Запійний алкоголізм - симптоми, лікування і наслідки

Якщо у родича або знайомого людини прогресує запійний алкоголізм, важливо знати симптоми і лікування цього неприємного стану, щоб своєчасно надати йому допомогу в боротьбі зі страшною недугою. Справа може закінчитися алкогольним отруєнням, гепатитом або летальним результатом, тому діяти потрібно негайно. Запійний алкоголік не розуміє переважаючою проблеми зі здоров'ям, так і розраховувати на його свідомість зовсім не доводиться. Запускати патологію загрожує серйозними ускладненнями.

Що таке алкоголізм запійний

Це друга або наркоманическая стадія захворювання, яка характеризується не тільки серйозними проблемами зі здоров'ям, але і зниженням соціального фактора. Алкогольний запій може стати основною причиною звільнення з роботи, побутових скандалів і розпаду сім'ї. Питуща людина стоїть на краю життя і смерті, для його виведення з настільки критичного стану потрібно негайно звернутися до нарколога, не виключена добровільна госпіталізація. Самостійно з абстинентним синдромом йому не впоратися.

Форми

При тривалих запоях спостерігається виражена деградація особистості, розвиваються серйозні внутрішні захворювання. До того ж, хвороба характеризується масою зовнішніх ознак, серед яких зміна кольору і структури шкіри, глибокі зморшки і пігментні плями, неадекватний погляд порушена координація рухів. Ступінь вираженості характерних рис запійних алкоголіків повністю залежить від форми алкоголізму. Отже:

 1. При тривалих запоях людина п'є міцні спиртні напої практично щодня, категорично відмовляється від кодування, а в його мозку протікають на той момент вже незворотні процеси.
 2. При тимчасовій формі алкоголізму тривалість запоїв становить 1-2 місяці, після чого настає період тривалого утримання. Проте стан алкогольного психозу може спіткати в самий несподіваний момент.

Стадії

Запійний пияцтво – це поступово наростаюча патологія, яка з кожним днем стає все критичніший по симптоматиці. Наркологи виділяють наступні стадії алкоголізму запійного, наполягають на негайному лікуванні. Отже:

 1. Початкова стадія. На даному етапі біла гарячка розвивається вкрай рідко, про алкоголіка кажуть, що він просто не вміє пити. Перші стадії недуги можуть налякати гострим похмільним синдромом, не виключені симптоми алкогольної інтоксикації. Пацієнтові ще можна запропонувати оптимальні методи лікування без госпіталізації.
 2. Середня стадія. На даному етапі розвивається стійка залежність від етанолу, абстинентний синдром стає нормою повсякденності. Запої стають тривалими і затяжними, алкоголік схильний до депресій. Доза спиртного необхідна для поліпшення загального самопочуття, організму постійно не вистачає стану сп'яніння.
 3. Важка стадія. Вона ж є останньою, клінічний результат несприятливий. Пацієнта турбують тривалі галюцинації, спостерігаються обширні ураження головного мозку і органів ЦНС, нестабільність психіки. Застосування медичних препаратів для кодування не забезпечує бажану позитивну динаміку.

Істинний запій

В такій клінічній картині основна мета алкоголіка – випити чергову порцію етанолу, щоб полегшити тяжку абстиненцію. Розпивання спиртних напоїв починається після пробудження з метою похмелитися, триває протягом усього дня з систематичним підвищенням добових дозувань. Пацієнт може «зловити» білу гарячку, після чого його госпіталізують вже для примусового лікування.

Псевдозапой

Для такого запою характерні спонтанні бажання випити. Виникати вони можуть в кінці робочого тижня або по святах, але затягується не на один день – тиждень. Головна ознака – наявність приводу випити, а потім людина вже просто себе не контролює. Так що згубний вплив соціальних факторів особливо велике для помилкових запоїв. Запій припиняється також з вагомою для алкоголіка причини, наприклад, завтра на роботу, або закінчилися гроші на випивку.

Симптоми алкоголізму запійного

Тривають місяцями запої, і родичі забувають, коли запійного алкоголіка в останній раз бачили тверезим. По суті, це психічне захворювання, яке супроводжується сильною інтоксикацією організму. Симптоми гострого алкоголізму запойной форми такі:

 • постійне бажання випити;
 • підвищена тривожність;
 • напади агресії;
 • повна відсутність апетиту;
 • проблеми зі сном;
 • відсутність контролю над подіями;
 • приступи амнезії.

Характерні симптоми

Розпізнати запійний синдром простіше простого, оскільки для даної форми алкоголізму виділена окрема специфічна симптоматика. Звернути увагу на видимі зміни в загальному самопочутті та повсякденній поведінці повинні люди з найближчого оточення залежної людини. Це:

 • запойная делірію, яка характеризує одну з форм алкогольного психозу;
 • судомні напади при тривалому надмірному стані;
 • симптоми, властиві захворювань печінки – гепатиту і цирозу;
 • кардіоміопатія з великими змінами серцево-судинної системи;
 • шлунково-кишкова кровотеча.

Стан після запою

Пацієнт після купірування алкогольного синдрому тривалий час може не пам'ятати, що з ним відбувалося. Рефлекси порушені, не виключені затяжні напади блювоти. Можуть виникнути галюцинації, а перебороти фізичну залежність від етанолу практично неможливо. Особливо буйні пацієнти на третій стадії алкоголізму потребують госпіталізації з подальшим медикаментозним лікуванням.

Лікування алкоголізму запійного

Якщо говорити про жіночий алкоголізм запойной форми, потрібна інтенсивна терапія тривалістю не один місяць. У такому разі рецидиви повторюються набагато частіше, так і вилікувати жінку від такої згубної залежності проблематично. З чоловіками простіше, однак загальні рекомендації нарколога приблизно однакові для виведення пацієнта будь статевої належності з алкогольного стану:

 • забезпечити алкоголіку повноцінний сон седативними препаратами;
 • виконувати крапельниці з дезінтоксикаційними засобами для виведення токсинів;
 • вживати сечогінні препарати для виведення продуктів розпаду алкоголю;
 • використовувати додатково вітаміни групи В, С і Е;
 • вести тверезий спосіб життя і регулярно відвідувати нарколога.

Медикаментозне

Основна мета – скоротити рецидиви і вивести з крові велику дозу етанолу. Для лікування хронічної хвороби лікарі призначають для проведення крапельниць наступні лікувальні розчини:

 1. Розчин Рінгера. Присутність в хімічному складі хлоридів натрію, калію і кальцію допомагає усунути солі важких металів, почистити кров від продуктів розпаду етанолу. Вводять розчин повільно в вену, обов'язково в умовах стаціонару.
 2. Глюкоза з вітамінами. Водорозчинний вітамінний комплекс стимулює обмін речовин на клітинному рівні, забезпечує синтез колагену і регенерацію тканин. Якщо склад вводити внутрішньовенно, за рахунок збільшення обсягів накопичення глікогенів печінки робота органу нормалізується.
 3. Діазепам. Медичний препарат підходить для лікування алкоголізму запойной форми, проте випускається у формі розчину для введення внутрішньом'язово. Використовувати ліки можна в домашній обстановці, забезпечивши тим самим тривалий період ремісії хронічної хвороби. Таким способом можна боротися і з пивним алкоголізмом.

Народні методи

Хронічного алкоголізму складно протистояти, особливо у стадії рецидиву. Проте в альтернативній медицині існують перевірені часом рецепти, які здатні усунути неприємну симптоматику, в значній мірі полегшити долю алкоголіка. Ось найефективніші серед них:

 1. З'єднати 4 ст. л. трави чебрецю з 1 ст. л. золототисячника і полину. Склад подрібнити, залити 1 ст. окропу. Настояти, остудити до кімнатної температури, давати алкоголіку по 1 ст. л. за півгодини до прийому їжі 3-4 рази за добу. Лікуватися таким способом дозволено від 2 до 4 тижнів.
 2. Потрібно спочатку подрібнити корінь любистку, після чого 2 ст. л. сировини опустити у скляну банку, додати кілька лаврових листків. Суміш залити 500 мл горілки, настоювати 2 тижні. Якщо давати складу пити алкоголіку по 1 ст. л. до 3-4 разів за добу, до спиртного виникає відраза вже через тиждень. Курс лікування – до 1 місяця.
 3. З'єднати по 1 частині плодів ялівцю, коренів аїру і дягелю; по 2 частини – полину, звіробою, м'яти, деревію. Потрібно 1 ст. л. суміші залити 1 ст. окропу і настояти, а потім процідити і приймати всередину перед їжею. За день можна випивати до 5-6 ст. готового відвару. Лікуватися бажано протягом 2-4 тижнів.

Наслідки алкоголізму запійного

Якщо наполегливо ігнорувати симптоми такої форми алкоголізму, серед потенційних проблем зі здоров'ям лікарі виділяють прогресуючий цироз печінки, невиліковний гепатит, почастішали напади епілепсії. Запойному алкоголіку загрожує інфаркт міокарда та інсульт, гостра серцева недостатність. Його життя може несподівано закінчитися раптовим летальним результатом.

Відео

Запійний алкоголізм: симптоми, наслідки, основні способи лікування

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!