Ацетон у сечі у дитини - причини

У міру дорослішання дитина часто хворіє, оскільки імунна система дитини занадто слабка для формування стійких захисних механізмів. Одним з небезпечних захворювань вважається ацетонемія, яка характеризується присутністю сильного запаху ацетону в сечі, блювотних масах і видихуваному повітрі. Дане патологічний стан дитячого організму, не можна залишати без уваги, так як воно здатне викликати серйозні порушення здоров'я.

Що таке ацетон у сечі у дитини

При порушенні процесу засвоєння вуглеводів і жирового обміну спостерігається поступове збільшення концентрації кетонів. Ця недуга має кілька назв: ацетонемія, ацетонурия або кетонурия. В нормальному стані організм виробляє невелику кількість кетонових справ, які потрібні для життєдіяльності людини. Ці хімічні сполуки утворюються в печінці з вступників поживних речовин – жирів і білків, які розщеплюються до ацетону і ацетооцтової кислоти природним чином.

Кетони є джерелами енергії, але більша концентрація даних речовин здатна надавати токсичну дію на органи і центральну нервову систему. Одним із проявів такої інтоксикації вважається блювота, яка виникає через подразнення слизових оболонок шлунково-кишкового тракту на фоні дефіциту рідини в організмі дитини. Підвищений рівень кетонових тіл провокує блювотний центр в головному мозку, що викликає нудоту і сильні больові відчуття в області живота.

Інтенсивне розщеплення жирів для поповнення енерговитрат є природним для організму механізмом. Як відомо, більшу частину енергії людина отримує з глюкози (глікогену), яка накопичується в печінці. У дорослих запаси даного речовини набагато більше, ніж у дітей, тому ацетонемія вважається поширеним захворюванням серед малюків. Тим не менш, далеко не кожен малюк схильний до виникнення кетонурія, все залежить від індивідуальних особливостей обміну речовин. У деяких дітей ацетон ніколи не накопичується.

Причини підвищення ацетону в сечі у дитини

Такий патологічний процес як ацетонурия, ніколи не виникає без певних причин. Процес утворення кетонових тіл під час розпаду білків і жирів не представляє особливої загрози для організму до тих пір, поки відбувається виведення продуктів розпаду через сечовидільну систему. Тим не менш, якщо швидкість утворення кетонів буде перевищувати їх утилізацію, то неминуче пошкодження клітин головного мозку. Обмінні процеси організму сприяють втраті великої кількості рідини, що призводить до зміщення рівня РН крові в кислу сторону.

Вищеописане стан в медичній практиці прийнято називати метаболічний ацидоз. При відсутності своєчасного лікування можливий несприятливий результат. У багатьох дітей спостерігається сильне зневоднення, деякі починають страждати від серцево-судинної недостатності, інші – впадають в кому. Лікарі виділяють три основні причини розвитку ацетонемії серед малюків:

  1. Незбалансований раціон харчування з переважанням білкової і жирної їжі. Недостатнє надходження глюкози в організм тягне за собою процес глюконеогенезу, який дозволяє добувати енергію для життєдіяльності шляхом розщеплення вищезазначених нутрієнтів. При тривалій відсутності глікогену кількість кетонових тіл, що утворилися після розпаду жирів і білків, стрімко зростає. Ситуація, що склалася, призводить до патологічного підвищення рівня ацетону в крові.
  2. Зниження концентрації глюкози в крові. Ацетонемія у дітей часто розвивається як наслідок дефіциту легкозасвоюваних вуглеводів, які повинні обов'язково надходити разом з їжею. Даний стан характерно при незбалансованих дієт або тривалих періодах голодування. Інша причина кетонурія – ферментативна недостатність (порушення процесу перетравлення вуглеводів). Підвищений витрата глюкози також здатний викликати ацетонурию, це відбувається при:
    • загострення хронічних хвороб;
    • високій температурі;
    • стресі;
    • перевтомі;
    • значних розумових або фізичних навантаженнях;
    • інфекційних недугах;
    • проведення хірургічних операцій;
    • жаркій погоді;
    • інтоксикаціях;
    • травмах.
  3. Цукровий діабет. Це захворювання прийнято вважати окремою причиною виникнення ацетонемії. Наявність діабетичного кетоацидозу виключає можливість нормального переробки глюкози через нестачу інсуліну в крові.

Симптоми підвищення ацетону в сечі у дитини

Ацетонемія при відсутності належного лікування буде прогресувати, що призведе до розвитку ацетонемічного кризу (кетозу). Запах ацетону в сечі у дитини – це не єдина ознака наявності даного захворювання. Характерними симптомами кетонурія вважається: діарея, висока температура тіла, нудота, спазми в животі, блювота. Ацетонемічний синдром є дитячим недугою, який не зустрінеш серед дорослих. Дане патологічний стан являє собою комплекс негативних проявів, що супроводжують підвищення рівня ацетону в крові. Ознаки кетозу:

  1. Сильний запах ацетону у блювотних масах і видихуваному повітрі.
  2. Зневоднення організму з супутніми симптомами (сухість шкірних покривів або мови, запалі очі).
  3. Глибоке і гучне дихання, прискорене серцебиття.
  4. Фізична слабкість, сонливість, блідий і виснажений вигляд.
  5. Наявність високої температури протягом тривалого проміжку часу.
  6. Судоми.
  7. Світлобоязнь.
  8. Загальмованість.
  9. Хворобливі відчуття в області живота.
  10. Блювотні маси з слиз, кров'ю або жовчю.
  11. Циклічність частоти та інтенсивності блювоти.
  12. Відсутність апетиту.

Ацетонемічний синдром (АС) буває двох видів – первинний і вторинний, кожен з недуг розвивається на тлі певних причин. Наприклад, вторинний АС виникає при наявності у малюка соматичних (цукровий діабет, тиреотоксикоз, анемія) або інфекційних захворювань (ангіна, ГРЗ, грип). Перенесені важкі травми або операції теж можуть посприяти появі вторинного ацетонемічного синдрому.

Первинний АС часто розвивається у дітей з нервово-артрическим діатезом. Цей стан не вважається медичним недугою, його прийнято відносити до аномалій конституції людини. Дитина з такою патологією страждає від ферментативної недостатності і підвищеної нервової збудливості. У деяких малюків спостерігаються порушення в процесі обміну білків і жирів. Певні зовнішні впливи можуть послужити поштовхом до виникнення первинного АС серед дітей з нервово-артрическим діатезом:

  • тривале перебування під сонцем;
  • неправильно підібрана дієта;
  • фізичне перенапруження;
  • сильні позитивні або негативні емоції.

Тест на ацетон у сечі

Перевірити рівень цього органічної речовини в організмі можна не лише в лікарні, але і вдома. Для визначення наявності ацетону в сечі використовуються спеціальні тест-смужки, які продаються в будь-якій аптеці. Даний спосіб аналізу за принципом дії відноситься до лакмусовим папірців із спеціальним індикатором на кінчику. Реактиви, що знаходяться на ньому, чутливі до ацетону, тому метод без праці допомагає діагностувати стан організму дитини. Порядок робіт:

  1. Для проведення діагностики знадобиться свіжа сеча, яка була зібрана не більше 4 годин тому.
  2. Тест-смужка опускається в рідину на кілька секунд, після чого слід почекати одну або дві хвилини, поки не з'явиться результат.
  3. Як тільки реакція закінчиться, забарвлення смужки вкаже на рівень ацетону в сечі.
  4. Отриманий колір необхідно порівняти з колірною шкалою, знаходиться на упаковці. Інтенсивність забарвлення прямо пропорційна вмісту кетонів.

Норма ацетону в сечі у дитини відповідає значенням від 0,5 до 1,5 ммоль/л, але така кількість кетонів може вказувати на наявність недуги легкої тяжкості. При даному стані дозволяється лікування в домашніх умовах з дотриманням всіх рекомендацій фахівця. Зростання показника до 4 ммоль/л говорить про захворювання середньої тяжкості, пора вжити всі необхідні заходи для попередження прогресування хвороби. Значення 10 ммоль/л свідчить про важкому стані малюка, терапія повинна проводитися лише в стаціонарних умовах.

Лікування

Ацетон у сечі у дитини не завжди є фактором наявності важкої патології. При незначному вмісті кетонів лікарі призначають домашню терапію. При дотриманні чітких рекомендацій фахівця рівень речовини знижується до норми, завдяки чому малюк швидко йде на поправку. Комплекс процедур складається з трьох етапів:

  1. промивання кишечника за допомогою содових клізм;
  2. лужне пиття;
  3. використання лікарських препаратів.

На першому етапі захворювання у дітей спостерігається часта блювота, тому батькам слід використовувати клізму для полегшення стану малюка. Нюанси:

  • Промивання з содою є одним з найбільш ефективних методів для очищення кишечника від всіляких токсичних речовин.
  • Для приготування розчину знадобиться стакан води кімнатної температури і одна ложка порошку. Кількість введеної рідини залежить від віку.
  • Дітям до року знадобиться від 30 до 150 мл мл розчину, малюкам від року до 9 років підходить обсяг 200-400 мл, а дитині старше 10 років для виконання процедури знадобиться 0,5 л рідини.
  • Клізми необхідно ставити до тих пір, поки з анального отвору не поллється чиста вода.

При ацетонемії спостерігається сильне зневоднення, оскільки кетонові тіла в сечі у дитини викликають рясну і часту блювоту. Для підтримки організму на даному етапі дитині необхідно давати пиття кожні 15 хвилин. Дозволяється використовувати «Боржомі» або іншу мінеральну воду без газу, а можна самостійно приготувати лужну рідину. На один літр води знадобиться 0,5 чайної ложки солі і соди – такий розчин нормалізує обмінні процеси і очищає організм.

Лікування без використання спеціальних препаратів буде малоефективним при даному захворюванні. Лікарі паралельно призначають «Бетаргин» і «Регідрон». Медикаменти ефективно попереджають зневоднення і заповнюють втрачу важливих мікроелементів, необхідних для організму малюка. Крім того, дані лікарські засоби здатні запобігти подальший розвиток кетонурії.

Для приготування розчину слід взяти один пакетик «Регідрону» та додати його в 1 літр води. Дитина повинен випити всю отриману рідину протягом дня, рідину необхідно пити маленькими ковтками до 6 разів за годину. «Бетаргин» дозволяється давати дітям, починаючи з трирічного віку. Засіб призначають разом з дієтичним харчуванням для досягнення високих результатів терапії. Медикамент містить особливі речовини – бетаїн і аргінін, які зміцнюють імунну систему і нормалізують рівень глюкози в крові.

Дітям показаний один пакетик «Бетаргина» в день, засіб необхідно розвести в 100 мл кип'яченої води і давати малюкові кілька разів в день. Дозволяється використовувати ампули з препаратом, вміст одного флакона слід вилити в склянку з водою. Курс лікування і точне дозування має право призначати тільки спеціаліст – неграмотна медикаментозна терапія здатна привести до появи небажаних ускладнень.

Глюкоза

При появі запаху ацетону з рота необхідно забезпечити організм дитини достатньою кількістю глюкози. Для заповнення запасів даного речовини застосовують такі продукти, як шоколад, цукерки, печиво або солодкий чай. Всі вони містять велику кількість глюкози, що допомагає швидко підвищити енергетичні запаси дитини. У разі, якщо малюк відмовляється приймати солодощі, допускається використовувати 5 або 10% розчин глюкози. Препарат необхідно давати не більше 10 разів на день, за раз малюк повинен випивати по 5 мл рідини.

Дозволяється застосування ампул з 40% вмістом глюкози при лікуванні кетонурії. Для цього вміст ампули набирають в одноразовий шприц, після чого нагрівають до кімнатної температури. Дітям дають по 0,5-1 чайній ложці концентрованого розчину як можна частіше протягом дня. Іноді малюкам дають таблетки з глюкозою. Оптимальна доза становить половину або одну таблетку на добу.

Харчування і спосіб життя

Ацетон у сечі у дитини не з'являється випадковим чином – патологічного стану передує відсутність раціонального харчування і неправильний спосіб життя. Для попередження розвитку ацетонемії лікарі радять налагодити режим дня малюка, рівноцінно розподіляючи час між заняттями спортом і сном. Постійний стрес і викликані ним негативні емоції здатні вплинути на перебіг захворювання.

Для підтримки здоров'я діти повинні обов'язково отримувати достатню кількість відпочинку для повного відновлення сил. Важливо вчасно вирішувати будь-які виникаючі конфлікти в родині, щоб малюк відчував себе комфортно і спокійно. Фахівці рекомендують виключити з раціону дітей деякі продукти харчування, які можуть погіршити стан малюка:

  • фастфуд;
  • жирне м'ясо та рибу;
  • апельсини;
  • субродукты;
  • томати;
  • шоколад;
  • молочні продукти високої жирності.

Профілактика захворювання

Попередити розвиток ацетонемії можливо при дотриманні певних правил. Діти не здатні контролювати свої бажання, тому вся відповідальність за їх здоров'я лягає на плечі батьків. Дорослі повинні стежити, щоб малюк дотримувався режиму дня і правильно харчувався, у іншому випадку висока ймовірність появи ускладнень. Крім того, важливими пунктами профілактики кетонурії вважаються:

  • прогулянки на свіжому повітрі;
  • щорічна здача аналізів (кров, сеча, УЗД внутрішніх органів);
  • прийом вітамінів;
  • помірне фізичне навантаження;
  • регулярні лікувальні процедури;
  • відсутність стресових ситуацій;
  • здорова їжа;
  • санаторно-курортна терапія.

Відео

Ацетон - Школа доктора Комаровського

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!