Артрит гомілковостопного суглоба - симптоми і лікування захворювання
- 1. Що таке артрит гомілковостопного суглоба
- 1.1. Як проявляються гостра і хронічна форми
- 1.2. Запалення гомілковостопного суглоба – фото
- 2. Причини виникнення
- 3. Симптоматика артриту гомілкостопа
- 3.1. Загальні ознаки
- 3.2. Симптоми хвороби в залежності від причин виникнення
- 4. Методи діагностики
- 5. Лікування артриту гомілкостопа
- 5.1. Консервативне
- 5.2. Хірургічне втручання
- 6. Як лікувати захворювання
- 6.1. Медикаментозна терапія
- 6.2. Лікувальна фізкультура
- 6.3. Відновлювальні масажі
- 6.4. Фізіопроцедури
- 7. Дієтичне харчування
- 8. Засоби народної медицини при артриті
- 9. Профілактика артриту гомілкостопа
- 10. Відео
Опорно-руховий апарат піддається постійним навантаженням, а його окремі частини нерідко травмуються, особливо страждають нижні кінцівки. Одним із найпоширеніших захворювань є артрит гомілковостопного суглоба – симптоми і лікування хвороби відрізняються рядом особливостей, внутрішнє запалення щиколотки може призвести до серйозних наслідків. Хвороба класифікують за видами, які виникають з певних причин. Існує ряд методів її діагностики і терапії.
Що таке артрит гомілковостопного суглоба
Запальний процес, який спровокований надмірним підвищенням навантаження на суглоб і характеризується скутістю складових частин – це артрит гомілкостопа (кісточки). Захворювання швидко розвивається, обмежуючи рухову діяльність, викликаючи тимчасову недієздатність і навіть інвалідність. Коли з'являються перші неприємні симптоми, потрібно терміново звертатися до лікаря. Він поставить точний діагноз і призначить терапію. Хвороба діагностується найчастіше у літніх (від 60 років), але може проявитися в будь-якому віці.
Як проявляються гостра і хронічна форми
Це захворювання – артрит гомілковостопного суглоба – має симптоми і лікування специфічного характеру. Протікає воно в двох формах, у кожної з яких є власна симптоматика:
- Гостре запалення різко виявляється, характеризується яскраво вираженими проявами. Стрімко з'являється набряк в області гомілкостопа, піднімається місцева температура. При виникненні гострого гнійного артриту червоніє шкіра щиколотки, відзначається висока температура тіла.
- Хронічна форма запального захворювання відрізняється наступними ознаками: біль, відчуття скутості, які особливо відчутні з ранку. Набряклість і почервоніння шкірних покривів можуть проявлятися протягом дня.
Запалення гомілковостопного суглоба – фото
Причини виникнення
Медики виділяють кілька різновидів серйозної хвороби. Кожен тип розвивається за певних причин:
- Посттравматичний артрит розвивається після механічного пошкодження гомілкостопа (сухожиль, хрящів, зв'язок суглоба).
- Ревматоїдная форма – системне захворювання, яке зосереджується в області щиколотки. Запалення гомілкостопа сприяє спадкова схильність, хвороба Бехтерева, псоріаз, вовчак.
- Травматичний артрит – з'являється після розриву або розтягнення зв'язок гомілкостопу, сильних ударів та інших травм.
- Періартрит – запальний процес у тканинах, які оточують оболонку суглоба. Хвороба може бути викликана надмірними фізичними навантаженнями, регулярними травмами голеностопа і його м'яких тканин, генетичними патологіями.
- Реактивний артрит – розвивається через перенесеної кишкової, носоглоткової або сечової інфекції.
Симптоматика артриту гомілкостопа
Щоб своєчасно приступити до діагностики і скоріше вилікувати артрит, варто знати про симптоми захворювання. Як правило, вони поступово розвиваються. Спочатку у людини з'являються болі в області щиколотки, особливо при сильній зміні амплітуди згинання стопи. Потім спостерігається серйозний дискомфорт в процесі взування, який спровокований набряком гомілкостопа. Є ще ряд симптомів, характерних для запального процесу.
Загальні ознаки
Загальна симптоматика хвороби у дітей і дорослих практично не відрізняється. Ознаки артриту щиколотки виглядають наступним чином:
- утворюється почервоніння шкірного покриву біля суглоба, підвищується місцева температура;
- кісточка набрякає, шкіра в цьому місці сильно натягується;
- з'являється біль при згинанні/розгинання суглобів;
- повсякденне взуття заподіює дискомфорт, стає незручною, тісної;
- виникає атрофія гомілковостопного суглоба;
- больові відчуття посилюються з розвитком запального процесу;
- обмеження рухової функції суглоба;
- загальне нездужання, значне підвищення температури, напади нудоти, головний біль можуть сигналізувати про виникнення гнійного артриту або вторинному інфекційному захворюванні.
Симптоми хвороби в залежності від причин виникнення
Кожна різновид артриту має свої специфічні симптоми. Щоб було простіше діагностувати захворювання і призначити правильне лікування, потрібно заздалегідь вивчити прояви недуги в залежності від причин його розвитку:
- Характерні симптоми ревматоїдного артриту:
- хвороба розвивається повільно, але з часом починає явно прогресувати;
- ураження рухомих сполук на обох кінцівках йде одночасно;
- слабкість, підвищена втомлюваність;
- підвищення температури тіла;
- сильні болі, які посилюються переохолодженням або фізичною активністю;
- освіта ревматоїдних вузлів біля стопи.
- Остеоартрит має такі ознаки запалення:
- больові відчуття в ногах, які стають сильнішими до кінця дня або після тривалої навантаження;
- розвивається деформація суглоба, що призводить до обмеження рухливості стопи і знижує фізичну активність.
- Подагричний артрит щиколотки супроводжується такими симптомами, як:
- сильні неприємні больові відчуття;
- хворобливе запалення;
- освіта вузликів (тофусів) на поверхні рухомого зчленування.
- Реактивний тип – це:
- підвищення температури;
- загальне нездужання;
- збільшення лімфовузлів;
- болі в суглобі і м'язах.
Методи діагностики
Коли з'являються перші симптоми недуги, потрібно обов'язково звернутися до лікаря для постановки правильного діагнозу. Виявити захворювання не завжди просто, адже ознаки запалення гомілкостопа схожі з симптомами інших патологій (артропатією, артрозом – дегенеративним процесом тощо). Важливо вчасно встановити наявність хвороби, поки вона не перейшла в останню стадію чи не розвинулося хронічне запалення. Основні діагностичні методики виглядають так:
- Загальний аналіз крові, сечі. Це в обстеженні гомілкостопа потрібно для виявлення в організмі запального процесу.
- УЗД – метод, який дозволяє встановити, чи є порушення в порожнині голеностопа і пошкодження суглобових тканин.
- Розгорнутий імунологічний аналіз крові необхідний для визначення антитіл до збудника хвороби (ревматоїдний фактор).
- Рентген – це спосіб виявлення гнійної рідини між кістками.
- КТ (комп'ютерна томографія) вважається найефективнішим методом діагностики. Вона застосовується для отримання пошарових знімків.
- Біохімія допомагає відшукати локалізацію вогнища хвороби і відрізнити її від інших схожих патологій.
- Артроскопія – оперативне втручання, яка є симбіозом ефективного лікування та діагностики. Спеціальні оптичні інструменти вводяться в порожнину суглоба, що допомагає побачити щиколотку зсередини, відкачати запальну рідину і зупинити кровотечу.
- Дослідження МРТ (магнітно-резонансна томографія) використовується, щоб встановити наявність відхилень у структурі компонентів рухливого зчленування.
Лікування артриту гомілкостопа
Щоб добитися максимального ефекту, потрібно слідувати рекомендаціям лікаря. Пацієнту призначаються певні методики лікування і препарати в залежності від форми захворювання (гостра, хронічна) або її типу (ревматичного, травматичного і т. д.). Основні правила терапії:
- Запалене рухоме з'єднання кісток має перебувати у стані спокою і теплі. Пацієнту призначають постільний режим.
- Дискомфорт усувається з допомогою знеболюючих таблеток, кремів, ін'єкцій, мазей, гелів.
- Інфекція, що вразила частина гомілки, лікується антибактеріальними препаратами (антибіотиками).
- Ще лікар може виписати жарознижувальні, знеболювальні та інші засоби, що залежить від індивідуальних особливостей та стану пацієнта.
Консервативне
Для блокування запального процесу і щоб уникнути ускладнень використовується консервативне лікування. Як правило, для кожного хворого складається індивідуальна схема. Лікар призначає нестероїдні протизапальні препарати, імуномодулятори, загальнозміцнюючі і гормональні медикаменти. Якщо необхідно, то консервативне лікування включає масаж, остеопатії, фізіотерапію, блокади з введенням ліків всередину рухомого кісткового з'єднання.
Хірургічне втручання
Коли з'являється небезпека незворотних наслідків (наприклад, анкілоз – повна нерухомість суглоба, або деформуючий артрит), потрібне оперативне втручання. Найчастіше використовуються такі хірургічні методики, як:
- Артроскопія з дренуванням – здійснюється при наявності гнійного артриту. Пацієнту вводять в суглобову порожнину спеціальний дренаж, який виводить гній через мікроскопічний надріз.
- Артродез – процедура, при якій відбувається зрощення ділянок кісток гомілки і виконується виняток рухливості гомілкостопа щоб уникнути руйнування хрящової тканини і кісток.
- Синовэктомия – хірургічна операція, в ході якої відкривають рухливе з'єднання через маленький надріз. Далі січуться уражені тканини, а потім з фрагментів кісток прибираються продукти реакції (гній, рідина) організму на запалення.
- Ендопротезування – операція з усунення уражених хрящів та інших складових частин гомілкостопа, протезування суглоба (заміна імплантатами).
Як лікувати захворювання
Артрит щиколотки усувається комплексно, здійснюються процедури в стаціонарі, домашніх умовах або проводиться санаторно-курортне лікування, що залежить від тяжкості та особливостей захворювання. Для боротьби з больовими відчуттями, запаленням і щоб уникнути серйозної деформації стопи використовуються такі методи:
- спеціальний масаж;
- медикаментозне лікування;
- дієта;
- народна медицина;
- фізіотерапія;
- лікувальна гімнастика.
Медикаментозна терапія
Препарати можна приймати лише за призначенням лікаря. Якщо покладатися на самолікування, то можна посилити захворювання і отримати серйозні ускладнення. Для ефективної терапії артриту щиколотки використовуються такі медикаменти:
- НПЗЗ;
- кортикостероїди;
- антибіотики;
- хондропротектори.
НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби) застосовують для купірування симптомів хвороби:
- Диклофенак виписується в уколах, мазях чи таблетках. Він надає жарознижувальний, протизапальний та жарознижувальний ефект. Курс лікування 7-14 днів. Дозування: таблетки 2-3 рази на добу, уколи – 2-3 рази по 25-50 мг, мазь – втирати 3 рази в день.
- Таблетки, мазь або капсули Ібупрофен добре знімають запалення, знижують температуру, прибирають набряк і знеболюють. Доза: 2-3 пігулки тричі на день, мазь – з такою ж частотою.
Якщо запальні процеси не піддаються терапії НПЗЗ, то виписують кортикостероїди (гормональні засоби. Найпопулярніші препарати цієї групи:
- Преднізолон – це таблетки розчин для ін'єкцій. Ліки має антитоксичну, протиалергенні, протизапальну дію, пригнічує імунітет. Дозування при артриті середньої тяжкості: по 1 таблетці 5 разів на день. Запалення гострої стадії: уколи внутрішньовенно по 40 мг за добу.
- Медикамент Бетаметазон виробляють в декількох формах, його призначають при ревматоїдному артриті. Виявляє протиалергічний, глюкокортикоїдний, протисвербіжну ефект. Доза на день: всередину – 0.25-8 мг, внутрішньовенно – 4-8 мг. Тривалість лікування призначається індивідуально.
Коли артрит викликаний бактеріями, то виписують антибіотики:
- Левоміцетин приймають для знищення грампозитивних і грамнегативних мікробів, що викликають запалення. Середня тривалість лікування 1-1,5 тижня. Дозування: 1-2 таблетки тричі на добу, уколи – 500-1000 мг три рази на день.
- Таблетки Тетрациклін мають переважно бактеріостатичну дію. Кількість препарату на добу призначається індивідуально, як і тривалість терапії лікувальним засобом, але приблизна дозування виглядає так: 0,25-0,5 г чотири рази на день.
Хондропротектори є каталізатором відновлення уражених хрящів. Найчастіше використовують такі медикаменти:
- Терафлекс капсули ефективно оновлюють хрящі, зміцнюють їх і захищають від подальшого руйнування. Тривалість терапії приблизно 3-6 місяців. Доза: по 1 пігулці тричі на добу (перший місяць), далі – двічі за день.
- Ліки Мовекс Актив в таблетках значно уповільнює розвиток інфекції, має протизапальну і пом'якшувальну дію. Середня дозування – 1 пігулка 3 рази на добу.
В обов'язковому порядку виписують вітаміни В, С, фолієву кислоту. Вони:
- активізують і нормалізують метаболізм;
- запускають вироблення колагену.
Лікувальна фізкультура
При необхідності лікар призначає виконання спеціальної гімнастики. Вона необхідна для зменшення болю і дискомфорту. Кількість підходів підбирається персонально для кожного пацієнта. Фізкультурний комплекс представлений такими вправами:
- ходьба на одному місці (спершу виконується на пальцях, а потім – на внутрішній і зовнішній стороні ступні);
- перекочування стопи з пальців на п'яту, з лівого боку на правий;
- виконання стрибків з використанням литкових м'язів.
Відновлювальні масажі
Якщо діагностовано артрит, то своєчасне лікування хвороби може включати масаж. Дана процедура «розганяє» кров в м'язах, шкірі та суглобі, ефективно усуває біль, напруження, дискомфорт, відновлює нормальну рухову активність. Перед тим, як лікувати артрит гомілковостопного суглоба за допомогою масажу, потрібно порадитися з лікарем. Терапевтичні заходи можна виключно при ремісії хвороби, яку можна дізнатися з таких симптомів:
- загальне поліпшення самопочуття;
- відсутність почервоніння шкіри, набряку тканин;
- зменшення інтенсивності болю.
Фізіопроцедури
Крім вищеописаних методик, нерідко використовується фізіотерапія. Дії такого плану добре розширюють судини, відмінно знімають больові відчуття. Найпоширеніша фізіопроцедури – магнітотерапія. Суть полягає в наступному: за допомогою магніту фахівець виробляє кілька кругових рухів за годинниковою стрілкою в області ураженого кісткового з'єднання. Процедура триває 15 хвилин. Також проводять вплив ультразвуком, електрофорез або променеву терапію.
Дієтичне харчування
Крім медикаментів і фізичних вправ лікування повинно включати дієтичний раціон. Потрібно додати в щоденне меню білки, які допомагають створювати нові тканини і відновлювати хрящі. Важливо вживати холодець, зроблений на кістковому бульйоні, молоко, сметану, сир. Раціон повинен містити вітаміни:
- В1 (цільнозерновий хліб, квасоля, горох, печена картопля);
- В2 (яйця, банани, помідори, печінка, кісломолочка);
- В6 (горіхи, м'ясо курки, авокадо, капуста, цитрусові, рис, гречка, соя, бобові);
- В12 (яловичина, кролятина, морепродукти).
Щоб харчування давало позитивний терапевтичний результат, потрібно вживати продукти за певною схемою. Правила лікувальної дієти:
- Потрібно їсти невеликими порціями, 5-6 разів на день. Останній прийом їжі дозволений до 18.00.
- Необхідно виключити вживання алкогольних напоїв.
- Після трапези повинно залишатися легке відчуття голоду, не варто переїдати.
Засоби народної медицини при артриті
У деяких випадках комплексне лікування варто поєднувати з народними засобами. Перед використанням настоянок і компресів потрібно обов'язково порадитися з лікарем. Ось кілька ефективних рецептів народної медицини:
- Настоянка зі спиртом для розтирання хворого ділянки. Потрібно залити медичним спиртом (500 мл) квіти рослини ведмеже вухо (50 г). Витримувати 2 тижні. Змащувати щиколотку вранці і ввечері.
- Подрібнену мокриць (1 ст. ложка) заварити окропом (200 мл). Наполягати 1 годину в термосі. Процідити через марлю. Пити настоянку 4 рази на добу по 50 грам перед їжею.
- Хороші результати дає знеболюючий компрес. У теплій воді (200 мл) розчинити 2 столові ложки морської солі. Прикладати пов'язки, змочені ліками, кожен день до стихання болю. Тривалість терапії – до 20 днів.
Профілактика артриту гомілкостопа
Щоб уникнути загострення хвороби або її виникнення, рекомендується дотримуватися певних правил. Профілактика запального процесу включає наступні заходи:
- Необхідно їсти більше продуктів з вмістом білка, зменшити кількість мучного і солодкого в раціоні.
- Варто пити свіжий компот з фруктів і ягід, намагатися не вживати газовані напої.
- Прогулянки на свіжому повітрі – ще одна важлива складова профілактики.
- Рекомендується щодня виконувати нескладні вправи для ніг, загальнозміцнювальну гімнастику, дотримуватися активного способу життя.
- Носіння якісною, комфортною взуття. Візити до ортопеда – два рази на рік.
Відео
Лікування артриту в домашніх умовах
Причини артриту Лікування остеоартриту