Тестостерон у чоловіків - вплив гормону на організм, норма в аналізі крові, причини зниженого або підвищеного
Класичний вигляд представника сильної статі передбачає наявність гарного м'язового рельєфу, потужного торсу і високої здатності до зачаття. Вироблення гормону тестостерону у чоловіків в нормальних кількостях визначає присутність зазначених гендерних ознак, що, по суті, неможливо при патологічному підвищенні або зниженні його концентрації в організмі. Дізнайтеся, чим небезпечні відхилення в ту або іншу сторону.
Що таке тестостерон
Це біологічно активна речовина відноситься до групи андрогенів. Чоловічий гормон тестостерон синтезується з холестерину. Вихідна форма з'єднання малоактивна, незначно зв'язується з андрогенними рецепторами. Гормон переходить в робочий стан і перетворюється в дигідротестостерон тільки в присутності особливого ферменту 5-альфа-редуктази.
Де виробляється
Синтез розглянутого біологічно активної речовини здійснюється входять у тканину яєчок великими клітинами Лейдіга, сукупність яких утворює так звану пубертатную залозу. Поряд з цим андроген виробляється з андростендіону. Останній синтезується сітчастою зоною кори надниркових залоз. Примітно, що чоловічий організм щодоби виробляє близько 6-7 мг гормону. При цьому рівень вільного тестостерону в крові коливається від 300 до 1000 нанограм на декалітр.
На що впливає
Чоловічого гормону належить провідна роль у розвитку вторинних статевих ознак у представників сильної статі. Біологічно активна речовина активує анаболічні реакції в організмі, що було взято на озброєння спортсменами. Головний чоловічий гормон визначає вищі функції мозку, як, наприклад, мислення, здатність до навчання. Разом з цим тестостерон є антагоністом кортизолу – сприяє зниженню високого рівня тривожності, бореться з депресивними станами. Крім усього іншого, андроген виконує наступні функції:
- формує статевий потяг;
- бере участь у виробленні сперматозоїдів;
- бореться зі стресом;
- стимулює яєчка;
- регулює вироблення естрогенів.
Рівень тестостерону у чоловіків
Концентрація андрогенів сильно зростає в період статевого дозрівання. Після досягнення 45-50 років рівень біологічно активних речовин в організмі чоловіків починає неухильно знижуватися. Останні дослідження показують, що в літньому віці у представників сильної половини людства зменшується виключно вільний тестостерон. Даний факт обумовлений підвищенням в крові у чоловіків рівня глобуліну, що зв'язує статеві гормони.
Норма
Загальний вміст тестостерону в крові складається з вільної, або біологічно активної фракції (2%), і андрогену, що перебуває у зв'язаному стані (98%). У нормі рівень гормону протягом життєвого циклу планомірно знижується. Критично низька концентрація андрогену виявляється у чоловіків у віці 30-50 років. Так, середній популяційний показник гормону не перевищує 25 нмоль/л Між тим норма в залежності від віку може бути наступною:
Вік (років) | Референтні значення | |
Вільний (пг/мл) | Загальний (нмоль/л) | |
До 9 (препубертат) | Менше 1,7 | До 1,24 |
9-18 (постпубертат) | 4,5-42 | 5,13-27,53 |
20-50 | 8,8-42,5 | 11-33 |
Після 50 | 6,5-30 | Не нижче 11 |
Підвищений
Надлишок гормону у хлопчиків і юнаків характеризується ранньою ламкої голосу, передчасним статевим дозріванням. Поряд з цими станами відбувається швидке закриття зони росту кісток, внаслідок чого зазначена група пацієнтів відрізняється низьким ростом. Підвищений рівень гормону у чоловіків старшого віку, насамперед, впливає на їх психоемоційний стан, провокуючи виникнення:
- імпульсивності;
- підвищеної сексуальної активності;
- агресивного настрою;
- фізичної витривалості, сили.
Підвищення рівня андрогенів не завжди свідчить про розвиток будь-якого патологічного стану. Так, у частини чоловіків відхилення від норми виявляються при ранньому статевому дозріванні. Зворотна ситуація виникає, наприклад, коли у хлопчиків 2-3 років з'являються зовнішні ознаки дорослого чоловіка: ріст волосся на обличчі і грудях, посилене розвиток м'язової тканини. Як правило, такого роду симптоми є наслідком вродженої дисфункції кори надниркових залоз, або адреногенітального синдрому. Серед інших причин підвищення рівня андрогену можна виділити:
- синдром Іценко-Кушинга, обумовлений кортикостеромой або аденомою гіпофіза;
- ракове ураження передміхурової залози;
- пухлини яєчок;
- надмірне захоплення анаболічними гормонами з метою збільшення м'язової маси.
Низький
При ситуації, коли порушення синтезу андрогенів обумовлено генетичними порушеннями, у плода чоловічої статі спостерігається формування репродуктивних органів по жіночому типу і розвивається істинний або хибний гермафродитизм. Дефіцит гормонів у період статевого дозрівання загрожує уповільненням зростання, відсутністю вторинних статевих ознак, переважанням інфантильних рис. Низький рівень тестостерону у чоловіків зрілого віку може викликати такі негативні стани:
- депресію, різкі перепади настрою;
- придбання жіночих рис характеру;
- зниження лібідо;
- атрофію м'язів;
- абдомінальне ожиріння;
- цукровий діабет;
- розлади ліпідного обміну;
- артеріальну гіпертензію;
- випадання волосся на руках, ногах;
- збільшення молочних залоз;
- пітливість.
Зазначені синдроми можуть виникати як внаслідок природних причин, наприклад старіння, так і через латентно протікають патологічних процесів. Дефіцит гормону у дорослих чоловіків здебільшого розвивається на фоні соматичних захворювань (атеросклерозу, простатиту). Крім цього, зниження вироблення головного чоловічого гормону може бути викликано наступними причинами:
- вродженим дефектом ферменту 5-альфа-редуктази;
- первинним гіпогонадизмом;
- пухлини яєчок;
- недостатністю гормонів гіпофіза;
- постійним прийомом кортикостероїдів і цитокінів.
Аналіз
Дослідження здійснюється в клінічних умовах методом венепункції. З метою отримання більш об'єктивної картини аналіз на тестостерон слід здавати натщесерце. За годину до забору крові чоловікам рекомендується утриматися від куріння і прийому лікарських препаратів, що впливають на рівень тестостерону. Контроль за рівнем андрогенів вкрай необхідний юнакам у період статевого дозрівання.
Обстеження даної категорії пацієнтів допомагає своєчасно виявити помилкові і справжні гендерні ознаки. Дорослим чоловікам визначення рівня андрогенних гормонів призначається при наявності симптомів ендокринологічних та урологічних захворювань. Якісно проведене лабораторне дослідження є основним методом верифікації наступних діагнозів:
- безпліддя;
- хронічного простатиту;
- зниження сексуального потягу;
- гормонального дисбалансу;
- пухлин яєчок.
Купити вітаміни
Усунути андрогенний дефіцит можна природним або медикаментозним шляхом. Важливо відзначити, що питання, як підвищити рівень тестостерону у чоловіків, має вирішуватися виключно лікарем-ендокринологом при активній участі уролога-андролога. Пам'ятайте, що безконтрольне застосування гормональних препаратів загрожує серйозними наслідками. При ситуації, коли дефіцит викликаний неправильним способом життя, збалансована дієта укупі з активним способом життя цілком здатні виправити ситуацію. Зважаючи на це, лікарі рекомендують:
- уникати соєвих продуктів;
- дотримуватися основ правильного харчування;
- приймати вітаміни і мінеральні комплекси;
- вживати в їжу продукти, багаті аргініном (яловичину, яйця, мигдаль, сир);
- не захоплюватися алкоголем;
- виключити з раціону газовані, копчені продукти;
- вживати в їжу рослинні та тваринні жири;
- включити в раціон продукти, багаті цинком (листову зелень, гарбузове насіння, сир).
Що впливає на вироблення гормону
Рівень головного чоловічого гормону схильний добовим коливанням. Так, максимальна концентрація біологічно активної речовини припадає на 7-9 годин ранку, а мінімальна – на 1-3 години ночі. Крім добових коливань, на рівень андрогену впливають сезонні зміни природи. Так, концентрація гормону зростає навесні і знижується в осінньо-зимовий період. Найменшого значення зміст андрогену досягає до середини вересня. Крім того, на вироблення гормону впливають наступні фактори:
- голодування;
- підвищення температури тіла;
- вегетаріанська їжа;
- вживання серцевих глікозидів, діуретиків і алкоголю (призводить до зниження концентрації андрогену);
- прийом барбітуратів і гормонів (викликає підвищення рівня чоловічого гормону).
Препарати, що підвищують тестостерон
Медикаментозна терапія показана, коли рівень вільної фракції падає нижче 10 нмоль/л. Наважуючись на лікування гормональними препаратами, важливо пам'ятати, що постійний прийом такого роду ліків пригнічує чоловічу фертильність. Між тим сьогодні доведена неефективність трансдермальною форми гормону. В даний час на зміну останньої поступово приходить тестостерону ундеканоат в ін'єкціях. Разом з цим ефективно підвищити рівень андрогенів допомагають наступні препарати:
- Андріол (таблетки) – активним компонентом ліки є тестостерону ундеканоат. Ця речовина бере участь в регулюванні азотистого, білкового і фосфорного обмінів. Стимулює розвиток статевих органів. Андріол показаний при ендокринної імпотенції, євнухоїдизмі, порушення сперматогенезу. Добова доза препарату становить 120-160 мг. Курс лікування триває 2-3 тижні. Андріол не можна використовувати при індивідуальній непереносимості олеїнової кислоти, карциномі передміхурової залози. На тлі прийому препарату можливий розвиток пріапізму, олігоспермія.
- Нувир (капсули) – надає андрогенну, анаболічну дію. У чоловіків стимулює розвиток вторинних статевих ознак, підвищує лібідо і потенцію, опосередковано впливає на ЦНС. Нувир рекомендується використовувати при гіпогонадизмі, чоловічому клімаксі, олігоспермія. Схема лікування підбирається лікарем індивідуально. Нувир протипоказаний при раку передміхурової залози, інфаркті, цукровому діабеті. Побічними ефектами препарату виступають акне, набряки, порушення сперматогенезу, тромбофлебіт і інші негативні стани.
- Омнадрен (р-н для в/м введення) – ефективно усуває симптоми гіпогонадизму, допомагає підвищити лібідо і швидко збільшити тестостерону в організмі чоловіка. Омнадрен рекомендований особам, які страждають від олігоспермія, імпотенції, чоловічого клімаксу. Звичайна доза препарату становить 1 мл раз в 28 днів. Омнадрен протипоказаний при патологіях серця, печінки, нирок, астенії. Препарат може викликати побічні ефекти у вигляді зниження лібідо, печінкової пурпури, пухлинних процесів.
Народні засоби
На відміну від медикаментозних, природні способи підвищення рівня андрогенів можуть використовуватися практично без обмежень. Крім того, народні засоби є більш безпечними в плані розвитку побічних ефектів. Лікування травами, медом та іншими натуральними засобами, як правило, не викликає ніяких наслідків, крім алергічної реакції. Між тим самими ефективними народними засобами підвищення рівня андрогенів вважаються:
- Маточне молочко. Даний продукт бджільництва благотворно впливає на чоловічу репродуктивну функцію. З метою підвищення концентрації андрогенів рекомендується приймати по 20-30 мг маточного молочка за добу впродовж місяця. При бажанні прийом маточного молочка можна відновити через 20 днів.
- Корінь елеутерококу. Столову ложку сухої подрібненої сировини залийте склянкою окропу і дайте настоятися близько півгодини. Готовий проціджений напій вживайте двічі за добу протягом місяця. Повторний курс лікування елеутерококом можна пройти після двох тижнів відпочинку.
- Імбирний чай. Додавання невеликої шматочки свіжого ароматного продукту в чай допоможе ефективно підвищити вміст андрогенів. Вживати імбирний напій краще після їжі.
Відео
ВІТАМІНИ? ✅5 Способів Підняти ТЕСТОСТЕРОН у Чоловіків в Домашніх Умовах