Элзепам - інструкція препарату
- 1. Що таке Элзепам
- 1.1. Склад і форма випуску
- 1.2. Фармакодинаміка та фармакокінетика
- 1.3. Показання до застосування Элзепама
- 2. Спосіб застосування і дозування
- 2.1. Таблетки Элзепам
- 2.2. Элзепам розчин
- 3. Особливі вказівки
- 4. При вагітності
- 5. У дитячому віці
- 6. Сумісність Элзепама і алкоголю
- 7. Лікарська взаємодія
- 8. Побічні дії
- 9. Передозування
- 10. Протипоказання
- 11. Умови продажу та зберігання
- 12. Аналоги Элзепама
- 13. Ціна Элзепама
- 14. Відгуки
При порушенні сну, панічних атаках і інших нервових станах лікарі призначають транквілізатори, які відрізняються системною дією в організмі. Яскравим представником цієї фармакологічної групи є таблетки або уколи Элзепам, призначені для введення всередину, внутрішньовенно та внутрішньом'язово. Медичний препарат діє швидко, але його призначення повинно здійснюватися тільки лікарем. Інструкція по застосуванню призначена тільки для ознайомлення пацієнта з даної фармакологічної продукцією.
Що таке Элзепам
Будучи транквілізатором, цей лікарський препарат має виражені седативними, снодійними, анксиолитическими і релаксуючим властивостями, має протисудомну дію в організмі. Медичний препарат Элзепам доречний до застосування при депресіях, душевній тривозі, панічних атаках і інших нервових розладах. Таким способом можна зняти емоційну напруженість, усунути вегетативні дисфункції. Призначення Элзепама повинно здійснюватися тільки лікарем, відпускається транквілізатор в аптеці строго за рецептом.
Склад і форма випуску
Медичний препарат має дві форми випуску – пігулки для прийому всередину і безбарвний розчин для внутрішньом'язового, внутрішньовенного введення. Активним компонентом є синтетична речовина під назвою бромдигидрохлорфенилбензодиазепин, допоміжні компоненти визначаються, виходячи з форми випуску зазначеного ліки.
Активний компонент | Допоміжні речовини |
Таблетки: | |
бромдигидрохлорфенилбензодиазепин (0,5 та 1 мг) | крохмаль картопляний |
лактози моногідрат | |
кальцію стеарат | |
желатин | |
Розчин: | |
бромдигидрохлорфенилбензодиазепин (1 мг) | полівінілпіролідон низькомолекулярний |
гідроксид натрію | |
гліцерол | |
дисульфит натрію | |
вода | |
полісорбат 80 |
Фармакодинаміка та фармакокінетика
Активний компонент, будучи бензодіазепіновими транквілізатором, забезпечує протисудомний, снодійне та міорелаксуючу дію. Надає безпосередній вплив на передачу нервових імпульсів по коштах стимуляції переважної ефекту рецепторів гамма-аміномасляної кислоти. Механізм дії медичного препарату представлений нижче:
- Анксіолітичний ефект виражений у зниженні нервового перенапруження, усунення панічних атак, внутрішнього неспокою за рахунок безпосереднього впливу на лімбічну систему.
- Активний компонент, посилюючи гальмування в пресинапсах, значно уповільнює проходження судомного імпульсу, забезпечуючи тим самим виражену протисудомну дію (особливо необхідне при епілепсії).
- Седативна дія медикаменту виражене впливом на ретикулярну формацію головного мозку і ядра таламуса, в результаті чого симптоми неврозу слабшають, з'являється внутрішній спокій.
- Пригнічення ретикулярної формації знижує підвищену активність вегетативних, моторних, емоційних подразників, які перешкоджають настанню фази сну, забезпечують безсоння.
- Миорелаксирующий ефект спостерігається в результаті примусового гальмування спінальних аферентних шляхів.
Зазначений медичний препарат продуктивно всмоктується з органів ШЛУНКОВО-кишкового тракту, проникає в кров. Своєї граничної концентрації в плазмі досягає через 2 години після прийому разової дози. Процес метаболізму спостерігається в печінці, час напіввиведення продуктів розпаду – від 6 до 18 годин. Неактивні метаболіти виводяться з організму переважно нирками.
Показання до застосування Элзепама
Згідно інструкції по застосуванню, медичний препарат призначають при нервових порушеннях. Попередньо потрібно звернутися до невропатолога за індивідуальною консультацією. Основні показання до застосування представлені таким списком:
- реактивні психози;
- вегетативна дисфункція;
- порушення сну, хронічна безсоння;
- ипохондрически-сенестопатический синдром;
- скронева і миоклоническая епілепсія;
- панічні атаки;
- епілепсія (як протисудомного засобу);
- підвищена збудливість нез'ясованої етіології;
- гиперкинез (нервовий тик);
- ригідність м'язів;
- гіпопротеїнемія (призначають препарат з особливою обережністю).
Спосіб застосування і дозування
Снодійне Элзепам у формі таблеток призначене для прийому перорально. Безбарвний розчин в ампулах необхідний для введення внутрішньовенно, внутрішньом'язово. Уколи рекомендується виконувати в якості «швидкої допомоги», а після досягнення стійкої позитивної динаміки можна переходити на пероральний прийом. Курс консервативної терапії – 2 тижні, але за медичними показаннями його можна збільшити до 3-4 тижнів.
Таблетки Элзепам
Разова доза зазначеного ліки становить 0,5-1 мг, що відповідає 1-2 таблеток для системного прийому всередину (в залежності від концентрації активного компонента). Добові дозування залежать від характеру і стадії патологічного процесу. Приймати ліки бажано повним курсом не більше 2 тижнів. Таблетки по 0,5-1 мг випивати 2-3 рази на день, через пару діб можна збільшити до 4-6 мг за добу. Потім поступово виводити медикамент, циклічно знижуючи дозування. В іншому випадку В організмі розвивається стійкий «ефект звикання».
Элзепам розчин
Безбарвний складу в ампулах пацієнту вводять внутрішньовенно або внутрішньом'язово, крапельно або струйно за індивідуальною рекомендації фахівця. Рекомендовані дозування залежать від захворювання:
- хронічна безсоння: по 0,5-1 мг за добу, один раз безпосередньо перед сном;
- психомоторне збудження, вегетативні пароксизми: 3-5 мг за добу, але в ускладнених клінічних картинах збільшується до 9 мг;
- епілепсія: по 0,5 мг до 2 разів за добу;
- абстинентний синдром: 2,5-5 мг за добу;
- неврологія: 1-2 мг через день;
- гіпертонус м'язів: 2-3 мг за добу, розділені на 2 підходу;
- передопераційний період: 3-4 мг за добу.
Особливі вказівки
Якщо у пацієнта спостерігаються хронічні захворювання нирок або печінки, потрібно індивідуально контролювати показники печінкових ферментів, периферичної крові. За необхідності рекомендовану дозу коригувати (знизити). Якщо при невротичних нападах позитивна динаміка відсутня навіть після підвищення добової дози, потрібно вибрати аналог. В іншому випадку, токсичність медикаменту Элзепам провокує випадки передозування. Згідно інструкції по застосуванню, відомі інші особливі вказівки:
- Добову дозу 4 мг і більше не можна приймати довше 2 тижнів, інакше в організмі розвивається стійка залежність.
- Якщо різко припинити лікування транквілізатором Элзепам, в організмі пацієнта тільки посилюються побічні явища, різко погіршується загальне самопочуття.
- Оскільки медичний препарат провокує дезорієнтацію, на період консервативної терапії потрібно тимчасово відмовитися від керування транспортними засобами, інтелектуальної діяльності.
- Літнім пацієнтам і людям зі зниженим імунітетом потрібно з особливою вибірковістю ставитися до такого фармакологічній призначенням.
- Якщо пацієнт переважає в стані глибокої депресії, і його відвідують суїцидальні думки, використовувати Элзепам категорично заборонено, оскільки намір померти може стати реальністю.
При вагітності
Медичний препарат при вагітності категорично заборонено тільки в першому триместрі. Абсолютне протипоказання поширюється на період лактації. У 2 і 3 триместрі вагітності таке фармакологічна призначення не заборонено, але виключно виходячи з життєвих показників матері і дитини. Встановлено, що активні компоненти лікарського препарату пригнічують ЦНС новонародженого.
У дитячому віці
Призначення зазначеного транквілізатора дітям категорично протипоказано, інакше можна тільки погіршити загальне самопочуття хворого. Рекомендований вік для використання таблеток та ампул Элзепам – 18 років і старше. При призначенні схеми лікування лікар враховує такі вікові обмеження з інструкції, підбирає більш дешеві аналоги повним курсом.
Сумісність Элзепама і алкоголю
Про таку взаємодію і мови бути не може, оскільки посилюється вираженість побічних ефектів. Якщо поєднувати транквілізатори та спиртні напої, лікарі не виключають появу галюцинацій, ознак алкогольного отруєння. В такій клінічній картині може знадобитися термінова госпіталізація хворого з подальшим проведенням реанімаційних заходів.
Лікарська взаємодія
Элзепам можна поєднувати з іншими транквілізаторами, але важливо розуміти, що бажаний ефект тільки посилюється і може нашкодити здоров'ю. Що стосується лікарської взаємодії, рекомендації пацієнтам такі:
- у хворих паркінсонізмом при лікуванні транквілізатором ефективність левоподы знижується;
- токсичність зидовудину в комплексі з зазначеним медикаментом тільки посилюється;
- у поєднанні з інгібіторами мікросомального окислення побічні явища медикаменту Элзепам посилюються;
- індуктори мікросомальних ферментів печінки знижують лікувальний ефект Элзепама, підвищують концентрацію іміпраміну в сироватці крові;
- у комплексі з гіпотензивними засобами підвищується ризик розвитку колапсу, артеріальної гіпотонії;
- при поєднанні медикаменту з клозапіном порушується функція дихання, наростають напади задухи.
Побічні дії
Оскільки Элзепам відрізняється системним дією в організмі, лікарі не виключають побічні явища, які зачіпають різні органи та внутрішні системи. Згідно інструкції по застосуванню, потенційні погіршення загального самопочуття такі:
- з боку органів ЦНС: сонливість, запаморочення, атаксія, сплутаність свідомості, дезорієнтація, астенія, міастенія, дизартрія, м'язові спазми, галюцинації, різка зміна настрою, дратівливість, уповільнення рефлексів, панічний страх;
- з боку органів ШКТ: слинотеча, діарея, печія, запор, нудота, жовтяниця, блювання, зниження апетиту;
- з боку органів кровотворення: тромбоцитопенія, лейкопенія, нейтропенія, анемія, агранулоцитоз;
- з боку сечостатевої системи: зниження або підвищення лібідо, дисменорея, затримка сечі, дисфункція нирок;
- з боку серцево-судинної системи: тахікардія, артеріальна гіпотонія;
- з боку шкірних покривів: кропив'янка, свербіж, набряк, почервоніння дерми, шкірний висип;
- місцеві реакції: венозний тромбоз, флебіт;
- інші: диплопія (порушення зору), різке схуднення, порушене потовиділення, тремор кінцівок, рухові розлади.
Передозування
У разі систематичного завищення запропонованих добових доз в організмі відбувається пригнічення органів ЦНС, і пацієнт навіть впадає в стан глибокої депресії. Крім того, може посилитися вираженість побічних ефектів. Щоб стабілізувати загальний стан і усунути нервові розлади, потрібно використовувати розчини стрихніну нітрату або коразолу. Специфічним антидотом вважається Флумазеніл (анексат) внутрішньовенно у початковій дозі 0,2 мг. Подальше лікування симптоматичне.
Протипоказання
В докладній інструкції по застосуванню відображені лікарські обмеження, які значно звужують список потенційних пацієнтів. Медичні протипоказання представлені таким списком:
- закритокутова глаукома;
- гостра дихальна недостатність;
- шоковий стан, кома;
- міастенія;
- перший триместр вагітності;
- обструктивна хвороба легень;
- підвищена чутливість організму до синтетичних компонентів;
- вікові обмеження.
Умови продажу та зберігання
Медичний препарат можна купити в аптеці строго за рецептом. Зберігати транквілізатор покладено в сухому, темному місці. Важливо виключити випадковий контакт ліки з маленькими дітьми.
Аналоги Элзепама
Якщо зазначений медикамент викликає сильні побічні явища, стає основною причиною різкого погіршення загального самопочуття, пацієнту підбирають більш м'який аналог ідентичною фармакологічної групи. Це:
- Транквезипам. Це розчин і таблетки, які впливають седативно-снодійний ефект. Початкова доза – 0,5 мг, можна підвищити до 9 мг.
- Фензитат. Препарат можна приймати всередину або внутрішньом'язово. Друга форма випуску є екстрену допомогу при внутрішніх страхи, панічних атаках.
- Фезанеф. Це швидкодіючі таблетки при нервових розладах. Дозування залежить від захворювання, варіюється в межах 2-10 мг за добу.
- Феназепам. Це таблетки і ампули з ідентичним активним компонентом, що діють за таким же принципом, але коштують дешевше.
- Фезипам. Рекомендований при нервових порушеннях та епілепсії як протисудомного засобу. Самолікування виключено.
- Фенорелаксан. Анксіолітичний препарат, який послаблює тривогу, знижує емоційне напруження, занепокоєння і страх.
Ціна Элзепама
Середня ціна таблеток та ампул стартує від 60 рублів. Купівля доступна, але відпускається транквілізатор строго за рецептом. Приблизні розцінки по Москві представлені нижче:
Назва аптеки | Ціна, рублів |
Медика-Фарм | 75 |
Медлайн | 77 |
Диасфарм | 79 |
Самсон-Фарма" | 69 |
Реал-Мед | 76 |
Ріглі | 75 |
Аптека ІФК | 90 |
Відгуки
Ірина, 46 роківТаблетки Элзепам мені призначили при неврозі. Ліки ефективне, допомагає краще спати. Мені здалося, що янаходилась в стані ейфорії, оскільки деякі життєві події сприймала, ніби кіно сморю, але в них не беру участь. Такий результат мене насторожив, і я попросила ввести заміну транквілізатора.
Ольга, 39 роківКоли седативні засоби виявилися неефективними, а панічні атаки наздоганяли знову і знову, мені прописали таблетки Элзепам двотижневим курсом. Дозування поступово підвищували, тому лікувальний ефект відчула не відразу. Зате після скасування ліки побічні явища різко посилилися. Довелося міняти схему припинення лікування.
Карина, 42 рокиЭлзепам дає сильні побічні ефекти, особливо якщо поєднувати його з алкоголем. Я один раз так помилилася, так справа дійшла навіть до галюцинацій. Більше пильність не втрачала. Не думала, що таблетки настільки сильні. В іншому нарікань немає. Мені їх призначили при хронічному безсонні. Пройшла курс 10 днів, поліпшення на обличчя.