрації в організмі імуноглобуліну Е. З мінусів Виферон можна відзначити можливий розвиток алергії у місці нанесення, але вона швидко проходить. Ця мазь використовується при ураженнях шкіри і слизових, спровокованих папіломавірусом або герпесвирусом.
Третя група застосовуваних медикаментів – спеціальні препарати з особливими речовинами у складі, які руйнують новоутворення. Такими властивостями володіють екстракти червоного перцю, часнику, топінамбура, прополісу, гідроокис натрію і калію, карболова кислота. Приклади засобів, що мають в своєму складі декілька з цих компонентів:
- Вартнер Кріо;
- Криофарма;
- Антипапиллом;
- Супер Чистотіл;
- Дермавит;
- Колломак;
- Папилайт;
- Папилюкс;
- Papillock plus.
Високоефективним серед них є Папилайт. Він містить екстракти часнику, прополісу, червоного перцю, топінамбура і особливі речовини Rhododendron adamsii, Caragana jubata. За рахунок цих компонентів препарат нейтралізує штами вірусу і видаляє нарости. Перевага Папилайта – завдяки рослинному складу він краще підходить для обробки ніжної шкіри навколо очей. Крім того, додатково препарат володіє знеболюючим і протизапальним ефектами. Недоліків у Папилайта не відзначається, як і побічних реакцій. Показання до застосування цього препарату:
- хвороба Боуена;
- бородавки;
- папіломи;
- бовеноидный папулез;
- кондиломи.
КРЕМ "ПАПИЛАЙТ". НЕ РЕКЛАМА. ЧЕСНІ ВІДГУКИ. Видаляємо бородавки і родимки. Папіломи
Метод хірургічного висічення
Це самий радикальний варіант видалення новоутворення. Після місцевого знеболювання лікар скальпелем уривається папилломатозные тканини, захоплюючи невеликі ділянки здорових. Далі накладаються шви, після чого пацієнтові пояснюють правила догляду за раною. Перевага такого методу:
- безпека;
- відсутність рецидивів;
- висока ефективність;
- низька вартість;
- відсутність протипоказань, оскільки процедура не потрібно використання апаратів або хімічних речовин.
Хірургічне висічення показано при великих папілломатозних розростаннях як на верхньому, так і на нижньому столітті. Хоча використовується такий метод рідко, оскільки шкіра навколо очей більш ніжна. Явний мінус видалення новоутворень скальпелем – рубці, які часто залишаються після загоєння тканин. Все визначається якістю накладеного шва, що безпосередньо залежить від кваліфікації хірурга. З можливих ускладнень можна відзначити лише інфікування рани, але це найчастіше відбувається при недотриманні рекомендацій по догляду за нею. Вартість процедури – близько 1500 р.
Кріодеструкція
Так називається метод видалення папілломатозних утворень заморожуванням. Ця процедура безпечна і навіть не вимагає анестезії. Лікар просто прикладає до наросту спеціальний тампон-аплікатор, який змочений рідким азотом. У результаті тканини пухлини замерзають, всихають і відпадають. Плюси і мінуси кріодеструкції:
- Недоліки. З першого разу не завжди вдається повністю видалити новоутворення, оскільки складно визначити його глибину. Крім того, процедуру часто доводиться повторювати при множинних пухлинах.
- До переваг кріодеструкції можна віднести безпеку у відношенні дітей і вагітних і низький ризик ускладнень.
З негативних наслідків, судячи з відгуків, тільки у деяких пацієнтів відзначається запальний процес, який частіше пов'язана з тим, що людина ненавмисно зачепив скоринку або спеціально самостійно її розкрив. З-за попадання інфекції може початися нагноєння. Ще одне можливе ускладнення – рецидив захворювання. Він виключається, якщо лікар ретельно пропрацював корінець освіти. З цієї причини для проведення кріодеструкції важливо вибирати досвідчених фахівців. Вартість процедури становить близько 1000-1500 р.
Лікування лазером
Процедура лазерного видалення починається з знеболювання області навколо очей, після чого за допомогою спеціального апарату, що випускає вузько направлений пучок світла, пухлина «випалюють». В результаті в області впливу залишаються невеликі кірочки, які зникають через тиждень. Плюси лазерного видалення:
- ризик рубцювання мінімальний;
- висока точність висічення;
- можливість шліфування решти дрібних шрамів;
- мінімальна вірогідність травмування здорових ділянок;
- відсутність необхідності накладати шви.
Ускладнення процедури частіше пов'язані з неправильним доглядом за ранками. Якщо випадково здерти скоринки або намочити їх брудною водою, є ризик занесення інфекції. В такому випадку пацієнту призначають антибактеріальні мазі. Ще одне можливе ускладнення – келлоідні рубці, але вони залишаються рідко, оскільки висічення лазером має високу точність – світловий пучок направляється точно в область папілломатозних розростань. Інших мінусів у такої процедури не відзначається. Ціна варіюється від 200 до 600 рублів.
Лазерне видалення папілом на повіках - Periscope
Народні засоби від папіломи на столітті
За допомогою рецептів нетрадиційної медицини можна впоратися тільки з папилломами маленьких розмірів, які мають тілесний колір і розташовані не поруч зі слизової оболонки ока. Великі новоутворення видаляються тільки апаратними або хірургічними методами. Народні засоби допускається використовувати тільки після консультації з лікарем. Крім того, їх доведеться застосовувати тривалий час, в іншому випадку вони не принесуть результату. Не варто використовувати кошти зі спиртом у складі, оскільки високий ризик хімічного опіку ока. Краще застосовувати наступні рецепти:
- Змішати по 1 ч. л. касторової, лимонного і олії чайного дерева. Акуратно ватною паличкою завдає складу на новоутворення до 2-6 разів на день. Уникати потрапляння суміші масел на здорову шкіру. Лікування триває до зникнення наросту.
- Видавити невелику кількість соку каланхое або алое. Змочіть в ньому ватний диск, прикласти його безпосередньо до наросту. Ця процедура має протизапальну і дезінфікуючу ефектами. Повторювати її потрібно кожен день.
- Зірвати кілька стебел чистотілу, промити і подрібнити їх, після чого видавити сік. Змащувати їм наріст до 3-4 разів протягом доби. За цей час пухлина повинна потемніти. Потім змазування соком чистотілу проводять вже 1 раз на день протягом 3 тижнів. Головне – уникати попадання засобу в очі і на навколишні шкірні покриви.
- Подрібнити кілька листя волоського горіха, щоб вийшло 50 г сировини. Залити його окропом, залишити на одну добу. Далі використовувати настоянку для змащування новоутворення до 5 разів за добу. Курс триває протягом 3 тижнів.
Профілактика
Якщо папіломавірус вже проник в організм, позбутися від нього повністю не вдасться. У цьому випадку профілактика спрямована на підтримання імунітету на належному рівні. Так можна виключити будь-які прояви папіломавірусу. Якщо людина ще не заражений вірусом, то профілактика необхідна для запобігання інфікування. Для цього потрібно дотримуватися ряду простих правил:
- виключити випадкові статеві контакти;
- ретельно мити руки після відвідування вулиці;
- змивати перед сном всю декоративну косметику;
- використовувати тільки особисті предмети гігієни;
- правильно харчуватися;
- підвищувати імунітет шляхом загартування, фізичних навантажень і прийому вітамінів.
Відео
Як видалити папіломи на століттях. Видалення папілом на столітті в домашніх умовах.