Чим небезпечне викривлення перегородки носа, причини, лікування та реабілітація
- 1. Що таке викривлення носової перегородки
- 2. Симптоми
- 3. Чим небезпечне викривлення носової перегородки
- 4. Види викривлень
- 5. Причини викривлення носової перегородки
- 5.1. У дитини
- 6. Діагностика
- 7. Лікування
- 7.1. Лікування без операції
- 7.2. Операція
- 7.3. Лазерна хондросептопластика
- 8. Реабілітація після операції
- 9. Можливі ускладнення після оперативного втручання
- 10. Лікування в домашніх умовах
- 11. Профілактика
- 12. Відео
Людина, яка веде нескінченну боротьбу з ринітом, кілька разів за рік переносить застуду або грип, страждає від безсоння і втрати нюху, може не здогадуватися, що проблема не тільки в імунітеті і нервовій системі. Викривлення носової перегородки – діагноз, який ставиться рідко, але присутній у більшості, хоча термінового виправлення вимагають переважно важкі форми: шип, гребінь. Чи можливе лікування без операції і чим небезпечна ця проблема?
Що таке викривлення носової перегородки
Центральна рівна тонка пластина, що розділяє потік повітря на рівні частки, за рахунок чого обробляється і поставляється він гармонійно – це носова перегородка, що складається з хрящової і кісткової тканини. Якщо повітря починає проходити нерівномірно, лікар може говорити, що має місце зміщення перегородки носа (її хрящових відділів), або її деформація у вигляді шипа або гребеня у кістковому ділянці. Викривлення зустрічається у 95% людей, але з різним ступенем вираженості, тому про нього можна не знати до кінця життя.
Симптоми
Викривлена перегородка носа може давати про себе знати як зовні, так і через внутрішні зміни організму. Якщо сталася деформація хрящових тканин, близьких до передньої частини, або вгорі біля перенісся (кістковий відділ), її буде видно за рахунок втрати симетрії носа. Внутрішнє ж викривлення переважно виражається в:
- частих носових кровотечах, спровокованих истончением слизових оболонок у звуженої ніздрі;
- труднощі з носовим диханням (відчуття, що повітря не надходить зовсім);
- головних болях;
- хропіння, якщо людина спить на спині;
- частих перевтоми (через гіпоксії через утруднення носового дихання);
- зниження імунітету, що тягне за собою ГРЗ, грип та інші захворювання, що переносяться важко;
- хронічних захворюваннях ЛОР-органів (переважно лікарі акцентують увагу на появу у пацієнтів з викривленням перегородки хронічного риніту).
Чим небезпечне викривлення носової перегородки
Якщо не відбувається своєчасного і повного очищення повітря в кров і мозок не потрапляє достатньої кількості кисню, поступово знижується імунітет і мозкова активність, страждають судини. Слідом викривлення перегородки тягне за собою запалення слизової і хронічну гіпоксію, яка може породити постійні головні болі, а може стати причиною чоловічої імпотенції.
Симптоми захворювання поступово переростають у хронічні порушення, і підсумком стають:
- поліпи порожнини носа;
- проблеми з нюхової функцією;
- хронічний синусит;
- порушення слуху;
- виникнення алергічного риніту.
Види викривлень
Існує 2 класифікації деформації носової перегородки – з передумов до її появи і по вигляду, який приймає пластина. Переважно спостерігаються викривлення переднього сошника, і навіть якщо є дефект заднього, його край залишається рівним. Сама використовувана лікарями класифікація викривлень перегородки виглядає так:
- Шип– поява відростка з кісткової тканини, може бути одностороннім або двостороннім. В залежності від довжини та напрямки здатний провокувати роздратування слизової протилежної стінки, травмувати її.
- Гребінь– локальне потовщення носової перегородки у місці вигину, поєднане з її деформацією, теж може травмувати оболонку порожнини носа, вдаючись до неї.
- Класичне викривлення носової пластинки – С-подібна деформація, при якій з'являється невеликий прогин переважно в центральній частині. Такі незначні викривлення дуже поширені, але не завжди людина знає про їх існування, оскільки вони можуть ніяк не проявлятися.
- Поєднання всіх 3-х типів – найскладніший варіант викривлення, оскільки він вже винен не просто в скруті дихання, а часто повній його відсутності (якщо деформація двостороння, спостерігається зсув переднього і середнього відділів).
Причини викривлення носової перегородки
Лікарі поділяють весь список передумов до деформації носової перегородки на 3 категорії:
- Травматичні. Обумовлені ударами по лицьовій зоні черепа, переважно ця причина зустрічається у осіб чоловічої статі. Навіть при незначних травмах викривлення носа не виключено, якщо зрощення зламаних кісток і хрящової тканини сталося неправильно.
- Компенсаторні. Вони є наслідком патологій носових порожнин, серед яких поліпи, пухлини і навіть постійні риніти, через які людина непомітно для себе через закладеності одного з носових ходів вчиться дихати тільки вільним і провокує цим викривлення перегородки. Окремо виділяють компенсаторну гіпертрофію, при якій одна з носових раковин через свого збільшеного розміру тисне на перегородку і може її змінити. У компенсаторних викривленнях причина і наслідок часто змінюються: навіть лікар не завжди може сказати, що виникло раніше – деформація пластини або проблеми дихання через збільшення кісткових утворень, які ділять носову порожнину на зони.
- Фізіологічні. Пов'язані з вродженими особливостями будови черепа – переважно нерівномірного розвитку його кісток. У рідкісних випадках спостерігається таке фізіологічне викривлення перегородки, як розвиток рудименту за зоною нюху, давить на носову розділову пластину. Дане відхилення зустрічається рідко.
У дитини
Носова перегородка у дітей віком до 10 років переважно представляє собою хрящову пластинку: більш гнучку, ніж кісткова, і більш вразливу. Про переломах хряща у дітей лікарі згадують частіше, ніж у дорослих, і це нерідко стає причиною деформації перегородки. Якщо вчасно не надати значення порушення правильного дихання після травми, пластина з часом (коли дитина стане старшою) закостеніє, і викривлення вже буде не так легко випрямити, як в дитинстві.
Однак існує ще кілька передумов до цієї проблеми у малюків:
- родові травми;
- нерівномірний ріст кісток черепа (незначні викривлення, усуваються самостійно);
- запалення хрящової тканини.
Діагностика
Спроба підтвердити або спростувати діагноз «викривлення перегородки» починається з огляду пацієнта отоларингологом, який спочатку оцінює зовнішній вигляд лицьової частини носа. При серйозних деформацій носової перегородки їх буде видно вже на цьому етапі. Після перевіряється дихання кожною ніздрею окремо, результати співвідносяться: якщо викривлення перегородки носа відсутня, сила вдиху і видиху однакова для лівої і правої частини. Останньою ж стає перевірка нюху.
Якщо підозри на те, що викривлена перегородка носа, міцніють, лікар може призначити:
- Риноскопию– полягає в огляді порожнини носа (лівої і правої) за допомогою спеціального інструменту, який розширює ніздрі. Слідом в просвіт вводиться тонкий зонд, щоб промацати слизову, оцінити новоутворення (якщо вони є): це поліпи, пухлини, гнійники. Додатково може бути виявлена гіпертрофія задніх кінців носових раковин при огляді викривлення через ротову порожнину.
- Ендоскопію– більш інформативне обстеження, яке повинно виконуватися з місцевою анестезією слизової носової порожнини. Оцінку її стану проводять через зонд з «відеокамерою». Завдяки ендоскопічного методу добре проглядається нижня раковина, де скупчується слиз.
- Рентген черепа – необхідний знімок, щоб сказати, чи немає утворень в придаткових пазухах носа, підтвердити або спростувати наявність травматичної деформації, вроджених кісткових аномалій черепа, які могли спровокувати викривлення.
- Комп'ютерну томографію – допомагає докладно оглянути задню частину носової порожнини, визначити наявність або відсутність шипів і гребенів на перегородці.
Лікування
Крива перегородка носа – анатомічна проблема, тому вирівняти пластину медикаментозно не можна. Якщо при її деформаціях відзначаються порушення дихання та слуху, розвивається розлад нюху, додатково збільшена середня раковина, або спостерігається гіпертрофія нижній, мова обов'язково зайде про оперативних втручаннях, переважно традиційних – септопластике або ендоскопічної операції. У рідкісних випадках викривлення перегородки усувають лазером.
Лікування без операції
Консервативна терапія може бути спрямована на усунення хронічного запального процесу, поліпів, аденоїдів (наслідок викривлення перегородки), допомога в полегшенні стану при алергічних захворюваннях, відновлення дихання і зміцнення імунітету. Однак виправлення кривий перегородки неможливо, тому ефективність такого лікування лікарями ставиться під сумнів. Переважно спеціалісти можуть порадити:
- видалення аденоїдів, поліпів;
- остеопатії (мануальна терапія);
- тривалий курс препаратів для усунення набряклості.
Операція
Хірургічну корекцію викривлення лікар може рекомендувати у випадку серйозних відхилень розвитку черепних кісток, які провокують велику кількість ускладнень: серед них гіпертрофія раковин, постійні синусити, неможливість дихати звуженої ніздрів. Проводиться хірургічне втручання тільки у осіб старше 16 років (можливі виключення). Резекція носової раковини ж може виконуватися ендоскопом, що менш болісно. При сильних травмах ж одночасно з класичним хірургічним втручанням проводиться ринопластика.
Лазерна хондросептопластика
Класична септопластика проводиться тільки у разі тяжких форм викривлення, а для незначної деформації лікар може запропонувати лікування лазером. Застосовується цей метод тільки якщо потрібно вирівняти хрящову тканину – резекції шипів і виправлення вигину кісткової тканини лазер не виконає, як і не допоможе при травматичному викривленні. Згідно відгуками, процедура безболісна, але дітям і літнім людям її робити не рекомендується.
Реабілітація після операції
Якщо довелося виконати хірургічну корекцію викривленої носової пластини, після неї пацієнту вводять у ніздрі тампони, обов'язково встановлюють фіксатори з силікону. На наступний день вони видаляються, якщо немає рясного кровотечі, пацієнт повертається додому, але можливо його перебування в стаціонарі протягом 4-х діб. Однак цілком нормальне дихання відновлюється тільки через 3 тижні після випрямлення перегородки. Під час реабілітації потрібно:
- протягом першого тижня щодня прочищати носові ходи у ЛОР-лікаря, щоб прибирати кірки, запобігати появі патогенних мікроорганізмів;
- робити дихальну гімнастику, яка не дасть утворитися спайок;
- використовувати ранозагоювальні засоби зовнішнього застосування (їх повинен виписати лікар).
Можливі ускладнення після оперативного втручання
Робити септопластику, зі слів лікарів, відносно безпечно (навіть з естетичної позиції – фото людей, які перенесли її, доводять, що шрамів не залишається): мінімальна крововтрата, травматизація теж. Однак будь-яка операція супроводжується ризиком, тому після септопластики можуть:
- утворюватися гнійники, гематоми;
- з'являтися тривалі носові кровотечі в реабілітаційному періоді;
- спостерігатися зрощення порожнин, звуження нижнього ходу;
- розвиватися гнійний синусит, перихондрит.
Лікування в домашніх умовах
Якщо перегородка носа викривлена не настільки, що лікар наполягає на операції (не потрібні резекція гребенів, видалення шипів, виправлення наслідків перелому), але доставляє проблеми, можна самостійно робити процедури, що полегшують дихання, выгоняющие слиз, але це буде тільки зняття симптомів. В домашню терапію можуть включатися:
- Кортикостероїди.
- Препарати срібла.
- Антисептики.
- Склади для промивання носових ходів (боротьба з частим симптомом кривий перегородки – ринітом).
Профілактика
Уберегтися від деформації центральної носової пластини можна тільки у разі, коли спочатку вона рівна, або незначне викривлення. Для цього рекомендовано:
- уникати видів діяльності, які супроводжуються переломами кісток черепа (травмпоопасные види спорту тощо);
- не давати розвиватися ЛОР-захворювань до поліпів і аденоїдів;
- зміцнювати імунітет.
Відео
Викривлення носової перегородки. Що заважає дихати