Сальбутамол для дітей і дорослих - інструкція із застосування, показання, побічні ефекти і ціна

За даними ВООЗ (Всесвітньої організації здоров'я) на 2019 рік 235 мільйонів людей на планеті страждали від бронхіальної астми. Захворювання небезпечне можливістю астматичного статусу: набряком бронхіол, накопиченням мокротиння, які ведуть до задухи при асинхронному вдиху. Купірування нападів хвороби в сучасній медицині відбувається за допомогою бронхолітиків і муколітиків в аерозольній або таблетованій формі.

Інструкція щодо застосування Сальбутамолу

Цей засіб відноситься до групи селективних бета2-адреноміметиків і не входить в гормональну категорію. Основне призначення – інтенсивне купірування та запобігання спазматичних нападів бронхів. Salbutamol не лікує бронхіальну астму, але ефективно знімає симптоматику. Ліки застосовують для зниження ризику при передчасних пологах. Речовина підтримує життєдіяльність плода віком до 37-38 тижнів під час родових заходів.

Склад і форма випуску

Препарат випускається офіційно в трьох видах, але під іншими брендами він присутній на ринку фактично у всіх типах лікарських засобів: таблетки ретард, розчин для інгаляцій, сироп, ін'єкційний розчин і т. д. Склад і кількість сальбутамол сульфату (МНН – Salbutamol) залежить від формфактора ліки. Підбирається вид кошти в залежності від інтенсивності нападів, їх характеру і особистих особливостей хворого. Які дозування діючої речовини Salbutamol присутні на фармакологічному ринку:

Форма випуску

Кількість активної речовини в одній дозі, мг

1

Аерозоль (допоміжна речовина - етанол)

124

2

Таблетка

2/4

3

Таблетка ретард (пролонгованої дії)

4/8

4

Порошок для інгаляцій

200/400

5

Сироп пероральний

0,4 мг/мл

6

Інгаляційний розчин

1,25 мг/мл

7

Розчин в ампулах

2

8

Ін'єкційний розчин

0,1 мг/мл

Фармакологічна група Сальбутамол

Препарат відноситься до токолитикам і бета-адренорецепторами: клініко-фармакологічним групам протизапального, муколитического, бронхолитического, відхаркувальної дії. Речовина швидко всмоктується в кров у будь-якій формі випуску, але концентрація його плазмі мінімальна або не виявляється. Salbutamol метаболізується в печінці і частково в кишечнику (у легких метаболізації не відбувається). Полувывод та виведення з крові займає 2-7 годин в максимальній кількості через сечу (приблизно 4% виходить з жовчю).

Механізм дії Сальбутамолу

Активна речовина купірує наростаючою бронхоспазм, збільшує життєву ємність легень. Ліки стимулює розширення коронарних артерій серця, знижує опір у респіраторному тракті, покращує функціонал миготливого епітелію бронхів. Сальбутамолсодержащие речовини знижують концентрацію калію в плазмі крові. Інгаляційні і пероральні форми ліки починають діяти через 5 хвилин, максимальна якість впливу відбувається протягом 30-90 хвилин.

Після впливу збільшується життєвий об'єм легенів, блокується вивільнення факторів хемотаксису, гістаміну в позаклітинний простір. Речовина стимулює нормальне розщеплення глікогену до глюкози (глікогеноліз), секрецію гормону інсуліну. У деяких випадках активність речовини підвищує ризик лактатацидотической коми на тлі гіперглікемічної і липолитического ефекту, розвитку екстрасистолії.

Показання до застосування

Сальбутамол та його похідні призначені для купірування симптомів бронхіальної астми. Додатково вони ефективні при бронхітах і схожих захворюваннях. Salbutamol застосовують для допомоги при передчасних пологах (до 37-38 тижнів). Ліки ефективно для астматиків при гострих нападах, але має менший вплив як профілактичний в порівнянні з аналогами. Основні патологічні захворювання і стани, при яких рекомендовано використання речовини:

  • профілактика спазматичних процесів при бронхіальній астмі будь-яких форм протікання;
  • купірування нападів ядухи;
  • стабілізація і поліпшення стану пацієнта при зворотності обструкції бронхів;
  • попередження ускладнень бронхіту;
  • бронхо-обструктивний синдром у дітей;
  • родопоміч при високому тонусі скорочувальної діяльності матки (патологія небезпечна на терміні до 37 тижнів).

Спосіб застосування і дозування

Дозування залежить від віку пацієнта, типу захворювання, форми препарату. У більшості діагностичних епізодів діти 6-12 років отримують половину дорослої дози (для хворих віком від 2 до 6 років речовина призначається індивідуально). Дозування в таблетках, ін'єкціях, аерозолях і т. д. суттєво відрізняється, тому категорично забороняється самостійно змінювати форми ліки, орієнтуючись на колишнє кількість речовини.

Проба з Сальбутамолом

Первинне застосування речовини, з якими стикається можливий астматик –це обстеження ФЗД (функції зовнішнього дихання). Робиться проба із застосуванням Salbutamol, на результаті розшифровки якої ставиться точний діагноз дихальної системи. Якщо пацієнт скаржиться на проблеми дихання або вони виявляються при обстеженнях, то лікар направляє хворого на тестування. Причини для призначення проби Salbutamol:

  • хронічні хвороби органів дихання – бронхіт, пневмонія, астма;
  • патології з первинними ураженнями судин легенів;
  • дефекти розташування або функціонування діафрагми;
  • неврози;
  • емфізема легень;
  • кардіопатія;
  • виявлення алергенів;
  • порушення гемостазу;
  • спровокована хворобами задишка;
  • майбутнє хірургічне втручання з интубационным наркозом.

Сальбутамол для інгаляцій

Максимально зручна і поширена форма застосування препарату – вдихання активної речовини для купірування та профілактики нападів. Це можливо у формі аерозолю або порошку. Важливо пам'ятати, що діяти активна речовина починає приблизно через 5 хвилин. Багато пацієнтів, які не витримують цей період, часто отримують проблеми з передозуванням.

Сальбутамол Аерозоль

Аерозольна форма препарату має дозування 1-2 натискання (дози) дорослим і одне дітям. При відсутності реакції організму через 10 хвилин допускається ще одне вживання. Після цього – обов'язковий перерву на 4-6 годин (!!!). Добова норма активної речовини не повинна перевищувати 8 доз. В окремих гострих випадках (слабке сприйняття препарату) за призначенням лікаря доза може збільшуватися.

Порошок для інгаляцій

Порошкова форма вводиться з циклохалера (дискового інгалятора). Для купірування спазму використовують одну дозу (якщо вони відбуваються нерегулярно). Профілактичний прийом становить 3-4 дозування. Кількість лікарського засобу в одній дозі 200/400 мкг. Добовий прийом при нормальному перебігу хвороби – 0,1-8 мг, але може збільшуватися до 1,2-1,6 мг.

Сироп

Salbutamol в такій формі рекомендують поєднувати з муколитиками (Бромгексином, Амброксолом) для отримання якісного терапевтичного ефекту. Дію сиропу спрямовано на посилення відхаркування. Це відбувається за рахунок розширення дихальних шляхів, а не зміни консистенції харкотиння. Дорослим призначається 4-8 мг/добу, дітям 6-12 років – 2 мг/добу, 2-6 років – 1-2 мг/добу. Важливо уважно проводити розрахунок на основі активної речовини, тому що одному об'ємі різних сиропів його кількість відрізняється.

Розчин для ін'єкцій

Внутрішньовенне введення препарату призначають жінкам при попередніх пологах (до 38 тижня). Суміш готується в пропорції: 5 мг розчину salbutamol, 5% розчину декстрози, 0,9% розчину натрію хлориду, вода для ін'єкцій. Актуальна доза препарату – 500 мл Швидкість введення залежить від інтенсивності скорочень матки (20-40 кап/хвилина), але не повинна перевищувати 120 кап/хв. Далі призначається підтримуюча терапія на основі таблеток. Також парентеральне введення застосовується для купірування бронхоспастического синдрому (дозування індивідуальна).

Концентрат для інфузійного розчину

Випускається для приготування ін'єкційних доз і як компонент для сальбутамолсодержащих препаратів. У чистому вигляді як лікарський засіб - не застосовується. Концентрат використовується виключно як речова основа фармакологічного виробництва. Попадання концентрованого розчину в організм загрожує важким отруєнням аж до летального результату.

Сальбутамол у таблетках і капсулах

Ця форма препарату призначається для розширення бронх. Дорослим і підліткам до 12 років курс становить 1 таблетку 3-4 рази в день. Концентрація препарату в пігулці – 2 або 4 мг. Добова доза таблеток по 4 мг прописується при гострих формах захворювань. Капсули мають пролонговану дію за рахунок особливої конструкції оболонки при тій же концентрації активної речовини, хоча деякі виробники випускають у капсульної формі стандартні таблетки. Слід уточнювати формальну тривалість ефекту купленого препарату.

Особливі вказівки

Сальбутамол – агресивний препарат активної дії, тому припинення прийому збільшення дози або кількості доз за день виконується під контролем лікаря. Хворим з важкими формами бронхіальної астми слід регулярно контролювати показник сироваткової концентрації калію. Таблетована форма з-за високої концентрації активної речовини в деяких випадках дає кардиостимулирующий ефект. Захворювання, які потребують моніторингу при прийомі Salbutamol, і інші моменти, на які потрібно звернути увагу:

  • цукровий діабет;
  • аортальний стеноз;
  • тиреотоксикоз;
  • глаукома;
  • ішемія;
  • міокардит;
  • захворювання щитовидної залози;
  • порок серця;
  • гостра серцева недостатність;
  • хронічні проблеми серцево-судинної системи;
  • препарат заборонений Всесвітнім антидопінговим агентством (WADA), тому що може викликати короткочасне підвищення витривалості за рахунок ефедрину;
  • існує ризик розвитку гіпокаліємії на фоні гіпоксії.

При вагітності

Препарат заборонений в 1 і 2 триместрі при загрозі викидня, кровотечах, передчасне відшарування плаценти. Не використовується в 3 триместрі при наявності вираженого токсикозу. Сучасна медична практика не має у своєму розпорядженні об'єктивними даними про те, як впливає salbutamol після введення у вену на плід. Речовина виділяється разом з грудним молоком, тому його застосування слід співвідносити з можливим шкодою плоду або новонародженому.

Дітям

Сальбутамол не застосовується у пацієнтів віком до 2 років. Дозування для старших дітей (2-6 років) призначається від орієнтира 1-2 мг активної речовини на добу. Для пацієнтів вікової групи 6-12 років – 2мг/добу. Лікування відбувається під постійним контролем педіатра, тому що дитячий організм може нестандартного реагувати на препарат (виявляти надчутливість чи не сприймати його в належній мірі).

Лікарська взаємодія

Сальбутамол підсилює ефективність та вплив деяких стимуляторів ЦНС (центральної нервової системи). Не рекомендується паралельний прийом з препаратами, що відносяться до неселективних β-адреноблокаторами (пропанол). Ксантины типу Теофіліну при взаємодії з Сальбутамолом підвищують ризик розвитку тахіаритмії. Глюкокортикоїди та діуретики підсилюють гипокалиемических синдром. Препарат нівелює дію засобів для лікування стенокардії.

Трициклинические антидепресанти або інгібітори МАО можуть призвести до різкого падіння артеріального тиску. При комбінуванні з salbutamol різко знижується ефективність нітратів, гіпотензивних засобів. Ліки при одночасному прийомі з антихолінергічними препаратами в деяких випадках провокує підвищення внутрішньоочного тиску.

Побічні дії

При дотриманні лікувальної дозування препарат у формі аерозолю не викликає побічних симптомів. Рідко проявляються негативні прояви при пероральному прийомі. Перевищення разової або добової дози, особиста гипервосприимчивость до β2-адренергічних стимуляторів може супроводжуватися тремором пальців і кистей рук, внутрішньою напруженістю, тремтінням. Паралельно розвивається помірна тахікардія, запаморочення, розширення периферичних судин, блювота, судоми, головний біль, нудота, еритема.

У рідкісних випадках реакція на Salbutamol виражається в кропив'янці, шкірного висипу. Були зафіксовані разові випадки гіпотензії, бронхоспазмов, ангіоневротичного набряку, колапсу. Препарат викликає активну вимивання з плазми крові калію, тому пацієнтами зі схильністю до калиемии слід регулярно контролювати його рівень. Вкрай рідко фіксуються випадки галюцинації, панічних станів після прийому Сальбутамолу.

Передозування

Препарат навіть при дотриманні дозування в окремих випадках провокує негативні побічні дії. При передозуванні Сульбутамолом слід негайно припинити використання даного ліки. Призначається симптоматична терапія та прийом кардіоселективних бета-блокаторів. Паралельно постійно контролюється показник сироваткової концентрації калію. Поширені симптоми передозування:

  • тріпотіння шлуночків;
  • ацидоз на тлі липолитического ефекту;
  • м'язовий тремор;
  • гіпоксемія;
  • аритмія;
  • физическяа слабкість;
  • зміна гіпоглікемії на гіперглікемію;
  • посилення побічних ефектів.

Протипоказання

Препарат має великий список протипоказань, при яких Сальбутамол категорично не бажано. Офіційно самостійно його придбати не вийде, тому перед можливим призначенням лікар перевіряє наявність наступного нижче списку патологій. При наявності навіть одного з них, підбирається засіб на інший фармакологічної основі. Salbutamol не застосовують, якщо в анамнезі є:

  • підвищена чутливість до компонентів препарату;
  • патологічне порушення серцевого ритму (наприклад. пароксизмальна тахікардія);
  • порок серця;
  • міокардит;
  • стеноз гирла аорти;
  • ішемічна хвороба серця;
  • тиреотоксикоз;
  • гіпертиреоз;
  • декомпенсований цукровий діабет;
  • епілепсія або ризик эпиприступов;
  • глаукома;
  • ниркова або печінкова недостатність;
  • вагітність.

Препарат не призначається дітям до 2 років у комбінації з неселективними бета-адреноблокаторами. Використання Сальбутамолу відбувається під постійним контролем у хворих з гіпертиреозом, феохромоцитомою, артеріальною гіпертензією, тяжкою хронічною серцевою недостатністю. Окремо існує ряд причин для відмови від внутрішньовенного введення речовини у жінок:

  • внутрішньоутробна загибель плоду;
  • інфекції родових шляхів;
  • кровотечі, пов'язані з передлежанням плаценти, порушенням цілісності міометрія;
  • загроза мимовільного аборту на 1-2 триместрі;
  • пізній важкий токсикоз.

Умови продажу та зберігання

Ліки продається виключно за рецептом. Інгалятор Сальбутамол слід зберігати поза доступу дітей, захищених від впливу прямих сонячних променів. Аерозоль потрібно берегти від ударів і падінь, не нагрівати, не проколювати навіть використаний балончик, не заморожувати. Таблетована, рідка, сиропоподібна форми зберігаються як будь-які інші ліки.

Аналоги

Ліки-синоніми Сальбутамолу використовуються при недостатній ефективності конкретного базового кошти, особистої непереносимості будь-якого з компонентів або фінансової доступності. В списку аналогів присутній дженерик, який структурно є повною копією Сальбутамолу за зниженою вартістю. Популярні препарати, які використовуються як заміна:

  • Вентолин – дженерик (структурний аналог, хімічна похідна епінефрину) купірує напади задухи, при захворюваннях, які супроводжуються обструктивними проявами (бронхіт, бронхіальна астма, хронічна обструктивна хвороба легенів);
  • Асталин – лікування і профілактика спазмів бронхів, энфиземы легенів;
  • Вентилор – термінова швидка допомога при гострому бронхоспазмі;
  • Саламол – купірування та профілактика нападів у період загострення;
  • Сальбугексал – аналогічну дію Саламолу.

Сальбутамол або Беродуал

Часто хворі на бронхіальну астму і схожими захворюваннями дихальних шляхів намагаються вибрати між двома засобами, які дуже схожі за складом. Слід пам'ятати, що активні речовини різні і впливають за різними напрямками. Сальбутамол крім проблем з диханням використовується в гінекології, практично не має побічних ефектів, незамінний для екстреного зняття спазмів. Окремо потрібно згадати широкий спектр форм випуску, що дає вибір для будь-якого клінічного випадку.

Беродуал (двокомпонентний препарат) вимагає меншого дозування, ефективний при хронічних і гострих запальних захворюваннях в області бронхів. При цьому спектр протипоказань у цього кошти більші, ніж у Сальбутамолу. Кошти є різноспрямованими, з різним терапевтичним ефектом при загальній схожості складів. Конкретні ліки призначає лікар на основі анамнезу хвороби особистого сприйняття препарату. Сказати впевнено, що якийсь засіб ефективніше, неможливо.

Ціна Сальбутамолу

Препарат має більше 10 видів випуску, що дає широкий розкид за цінами. Ліки відноситься до середньої цінової групи, яка потрапляє під держрегулювання вартості (життєво важливі засоби). Сальбутамол та його дженерики представлені по всіх регіонах, але доступні, як рецептурний препарат, не в кожній аптеці. Середня ціна по Москві і області не радикально відрізняється від загальноросійської:

Форма ліки

Середня ціна, руб.

1

Аерозоль (балончик) (12 мл)

100

2

Розчин для інгаляцій 1мг/мл 2,5 мл №10

150

3

Аерозоль (балончик) для інгаляцій 100 мкг/300 доз

300

4

Вентолин (аналог Сальбутамолу) 200 доз

150

Відео

Вентолин / Сальбутамол

СМА Сальбутамол при НМС

Відгуки

Яна, 36 роківБільше 5 років використовую інгалятор Алтайвитамины (сальбутамол). При загальних рівних за ціною з версією Семашко перший мені підходить більше: горло не дере, не нудить, спазм проходить швидше. Ліки в якийсь момент пропало з продажу, і я навіть почала нервувати. Виявилося, змінювалась структура, щоб прибрати компонент, який шкодив озоновому шару.
Сергій, 26 роківЗ часом виявилася серйозна проблема з Сальбутамолом – організм почав до нього звикати, рецептори вже нормально не сприймають ліки, а дозу піднімати нікуди. Пробував переходити на Серетид, але вартість не дає його постійно користуватися (2000 рублів за місячну норму). Доводиться чергувати з Вентоліном, тому що він найдешевший.
Ольга, 23 рокиКористувалася виключно Серетидом, тому що дозволяв заробіток, але у нього виявився серйозний недолік. Він не може як Сальбутамол при бронхіті швидко знімати спазм. Відмінна річ, як екстрена допомога, але постійно користуватися ним не можу. Через пару тижнів постійного вдихання знижується апетит, з'являються головні болі.
Давид, 24 рокиСальбутамол зі мною постійно, тому що бронхіальна астма у мене з дитинства. Перепробував безліч варіантів, але нормально нічого не працювало. У підсумку зупинився спочатку на Вентолине, потім перейшов на Сальбутамол-Тева. Різкий гострий знімає спазм буквально за хвилину або швидше. Єдине, що потрібно пам'ятати: не захоплюватися з прийомом (передозування неприємна).
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!