Гемангіома у новонароджених - ознаки і причини виникнення, діагностика, методи лікування і профілактика

Поява на тілі новонародженого яскраво-червоного рідного плями свідчить про освіту у малюка гемангіоми. Відносна безпека цієї патології для здоров'я немовляти (в більшості випадків не потрібно ніякого лікування) не скасовує необхідності відвідати дерматолога. Лікар виключить можливі приховані ускладнення, опише можливі способи терапії, ухвалить рішення про необхідність медичного втручання.

Що таке гемангіома у грудничка

Дитяча гемангіома являє собою доброякісне новоутворення на шкірі (у рідкісних випадках – на внутрішніх органах), який складається з ендотеліальних клітин (вистилають стінки кровоносних і лімфатичних судин). Пухлина утворюється з недорозвинених у внутрішньоутробний період життя дитини судин, з'являється в різних місцях тіла в перші два-три тижні після народження малюка.

Період бурхливого зростання освіти, що відбувається паралельно з ростом немовляти – етап проліферації – як правило, триває до досягнення дитиною віку 9-12 місяців. У більшості випадків він змінюється стадією зменшення гемангіоми – етапом інволюції, і через деякий час патологія проходить без будь-якого лікування (до 5-7 років або до періоду статевого дозрівання).

Терапія або видалення патологічного потовщення потрібно тільки в тих випадках, коли з-за розмірів або прискореного росту пухлина заважає розвитку дитини (наприклад, коли велика гемангіома на столітті у новонародженого порушує зорові функції). Частіше на тілі малюка утворюється одинична пухлина, іноді розвивається множинна форма патології, тоді .утворень кілька.

Причини

Гемангіома у новонароджених на голові або на інших частинах тіла з'являється не до кінця виявлених причин. Точної зв'язку між прийомом матір'ю в період вагітності лікарських засобів або впливом агресивних факторів зовнішнього середовища і утворенням цієї пухлини не виявлено. Вважається, що патологія частіше проявляється у недоношених дітей, носить генетичний характер, посилений такими провокуючими факторами:

 • Вірусна або інфекційна хвороба в матері в перший триместр вагітності (час формування судинної тканини і системи).
 • Резус-конфлікт матері і плоду (розбіжність резус-фактора крові).
 • Багатоплідна вагітність.
 • Патології перебігу вагітності (передлежання плаценти, еклампсія, фетоплацентарна недостатність).
 • Зрілий вік матері.

Види

Патологічне новоутворення класифікують за будовою та деяких пов'язаних з ним зовнішніх відмінностей. Виділяють такі основні типи пухлини:

 1. Капілярна – являє собою скупчення переплетених між собою капілярних судин. При пальпації відчувається невелике ущільнення. При натискання на новоутворення пляма змінює колір, зменшується в розмірі.
 2. Кавернозна – це порожнина або кілька порожнин, заповнених кров'ю, часто проростає вглиб епітеліальної тканини. Розмір пухлин такого типу може досягати 20 см, розрив новоутворення загрожує сильною кровотечею.
 3. Комбінована – поєднує характеристики і властивості кавернозної і капілярної.
 4. Змішана – в пухлинний процес залучені одночасно кілька типів тканин.
 5. Гемангіома кістки (кісткової тканини).

Ознаки дитячої гемангіоми

По місцях локалізації на тілі більш поширені на голові, включаючи обличчя та потиличну зону (до 80% від всіх випадків). До 5% цих пухлин розвивається на задній поверхні шиї, спині, руках, ногах, грудях (близько 5%), по 1% займають новоутворення на повіках або на внутрішніх органах. 95% всіх випадків припадає на просту капілярну форму патології.

За структурою новоутворення являє собою невелике потовщення на поверхні шкіри, блідо-червоного або яскраво-малинового кольору, що складається з нормальних і атипових клітин. Розміри можуть поступово збільшуватися і досягати в підсумку до 3 см в діаметрі, при натисканні на краю пляма блідне і зменшується. За статистикою, новоутворення виникає 4-10% новонароджених, при цьому в три рази частіше патологія розвивається у дівчаток.

Чим небезпечна гемангіома у дітей

У більшості випадків це захворювання у новонароджених не потребує лікування (якщо пухлина росте прискореними темпами і не заважає розвитку малюка) і проходить без медичного втручання до 5-7 років. Поява рецидивів хвороби виключено, мінімальні ризики переродження освіти у злоякісну форму. Тим не менш, при виявленні у малюка гемангіоми необхідно обстежитися у лікаря, а далі, по мірі розвитку пухлини, уважно за нею спостерігати, дотримуючись отримані рекомендації. Можливими ускладненнями є:

 • Ймовірність розриву гемангіоми, відкриття рясного кровотечі. Особливо це відноситься до розташованих на внутрішніх органах.
 • У період проліферації розростання новоутворення може порушувати роботу прилеглих органів або тканин (це стосується гемангіоми на столітті і біля очей, біля вушного проходу, в гортані).
 • При розташуванні пухлини в місцях шкірних складок (талія, шия, ліктьові згини, пах) є ймовірність стоншування поверхні новоутворення, появи виразок, зростання ризику потрапляння бактеріальної інфекції.

Якщо гемангіома на потилиці у новонароджених (або на інших частинах тіла) не показує агресивного зростання або інших патологій розвитку, педіатри не рекомендують батькам відмовлятися від щеплень. Важливо: як і при будь-якому пухлинному освіту, існує загроза його розростання після проведеної вакцинації. Рішення слід приймати індивідуально для кожного клінічного випадку, враховуючи думку фахівця.

Діагностика

Для підтвердження діагнозу необхідний огляд у педіатра і дерматолога (у складних випадках з великими і глибокими ураженнями буде потрібно консультація хірурга), після якого новонародженого можуть направити на ряд нескладних аналізів. Після проведення дерматоскопії (візуального дослідження освіти за допомогою збільшувального приладу) лікар приймає рішення про необхідність додаткових обстежень:

 • УЗД;
 • ангіографії;
 • комп'ютерної томографії.

Лікування гемангіоми у новонароджених

Необхідність в лікуванні гемангіом виникає тільки в обставинах її нетипового зміни (для їх відстеження доведеться регулярно приходити на огляд до фахівця). Медичне втручання потрібно в наступних ситуаціях:

 • Зростання новоутворення після досягнення дитиною віку 1,5–2 років.
 • Патологія не зникла самостійно до досягнення дитиною підліткового віку (12-14 років).
 • Множинність утворень (може бути ознакою присутності патології і на внутрішніх органах).
 • Гемангіома розташована близько фізіологічних отворів або на слизових оболонках.
 • Освіта локалізується в такому місці, що його легко травмувати.

Пріоритетним способом терапії є консервативне і хірургічне лікування (вибираються щадні методи). Такий вплив показує високу ефективність, після його проходження на шкірі малюка не залишається ніяких слідів. Вибір способу робиться на основі клінічної картини, розмірів та інших характеристик пухлини, медичного анамнезу малюка. Основними методами є:

 • кріодеструкція рідким азотом;
 • лазерна коагуляція;
 • електрокоагуляція;
 • склеродеструкция;
 • гормональна терапія;
 • радиолучевая терапія.

Медикаментозна терапія

Крім зазначених вище методів у ряді випадків новонародженому може бути показано медикаментозне лікування. Препаратами вибору є ліки двох наступних фармакологічних груп:

 • Бета-блокатори. Випускаються форми для перорального прийому (наприклад, Пропранолол, Анаприлін) і зовнішнього застосування (Тимолол). Дані кошти чинять пригнічувальну дію на ріст освіти, їх застосування сприяє зменшенню розмірів пухлини і знижує ризик розвитку ускладнень. Їх призначають дітям від 5 тижнів, тривалість курсу становить 3-6 місяців. При прийомі Пропранололу всередину можуть спостерігатися такі побічні ефекти, як тахікардія, зростання рівня глюкози в крові, гіпертонія. Застосування засобу вимагає регулярного моніторингу показників тиску і серцебиття у новонародженого.
 • Кортикостероїди. До введення в практику призначень новонародженим бета-блокаторів препаратом вибору медикаментозного лікування гемангіоми у немовляти був Кортизон. Препарат використовувався і як системного кошти (перорально), і для ін'єкцій. Після появи Пропранололу кортикостероїди призначають новонародженим вкрай рідко (з-за великого списку протипоказань і побічних ефектів). Ефективність гормональної терапії відзначається тільки при віці малюка до 6 місяців.

Оперативне втручання

Повноцінне хірургічне видалення застосовується лише у складних випадках з тяжким перебігом, коли з-за розмірів пухлина тисне на прилеглі тканини й заважає роботі внутрішніх органів. або постійно травмується і кровоточить, а медикаментозні методи терапії не спрацьовують. Операція проводиться під загальним наркозом, після її проведення на шкірі залишаються рубці.

Народні засоби

Фахівці альтернативної, народної медицини рекомендують свої способи лікування пухлини. Слід пам'ятати, що ефективність народних лікарських засобів не доведена, і застосовувати їх тільки в якості допоміжного засобу. Для новонароджених використовують такі нетрадиційні методи лікування:

 1. Компрес з чайного гриба або свіжого капустяного листа. Накладають його 1 раз на добу на 20-30 хвилин протягом 2-6 місяців.
 2. Чай з липового цвіту. 2-3 рази в тиждень по 30-70 мл на прийом, на протязі 2 місяців.
 3. Відвар з листя кульбаби. Подрібнене листя (100 г) залити водою кімнатної температури, потримати на водяній бані 20-30 хвилин. Змащувати пухлина отриманим засобом 2 рази на добу.

Профілактика

Заходи профілактики розвитку патології у немовляти приймаються матір'ю в період вагітності. Рекомендується чітко дотримуватися наступні норми та приписи:

 • своєчасно стати на облік і в призначені терміни проходити необхідні аналізи;
 • відмовитися від шкідливих звичок, уникати надмірного стресу і навантажень, дотримуватися дієти;
 • не приймати ніяких медикаментозних препаратів без дозволу та призначення лікаря;
 • уникати скупчень людей в період сезонних епідемій, природними засобами і способами зміцнювати імунітет.

Відео

Гемангіома лікування

дитячі гемангіоми

Фото гемангіом у новонароджених

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!