Високий і низький поріг больової чутливості у жінок або чоловіків - у чому вимірюється і від чого залежить

Переносимість травмуючих факторів визначається функціонуванням ЦНС. Больовий поріг залежить від рівня дратівливості нервових закінчень і почуттів, що виникають при неприємних впливах. Цей показник передається на генетичному рівні, але його можна змінювати, дізнавшись параметри, які його визначають. Хоч жінки і відчувають саму болісну для людини біль при пологах, але чоловіки за життя відрізняються більш високим ступенем мобільності та адаптації.

Що таке больовий поріг

Ступінь сприйняття травмуючих впливів на організм пов'язана з рівнем збудження нервової системи. Суб'єктивна реакція тіла на сильну біль визначає її поріг для людини. Здатність винести неприємні відчуття закладається в генах, тому ця характеристика індивідуальна для кожного. Сила болю, яку здатний витримати людина ще визначається джерелом роздратування, емоційним настроєм і гормональним фоном. У стані афекту чи під час пологів чутливість знижується через інстинкту самозбереження і впливу ендокринної системи.

Низький больовий поріг

Серйозна небезпека – шок. Низький поріг больової чутливості разом з відсутністю здатності терпіти неприємні відчуття роблять будь-які травматичні маніпуляції нестерпними. Завжди потрібно попереджати лікаря про своєму порозі, щоб не отримати психологічну травму. При низьких показниках не рекомендується проколювати вуха, робити татуювання, хворобливі косметологічні процедури з уколами без використання різних методів анестезії: спеціальні креми, які наносяться на шкіру, спреї.

Високий больовий поріг

При такому типі чутливості набагато простіше переносити стресові для організму ситуації. Високий поріг болю не означає, що можна піддавати себе серйозним випробуванням. Вважається, що ступінь чутливості залежить від психотипу людини. Ті, хто взагалі не відчуває страху перед фізичними впливами, як правило, активні, екстремальні, володіють лідерськими якостями.

Больовий поріг у жінок і чоловіків

Ступінь сприйняття почуттів залежить від гендерної приналежності. Еволюційно визначилася роль чоловіка – мисливця, захисника, завойовника, якому доводилося виносити страждання і терпіти удари в бійках. Статевий гормон представників чоловічої статі – тестостерон, має знеболюючу дію. У зв'язку з цим у чоловіків постійний високий поріг чутливості.

Жінки мають більш уразливою нервовою системою з-за більшої кількості рецепторів, в їх крові тестостерону менше. Крім того, історично представниці прекрасної статі мало піддавалися негативних подразників зовнішнього світу. Це обумовлює низький поріг болю. Чутливість жінки безпосередньо залежить від періоду менструального циклу та зміни часу доби. Так, вранці і в періоди менструації спостерігається підвищена вразливість.

Від чого залежить

Крім статевої ознаки, на поріг болю впливає ряд внутрішніх і зовнішніх факторів. Знаючи їх, можна керувати своїми почуттями і відчуттями. Якщо належить пройти медичні або косметологічні процедури, від яких виникають неприємні відчуття, можна підготувати свій організм до стресу. Важливо враховувати, що поріг больового відчуття може змінюватися з плином часу і обставин. Які фактори на це впливають:

  • пережиті нервові потрясіння, ступінь стомлення;
  • наявність запальних процесів в організмі;
  • захворювання нервової системи, ступінь її натренованості;
  • генетична схильність;
  • насичення організму корисними речовинами і вітамінами;
  • індивідуальні фізіологічні особливості;
  • кількість вітаміну B, необхідного для нормального функціонування нервової системи;
  • психологічний настрій, психосоматичні характеристики, емоції.

Больові типи

Виділяють чотири різновиди людей по переносимості неприємних відчуттів. Перший тип має низький поріг чутливості. Такі люди загострено сприймають незначну фізичну, психологічну біль. Другий тип відрізняється від першого широким інтервалом переносимості. Це означає, що вони сприймають біль важко, але здатні терпіти страждання. Третій тип характеризується високим ступенем переносимості і малим інтервалом: при посиленні неприємних відчуттів відразу здаються. Четверта різновид спокійно переносить біль і має міцний запас терпіння.

Четвертого типу потрібно просто налаштуватися морально до неприємних відчуттів, і медичні маніпуляції будуть сприйняті спокійно. Уникнути больового шоку при проведенні медичних процедур вдасться, якщо заздалегідь визначити тип, до якого належить пацієнт і підібрати підходящу анестезію (аерозоль або ін'єкція). Крім того, для четвертого типу важливо розвивати почуття співпереживання. Дітям, які належать до нього, може здаватися, раз їм не боляче, то й інші не страждають.

У чому вимірюється біль людини

В середині минулого століття вчені задалися метою розробити об'єктивну шкалу неприємних відчуттів. В результаті серії з 100 експериментів була створена кількісна оцінка від 0 до 10,5 дол. Назва одиниці виміру пішло від латинського назви болю «dolor». При пологової діяльності жінка відчуває відчуття по інтенсивності рівні 10,5 дол. Для порівняння: під час експериментів, при яких розроблялася шкала, при болю на 8 дол на лобі учасників дослідження залишався опік II ступеня від дії високої температури.

Як дізнатися свій больовий поріг

В амбулаторних умовах ступінь чутливості визначається за допомогою спеціального апарата – алгезиметра. Розрізняють 4 типи неприємних відчуттів: ноцицепция (фізичне відчуття, при якому нервові рецептори починають передавати сигнали в мозок), біль, страждання. Цей апарат дозволяє виявити наступ дії подразника, а також інтервал між першою і останньою стадією. По реакції на вплив і етапам від ноціцепціі до стану близького до шоку визначається больовий тип особистості.

Тест

Алгезиметр фіксує мінімальний і максимальний поріг болю. Під час оцінки на зону між пальцями ніг і рук, де шкіра найніжніша, впливають високою температурою або електрикою. Мінімальний поріг увазі ту біль, яка вже доставляє дискомфорт, а максимальний – ту, в межах якої її можна терпіти. На підставі результатів терапевт робить висновки про те, яка у людини переносимість.

Як підвищити больовий поріг

Для зниження чутливості можна впливати на ті фактори, які визначають поріг неприємних відчуттів. Наприклад, перед травматичною процедурою рекомендується виспатися, не вживати алкоголь та наркотичні речовини. Налаштуйтеся на позитивний результат, на бажаний результат. Регулярні фізичні навантаження і секс підвищують витривалість, загартовують, стимулюють вироблення ендорфінів, які пригнічують неприємні відчуття. Є ще кілька домашніх способів тимчасово збільшити поріг болю:

  • медитація, заняття йогою, розслабляючий масаж;
  • дотримання дієти, вживання продуктів, багатих на вітамін В, що сприяють секреції серотоніну;
  • відволікання рецепторів за допомогою вживання імбиру, червоного перцю, гірчиці, хрону, перцю чилі.

Як знизити

Повністю змінити чутливість неможливо, адже вона закладається на рівні генетики. Існують прийоми, які тільки тимчасово змінюють поріг больових відчуттів. Високий поріг чутливості у багатьох викликає захват, він допомагає переносити інтенсивні неприємні дії, але це ще свідчить про низьку чутливості. У сексі допоможуть підсилити відчуття морепродукти, масажі, ефірні олії, кубики льоду.

Наскільки важливо знати рівень больового порогу

Обізнаність про особисте переносимості неприємних відчуттів допоможе прийняти рішення, чи варто робити косметологічні маніпуляції, які завдають травми. Це допомагає визначити, чи потрібна в цьому випадку анестезія, яку її різновид застосувати. Знаючи абсолютний поріг болю, можна тренувати ноцицепторы – зони нервових закінчень, які реагують на неприємні відчуття. Ті, хто ходить босоніж по битому склу, виконують роботу над чутливістю, адаптуючись до травмуючим зовнішніх факторів.

Відео

Від чого залежить больовий поріг | Лайфхакер

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!