Де розташована клубова кістка в організмі людини - будова, причини болю і лікування переломів

Важливою частиною скелета людини є права і ліва клубова кістка, які розташовуються у верхніх відділах тазової кістки. Це парна структура, причому обидві її складові симетричні – мають однакові розміри, форму. Докладно вивчаючи тіло клубової кістки, важливо розуміти, що в разі перелому відбувається масивне внутрішнє крововилив, а на шкірі проявляється велика гематома. Характерна патологія більш властива дітям, вимагає негайного лікарського участі.

Що таке клубова кістка

Якщо вивчати анатомію людини, необхідно уточнити, що це одна з найбільш великих кісток людського скелета – кульшового суглоба. По своїй конструкції клубова кістка є парною, масивної, симетричною. Рельєф цього елемента скелета обумовлений м'язами, конструктивно є кілька характерних відділів різних розмірів, щільності.

Де знаходиться

Клубова кістка розташовується у верхніх відділах тазової кістки, знаходиться в складі вертлюжной западини і вважається парної. Це так звана опора скелета, є верхньою межею клубової області. Клубова кістка утворює тазовий відділ скелета людини, а при бажанні цей структурний елемент можна промацати загальнодоступним методом пальпації.

Будова

Правий і лівий сегменти з обох сторін кріпляться до крижів, конструктивно мають закруглені верхівки. Нижня частина помітно потовщена і вкорочена, і в медицині називається тілом клубової кістки, яке спільно з лобковим і сідничним елементами утворюють верхню частину кульшової западини. До тіла кріпляться стегнова та крижова кістки.

У верхній частині клубової кістки йде розширення, яке якраз і утворює крило клубової кістки. Це більш крихка структура. Її зовнішній вигнутий край отримав назву клубовий гребінь, має форму виступу, а нижче-сіднична вирізка. Увігнута частина крила формує клубову ямку, опукла – поверхню сідниць, а в задній області всередині зосереджено місце зчленування крижів і тазової кістки, яке отримало назву ушковидная поверхню.

Клубова кістка болить

Оскільки структура піддається систематичному здавлення, відкрита для прямих ударів, лікарі не заперечують часті клінічні картини переломів у пацієнтів різної вікової категорії. Якщо характерна горбистість починає хворіти, потрібно негайно звернутися до фахівця, своєчасно визначити етіологію патологічного процесу. Виникає гострий больовий синдром не тільки з причини перелому кісткових структур, лікарі роблять акцент і на інших патогенних чинників. Відновлення цілісності пошкоджених тканин – тривалий процес.

Зліва

Якщо болить лівий сегмент при відсутності перелому, не виключено, що на зазначену область припадає підвищене фізичне навантаження. Такий нерівномірний розподіл «важких» з часом може призвести до вывиху або перелому, стати причиною інвалідності пацієнта. Інші, не менш небезпечні причини характерного порушення скелета людини можуть бути такими:

  • злоякісні пухлини;
  • остеомієліт;
  • туберкульоз;
  • метаболічні хвороби кісток;
  • вроджене порушення синтезу колагену;
  • вікові зміни організму;
  • хвороба Педжета;
  • тривалий постільний режим;
  • хронічні захворювання крові.

Праворуч

При різкій біль з правого боку клубової кістки теж мова йде про велику патології, яка може викликати і інші симптоми, наприклад, зниження рухливості кінцівок, зміщення кісткових структур області кульшового суглоба з подальшим дискомфортом, впевненим просуванням пацієнта до інвалідності. Причини, чому колись міцна права структура може хворіти, наступні:

  • захворювання крові, наприклад, лейкоз, ураження кісткового мозку, мієломна хвороба;
  • дефіцит мінеральних речовин, як варіант – вітаміну Д;
  • наслідок травми;
  • тривалий прийом медичних препаратів, синтетичних гормонів;
  • надлишкова секреція кортизолу;
  • похилий вік пацієнта;
  • професійні заняття спортом;
  • грижі міжхребцевих дисків;
  • остеохондроз;
  • онкологія.

Перелом клубової кістки

Одна з причин, що може викликати біль характерною області, - перелом. Це наслідок аномального здавлювання кісткових структур, результат отримання прямого удару. В такій клінічній картині відбувається масштабне крововилив, на шкірі з'являється велика гематома синього відтінку. Відбувається порушення функцій опорно-рухового апарату, м'язи передньої стінки очеревини патологічно напружені. Інші ознаки характерного недуги представлені нижче:

  • різка біль при спробі поворухнути ногою;
  • порушення функцій правої або лівої ноги в залежності від локалізації вогнище патології;
  • сильний набряк пошкоджених тканин, специфічна припухлість.

При підозрі на перелом виконувати які-небудь заходи в домашніх умовах не рекомендується. Пацієнта в терміновому порядку потрібно доставити в лікарню на спині, при цьому під коліна попереджувально покласти валик на висоту 15-20 см При відсутності зміщення хворому виконують місцеву анестезію (вводять голку зі знеболюючим в зону ураження), на ногу надягають спеціальну фіксуючу шину, рекомендують на найближчі 3-4 тижні постільний режим. При зміщенні – загальний наркоз і операція.

Рак клубової кістки

Визначити таке захворювання можна тільки після комплексного дослідження. Пацієнт повинен спостерігатися в стаціонарі, лікарями ж проводиться ряд процедур для постановки остаточного діагнозу. Серед таких МРТ, КТ, рентген, загальний і біохімічний аналіз крові, біопсія, позитронно-емісійна томографія. Пацієнт скаржиться на постійний біль у правій або лівій області клубової кістки, яка при русі тільки посилюється. При настільки великому ураженні потрібна негайна діагностика і лікування, клінічний результат несприятливий.

Трепанобіопсія клубової кістки

Якщо у людини не один місяць болить характерна зона, необхідна допомога медиків, а починати краще з повного обстеження. При підозрі на онкологію в обов'язковому порядку повинна застосовуватися трепанобіопсія клубової кістки, яка підтверджує факт присутності злоякісного новоутворення. Зазначений інвазивний метод діагностики використовується, якщо після пункції не вдалося отримати достатню кількість кісткового мозку для дослідження на предмет переважання ракових клітин.

Для забору біологічного матеріалу використовується тонка голка діаметром до 3 мм, яка на кінці має спіралевидну форму, що дозволяє зрізати кісткову тканину. Прокол виконується в зоні клубового гребеня, попередньо дезінфікується спиртовим складом і йодом. Процедура проводиться під місцевою анестезією, а лікарі спеціально для цих цілей використовують 2% розчин новокаїну. Після забору біологічного матеріалу може утворитися порожнеча, яка незабаром відновлюється за рахунок регенерації пошкоджених тканин.

Лікування

Знаючи, де знаходиться клубова область, лікарі можуть припустити діагноз, але остаточно його поставити здатні після комплексного обстеження. Лікування призначається залежно від характеру патології з урахуванням індивідуальних особливостей кожного організму. Їли вогнищем патології є клубово-лобковое піднесення і його перелом, пацієнту показана місцева анестезія і термінова госпіталізація. При зміщенні пошкоджених кісткових структур прогнози менш сприятливі, потрібне негайне хірургічне втручання – репозиція (співставлення уламків).

Особливості інтенсивної терапії при переломах клубової кістки зі зміщенням або без включають тривалий період реабілітації. Для пацієнта це строгий постільний режим тривалістю не менше 45 діб, курс масажу, фізіотерапевтичні процедури, лікувальна фізкультура. Якщо мова не йде про порушення цілісності кістки і травмах, схема лікування повністю залежить від поставленого лікарем діагнозу. Терапевтичні заходи можуть бути наступними:

  1. При захворюваннях крові і прогресуючою онкології показано термінове хірургічне втручання, далі курс хіміотерапії;
  2. При підвищених фізичних навантаженнях і професійним спортсменам потрібно знизити надмірну активність, пройти курс масажу, ЛФК, лікувальну фізкультуру.
  3. При ураженні суглобів і сполучної тканини потрібно курс регенеруючих препаратів, ЛФК, електрофорез, а при міжхребцевої грижі показана операція з її видалення.
  4. При дефіциті мінеральних речовин, вікових змінах кістки показане симптоматичне лікування з обов'язковим застосуванням полівітамінних комплексів.
  5. Якщо причина патології у тривалому прийомі гормональних препаратів, вимагається негайна корекція призначеної дози, замісна терапія.

У будь-якому випадку, клубова кістка потребує своєчасної реабілітації, тому не варто терпіти біль характерною зони, навіть якщо вона за характером тупа або виникає періодично. Необхідно відразу обстежитися, визначити характер переважної патології, усунути провокуючий фактор і в повному обсязі пройти реабілітаційний курс з обов'язковою участю фізіотерапевтичних процедур.

Фото клубової кістки

Відео

Скелет нижньої кінцівки

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!