Біль у вусі у дітей: симптоми і лікування отиту

Запалення середнього вуха у дітей – поширений недуга в ранньому віці. При цьому малюк не завжди може чітко пояснити, що власне у нього болить. Вже з першими симптомами, що відносяться до отитів і споріднених запалень, треба вирушати до отоларинголога, тому що хронічна форма запального процесу вже не піддається лікуванню.

Отит у дітей – симптоми

Діагностувати можливий отит вуха у дитини можна за його скаргами та зовнішніми ознаками. Початкова стадія захворювання виражається схожими для всіх причин симптомами: відчуття рідини у вусі, стріляючий або клацали больовий синдром, зниження слуху. Вже це є приводом, щоб терміново вирушати в лікарню. Подальший стан буде погіршуватися, а симптоматика даної хвороби у дітей проявляються в наступному:

 1. Гостра періодичний біль у вусі, яке відбивається у щелепу і горло. При цьому ефект має хвилеподібний характер, який практично не купірується знеболюючим.
 2. Виділення гною і слизу з вуха. Це перша ознака того, що барабанна перетинка перфорировалась під тиском ексудату. При даній ситуації біль зменшується або зникає зовсім, але утворюється відкрита рана з нагноєнням.
 3. Висока температура, яка ненадовго знижується медикаментами.
 4. Значне зниження слуху, появу додаткових «ефектів»: приглушені голоси, ехо, регулярна зміна частоти сприйняття.

Симптоми отиту у дітей грудного віку визначити набагато складніше. У такому разі батькам слід уважно спостерігати за настроєм і поведінкою малюка, зміною його настрою і наступними ознаками:

 1. Довгий положення голови на певному боку ліжка (дитина буде намагатися покласти хворе вухо на подушку).
 2. Немотивований плач, постійне занепокоєння.
 3. Висока температура тіла.
 4. Дитина відмовляється при годуванні від однієї груді. Причина такого вибору положення - спроба зручніше покласти велике вухо.
 5. Хвороблива реакція при натисканні на виступ вушної раковини (козелок).

Середній отит

Запалення вуха поділяється на три захворювання по локалізації: внутрішній отит (лабіринтит), зовнішній і середній. Середній отит у дитини поділяється на гострий і хронічний. Остання різновид захворювання поділяється на серозний або гнійний. Причин для запального процесу і подальшого отиту може бути кілька:

 1. Запалення, локалізоване в носоглотці. Євстахієва труба працює поширюють інфекцію каналом.
 2. Переохолодження або перегрів організму на вулиці або в домашніх умовах.
 3. Для дітей віком грудного вигодовування – неправильна поза дитини (лежачи на спині). У такому випадком материнське молоко може потрапити через носоглотку.
 4. Проблеми з аденоїдами і їх лікуванням.
 5. Низький імунітет. Часто ця проблема з'являється при штучному вигодовуванні.

Зовнішній отит

Чверть всіх випадків захворювання вуха становить зовнішній отит у дитини. За рахунок локалізації хвороби він відмінно піддається лікуванню. Але це відбувається, якщо діагноз визначено правильно і розпочато лікування. Причини початку запалення банальні: неправильна гігієна вуха, пошкодження покривів вушної раковини. Результати захворювання можуть бути абсолютно різними:

 • освіта фурункула;
 • гнійний зовнішній отит;
 • запалення хрящової тканини – перихондрит;
 • грибкові ураження – отомикозы;
 • екзема на шкірі.

Гнійний

Один з поширених запальних процесів – нагноєння в барабанної порожнини. Для виникнення захворювання вистачає простого нежитю. Так як малюк тривалий час проводить лежачи на спині, секреторна рідина слизової носа вільно потрапляє за євстахієвої трубі в вушні канали. Батькам потрібно контролювати чистоту носових проходів і своєчасно робити промивання. Симптоматика захворювання була описана вище. При важких випадках гострого гнійного отиту у дітей бувають брадикардія, помутненное свідомість, блювання.

Ексудативний

Важка різновид запалення вуха, яка важко піддається лікуванню. Причина криється в тому, що хвороба найчастіше визначається на пізніх стадіях. Характеризується порушенням вентиляції середнього вуха і накопиченням ексудату. До моменту діагностування ексудативного отиту у дитини накопичена рідина вже складається з гною і слизу. Причинами розвитку хвороби служать респіраторні інфекції, «вовча паща», пасивне куріння, поганий «туалет» носоглотки .

Катаральний

Цілком поширене серед дітей захворювання, яке обумовлюється неповної сформированностью слухового каналу. Катаральний отит у дитини практично завжди передує розвитку гнійної варіації захворювання. Причини появи хвороби нічим не відрізняються від отитів інших видів (крім зовнішнього): ГРВІ, нежить, накопичення сторонньої рідини у вусі. Схожі симптоми двох діагнозів можуть послужити причиною неправильного лікування, тому слід звертатися до отоларинголога, а не захоплюватися самолікуванням.

Двосторонній

Правильне діагностування цієї форми захворювання допоможе уникнути зниження або тотальної втрати слуху у юному віці. Особливості будови та процесу формування слухового апарату у дітей провокують те, що 90% дітей до року страждають двостороннім запаленням вуха. Двосторонній отит у дитини небезпечний тим, що іноді характеризується тільки деяким зниженням чутливості слуху. Вже при цьому симптомі потрібно звертатися в лікарню.

У немовляти

Найскладніше визначити будь-яке захворювання у малолітніх дітей, коли вони ще не можуть показати, що у них болить і як. Отит у грудної дитини загрожує подальшими ускладненнями до фактичної повної глухоти. Своєчасний візит до лікаря допоможе швидко і правильно вилікувати хворобу. Тому батькам слід уважно дивитися за поведінкою, зміною його настрою і наступними ознаками:

 1. Довгий положення голови в ліжечку на одній стороні (малюк буде намагатися покласти хворе вухо на подушку).
 2. Немотивований плач, постійне занепокоєння.
 3. Висока температура.
 4. Дитина відмовляється при годуванні від однієї груді. Причина та ж, що і при лежанні на подушці.
 5. Хвороблива реакція при натисканні на виступ вушної раковини.

Лікування отиту у дітей

Отит у дітей: симптоми і лікування для відмінних один від одного типів подібні, але основні відмінності криються причини захворювання. Стандартна терапія займає 1-2 тижні, але є способи компенсувати больові прояви і налагодити слух. Лікування отиту у дітей підтримується очищенням носових проходів, щоб забезпечити нормальне дихання. Голова малюка не повинна мерзнути, а гуляти на вулиці з дитиною дозволяється після нормалізації температура і позбавлення від болю у вусі. Обов'язкова постійна гігієнічна очищення вушного каналу від виділень.

Лікування середнього отиту

При своєчасному візит до лікаря лікування середнього отиту у дітей проходить швидко і без наслідків. При більшості діагнозів застосовується консервативне лікування антибіотиками (таблетками або ін'єкційно). Використовуються судинозвужувальні краплі назальні нормалізації прохідності євстахієвої труби. Гнійні виділення видаляються деззасобами начебто хлоргексидину. Далі використовуються антисептики – Ципромед, Нормакс, Софрадекс. За рекомендацією лікаря можуть проводитись теплові фізіопроцедури (прогрівання, синя лампа).

Лікування зовнішнього отиту

Залежно від типу захворювання лікар призначить відповідне лікування. Самостійне застосування лікарських засобів (навіть якщо батьки знаю, що це за захворювання) може призвести до погіршення ситуації. Лікування зовнішнього отиту у дітей обов'язково відбувається поетапно і комплексом підібраних препаратів, щоб добитися повноцінного одужання.

 • анальгетики для зняття больового синдрому – парацетамол, ібупрофен;
 • неоміцин, офлоксацин для зниження запального процесу (з часом замінюються на мазі або креми, щоб уникнути розвитку повторного отиту);
 • лікування фурункулів відбувається за допомогою антибіотиків.

Лікування отиту антибіотиками

Варто нагадати, що використання сильнодіючих засобів повинно бути прописано тільки лікарем. Самостійне лікування отиту у дітей антибіотиками може призвести до погіршення стану і розвитку сторонніх захворювань. Найдієвіші на сьогоднішній день фармсредства, в тому числі при стафілококовому отиті:

 • Софрадекс;
 • Цефтріаксон ( Уназін, Хемомицин);
 • Цефтазидим;
 • Цефаклор;
 • Цефалоспорини;
 • Цефуроксим;
 • Рокситромицин;
 • Кларитроміцин;
 • Амоксицилін (Азитралом, Азитроміцин, Амікацин, аміноглікозиди, Амоксиклав, Ампиксид);
 • Флемоксин солютаб, Солюкс.

Отит у дитини - лікування в домашніх умовах

Якщо запалення вух у дітей проходить без показань для госпіталізації, то домашній спокій і підтримання правильних умов допоможуть набрати максимально швидко. Для цього слід забезпечити постільний режим, підтримувати в приміщенні сухе тепло. Лікування отиту у дітей в домашніх умовах можливо при відсутності високої постійної температури, слабкому больовому симптомі і доброму загальному стані дитини.

Лікування отиту народними засобами

Народний досвід у медицині при правильному застосуванні може зробити процес лікування більш ефективним. При цьому обов'язково враховуються особливості дитини, індивідуальна непереносимість та рекомендації фахівців. Лікування отиту народними засобами цілком допустимо в домашніх умовах. Ось деякі перевірені рецепти для боротьби із запаленнями:

 1. Зігріваючий компрес на вухо. Суміш горілки (спирту) і води в пропорції один до одного підігріти приблизно до 40 градусів. Змочити в ньому відріз марлі і покласти його на область вуха (вушна раковина повинна залишитися вільною). Зверху продублювати вощеним папером або поліетиленовою плівкою. Наступний шар – вата. Компрес прибинтувати до голови і зверху закрити пов'язку несинтетическим хусткою або шарфом. Залишити на 30-60 хвилин (Ще можна використовувати прогріту сіль або соду, загорнену в тканину для прогрівання).
 2. Можна використовувати турунди або закопування на основі води, лікарських трав, камфорного спирту, камфорного масла, борного спирту і меду. Перед процедурою розчин потрібно трохи підігріти, щоб уникнути переохолодження збудженої ділянки.
 3. При зовнішньому отиті можна вкласти у вухо подрібнене листя алое або каланхое на марлевій серветці.
 4. Профілактику нежиті на тлі отиту проводять з використанням оксациліну.

Не дивлячись на популярність йоду в лікуванні захворювань вух, його вкрай не рекомендується застосовувати в дитячому лікуванні. Йодовые розчини агресивні і можуть викликати вторинне запалення шкірних покривів і слизових навіть у мінімальній концентрації. Народні методи лікування слід застосовувати тільки зі схвалення спеціаліста та під його контролем.

Відео

Причини отиту і як його лікувати? - Доктор Комаровський

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!