Гігрома на пальці руки - причини виникнення, симптоми, діагностика, методи лікування і видалення

Це непривабливе освіта при прогресуванні може приносити великий дискомфорт людині. Гігрома на пальці руки, як правило, локалізується в області дистательных суглобів між фалангами або в зоні згинальної мускулатури, при цьому шишка доставляє хворобливі відчуття. Іншими можливими негативними наслідками патології є погіршення рухливості суглоба і деформація нігтя.

Що таке гігрома на пальці руки

Сухожильний ганглій являє собою новоутворення доброякісної природи у вигляді шишки, яка формується з суглобних оболонок. Виникнути гігрома може на будь-якому суглобі, де є сполучні тканини. Кіста на пальці руки заповнюється серозною рідиною з домішками білка фібрину і слизу. При цьому кулька на шкірі доставляє не тільки естетичний і психологічний дискомфорт, але часто служить причиною серйозного дискомфорту, больових відчуттів.

Причини виникнення

У групу ризику патології входять жінки (у них гігрома діагностується втричі частіше, ніж у чоловіків. Пік захворювання припадає на вік від 20 до 30 років. Вкрай рідко пухлина на пальці руки з'являється у літніх людей і дітей. Причини, що викликають розвиток шишки, досі до кінця не досліджені фахівцями, однак встановлені такі чинники, що стимулюють патологію:

  • надмірна, постійне фізичне навантаження на кисті рук, пальці (як правило, їй схильні в'язальники, машиністи, піаністи, масажисти, програмісти, тощо);
  • генетична схильність;
  • травми;

Симптоми

Сухожильний ганглій на пальці має вигляд щільного наросту з рівною поверхнею і кулястою формою. Ніжка капсули кріпиться до оточуючих тканин, завдяки чому гігрома міцно зафіксована на одному місці. Крім цього, шишка може стикатися з кістковою структурою скелету. При пальпації під шкірою можуть прощупуватися рисові тіла з високою рухливістю і яскраво вираженою флюктуацией – водянистим складом, що пояснюється типом вмісту капсули (синовіальною рідиною).

Як правило, натиснення на підшкірний наріст не викликає болю, але в деяких випадках пацієнт відчуває дискомфорт і біль, що є тривожним сигналом про перехід хвороби в хронічну стадію. Поступово відбувається зростання пухлини, що супроводжується появою таких симптомів:

  • наявність тягне болю при натисканні;
  • прояв наросту округлої форми діаметром до 5 см;
  • почервоніння тканин при запальному процесі;
  • потовщення, шорсткості шкіри над капсулою;
  • пухлина має м'яку, гладку поверхню і щільну консистенцію.

Класифікація

Синовіальна кіста пальця руки зустрічається відносно рідко, тому її іноді плутають з симптомом ревматоїдного артриту, остеоартрозу, рахіту, при яких спостерігається поява подібних вузлів. Гігрома на пальці руки рідко сама по собі провокує ускладнення, проте іноді проявляється як наслідок інших судинних недуг. Розрізняють кілька типів пухлин, в залежності від їх локалізації, кількості, виду. Основні з них такі:

  • однокамерні;
  • багатокамерні;
  • співустя (порожнини сухожильного ганглія з'єднані з суглобом, при цьому рідина з кісти періодично виливається і наповнює материнську порожнину);
  • клапан (в області з'єднання капсули з материнської оболонкою формується клапан, травмуючий вплив на який спричиняє витікання вмісту кісти назовні або в прилеглі тканини);
  • ізольована формація (порожнину пухлини повністю відділена від материнської оболонки).

Можливі ускладнення

Незважаючи на те, що в злоякісну пухлину гігрома перерости не може, патологія загрожує певними неприємними наслідками. До можливих ускладнень ганглія на пальці руки відносяться:

  • мимовільне розтин кісти (лопнути гігрома може внаслідок травмування кісти, що спричиняє витікання вмісту міхура назовні або в прилеглі тканини);
  • продавлювання вмісту шишки в суглобову порожнину і, як наслідок, поява декількох кіст;
  • попадання інфекції в місце проколу капсули, що стимулює запальну реакцію, нагноєння.

Діагностика

Як правило, постановка діагнозу не викликає у лікарів труднощі, оскільки в медичній практиці домінують підшкірні гігроми. Лікарям в процесі обстеження пацієнта доводиться диференціювати захворювання з такими патологіями, як:

  • епітеліальна кіста;
  • натічний абсцес;
  • атерома;
  • ліпома;
  • злоякісні пухлини;
  • кісткові, хрящові новоутворення;
  • аневризма артерії.

Постанова діагнозу відбувається на основі даних анамнезу та симптоматики пацієнта. У рідкісних випадках гігрома пальця руки переростає в кістково-суглобову хвороба. Тоді лікар може призначити такі діагностичні методи:

  • пункція;
  • УЗД (дозволяє оцінити структуру пухлини);
  • МРТ (призначається при підозрі на наявність вузлової структурності кісти);
  • рентгенографія;
  • загальний аналіз крові, сечі;
  • глюкозний аналіз, біохімія крові;
  • дослідження на гепатити, венеричні захворювання.

Лікування

Спочатку захворювання ефективною буде консервативна терапія. Раніше для усунення гигром використовувалося розчавлювання, розминання і пункції з ін'єкціями ензимів і склерозуючих засобів. Сьогодні лікарі вкрай рідко вдаються до таких болючих процедур, а частіше накладають пов'язку з мазями, що призначають пацієнтам грязелікування і фізіотерапію. Консервативне лікування, як правило, не приносить очікуваного результату і характеризується частими рецидивами захворювання після тимчасового успіху. Іншими використовуваними методами терапії гігроми на пальці руки є:

  • хірургічне видалення пухлини;
  • лазерне лікування;
  • терапія народними засобами.

Консервативне лікування

Оскільки консервативне лікування неможливо без відмови від фізичних навантажень, хворим дається тривалий лікарняний. Відразу після появи пухлини можна проводити фізіотерапевтичні процедури, включаючи парафінотерапію, УФ-опромінення, грязьові аплікації, електрофорез. При консервативному лікуванні часті рецидиви. Медикаментозна терапія призначається при асептичному запаленні. Ганглій на пальці руки лікують за допомогою таких препаратів:

  1. Німесил. Нестероїдний протизапальний засіб, яке приймають протягом тижня двічі в день. Препарат відмінно усуває больовий синдром, але може викликати масу побічних ефектів, включаючи шкірні алергічні реакції, проблеми з роботою органів травлення, тощо
  2. Диклофенак мазь. Чинить аналгезуючу та протизапальну дію. До мінусів кошти відноситься високий ризик появи побічних ефектів на шкірних покривах (екземи, дерматитів, тощо). Перевагою препарату є його невисока вартість і доступність.
  3. Клемастин. Таблетки групи антигістамінних при гигроме на пальці руки приймають двічі на добу протягом 7-10 днів. Препарат прискорює захоплення і руйнування гістаміну в макрофагах, блокує виділення алергену в тканини, зміцнює мембрани мастоцитів. Плюсами таблеток є швидкість дії й відносно низька ціна. Недоліком Клемастина вважається високий ризик появи побічних ефектів.

Фізіотерапевтичні процедури

Метою фізіотерапії при пухлинному процесі є не зменшення розмірів гігроми (на сьогоднішній день жодна процедура не здатна це забезпечити), а зняття запального процесу, викликаний здавленням кістою периферичних тканин. Крім того, можна визначати фізіотерапію для усунення залишкових явищ запалення після операції по видаленню наросту. До числа поширених терапевтичних методик відносяться:

  1. Глибоке прогрівання тканин. Забезпечує помірний протизапальний ефект, покращує місцевий кровотік, посилює регенерацію тканин.
  2. Ультразвук. Метод покращує мікроциркуляцію в судинах, чинить міорелаксуючу дію на попупоперечнополосатую і гладку мускулатуру. Завдяки ультразвуку тканини насичуються киснем, а прискорюються процеси регенерації.
  3. Магнітотерапія. Під час процедури відбувається місцеве нагрівання м'яких тканин, зниження запалення переважно у хрящовій і кістковій тканинах.
  4. Сольові, содові ванни. Розм'якшують і подовжують спайки, структури, надають протизапальну дію на тканини.

Розчавлювання кісти

У рідкісних випадках лікар використовує метод роздавлювання гігроми на пальці руки. Примусове розподіл внутрішнього вмісту кісти по суглобу супроводжується сильним болем. Даний метод боротьби з пухлиною неефективний, оскільки рецидиви після нього трапляються практично в 100% випадків. Після роздавлювання гігроми її оболонка залишається під шкірою, що і служить фактором, що обумовлює нову появу пухлини.

Метод пункції

До поширених методів консервативної терапії гігроми на пальці руки відноситься і прокол суглобової капсули. Мета пункції – відкачування вмісту кісти і введення медикаментозних засобів (антисептиків, глюкокортикостероїдів) для запобігання інфікування. Проводиться прокол під місцевою анестезією, при цьому голку вводять в шкіру над гигромой. Після такої процедури лікар накладає пов'язку, що давить (як на фото), що потрібно для скорочення вироблення синовіальної рідини. Основний недолік пункції – частота рецидивів.

Оперативне втручання

Це найбільш ефективних метод лікування гігроми на пальці руки, який практично зі 100% гарантією запобігає рецидивам. Проводиться бурсэктомия за такими показаннями:

  • швидкий розвиток пухлини;
  • больовий синдром, який посилюється при русі;
  • серйозний косметичний дефект;
  • обмеженість рухомості при згинанні фаланг.

Операція з видалення гігроми триває близько півгодини, попередньо область навколо кісти знеболюється. В процесі хірургічного втручання пухлина вирізають разом з оболонкою і всім її вмістом. Після цього лікар накладає шви, які не знімають протягом 7-10 діб. Якщо гігрома на пальці руки встигла вирости до великих розмірів, операцію проводять під загальним наркозом в умовах стаціонару.

Видалення лазером

Цей сучасний метод видалення гигром служить альтернативою хірургічної операції. Перед проведенням операції пацієнту проводять діагностику, що включає УЗД і МРТ. Після цього лікар вирішує, наскільки доцільно проводити лазерне видалення гігроми пальця руки. Операція проходить під місцевою анестезією, тому пацієнт не відчуває болю. Найчастіше для лікування кісти використовується вуглекислий лазер, що володіє коагулирующими і дезинфікуючими властивостями. За допомогою нього лікар розсікає шкіру над кістою і видаляє капсулу разом з вмістом.

Після цього лікар обробляє область антисептиком і накладає внутрішні і зовнішні шви. Завершується операція накладанням стерильної пов'язки. При лазерному лікуванні використовують фіксацію суглоба за допомогою брейсовых і иммобилизирующих гіпсових пов'язок. Головний плюс такої терапії гигром на руках – естетичність і прекрасний косметичний ефект: на шкірі не залишається рубців або шрамів. При цьому процедура проходить всього за 10-15 хвилин і немає необхідності залишатися в стаціонарі.

Лікування народними засобами

При початковій стадії розвитку гігроми пальця руки можна використовувати для її лікування методами нетрадиційної медицини, які є абсолютно безпечними для організму і допомагають усунути кісту на будь-якій стадії розвитку. Найбільш ефективними народними засобами є такі:

  1. Компрес з чистотілом. Свіжовичавлений сік рослини (1 ст. л.) наноситься на область з гигромой, попередньо палець розпарюють в гарячій воді. Зверху шкіру накривають бинтом і харчовою плівкою. Компрес обмотують теплою тканиною і залишають на ніч. Курс лікування гігроми триває 10-20 днів.
  2. Спиртовий компрес. Спирт розбавляють водою 1:1, у рідини змочують марлю, яку після цього прикладають до області гігроми. Матеріал закривають пластиром і залишають на ніч. Процедуру проводять щодня.
  3. Примочка з плодів фізалісу. Продукт подрібнюється до консистенції кашки, накладається на марлю, після чого її поміщають на гігро. Зверху фаланг закутується плівкою і забинтовують. Компрес залишають на 8-10 годин. Лікування проводять 2 тижні.

Профілактика

Гігрома є запаленням синовіальної сумки суглоба і може з'являтися на будь-якій ділянці тіла, включаючи пальці рук. Дотримуватися профілактичні заходи появи кісти потрібно всім, а особливо тим людям, хто має генетичну схильність до патології. Щоб знизити ризик появи пухлини, необхідно:

  • виключити травмування суглобів під час занять спортом, професійної діяльності;
  • забезпечувати рук відпочинок після роботи, якщо вона пов'язана з напругою променезап'ясткових суглобів, пальців;
  • своєчасно лікувати захворювання, здатні призвести до розвитку гигром (хронічні бурсити, тендовагініти, тощо).

Фото гігроми пальця руки

Відео

Операція видалення гігроми пальця

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!