Урографін – інструкція по застосуванню і склад
- 1. Склад Урографіну
- 2. Фармакологічна дія
- 3. Показання до застосування
- 4. Спосіб застосування і дозування
- 4.1. Прийом Урографіну всередину перед КТ черевної порожнини
- 4.2. Ретроградна урографія
- 4.3. Внутрішньовенна урографія
- 5. Особливі вказівки
- 6. Лікарська взаємодія
- 7. Побічні дії і передозування
- 8. Протипоказання
- 9. Умови продажу та зберігання
- 10. Аналоги Урографіну
- 11. Ціна Урографіну
- 12. Відгуки
Згідно класифікації ліків, Урографін – це іонний діагностичний препарат, використовуваний для внутрішньосудинного або внутрішньопорожнинного введення з метою досліджень. Активним компонентом є натрію амидотризоат. Засіб випускається німецькою компанією Байєр або болгарської Сотекс. Ознайомтеся з інструкцією ліки.
Склад Урографіну
Препарат Урографін (Urografin) випускається у формі ін'єкційного розчину. Склад препарату:
Опис | Прозора, злегка забарвлена рідина |
Концентрація меглюмина амидотризоата, мг на мл | 520 або 660 |
Концентрація натрію амидотризоата, мг на мл | 80 або 100 |
Вміст йоду, мг на мл | 292 або 370 |
Допоміжні компоненти | Вода, гідроксид натрію, натрію кальцію едетат |
Упаковка | Ампули по 20 мл, пачки по 5 ампул з інструкцією по застосуванню |
Фармакологічна дія
Рентгеноконтрастний препарат представлений концентрацією 60 і 76%. Він підвищує контрастність зображення, тому що входить до складу амидотризоата йод поглинає рентгенівські промені. Розчин має рН 6-7 одиниць. Після внутрішньосудинного введення швидко розподіляється у міжклітинному просторі, не проникає через мозкові оболонки, зв'язується з плазмовими білками на 10% і не проникає в еритроцити.
Через п'ять хвилин після внутрішньовенного болюсного введення медикаменту дозою 1 мл/кг маси тіла концентрація в крові створюється 2-3 г йоду на 1 л. Через 3 години вона знижується, період напіввиведення активних компонентів становить 1-2 години. Діючі речовини мінімально виводяться з грудним молоком. 15% препарату в незміненому вигляді виходять з сечею вже через півгодини, понад 50% – протягом 3 годин.
Процеси розподілу і елімінації (природного виведення з організму) препарату не залежать від дози. Це означає, що при введенні дворазової дози, фармакокінетика залишиться такою ж, концентрація препарату в сечі при цьому не зміниться. В інструкції сказано, що при порушенні функції нирок Урографін видаляється за допомогою гемодіалізу.
Показання до застосування
В інструкції виділяється кілька показань до застосування препарату. До них відносяться:
- внутрішньовенна або ретроградна урографія;
- артрографія (дослідження суглобів);
- ангіографія (діагностика судин);
- сиалография (дослідження слинних залоз);
- ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ендоскопія РХП);
- інтраопераційна холангіографія (діагностика жовчних проток);
- гістеросальпінгографія (дослідження порожнини матки);
- фістулографія (діагностика норицевих ходів).
Спосіб застосування і дозування
Інструкція по застосуванню Урографіну свідчить, що перед ангіографією та урографией хворому потрібно ретельно очистити шлунок. За два дні до обстеження слід уникати їжі, що приводить до газоутворення (салатів, бобових, фруктів, сирих овочів, чорного та свіжого хліба). Останній прийом їжі має бути не пізніше 18 години, ввечері можна пити проносні. Грудним і маленьким дітям застосування послаблюючих засобів або великі інтервали між прийомами їжі протипоказані.
Хвилювання, біль і страх можуть викликати побічні ефекти або посилити реакцію на контрастну речовину, тому перед маніпуляціями з пацієнтами проводять психологічні заспокійливі розмови або дають седативні препарати. Порушення водно-електролітного балансу усувають при таких діагнозах і станах:
- цукровому діабеті;
- генералізованої мієломі (захворювання крові);
- нефропатії (збій роботи нирок);
- олігурії (скорочення вироблення сечі);
- поліурії (збільшена кількість виділюваної сечі);
- гіперурикемії (підвищений рівень кальцію в сечі);
- дітям і літнім хворим.
По інструкції, готовий розчин повинен являти собою прозору рідину. Якщо колір змінився, в текстурі з'явилися видимі частинки, у ампули порушена цілісність, то препарат використовувати заборонено. Контрастний засіб набирають у шприц безпосередньо перед початком дослідження, залишки утилізуються. Доза препарату залежить від віку, маси тіла, загального стану пацієнта, серцевого викиду. При ниркової або серцевої недостатності дозування мінімальна.
Під час ангіографії використовувані катетери як можна частіше промивається фізіологічним розчином, щоб знизити ризик розвитку тромбоемболії. При внутрішньосудинному введенні пацієнта укладають на спину, після ін'єкції за ним спостерігають мінімум півгодини. Якщо уточнення діагнозу вимагає декількох введень препарату у високих дозах, то інтервал між ними дорівнює 10-15 хвилин.
Якщо дорослим вводять одноразово більше 300-350 мл розчину, то додатково потрібно інфузія електролітних розчинів. Перед процедурою Урографін підігрівають до температури тіла. Це допомагає його легше ввести, знизити в'язкість крові та призвести до кращої переносимості. Зберігання підігрітих ампул в термостаті (до 37 градусів) здійснюється не довше 3 місяців. Оцінювати чутливість пацієнта за допомогою тест-проб не рекомендується, бо це не допомагає передбачити виникнення реакції.
Прийом Урографіну всередину перед КТ черевної порожнини
Одним з варіантів прийому Урографіну є пероральне застосування. Увечері перед комп'ютерною томографією (КТ) черевної порожнини 2 ампули 75%-ного розчину змішують з 1,5 л кип'яченої води, 500 мл випивають відразу. Залишок розчину ділиться навпіл – перша половина випивається вранці, друга – за півгодини до КТ. У пацієнта можуть з'явитися легкі побічні ефекти: нудота, алергія, блювання. Процедура прийому препарату безболісна, вона не впливає на вираженість інших больових відчуттів.
Ретроградна урографія
При проведенні ретроградної урографії застосовують 30%-ний розчин, який отримують шляхом розбавлення 60%-ного розчину рівною кількістю води для ін'єкцій. Щоб уникнути подразнення сечоводу холодом і появи спазмів, засіб підігрівають до температури тіла. Якщо потрібна підвищена ступінь контрастності, використовують нерозбавлений 60%-ний Урографін. При проведенні гістеросальпінгографії, ендоскопічної ретроградної холангіопанкреатографії, артрографії процес введення контролюється за допомогою рентгеноскопії.
Внутрішньовенна урографія
При проведенні внутрішньовенної урографії Урографін вводять зі швидкістю 20 мл/хвилину. У хворих з серцевою недостатністю доза 100 мл або більше вводиться протягом 20-30 хвилин. Дозування Для дорослих 76%-ного розчину становить 20 мл, 60%-ного – 50 мл У дітей використовують дози, залежні від віку: від 7 до 20 мл.
Ниркова паренхіма відображається, якщо робити знімок відразу після введення засобу. У грудних або маленьких дітей зйомку проводять через 2 хвилини. При проведенні інфузії вводять не більше 100 мл препарату протягом 5-10 хвилин. При серцевій недостатності становить 20-30 хвилин. Перший знімок роблять відразу, наступні – через 20 хвилин або пізніше. При ангіокардіографії, аортографії (дослідженні аорти), коронарографії (діагностики коронарних судин) використовують 76%-ний розчин.
Особливі вказівки
При вивченні інструкції Урографіну важливо ознайомитися з особливими вказівками щодо застосування засобу. У ній зібрані такі рекомендації:
- Засіб з обережністю застосовується при підвищеній чутливості до йодсодержащим засобів, при серцевій недостатності, тяжких порушеннях функції печінки, нирок, важкому стані пацієнта, емфіземі легень, атеросклерозі і спазмі судин головного мозку, вузловому зобі, субклінічному гіпертиреозі (порушення вироблення гормонів щитовидної залози), генералізованої мієломі.
- Невелика кількість неорганічного йоду може вплинути на функції щитовидної залози. З обережністю слід застосовувати ліки при прихованому гіпертиреозі або зобі.
Згідно інструкції, при деяких захворюваннях і станах застосування Урографіну може серйозно позначитися на судинній системі організму і роботі серця:
- Внутрішньосудинне введення Урографіну з особливою обережністю використовується при гострому інфаркті головного мозку, внутрішньочерепному крововиливі з пошкодженням цілісності гематоенцефалічного бар'єру, набряку мозку.
- Внутрішньоартеріальний введення призводить до спазму судин і ішемії головного мозку.
- При захворюваннях клапанів серця або легеневої гіпертензії введення медикаменту може призвести до гемодинамічних зрушень.
- При аутоімунних захворюваннях можуть виникнути важкий васкуліт (запалення стінок судин) або синдром, схожий з синдромом Стівенса-Джонсона (еритема).
- При феохромоцитомі (пухлина надниркових залоз) велика небезпека появи судинного кризу, тому попередньо потрібно введення альфа-адреноблокаторів.
- При гомоцистинурії (порушення обміну метіоніну) великий ризик виникнення емболії, тромбоз.
- При захворюваннях судин мозку, внутрішньочерепних пухлинах, метастазах, запальних або дегенеративних патологіях, під час застосування Урографіну можуть з'явитися неврологічні симптоми.
Перед використанням Урографіну важливо знати, який стан нирок. При одночасних тяжких порушеннях функції нирок і печінки екскреція кошти сповільнюється, потрібне проведення гемодіалізу. Порушити роботу нирок на фоні застосування Урографіну можуть парапротеинемия, мієломна хвороба. Для захисту пацієнту проводять адекватну гідратацію.
Поки засіб повністю не вывелось з організму, потрібно виключити навантаження на нирки, прибрати з лікування нефротоксичні ліки, холецистографические пероральні препарати, виключити накладення артеріального затиску, проведення ангіопластики артерій нирок або великих операцій. При знаходженні пацієнта на діалізі маніпуляції з Урографином можна.
Гострий або хронічний алкоголізм підвищує проникність мозкових оболонок, що призводить до проникнення Урографіну в мозок і негативних реакцій. Аналогічно працюють наркотики. В першу добу після введення ліків небажано керувати автомобілем і працювати з механізмами, що потребують підвищеної концентрації уваги.
За даними досліджень, препарат не володіє мутагенною, ембріотоксичною, тератогенною або генотоксичною впливом. Під час вагітності застосовувати небажано, але якщо це необхідно, слід зважити ризик і користь. Контрастні речовини виділяються з грудним молоком, але їх доза незначна, тому ризик виникнення інтоксикації у дитини невеликий.
Лікарська взаємодія
Якщо пацієнт одночасно з препаратом приймає гіпоглікемічні медикаменти бігуаніди або метформін, у нього може розвинутися лактацидоз. Бігуаніди слід відмінити за 2 доби до та протягом 2 днів після проведення маніпуляції. З іншими ліками Урографін взаємодіє так:
- Він знижує здатність тканин щитовидної залози накопичувати радіоізотопи при діагностиці органу. Це зниження триває приблизно 2 тижні.
- Реакції гіперчутливості вище, якщо пацієнт одночасно з препаратом отримує бета-адреноблокатори.
- Прийом нейролептиків підвищує частоту виникнення відстрочених побічних ефектів (грипоподібні ознаки, жар, суглобова біль, кропив'янка, свербіж).
Побічні дії і передозування
При випадковому передозуванні препарату або порушенні функції нирок спостерігаються посилені побічні ознаки. Впоратися з ними допоможе метод видалення залишків речовини за допомогою екстракорпорального діалізу. В інструкції вказані можливі побічні ефекти Урографіну:
- жар, запаморочення, інсульт, головний біль, сонливість, збудження, кома, порушення свідомості, минуща сліпота, амнезія, світлобоязнь, порушення зору, слуху, мови, параліч, судоми, парез, тремор, порушення метаболізму;
- задишка, набряк легенів, дихальна недостатність, зупинка дихання, кашель;
- порушення артеріального тиску, ритму серця, тромбоемболічні ускладнення, інфаркт міокарда, прискорене серцебиття;
- посилений або знижений діурез, ниркова недостатність, олигоурия (недостатнє виділення сечі);
- почервоніння обличчя, еритема, висип, свербіж, тиреотоксикоз;
- біль у місці введення ін'єкції, набряк, тромбоз вен, запалення або некроз тканин, тромбофлебіт;
- ангіоневротичний набряк, алергія, риніт, кон'юнктивіт, свербіж шкіри, кропив'янка, кашель, анафілаксія, тахікардія, ціаноз, ларингоспазм, втрата свідомості, бронхоспазм, сльозотеча;
- підвищення рівня амілази, некротичний панкреатит;
- підвищене потовиділення, непритомність, набряк слинних залоз, нездужання, озноб.
Ризик розвитку побічних ефектів вище при внутрішньовенному введенні медикаменту і при алергії на йодовмісні ліки в анамнезі. Можливе виникнення реакцій гіперчутливості, еритеми, утруднення дихання, свербежу, набряку обличчя або кропив'янки. З важких реакцій в інструкції виділені ангіоневротичний набряк, ураження голосових зв'язок, анафілактичний шок, бронхоспазм.
Ефекти розвиваються протягом години, інколи через декілька годин або навіть днів. Їм схильні хворі з алергією на харчові морепродукти, сінної лихоманкою, кропив'янкою, бронхіальною астмою, люди, які приймають бета-адреноблокатори. Усунути алергічні реакції при введення Урографіну можна прийомом антигістамінних засобів або глюкокортикостероїдів.
Протипоказання
В деяких випадках застосування Урографіну протипоказано. В інструкції виділені наступні:
- декомпенсована серцева недостатність;
- виражений гіпертиреоз;
- гострий панкреатит;
- вагітність, гострі запальні процеси в порожнині тазу;
- мієлографія (дослідження хребта), цистернография (діагностика головного мозку), вентрикулографія (дослідження серця).
Умови продажу та зберігання
Препарат є рецептурним засобом. За інструкцією, його потрібно зберігати в недоступному для дітей місці при температурі до 30 градусів не довше 5 років.
Аналоги Урографіну
Замінити медикамент можна такими ж рентгенконтрастними засобами, але з іншим або схожим складом. Аналогами Урографіну є:
- Ангиографин – розчин на основі натрію амидотриозата;
- Визотраст – розчин, що містить амидотриозат натрію;
- Тріомбраст – розчин для ін'єкцій на основі натрію амидотризоат, меглумина;
- Уровизон – розчин, що містить амидотриозат натрію;
- Уротраст – розчин на основі амидотриозата натрію;
- Верографіна – розчин, що містить натрію амидотриозат;
- Тразограф – ін'єкційний розчин з таким же активним компонентом, як в Урографине;
- Триомбрин – розчин натрію амидотриозатом в складі.
Ціна Урографіну
Купити препарат можна через інтернет або аптеки за цінами, що залежать від концентрації розчину та торгової націнки. Приблизна вартість Урографіну і його аналогів по Москві:
Найменування препарату, обсяг | Інтернет-цінник, рублів | Аптечна вартість, рублів |
Урографін 76% 10 ампул по 20 мл | 2200 | 2250 |
Урографін 60% 20 мл 10 шт. | 1950 | 2000 |
Тразограф 76% 5 ампул по 20 мл | Одна тисяча чотириста | 1450 |
Відгуки
Євгенія, 34 рокиминулого місяця мені проводили рентгенівське дослідження нирок, для оцінки стану їх роботи вводили контрастну речовину Урографін. Воно не викликало в мене ніяких побічних ефектів, лише невелике тепло у місці введення. Лікар сказав, що без його допомоги не вдалося б виявити зачатки розвивається ниркової пухлини.
Арсеній, 47 роківУ мене видалений жовчний міхур, тому кожні два роки я проходжу повноцінне обстеження органів черевної порожнини. Коли лікар призначає рентген, за день до процедури мені доводиться пити ліки Урографін. Воно не має смаку і запаху, не викликає нудоти, зате допомагає лікарю чітко бачити все, що відбувається всередині тіла.