Цукрознижуючі препарати: групи ліків при діабеті
Сьогодні існують цукрознижувальні препарати для перорального застосування, що допомагають людині, яка страждає від цукрового діабету, уникнути ін'єкцій інсуліну навіть при надмірній вазі тіла. Аптеки пропонують величезний вибір лікарських засобів, які допомагають хворому підтримувати необхідний рівень глікемії. Людям, у яких інсулін не виробляється в недостатній кількості, корисно дізнатися про властивості і дії ліків, що приймаються. Це допоможе їх усвідомленої боротьби з недугою.
Препарати для зниження цукру в крові
У 2016 році за статистикою Всесвітньої організації здоров'я людей, які хворіють на цукровий діабет серед дорослого населення планети, налічувалося 8,5%. Невипадково науковці світу об'єдналися над створенням дієвих лікарських препаратів проти цієї недуги. Цукрознижувальними називають лікарські засоби, створені на основі хімічних речовин, здатних активізувати секрецію інсуліну підшлунковою залозою, уповільнювати вироблення глюкози печінкою або активувати використання цукру тканинами організму людини.
Класифікація препаратів
Розібратися у великій кількості протидіабетичних ліків, що пропонуються фармакологією, допоможе порівняльна таблиця основних класів цукрознижувальних засобів:
№ | Клас | Переваги | Недоліки | Торгові назви ліків |
1 | Похідні сульфонілсечовини | Застосовуються при 1 і 2 типах цукрового діабету; сумісні в комбінації з дозуванням інсуліну або цукрознижуючими препаратами інших класів; деякі з них виводяться кишечником; мають цукрознижувальний ефект до 2%; препарати третього покоління швидко досягають пік секреції інсуліну | Провокують відчуття голоду, сприяють збільшенню у вазі; препарати другого покоління збільшують ризик інфаркту міокарда при прийомі; мають побічний ефект у вигляді гіпоглікемії | Манинил, Глібенкламід, Ацетогексамид, Амаріл |
Два | Глиниды | Протягом півгодини після прийому ліків викликають секрецію інсуліну; не сприяють підвищенню концентрації інсуліну в проміжках між їжею; не провокують розвиток інфаркту міокарда | Мають короткий термін дії; сприяють збільшенню ваги у діабетиків; не дають ефекту при тривалому прийомі; мають цукрознижувальний ефект до 0,8%, мають гіпоглікемію як побічний ефект | НовоНорм, Старликс |
3 | Бігуаніди | Не провокують відчуття голоду; активують розщеплення жирів; розріджують кров; мають сахаросжигающий ефект 1,5-2%; зменшують вміст холестерину | Сприяють утворенню молочної кислоти, що призводить до отруєння організму | Авандамет, Глюкофаж, Сиофор, Метфогамма |
4 | Глитазоны | Знижують кількість жирних кислот у крові; ефективно знижують інсулінорезистентність | Мають цукрознижувальний ефект до 1,4%; збільшують ризик смерті від судинних та серцевих захворювань; сприяє збільшенню маси тіла хворого | Актос, Авандий, Пиоглар, Роглит |
П'ять | Інгібітори альфа-глюкозидаз | Не призводить до розвитку гіпоглікемії; знижує вагу хворого; зменшує атеросклероз судин | Мають сахароснижающую активність до 0,8% | Міглітол, Акарбоза |
6 | Инкретиномиметики | Не піддають ризику гіпоглікемії; не впливають на масу тіла хворого; помірно знижують артеріальний тиск | Мають низьку сахароснижающую активність (до 1%) | Онглиза, Галвус, Янувия |
Похідні сульфонілсечовини
Цукрознижуючі препарати при діабеті 2 типу, одержувані з сульфамида, своєю дією стимулюють клітини підшлункової залози для вироблення інсуліну, відносять до групи похідних сульфонілсечовини. Ліки на основі сульфамида мають протиінфекційних дією, однак при їх використанні спостерігається цукрознижувальний ефект. Це властивість стало причиною для розробки вченими лікарських препаратів похідних сульфонілсечовини, здатних знижувати показник глікемії. Можна виділити кілька поколінь ліків цього класу:
- 1 покоління – Толбутамід, Ацетогексамид, Хлорпропамід та ін.;
- 2 покоління – Глібенкламід, Глизоксепид, Глипизид та ін;
- 3 покоління – Глімепірид.
Протидіабетичні препарати нового покоління відрізняються від двох попередніх різним ступенем активності основних речовин, що дозволяє істотно знизити дозу таблеток і зменшити ймовірність небажаних терапевтичних проявів. Механізм дії препаратів сульфонілсечовини такий:
- посилюють дію інсуліну;
- збільшують чутливу активність рецепторів тканин до інсуліну та їх кількість;
- підвищують швидкість утилізації глюкози у м'язах і печінці, гальмуючи її вихід;
- активізують поглинання, окислення глюкози в жировій тканині;
- пригнічують альфа-клітини – антагоністи інсуліну;
- сприяють підвищенню в плазмі крові мікроелементів магнію, заліза.
Не рекомендується тривалий час вживати цукрознижуючі таблетки класу сульфонілсечовин із-за можливості розвитку стійкості пацієнта до препарату, що знижує лікувальний ефект. Однак при діабеті першого типу такий підхід поліпшить протягом хвороби і призведе до можливості зменшити добову потребу організму в інсуліні.
Цукрознижувальні ліки сульфонілсечовини призначають, якщо:
- у хворого підвищена або нормальна маса тіла;
- не можна позбутися від захворювання однієї лише дієтою;
- захворювання триває менше 15 років.
Протипоказання до застосування препаратів:
- анемія;
- вагітність;
- патології нирок і печінки;
- інфекційні захворювання;
- підвищена чутливість до містяться в складі ліки компонентів.
Побічні ефекти, які проявляються при прийомі цього виду цукрознижувальних таблеток:
- ризик гіпоглікемії;
- дисбактеріоз;
- гіпонатріємія;
- холестатичний гепатит;
- головний біль;
- висип;
- порушення складу крові.
Глиниды
Короткодействующие препарати, здатні стрімко підвищити секрецію інсуліну за допомогою функціонування підшлункової залози, тим самим ефективно контролювати рівень цукру в крові після їжі, відносять до класу глинидов. Якщо гіперглікемія проявляється натщесерце, застосування глинидов недоцільно, так як вони не зможуть усунути її. Ці цукрознижувальні ліки призначають пацієнтові, якщо концентрацію глюкози в крові неможливо нормалізувати за допомогою одних фізичних навантажень і дієти.
Лікарські засоби цього класу слід приймати перед їжею, щоб попереджати різке підвищення глікемії у процесі перетравлення їжі. І хоча ліки, що відносяться до глинидам необхідно приймати часто, це ефективно стимулює секрецію інсуліну в організмі. До протипоказань використання даних коштів відносяться:
- перший тип цукрового діабету;
- хронічне захворювання нирок;
- вагітність та лактація;
- тяжкі порушення у функціонуванні печінки;
- гіперчутливість до компонентів ліки;
- вік хворого до 15 років і більше 75 років.
При терапії глинидами, є ймовірність розвитку гіпоглікемії. Відомі випадки порушення зору пацієнта при коливаннях рівня глюкози в крові при тривалому прийомі цих цукрознижувальних таблеток. До небажаних ефектів при лікуванні глинидами слід віднести:
- відчуття нудоти і блювання;
- шкірний висип, як прояв алергії;
- пронос;
- біль у суглобах.
Меглитиниды
Ліки групи меглитинидов відноситься до класу глинидов і представлені таблетованими препаратами репаглінід (Новонорм) і натеглінід (Старликс). Механізм дії цих таблеток заснований на впливі їх на спеціальні рецептори, які відкривають кальцієві канали в мембранах бета-клітин, внаслідок чого приплив кальцію ініціює підвищену секрецію інсуліну. Це і призводить до зниження глікемії після їжі. Ймовірність гіпоглікемії між двома прийомами їжі знижується.
Використання таблеток Новонорм або Старликс для лікування діабету сприяє більш потужному продукування інсуліну, ніж при прийомі пацієнтом цукрознижувальних таблеток похідних сульфонілсечовини. Початок дії Новонорма настає через 10 хвилин, що попереджає всмоктування глюкози в надмірній кількості після їжі хворого. Активність Старликса швидко втрачається і рівень інсуліну вже через 3 години стає колишнім. Зручність застосування цих препаратів полягає в тому, що їх не потрібно приймати без прийому їжі.
Бігуаніди
Гіпоглікемічні препарати бігуаніди є похідними гуанідину. Вони, на відміну від похідних сульфонілсечовини і глинидов, не провокують викид інсуліну за рахунок перенапруження підшлункової залози. Бігуаніди здатні сповільнювати утворення глюкози печінкою, посилювати процес використання цукру тканинами організму, що зменшує інсулінорезистентність. Ця група цукрознижувальних препаратів впливає на обмін вуглеводів за рахунок уповільнення всмоктування глюкози в кишечнику людини.
До класу бигуанидов відноситься метформін. Цукрознижувальні таблетки цього класу лікар призначає пацієнтам, у яких є ускладнення при діабеті, і необхідність схуднути. При цьому дозу метформіну поступово збільшують шляхом підбору до потрібного результату. Хворим на діабет 1 типу призначають метформін спільно з необхідною дозою інсуліну. Це ліки заборонено застосовувати при:
- серцево-судинних захворюваннях;
- віці до 15 років;
- вживання алкоголю;
- захворюваннях нирок і печінки;
- вагітності та годуванні груддю;
- гіповітамінозі В;
- дихальної недостатності;
- гострі інфекційні захворювання.
Серед протипоказань цього цукрознижувального засобу виділяють:
- розлади травлення;
- нудота;
- анемія;
- ацидоз;
- отруєння молочною кислотою;
- при передозуванні – гіпоглікемія.
Препарати глитазоны
Наступний клас цукрознижувальних препаратів становлять глитазоны. В основі їх хімічної структури лежить тиазолидиновое кільце, тому їх ще називають тіазолідиндіонів. З 1997 року як протидіабетичні засоби цього класу використовують таблетки для зниження цукру в крові піоглітазон і росиглитазон. Механізм дії у них такий же, як у бигуанидов, тобто заснований на підвищенні чутливості периферичних тканин і печінки до інсуліну, зниження синтезу ліпідів у клітинах. Глитазоны більшою мірою знижують інсулінорезистентність тканин, ніж метроформин.
Жінкам, які приймають глитазоны, рекомендують посилювати контрацепцію, тому що ці ліки стимулюють появу овуляції навіть на початковій стадії клімаксу. Максимальна концентрація активних речовин цих ліків в організмі пацієнта спостерігається через 2 години після перорального прийому. До побічних дій цього лікарського засобу відносять:
- гіпоглікемія;
- ризик перелому трубчастих кісток;
- печінкова недостатність;
- гепатит;
- затримка рідини в організмі;
- серцева недостатність;
- анемія.
Глитазоны заборонено призначати при:
- захворюваннях печінки;
- набряках будь-якого походження;
- вагітності і лактації;
- СД 1 типу.
Инкретиномиметики
Ще одним класом нових цукрознижувальних ліків є Инкретиномиметики. Їх механізм дії грунтується на блокуванні функціонування ферментів, які розщеплюють біологічно активні речовини инкретины, що сприяють виробленню інсуліну підшлунковою залозою. Внаслідок цього продовжується дія гормонів инкретинов, знижується вироблення глюкози печінкою, гальмує випорожнення шлунку.
До инкретиномиметикам належать 2 групи: агоністи рецепторів глюкагоноподобного поліпептиду–1 (агоністи ГПП-1) та інгібітори дипептидилпептидазы 4. До агоністів ГПП-1 відносяться такі засоби як эксенатид, лираглутид. Ці ліки підійдуть хворим, які страждають ожирінням, тому що лікування ними не впливає на масу тіла пацієнтів. При монотерапії цими цукрознижувальними препаратами існує низький ризик гіпоглікемії.
Застосовувати инкретиномиметики забороняється при хронічних захворюваннях кишечника, нирок і вагітним. Серед небажаних дій таблеток спостерігають:
- болі в животі;
- діарея;
- нудота;
- шкірний висип;
- головні болі;
- закладеність носа.
Інгібітори ДПП 4
Гіпоглікемічні засоби інгібітори дипептидилпептидазы 4 відносяться до класу инкретиномиметиков. Вони представлені препаратами вилдаглиптин, ситаглиптин, саксаглиптин. Цінною якістю їх є поліпшення глікемії внаслідок відновлення нормальної функції підшлункової залози пацієнта. Протипоказання і побічні дії цих лікарських засобів такі ж, як і у инкретиномиметиков.
Комбіновані препарати
До призначення комбінованих цукрознижувальних засобів лікарі вдаються, якщо монотерапія діабету не приносить належного ефекту. Ліки іноді не справляється з декількома проблемами здоров'я пацієнта, які супроводжують цієї хвороби. В такому випадку одне комбіноване цукрознижувальної засіб замінює декілька препаратів для зниження рівня глюкози в крові хворого. В цьому випадку значно знижується ризик побічних явищ. Комбінації тиазолидиндионов і метформіну в цукрознижувальних таблетках лікарі вважають найбільш ефективними.
Другий за ефективністю є комбінація сульфонілсечовини і бигуанида. Прикладом такої комбінації можуть служити таблетки Глибомет. Його призначають, коли монотерапія одного з компонентів (бигуанида або сульфонілсечовини) не принесла належного результату. Це ліки протипоказано дітям та вагітним жінкам, людям з порушеннями функції нирок і печінки. Гіпоглікемічний ефект настає через 1,5 години після прийому лікарського засобу і триває до 12 годин. Прийом цих ліків не впливає на вагу хворого.
Ціна на цукрознижувальні препарати
Рівень цін на цукрознижувальні засоби в межах Москви різниться, тому варто порівняти вартість препаратів в аптеках різних регіонів столиці і розглянути пропозиції про доставку:
Клас | Назва ліки | Назва аптеки | Ціна (крб) |
Похідні сульфонілсечовини | Манинил 3,5 мг | ЭлексирФарм АСНА | 168 142 |
Глиниды | Новонорм 1мг | ЭлексирФарм Неофарм | 172 142 |
Бігуаніди | Сиофор 850 мг | Південь Сердечко | 355 323 |
Глитазоны | Пиоглар 30 мг | ТРИКУ на Соколинке Самсон-Фама | 969 1107 |
Інгібітори альфа-глюкозидаз | Акарбоза 50 мг | Столичка на Толбухіна ТРИКУ | 159 170 |
Инкретиномиметики | Галвус 50 мг | ЭлексирФарм АСАНА | 810 658 |
Відео
Препарати з великою доказовою базою в лікуванні цукрового діабету 2 типу
Секційне засідання 4. Мкртумян А. М., «Нові і старі пероральні цукрознижувальні препарати .. »
Відгуки
Ганна, 32 рокиПро ефективність Новонорма можу судити на прикладі мого дідуся. У нього вже кілька років діабет. Після того як доктор ввів цей препарат при комбінованому лікуванні, стан діда значно покращився. Він одразу перестав втрачати вагу і зараз на самопочуття не скаржиться, тільки постійно стежить за рівнем глюкози.
Андрій, 42 рокиЛікар призначив препарат Манинил, тому що інші таблетки для зниження цукру мені не допомагали. Спочатку було все добре, а потім почалися проблеми з печінкою і шлунком. Побічні ефекти цих ліків я відчув дуже гостро, тому відмовився від цього препарату. Можливо, комусь він підходить, а мені не підійшов.
Кіра, 39 роківМоєму чоловікові був призначений Галвус для зниження глюкози в крові. Цей показник був у нього дуже високим і інші ліки не справлялися. Здивувало те, що після прийому цього препарату протягом двох днів рівень цукру став рівним 7 (а був більше 10). Рада, що чоловік відчуває себе добре. Ліки хороше і дозування лікар підібрав вірно.